Ouden Singel, de westzijde van de Oostdwersgraeht, de Binnenvestgracht, de oostzijde van de Volmolengrachlen tot aan den Ouden Singel, en bevattende de Zandstraten, de Baatestraat, de Tweelingstraat, het Prinsensteegje, het Werk- of Vogelstraatje en de Ooslvolmolensteeg; de vijfde van de Oostdwersgraeht, den Ouden Singel, voorts de westzijde van de Oude Heerengracht oi' de Houtmarkt, de Binnenvestgracht, de oostzijde der Oost dwersgraeht lot aan den Ouden Singel, en bevattende de Koolslraten, het Brandewijnsgrachtje, het Kool grachtje, de Bolwerkslraat, het Huigstraatje, den ko renmolen en de huizing op de vest. Wijk VI heeft zeven zulke afdeeliugen of gebuurten, loopeude de eerste van den hoek aan de Oude Vest langs den Kouden Hoek of de Heerengracht, langs de noord zijde van den Ouden Rijnde oostzijde van dc Peli kaan- of Bakkersleeg, de Oude Vest tot aan de Heeren gracht, en bevattende de Vesteslraat of Koes leegde Bokkesteeg of Marialijsensleeg, de Klimmende Leeuw- sleeg en de Groene Poort; de tweede van de Oude Vest langs de westzijde van de Pelikaan- of Bakkersleeg, de noordzijde van dc Marendorpsclie Achtergracht, de oostzijde van de Volmolengracht, de Oude Vest lot aan de Bakkersteeg, en bevattende de lange Duizendraad- steeg, de Bouwelouwesteeg en de Paradijssteeg; de derde van den hoek der Oude Vest langs de westzijde van de Voldersgracht, de noordzijde van de Maren dorpsclie Achtergracht, de oostzijde van de Mare, de zuidzijde van de Oude Vest tot aan de Voldersgracht, en bevattende de Janvossensteeg, de lange Schagensteeg, de Woord en Zuidrunderstegende Klaresteeg, de Mi- rakelsleeg en de Koddesleeg; dc vierde van den hoek der Bakkersteeg langs den Ouden Rijn noordzijde, de oostzijde van de Kerksteeg en korte Paradijssteeg, de zuidzijde van de Achtergracht, de westzijde van de Bakkersteeg tot aan den Ouden Rijnen bevattende de Leegewerfsteeg, de Duizenddraadsleeg, de Lobbesteeg, de korte Bouwelouwesteeg en het Lombardsteegje; de vijfde van den hoek aan de Donkersteeg langs de noordzijde van den Ouden Rijn, de westzijde van de Kerksteeg en korte Paradijssteeg, de zuidzijde van de Achtergracht, de oostzijde van de Mare tot aan den Ouden Rijn voor de Donkersteeg en bevattende de Dul- lebakkersstceg, de Kuipersleeg, de Donkersteeg, de korte Janvossensteeg cn de korte Schagensteeg; de zesde van den hoek van de Turfmarkt langs de noord zijde van de Haarlemmerstraat, de Rrandewijnsteeg, de westzijde van de Mare, de Oude Vest en Turfmarkt tot aan de Haarlemmerstraat en bevattende de St, Ursula- of Moriaansteegde Michielstraat, het Klooster, de Vrouwenkamp, de Joseph- of Sionsteeg, de lange en korte Agnieleslraat, de Vrouwenkerkstraat, de Dolhuis- steeg, het Vrouwen Kerkhof, de Hazewindsteegde Moer Annasteeg en de Lijsbethstegenen de zevende van den hoek aan de Borstelbrug langs den Apothekers- dijk, den stillen Rijn, de westzijde van de Mare, de zuidzijde van de Brandewijnsteegde Haarlemmerstraat langs het Galgewater tot aan de Borstelbrug, en bevat tende de Paardensleeg, de Schapensteegde Janban- nesleeg, de Vrouwensteegde Goegerritsteeg, de Spij- kcrboorsleeg en de Haarlemmerstraat. Wijk VII heeft acht zulke afdeelingen of gebuurten, loopende de eerste van den hoek aan de Hoogstraat langs de zuidzijde van den Ouden Rijnde westzijde van de Iloogelaudsche Kerkgrachtde westzijde van de Beschuit steeg, den Nieuwen Rijn en de Hoogstraat tot aan den hoek van den Ouden Rijn en bevattende de Nieuwstraat en de Burgsteeg; de tweede van de Nieuwstraat langs de westzijde van de Hooigracht, de zuidzijde van den Ouden Rijn, de oostzijde van de Hoogclandsche Kerk gracht achter de Hoogelandsche Kerk omde Nieuw straat tot aan de Hooigracht en bevattende den Middel weg, de Choorsteeg, de Heerensteeg, de Koppenhink- stegen en de Kerksteeg; de derde van den hoek aan de Hooigracht langs den Ouden Rijn, de westzijde van de Middelstegracht, de noordzijde van de Groenesteeg, de oostzijde van de Hooigracht tot aan den Ouden Rijn en bevattende de Vleeresteeg; de vierde van de Groenesteeg, de westzijde van de Middelstegracht, den Nieuwen Rijn, de oostzijde van de Beschuitsteeg, de zuidzijde van de