Vervolgens met algcmcene stemmen aangenomen, even als Hoofdstuk ken VI. Hervormde Eeredienstenz.) en VII. Kathol. Eeredienst). Na cenige beraadslaging is ook Hoofdstuk VIII. Marinemet eenparig- ENGELAVD. LONDEN, 28 December. Op eersten Kersdag hebben er niet minder dan II branden in de hoofd stad en voorsteden plaats gehad. Bij een dier branden hebben 2 kinderen het leven verloren. Dezer dagen is op eene kostschool een meisje overledenwier dood men aan onthouding van het noodige voedsel toeschreef. Gedaan onderzoek heeft afschuwelijke bijzonderheden omtrent de behandeling der kinderen op die school aan het licht gebragt. De schoolhouderesse is dien ten gevolge aan manslag schuldig verklaard. Het paketschip Neptune heeft op de vaart naar Liverpool eene boot van de verongelukte Lyonnais opgevischt, welke echter ledig was. De financiële hervormings-vereeniging te Liverpool heeft een adres aan de bevolking gerigt, waarin zij haren bijval schenkt aan de beweging tegen liet langer voortduren van de ten gevolge van den oorlog verhoogde belas ting op de inkomstenmaar waarin ook het volk aangespoord wordt om aan te dringen op de afschaffing der accijnsen en regten, zoodat de staats uitgaven alleen door de belasting op de eigendommen (niet de belasting op de Inkomsten) bestreden zouden moeten worden. Te Perth in Schotland, werd op den 25stcn dezer eene cere-maaltijd aangeboden aan den lieer Duncan, vertegenwoordiger dier stad in het Par lement. De onkosten waren door eene inschrijving gedekt, en terwijl er nog 1100 overig was, is hem die som aan het nageregt, op een tafel bord in goud aangeboden. Genoemde Heer heeft die som aangenomen. Naar men verneemt hebben de Eskimo's aan de westzijde van Baffins- haai twee schepen ontdekt, waarvan het eene door het ijs vernield, doch het andere in goeden slaat is. Men veronderstelt dat deze schepen de Assistance en de Pioneer zijn. Berigten uit Bombay melden dat in Britsch Indie eene reserve voor de tegen Perzie ondernomen expeditie bijeengebragt was, en dat een leger corps op den weg was naar Kaboel, om den Vorst van dien Afghaanschen staat, eenen bondgenoot van Engeland, in den strijd tegen Perzie bij te staan. Met dezelfde gelegenheid heeft men uit China berigt ontvangen dat de stad Cantonwegens eene aan de Britsche vlag door de Chinezen aangedane beleediging, door het Engelsche eskader onder bevel van den Admiraal Seymour is gebombardeerd. Daarbij waren de forten der stad en ook de openbare gebouwen door de Engelschen genomen en ten deele vernield, be nevens een gedeelte der scheepsmagt van de Keizerlijke Regering. Hoewel men reeds vroeger van oneenigheden tusschen den Engelschen Vlootvoogd en de Chinesche Overheden had vernomenwas er echter nog geen grond om dusdanige maatregelen te verwachten. FRANKRIJK. PARIJS28 December. Van Corsika wordt berigt dal de Keizer bevel heeft gegeven het huis der familie Bonaparte te Ajaccio te herstellen, en eene kapel te bouwen waarin het stoffelijk overschot van de moeder van Napoleon I, en dat van Kardinaal Feseh zullen worden bijgezet. De Keizer heeft te dien einde de som van 200,000 fr. op de civile lijst voor 1857 beschikbaar gesteld. De verandering van de bezetting der hoofdstad is, naar men zegt, tot half Februari] uitgesteld, op welk tijdstip verschillende corpsen der Kei zerlijke garde naar Afrika zouden vertrekken, om deel te nemen aan den veldlogt in Kabylië. Omtrent den juisten dag, waarop de opening van de conferenliën zal plaats hebbenIoopen de opgaven zeer uiteenmaar stellig zal men daar omtrent niet lang meer in onzekerheid verkeeren. De uitslag laat zich mede reeds vooraf berekenendaar er tegen over Rusland eene aanzienlijke meerderheid bestaat, waaraan deze Mogendheid beloofd heeft zich te zullen onderwerpen. Wat