De beraadslagingen van de vergadering zullen slechts kort duren. Het nieuwe voorstel van Frankrijk is nog niet ingekomen. Door den Raad is Dr. Furrer met eene geheime zending naar Frankfort en de Heer Frey naar Bazel afgevaardigd. Ook is de wapening van de landweer bevolen. Het mislukken van de pogingen van de gezamentlijke Gezanten te Bern om de Regering tot toegevendheid te bewegen, wordt hoofdzakelijk aan Oostenrijk geweien. Dit rijk verzette er zich tegen dat de vertegenwoordigers der kleine Staien zich in deze op gelijke lijn plaatsten met die der groole, terwijl het niet billijk scheen, dat de N.-Amerik. Gezant zich in zuiver Europesche zaken kwam mengen, daar de Unie niet duldde, dat cenige Europesche magt zich met de zaken van Amerika inliet. Frankrijk moet het hierin met Oostenrijk eens zijn geweest. De mislukking dier poging is te bejammeren. Op de grenzen vertoonen zich reeds Pruissische Officieren, ten einde ingeval Pruisscn lot eenen inval besloothet terrein op te nemen. De geest drift des volks neemt meer en meer toe. De Zwitsersche schuttersvereeni- gingen zijn op militairen voet ingerigt. De wapenoefeningen duren onafge broken voort. De Zwitsersche vrouwen zijn lot het doen van verplegings diensten bij den oorlog opgeroepen. De onderlinge geschillen zijn daardoor op den achtergrond geschoven. De dagbladenvan welke kleur ookvoeren dezelfde taal. Le Pays, een behoudend blad van LausannezegtHet is noodcloos de eendragt tusschen de kantons en de burgers aan te bevelen. Wanneer het vaderland in gevaar is, zijn de Zwitsers gereed tot alle opofferingen; de verschillende belangen worden in een belang zamengesmolten de staatkundige gevoelens, lossen zich in dit e'éne gevoelen op, namelijk, de nationale zelfstandigheid en het vaderland te verdedigen. Reeds zijn alle personaliteiten vergeten; reeds zijn de har ten tot elkander gebragt. Van het eene einde des lands tot aan het andere einde hoort men niets dan den kreet: voorwaarts! SPANJE. MADRID, 22 December. Vorst Michel Galitzine is door den Keizer van Rusland lot Gezant bij ons Hof benoemd. De Koningin moet zich dezer dagen hebben laten ontvallen, dat zij niet ongeneigd zoude zijn, Maarschalk O'Donnel weder tot het bestuur te roepen. De personenin de onlangs ontdekte republikeinsche club betrokken zijn naar verschillende plaatsen in het rijk gezonden en ouder het opzigt van de policie gesteld. De zoogenaamde godsdienstige bladen blijven aan de Regering veel nadeel berokkenen, door de onbeschaamdheid waarmede zij op het herstel van de inquisitie aandringen. Een dezer bladen, dat in den geest van de Univers wordt geschreven, zeide onlangs dat alle goede Katholieken moesten me dewerken tot die herstelling, waarmede de Regering zich onledig hieldt. In Catalonie is de toestand zeer treurig. Het grootste gedeelte der fabrieken zal aldaar met 1 Januarij worden gesloten; daarbij rijzen de graanprijzen van dag tot dag, zoodat men vrees koestert voor gebeurtenis sen, die wel tol eenen algemecnen opstand aanleiding zouden kunnen geven. De diefstallen en moordenin plaats van te verminderennemen steeds toe. Eene opgave daarvan zou le groot worden. Een gematigd dagblad laat zich daarover aldus uit: »In welk land leven wij? In Spanje of in Africa? Wie waakt er voor de veiligheid van den ongelukkige die verpligt is te reizen? Wie vervolgt de boosdoeners? Bezitten wij geene gendarmes of soldaten meer? Waarom belast de Regering niet eenigen der talrijke Officieren met de taak om de misdadigers op te sporen?" Te Anlequera, in de prov. Malega, hebben de grondeigenaars vergunning verzocht om zich alsmede hunne bedienden te wapenen, ten einde aan den euvelmoed der