Nieuwstraat, de oostzijde van de Hooigracht lot aan de Groenesteeg, daarvan de zuid zijde tot aan de Middelstegracht; de vijfde van den Nieuwen Rijn langs de oostzijde van de Middelslegracht, de zuidzijde van de Groenesteeg, de westzijde van de Uiterstegracht, den Nieuwen Rijn lot aan de Middelste gracht; de zesde van den hoek aan den Nieuwen Rijn langs de westzijde van de Heerengracht, de Groe nesteeg, de oostzijde van de Uilerstegrachtden Nieu wen Rijn tot aan de Heerengracht en bevattende de Vesteslraat; de zevende van dc Groenesteeg langs de oostzijde van de Middelstegracht, den Ouden Rijn, de westzijde van de Uiterstegracht, de noordzijde van de Groenesteeg tot aan de Middelstegracht; en de achtste van den Ouden Rijn langs de oostzijde van de Uiterste gracht, de Groenesteeg, de westzijde van de Heeren gracht, den Ouden Rijn lot aan de Uiterslegracht en bevattende de Vestestraat en de Kerksteeg. Wijk VIII heeft vijf zulke afdeelingen of gebuurten, loopende de eerste van den hoek aan den Nieuwen Rijn de oostzijde van dc Heerengracht, het Waardkerkplein achter de Waardkerk om, langs de westzijde van de Oranjegracht, den Nieuwen Rijn tot aan de Heerengracht en bevattende de Langestraat en de Groenesteeg; de tweede van den Nieuwen Rijn langs de oostzijde der Oranjegracht, de Kerksteeg door het Bonhuis van Noord- rijnevest, de Biunenvestgracht, den Nieuwen Rijn tot aan de Oranjegracht en bevattende de Waardgracht, de Kaarsenmakerstraat, de Groenesteeg, de Singelstraat en de Looijerstraat; de derde van den hoek der Heeren gracht, langs den Zuidsingel, de Binnenvestgracht, door het bonhuis van Noordrijnevestde Kerksteeg, het Kerk plein langs de Heerengracht lot aan den Zuidsingel en bevattende de Oranjegrachtde Waardgracht, de Looi jerstraat, de korte Langestraat en de Waardgracht; de vierde van de Kalvermarkt langs de Haven, de Bin- ncnvestgrachtde Zuidsingel, de Kalvermarkt tot aan de Haven en bevattende de Minnebroersgracht, de Kijf- gracht en de grofsmederij; en de vijfde van den hoek aan de Haven langs de Oude Heerengracht, de Binnen- veslgracht tot aan de Zijlpoort, langs de haven tot aan de Heereugracht, cn bevattende de Verwcrstraatde West- en Oosthavenstraten en de Looijerstraten. De buitengebuurte of Wijk IX maakt uit den geheelen vrijdom huilen de poorten. TWEEDE AFDEELING. Van het bestuur der gebuurten. Eerste Titel. Van de inrit/tuig van het bestuur der gebuurten. 1. Ahjemeene bepalingen. Art. 4. Aan het hoofd van elke gebuurte staat een heer der gebuurte. Art. 5. Bij afwezigheid of ziekte van den heer der gebuurte of bij vacature, wordt zijne betrekking door eenen inwoner der gebuurte, raad genaamd, waargenomen. 2. Van de benoeming van de heeren en raden der gebuurten. Art. 6. De heeren en raden der gebuurten worden benoemd door Burgemeester en Wethouders. 3. Van de vereiscliten voor de betrekking van heer der gebuurte en wie daartoe niet kunnen benoemd worden. Art. 7. Om heer der gebuurte te wezen, moet men den vollen ouderdom van drie en twintig jaren bereikt heb benkunnen lezen en schrijven en binnen de gebuurte wonen. Art. 8. Tot heeren der gebuurten kunnen niet worden benoemd: 1°. studenten aan de Iloogeschool alhier; 2°. krijgslieden in werkelijke zee- of land-dienst be neden den rang van officier; 3°. zijdie in gast-, wees- of arm-huizen verpleegd worden 4°. lijf- en huis-bedienden bij hunne meesters inwo nende; 5". die bij eenig armbestuur bedeeld worden 6". herbergiers en tappers van bier of sterken drank. 4. Van den tijd, voor welken de benoeming vlttfltS llQO.ft» Art. 9. De benoeming tot heer of raad der gebuurte geschiedt voor den tijd van vier jaren. De aftredenden zijn we der benoembaar. Art. 10. Die tusschentijds benoemd is, bekleedt zijne betrek king slechts zoolang als hij, in wiens plaats hij geko men is, die bekleed zou hebben. 5. Van het verlies van, en ontslag uit de betrekking van heer of raad der gebuurte. Art. 11. De heer of raad der gebuurte, die uit de gebuurte verhuist, verliest zijne betrekking. Veertien dagen vóór de verhuizing geeft hij daarvan op bet bureau van den burgerlijken stand keunis.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 68