KORT VERSLAG ZITTINGEN VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEYDEN. BIJBLAD r. 29. DER Behoorende bij de Leydsche Courant van d December d8561\~°. d44.) -o-OOO-O Q C-O-O-O-o- Zitting van 27 Novcüifecr. Tegenwoordig de HH. van der Boon Mesch, Huyser, Krant/.Stoffels, du Bieu, Lisman, Olivier, Kluit, ten Sande, Leembruggen, Sikkel Groos, Yssel- slcyn, Siegenbeekvan Kaallioven, Gevers, Luzac, de Moen, Cock. Bueaille, van der Hoeven en de Voorzitter. De aanteekeningen van de vorige vergadering zijn gelezen en goedgekeurd, nadat het lid Siegenbeek verzocht bad daarin te herstellen dat niet hij maar bet lid Luzac tegen bet verleenen van een renteloos voorschot uit dc Bank van Lcening aan Regenten van het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis had gestemd. De Burgemeester berigt dat het lid Hubrecht had kennis gegeven verhin derd te zijn, deze vergadering bij te wonen. Is gelezen 1°. Een rapport omtrent een bezoek in het Heiligen Geest of Armen Wees- én Kinderhuis op den 25 dezer maand. 2°. Drie disposition van Gedeputeerde Stalen van Zuid-IIolland, als van den 11 dezer maand, houdende definitive goedkeuring van de Begrooling der dienstdoende Schutterij voor 1857 J>. van den 18 dezer maand, ten geleide van het Koninklijk beslnit van den 11 bevorens N®. 53. waarbij de heffing eener Plaatselijke belasting voor het gebruik van plaatsen op de openbare markten wordt goedgekeurd, e. van den 19 dezer maand, de goedkeuring bevattende van het Raads besluit van den 13 bevorens, waarbij een uitgang op het Haarlemmer trekpad onder Noordwijkerhout wordt verleend aan J. van Schie Jr. En zijn deze aangenomen voor kennisgeving. De Burgemeester heeft overgelegd 1°. Een adres van molenaars en bakkers alhier, waarbij deze verzoeken wijziging der verordening op dc invordering eener plaatselijke belasting op het gemaalmet betrekking tot den lijd van aan- en afvoer van graan en meel. 2°. Een adres van C. Scheer, tot het behouden eener legplaats voor zijne schuit in den Rijn aan de Bloemmarkt. Deze beide stukken zijn gesteld in handen van Burgemeester en Wet houders ter fine van berigt en raad. 3°. Een adres van de Erven P. S. van Went, houdende bezwaren tegen de kluft, aangebragt bij de kleine Havenbrug. 4°. Een adres van Charl. Mar. Dozv, daarbij verzoekende het gebruik van gemeentegrond. 5®. Een adres van R. Plomp en F. Disselkoen te Leyderdorpverzoekende een uitpad aan den Lagen Rijndijk. Dc stukken n®. 3. 4 en 5 gesteld in handen van de Commissie van Fa bricage ter fine van berigt en raad. 6®. Een verzoek van Regenten van het Evangelisch Luthcrsch Wees- en Oudeliedenhuis, tot het hekomen van een renteloos voorschot uit Stads bank van Leening. In handen van de Commissie van Finanlie en Commissarissen van Stads bank van Leening ter fine van berigt en raad. 7®. Een adres van C. van der Tuuk, houdende een voorstel tot een nieuw belastingstelsel. Als op ongezegeld papier, hierop overgegaan tot de orde van den dag. 8°. Adressen van J. J. van DoorcnmaalenR. Geukens, AV. L. M. van AVelten, R. van Loo en de WedZ. van Moerkerken, bezwaren inhoudende tegen hunne aanslagen in de plaatselijke directe belasting. Overgegaan tot de orde van den dag en inmiddels ter inzage in de leeska mer nedergelegd. 9°. Voorwaarden van verknoping van boomen, hakliont enz. Ter inzage van de leden in de leeskamer nedergelegd. 10». Een voorstel tot een nieuw plaatselijk belastingstelsel van de raads leden P. du Rieu Jr.J. B. F. Krantz en J. B. de Moen. Ter inzage van de leden in de leeskamer. De Burgemeester in behandeling brengende dc voorstellen van de Commissie, benoemd in de vergadering van der. 30 October j. 1.om de noodige voor stellen te doen ter uitvoering van het in die vergadering genomen besluit, dat namelijk reeds voor het jaar 1857 eene andere en betere belasting dan de bestaande hoofdelijke omslag worde ingevoerd, stelt voor, om naar aanleiding van bet laatst overgelegd stuk, de behandeling van de aan de orde gestelde onderwerpen uit te Stellen en inmiddels hel nieuw ingekomen voorstel te stellen in handen van de Commissie van Finanlie, aangevuld bij liet lid Lisman door 2 andere leden, ter vervanging van de leden de Moen en Krantz, ten fine van berigt en raad, en de beraadslagingen later voort te zetten, wanneer dit rapport zal zijn ingekomen. Dit voorstel wordt met 11 tegen 9 stemmen verworpen, hebbende het lid du Rieu zich builen stemming gehouden. Voor stemden de II11. Ysselsteyn, Siegenbeek, Luzac, Bueaille, van der Hoeven, Stoffels, Olivier, Leembruggen en de Voorzitter. Tegen de HH. Sikkel Groos, van Kaallioven, Gevers, de Moen, Cork, vait der Boon Mesch, Ifuyser, Krantz, Lisman, Kluit en ten Sande. Vervolgens worden de algemeene consideration over de voorstellen der Com missie geopenddeze voorstellen bestaan in de volgende 11 punten 1°. Dal er cene belasting op de steenkolenden turf en het brandhout worde geheven, waarvan de opbrengst geraamd wordt op f 42025. 