betreft de zaak van Bolgrad, wil men dat Rusland daarvan afstand zal doenmaar eene schadeloosstelling in Moldavisch grondgebied zal ver krijgen, werwaarts dan het middelpunt van het bestuur, thans te Bolgrad gevestigd, kan overgebragt worden. Deze schikking, door Keizer Napoleon beraamd, zou de goedkeuring van Engeland slechts ten halve wegdragen. Dit rijk zou wel aan Rusland een stuk grondgebied gunnen, maar niet onder den naam van schadeloosstellingals hebbende deze Mogendheid daarop niet de minste aanspraak. Omtrent den hoofdinhoud van de instructicn aan den Turkschen Gezant verleend, verneemt men het volgende: Rusland zal zijne aanspraak op het bezit van Bolgrad en van het Slangen-eiland laten varen; de bepalingen van het Parijsche verdrag betrekkelijk de nieuwe regeling van het bestuur der Donau-Vorstendommen moeten volkomene en volledige uitvoering erlangen; de grensscheiding tusschen het Turksche en het Russische grondgebied in Azie moet vastgesteld worden, zoodra het jaargetijde het zal toelaten; de groote Mogendheden worden uitgenoodigd ernstig hare aandacht te vestigen op den toestand van Turkye; dit rijk wenscht zijne hulpbronnen te ont wikkelen, een krachtige staat te worden, en niet langer eene bron van bezorgdheid voor het Westen te zijn; maar het is lot nog toe, door den onderlingen naijver der Europesehe Mogendheden en door het jammerlijke misverstand betrekkelijk het Parijsche verdrag, belet geworden zich bezig te houden met de groote maatregelen welke zijne financiën en handel vereischen. Er is alhier een Brusselsch handelaar, Devleeschouwer genaamd, aan gehouden, die ongeveer 3 maanden geleden uit Brussel verdwenen is, een tekort achterlatende van 502,000 fr. en verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Hij is voorloopig in verzekerde bewaring gesteld, tot dat de Belgische Re gering zijne uitlevering zal hebben gevraagd. De bakkers alhier zijn overeengekomen, om in plaats van Kers- of Nieuwjaars-geschenken aan hunne kalanten, 250,000 ft brood eerste quali- teit aan de armen te geven. Van hier zijn reeds 2000 dienstpliglige Zwitsers naar hun vaderland vertrokken. In het gehucht La Napoule leeft eene vrouw van 103 jarende we duwe Manne genaamd. Deze vrouw heeft haar leven in een aan ellende grenzenden slaat doorgebragt en haar brood steeds door een moeijelijken arbeid moeten verdienen. Zij legt thans nog dagelijks den weg van La Na- poule naar Cannes af (een afstand van 10 kilomèlres) met een mand met visch welke ongeveer 25 Ned. ffi weegt. Haar uiterlijk teekent slechts een ouderdom van 70 a 75 jaren. Eene Engelsche Dame heeft deze vrouw te hulp willen komen, doch de arme vrouw bedankte de rijke vreemdelinge hier voor, zeggende, dat zij door haren arbeid voldoende in hare behoefte kon voorzien. De Patriedie de terugkomst van Graaf de Morny tegen het laatst der maand had aangekondigdzegt thaus dat die komst eerst tegen het einde van Januarij zal plaats hebben. Te Tréveray (Meuse) is eene, gelukkig zeldzame, misdaad gepleegd, een vader heeft zijn kind vergiftigd. Hij bevindt zich in hechtenis. Z WIT§ERLAAIt. De Bondsvergadering is door den Voorzitter met eene oorlogszuchtige rede geopend. Hij vroeg daarin magtiging om, lot bereiking van eene vredelie vende oplossing van het geschil met Pruisscn, te onderhandelen, doch al- le'e'n op de grondslagendie Zwitserland tot dus ver heeft verklaard te wil len aankleven. De tot heden reeds genomen maatregelen tot verdediging van het land werden daarop goedgekeurd en de uitvoerende magt tevens gemagligd om alles aan te wenden wat noodig is om een vijandelijken aanval af te weren. Te dien einde is een onbegrensd crediet toegestaan en is voorts bijzondere magtiging verleend tot het sluiten eener leening van 30 millioen fr. heid