roovers het hoofd te bieden. ITALIË. Bij een besluit van den Paus is het feest ter eere van het Heilige Hart des Zaligmakers, hetwelk reeds sedert geruimen tijd in verscheiden dioecesen gevierd werd, voortaan onder de algemeene feesten der Katholieke Kerk opgenomen. Daardoor wil de Paus de geloovigen nog meer aanvuren om de matelooze liefde van dat goddelijke hart met wederliefde te beantwoorden. Op aandrang van Frankrijk heeft de Paus amnestie verleend aan 36 oud-leden der Rom. Constituante en aan 24 hoofden van republikeinsche le gerkorpsen van 1848. Mazziui, Garribaldi en Salicetti, zijn, als gecne Ro meinen zijnde, van die amnestie natuurlijk uitgesloten. Op 18 Dec. is de Maria-zuil te Rome, in tegenwoordigheid van eene ontzaggelijke volksmenigte, op het voetstuk geplaatst. Koningin Maria Christina van Spanje woonde deze plegtigheid bij. Te Milaan worden de toebereidselen voor de ontvangst van den Keizer en de Keizerin ïan Oostenrijk met ijver voortgezet. HH. MM. zullen aan het laatste slation door 300 adeljjken te paardmet den Graaf Guileo Litta aan het hoofd, ontvangen en naar de hoofdstad geleid worden. De verlichting der stad en van den Dom zal luisterrijk zijn. De eerste geslachten van Milaan zullen schitterende feesten geven, vooral de Hertogen Melzi en Litta, die tot de rijkste Italianen gerekend worden. Onder de personen, die om een gehoor bij den Keizer verzocht hebbenbevinden zich vele uitgewekenen. Naar men verneemt heeft Bencivenga, het hoofd van den opstand in Sicilië, belangrijke mededeelingen gedaan, ten einde daardoor zijn leven te redden. Ten gevolge daarvan zouden er reeds talrijke gevangennemingen te Palmero plaats gehad hebben. Uit Turijn wordt gemeld, dat de Koning, onlangs in cognito op de jagt zijnde, door eenige roovers werd omsingeld, die hem zijne beurs af vroegen. Toen Z. M. te kennen gaf wie hij was, gaven de roovers ten antwoorddat zij dit wel wistenmaar dat zjj zich juist tot hem gewend hadden, omdat hij 'tgeld 'tbest kon missen. Het getal personen, bij de ontploffing van het kruid te Napels omge komen, bedraagt 20; namelijk 6 Officieren, 4 soldaten en 10 burgers. Men klaagt zeer over de weinige voorzorgen, die door het bestuur bij het vervoer van buskruid worden genomen. De handelsstand te Napels, Baron Rothschild aan het hoofd, heeft aan den Koning het verzoek gedaanom op de plaats waar de aanslag van Milano heeft plaats gehad, eene prachtige kerk te bouwen, hetwelk is toe gestaan. Aan het leger, dat een gelijk verzoek had ingeleverd, zal eene andere gelegenheid worden aangeboden, om van zijne gehechtheid aan den Koning te doen blijken. PRUISSEN. BERLIJN, 28 December. Naar men verneemt is er van wege Frankrijk aan Zwitserland een nieuw voorstel gedaan, hetwelk de in vrijheid stelling der Neufchatelsche gevan genen en daarna hunne verbanning, als maatregel van policie, beoogt. Dit zou door de overige Mogendheden worden ondersteund. Wanneer dit voor stel door Zwitserland wordt aangenomen zal eene schikking mogelijk worden. Een aantal leden van de Stendenvergadering in Wurtemberg hebben een voorstel gedaan om aan de Regering le verzoeken, dat zij den door- togt van Pruissische troepen over Wurtembergsch grondgebied mogt wei geren, daarvan als reden opgevende: dat noch de Duitsche Bond, noch de Zuid-Duitsche Staten, noch ook de Pruissische Slaat zelf eenig het minste belang heeft bij den twist over de aanspraak van het huis Hohenzollem op de souvereiniteit in het Zwitsersche kanton Neufchalel," en voorts de on vermijdelijke nadeelen die een oorlog tegen Zwitserland aan de aangren zende Staten zou moeten berokkenen. Onze tabaksfabrieken hebben tegenwoordig handen vol werk, ten