2'. Zou met 1 Januarij 1857 kunnen worden geheven een haven- en liggeld van vaartuigen en houtvlotten, die de gemeentewateren zullen inko men, of aldaar aanliggen cn verblijven, berekend naar gelang van de in- houdsgrootte van elk vaartuig, welke belasting minstens op 14000 kan worden geraamd. 3°. Dat de gemeenteraad zich wende lot de Hooge Regeringmet dringend verzoek, dat een gunstig gevolg worde gegeven aan het adres van den gemeenteraad van Amsterdam, tot heffing van 150 opcenten op het pcdistil- leerd door al dc gemeenten, waardoor de opbrengst der belasting op het gedistilleerd voor Leyden dan minstens met 10,000 kan worden verhoogd. 4°. Dat de handelaren in het gedistilleerd wederom behooren te worden gesteld in het genot van crcdiet voor de plaatselijke belasting, ten einde daardoor te bezuinigen de uitkeering van 2IpCt. aan het Rijk, voor perceptie kosten der gemeentebelasting op het gedistilleerd, waardoor cene bezuiniging wordt verkregendie geraamd wordt op 2000. 5®. Dat de gemeentelijke administratie, sedentaire en active dienst, we derom worde vereenigdeven als vroeger met die van het Rijk door den Rijks Controleur 2C afdeeling aan het hoofd daatvan te plaatsen. 6®. Dat er cene peilrckening plaats hebbe van bet door de vleeschhou- wers aangehouden wordende vee en verzekering der belasting bij invoer van levend vee, waardoor de opbrengst beter verzekerd en welligt 1000 hoo- ger zou zijn. 7®. Bat de belasting op de tarwe met 2.00 op de 100 Ned. ffi worde verhoogd; volgens de begrooling voor 1857 zou op eene meerdere opbrengst van 32000 kunnen gerekend worden. 8®. Door deze wijzigingen zouden 100,000 zijn verkregen en alzoo de directe belastingen slechts behoeven te bedragen 19500 volgens de be grooling van 1857. 9®. Deze directe belasting zou kunnen worden verkregen door het Iwinlig- voudig bedrog der hoordsom van de geheele personele belasting als bet ver moedelijk bedrag der vertering van de belastingschuldigen aan te nemen en van dit bedrag te heffen IJ- pCt., heigeen eene opbrengst van 22000 zou bedragen. 10®. Bij aanneming zal het noodig zijn dat, ingevolge art. 255 van de Gemeentewet, dispensatie wordt verzocht van het bepaalde bij art. 250 te mogen afwijken. 11®. Dat het onraadzaam zou zijn van de Regering te verzoeken, om de belasting op het Personeel niet langer onder de Rijksinkomsten op te nemen, maar de heffing daarvan aan de gemeente over te laten. Na de wisseling der algemeene consideratiënwordt overgegaan tot de be handeling van het eerste puntdie tol 4 ure wordt voortgezet, wanneer door het lid van der Boon Meschdaar nog vele leden niet in de gelegenheid waren geweest om het woord te voerenals motie van orde wordt voorgesteld de deliheratiën voor het oogenblik te staken en voorts voort te zetten heden avond ten 7 uren, hetgeen met algemeene stemmen wordt aangenomen. Avondzitting ten 7 ure. Tegenwoordig dezelfde leden, behalve de leden van der Hoeven cn Kluit. De behandeling over het le punt voortgezet zijnde, wordt dit punt einde lijk na uitvoerige deliberalien in rondvraag gebragt cn met 10 legen 9 stem men verworpen. Voor hebben gestemd de IIH. Sikkel Groos, van Kaallioven Gevers, Luzac, Cock, van der Boon Mesch, Huyser, Lisman en ten Sande. Tegen de I1H. YsselsteynSiegenbeek, de Moen, Bueaille, Krantz, Stoffels, du Rieu, Olivier, Leembruggen en dc VoorziLier. Voorts wordt op voorstel van de Commissie, van wie deze voorstellen zijn uitgegaan, besloten met de verdere behandeling niet voort te gaan, daar het voorstel hierdoor als vervallen moet worden beschouwd, terwijl de overige punten met het lc een geheel vormen. Vervolgens stelt het lid Sikkel Groos voor, het nieuwe voorstel te doen drukken, en dadelijk eene Commissie te benoemen, ten einde dienaangaande te dienen van berigt en raad. Dienovereenkomstig besloten zijnde, worden de leden Huyser, du Rieu en de Moen aangewezen om rnct den Burgemeester het Bureau van stemopneming uit temaken en eindelijk bij 19 slembillettenovereenkomende met het getal aanwezige leden, uitgebragt op de HH. Siegenbeek en Leembruggen elk 10 stemmen, Sikkel Groos 7 stemmen, Lisman 5 stemmen, van Kaathoven en Gevers elk 4 stemmen, Lozac 3 stemmen, Stoffels, van der Boon Mesch cn Olivier elk 2 stemmen, Cock, de Moen, Krantz, Huyser en du Rieu elk ééne stemblanco één billet. En zijn alzoo benoemdde leden SiegenbeekLeembruggen en Sikkel Groos, die zich deze benoeming hebben laten welgevallen. Waarna de vergadering is gesloten. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. G. LA LAU.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 87