van stemmenop e'éne na (die van den Heer Cremer) aangenomen. Zitting van Dingsdag 30 December. In deze zitting zijn Hoofdstukken VLA {Nat. Schuld) en IX B {Financiën) met algemeene stemmen aangenomen. Over Hoofdst. X Oorloghebben vele leden het woord gevoerd, vooral over het hooge cijfer, dat door den Minis ter van Oorlog wordt toegelicht. Aangenomen met 24 tegen 8 stemmen, alsmede Hoofdst. XI {Koloniën) met 24 tegen 3 stemmen, en Hoofdst. XII (Onvoorziene Uitg.) met algemeene stemmen. De wet tot vaststelling der middelen gaf aanleiding tol eenige aanmerkingen, maar werd daarop met algemeene stemmen aangenomenzoo ook het ontwerp tot voorloopige vast stelling van Hoofdstuk V. BinnenlZaken). De vergadering is tot nadere bijeenroeping gescheiden. AMSTERDAM29 December. Zaturdag 11. hield de Natuurkundige Afdeeling der Koninklijke Akademie van Wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de Heeren van der Hoeven, W. Vrolik, Lobatto, Matthes, van Breda, de Vriese, van der Boon Mesch, van Geuns, Halbertsma, Donders, Stamkart, Blume, van Hasselt, Harting, Schroeder van der Kolk, Oudemans en van Rees; en van de Letterkundige Afdeeling, de Heer Millies. De Secretaris deelde mede, dat de Heeren van Kerkwijk en Matthes zich schriftelijk verontschuldigd hadden wegens het niet vervullen hunner spreek beurten en de Heeren MiquelSchneevoogtBierens de Haanvan der Kun en Delprat, dat zij verhinderd waren de vergadering bij te wonen. De Hoogleeraar Kaiser heeft voor de Verslagen en Mededeelingen der Akademie ingezonden eene verhandelingbehelzende op het Observatorium te Legden gedane waarnemingen over den ring van Saturnus. De Heer Lobatto bragt verslag uit over de door den Heer G. A. W. Baehr ingezonden verhandeling, over de theorie der draaijende beweging van een ligchaam om een vast punt en de toepassing daarvan op de betveging der aarde. Spr. liet zich zeer gunstig uit omtrent den inhoud dezer verhande ling en besloot tot opneming in de werken der Akademie, nadat daarin eenige aangewezen verbeteringen door den schrijver zijn gebragt. De Heer Matthes verklaarde zich met den hoofdinhoud en conclusie van dit rapport volkomen te vercenigen en bragt eenige opmerkingen over het onderwerp in het midden. Nadat de Heer Oudemans nog kortelijk het woord gevoerd had, wordt de conclusie van het rapport goedgekeurd. De Heer Halbertsma bragt daarna ter vervulling zijner spreekbeurteenige beschouwingen in het midden over den musculus frontalis (voorhoofdspier). De Heer W. Vrolik hield vervolgens eene sierlijke rede, waarin hij hulde bragt aan de nagedachtenis van wijlen het medelid F. Dozy, en in korte doch welsprekende trekkenden levensloop en de verdiensten van den ont slapene omtrent de kruidkundige wetenschappen, schetste. Het stuk zal in de Verslagen en Mededeelingen worden opgenomen. De Heer Oudemans bood voor de Verslagen en Mededeelingen der Akad. aan twee bijdragen, de eene getiteld: bepaling der loopbaan van de pla neet Proserpinaen de storingen van Jupiter en Saturnusde andere bepaling der geografische lengten. De Heer W. H. de Vriese vestigde de aandacht op een door den Heer Dr. Coster uitgegeven brochure, geplaatst in een door den Heer de Vriese uitgegeven tijdschrift. De Heer Harting deelde eenige opmerkingen mede: 1». over de wijze van verlichting van mikroskopische voorwerpen en de verbeteringen aan mi- kroskopen in den jongsten tijd aangebragt2". over het vinden van een middel om mikroskopische voorwerpen te zoeken. De Heer van der Boon Mesch deelde eenige opmerkingen mede over het aluminium-metaalen de proeven door Dr. Levoir, een van 's lloogleeraars leerlingen, genomen omtrent het smelten van platina. Daarna is de vergadering gescheiden. BÏÏÏTENLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2