ge volge van aanzienlijke bestellingen voor het buitenland. Alleen aan Frankrijk moeten 30 millioen sigaren geleverd worden. In het Badensche werden dit jaar 160,000 centenaren tabak gewonnen die bij den tegenwoordigen hoogen prijs van ƒ36, bjjna 5 millioen gulden opbrengen. Te Koningsbergen heeft zich het nog nooit gebeurde geval voorgedaan dat de scheepvaart midden in den winter weder geopend wordt. De haven is door een opgekomen storm plotseling van ijs bevrijd en de stoomboot Mercur is van Pilau aldaar binnengeloopen. Meer dan 30 schepen, welke vast waren gevrozen, zijn ijverig bezig ladingen in te nemen, ten einde van daar te vertrekken. Op de Poolsche grenzen is eene groote bende smokkelaars aangehou den, die aan het Russische gezag zal uitgeleverd worden. In Zweden is een van Regeringswege ingediend ontwerp van wet, waarbij de Regering gemagligd wordt om mannen, die niet tot de staats kerk behoorentot de uitoefening der Geneeskunde en tot de Academische leerstoelen voor dat vak toe te laten, door den Rijksdag verworpen. O O Si TE NT RIJK. WEENEN, 27 December. De Keizer heeft uit zijne bijzondere fondsen de som van 18,000 lires als Kersgeschenk ten behoeve van de armen der stad Venetie beschikbaar gesteld. De Aartshertogin van OostenrijkMaria Elisabeth Franciscasedert 1853 weduwe van den Aartshertog Reinier, in leven Onder-Koning van het Lom- bardysch-Venetiaansch Koningrijk, is overleden. Zij was de zuster van wijlen Koning Karei Albert van Sardinië, en den 13de" April 1800 geboren. Men spreekt hier van eene nieuwe uitvinding, om namelijk den rook, door de locomoliven op de spoorwegen uitgeworpen, aan te wenden lot verwarming der rijtuigen. TURKTE. Door de Regering is eene leening van 35 millioen piasters gesloten. Omtrent het springen van den kruidtoren te Larnaca op Cyprus, ver neemt men dat daarbij 20 vaten buskruid en 30 kisten met patronen zijn in de lucht gesprongen. De 3 schildwachten zijn gedood en 6 gevan genen onder het puin verstikt, met uitzondering van een Arabier, die men, na 6 uren van inspanning, heeft kunnen bevrijden. De nabijgelegen huizen zijn vernield en sommige der bewoners zwaar gekwetst. Op een vrij grooten afstand van het kasteel, en zelfs in het midden der stad, hebben groote steenklompendie door de ontploffing in de lucht geslingerd warenonge lukken te weeg gebragt. De expeditie, die onder de leiding van den lieer d'Escayrac, de bron nen van den Nijl zoude opsporen, is ontbonden. Eenige oneenigheden zijn ontstaan tusschen de geleerden en den genoemden Heer, die alsnu de lei ding heeft opgegeven. Men veronderstelt dat de Onderkoning van Egypte het bestuur over de expeditie zal opdragen aan den Scheepsluilenant Au- baret, een der Adjudanten van den Admiraal Hamelin. Het dagblad van Teheran van 25 October, berigt de inneming van Herat en zegt dat die alleen heeft plaats gehad om te verhinderen dat de stad in handen van Dost Mohammed viel. De Perzische Regering verklaart dat zij bereid is hare verovering weder terug le gevenonder voorwaarde dat Engeland de noodige maatregelen in Kandahar, in Afghanistan, en ook te Herat zelve neme, om Perzie te waarborgen dat die streken voor altijd onder het bestuur var. hare eigene Regering zullen blijven. De Shach ver klaart dat zoo Engeland hierin niet toestemt, hij in de hulp of bemiddeling der andere Mogendheden vertrouwen stelt en bij gebreke daarvan, in de Goddelijke Voorzienigheid. Ten behoeve van hel H. G. of Armen Wees- en Kinderhuis, is nog ont vangen ƒ8, om te voegen bij de gehoudene Collecte van 15 Dec.alsmede van een voormalig Ingezeten dezer stad een bankbilletgroot ƒ40.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3