LEYDSCHE COURANT. 1856. WOENSDAG 31 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij tlcze Courant behoort Bijblad IV0. 33 en 33*. BINXENLANDSCI1E BKHIGTEN. LEYDEN, 30 December. Ter gelegenheid van de beëediging van den Heer M. E. Booy, als Procu reur bij de Arrond. Regtbank alhier, hield de Edel Achtbare Heer Officier van Justitie eene hartelijke toespraak, eerst lot den vader van den be noemde den Heer F. Booy Fz.die het voorregt mogt smaken op eenen gevorderden leeftijd, zijnen zoon met die betrekking begunstigd te zien, en daarna tot den benoemde, hem met zijnen nieuwen werkkring geluk wen- schende, terwijl hij hulde bragt aan den ijver en de naauwgezelheidwaar mede hij gedurende een aantal jaren als Gezworen Klerk bij dit collegie was werkzaam geweest. Na het afleggen van den eed besloot de Edel- Achlbarc Heer Voorzitter deze plegligheid met een treffend woord tol den nieuw benoemde. Onlangs verscheen het IXJc stuk der Mededcelingen uit de beroemde aardrijkskundige inrigting van den Heer Justus Perthes te Golhabevat tende hel verslag eener reizc naar Muata-ya-Nvo in midden-Africa in 184G door een koopman Joaquim Rodriguez Graija, en uitgegeven door W. Des- boroiigh CooleyEsq., met een kaart. Deze reis is merkwaardig van wege de zeer weinige bekendheid dier nog bijna onbezochte streken van het aan de westkust van Zuid-Afriea gelegen Koninkrijk Congo. Voorts eene be schrijving van een deel van het aan de oostkust der Zwarte zee gelegen Mingrclie, door 'l welk de Ilion stroomt, en omtrent welk Russisch grens land vele natuur-, aardrijks- en geschiedkundige bijzonderheden worden vermeld. Een verslag der wetenschappelijke luchtreizen der Engelschen in 1852, besluit de grootere verhandelingen. Verder volgen uitgewerkte op gaven, o. a. van Graaf d'Eseayrac de Rapture, ter opsporing van de Nijl- bronnenen vermelding van in het vak der aardrijkskunde uitgekomeue werken. Nopimcr X beval behalve andere verslagende nasporingen van Dr. Bleek in Natal, van Augustus 1855 tot Mei 185G. Bij het verslag is een duide lijke keurig uitgewerkte kaart gevoegd van den onder Engelsch oppergezag slaanden Staat, waar vele afstammelingen van Nederlanders wonen, en aan de westzijde van welk gebied de landwaarts in gelegen nieuwe vrije Traus- vaalsche Republiek der zoogenaamde Ilollandsclie boeren grenst. Voorts verscheidene belangrijke kortere aanleekcningen en opgave van werken uit bet gebied der aardrijkskunde. Men verneemt met leedwezen, dat de zoo verdienstelijke, als hoog geachte gewezen Gezant der Nederlanden te Parijsde Generaal Fagel dezer dagen aldaar in Imogen ouderdom is overleden. De Baron Robert Fagel was de zoon van den in 1790 overleden Secretaris van Staal, Hendrik Fagel. De liefde voor het Vaderland en voor het Stam huis van Oranje, was inderdaad erfelijk in het geslacht, waaruit hij was gesproten. Robert Fagel had, terwijl zijne beide broeders hunne stu diën aan de Hoogeschool alhier volbraglcn de loopbaan des krijgsmans betreden; reeds vroeg vond hij gelegenheid zich te onderscheiden, en wel in de veldto'gtcn van 1793 en 1794 tegen de Franschc legerscharen, toen hij aan de zijde des Erfprinsen streed, dien hij later ook op het slagveld het leven zon redden. Na de gebeurtenissen in het volgend jaar, volgde bij, met zijne broeders, den Prins van Oranje naar Engeland, vergezelde met onwankelbare trouw dien Prins en zijnen zoon, op zijne reizen en lotgeval len op het vastelanden keerde ook niet dan met dezen Vorstna den ge lukkigen ommekeer van zaken, in 1813, in het Vaderland terug. In 1814 werd hij door Koning Willem I tot Gezant te Parijs benoemd, welke ge- wigtige betrekking hij bij de verschillende regeringendie elkander in Frankrijk hebben afgewisseld, vaak onder de moeijelijksle omstandigheden, op eene buitengemeen verdienstelijke wijze heeft welen te vervullen. Toen hij den ouderdom van 82 jaren had bereikt, verzocht hij van den Koning zijn ontslag, dat hem ook op eene vereerende wijze werd toegestaan, 's Mans hooge jaren deden hem iniusschen verkiezen de stadalwaar hij 40 jaren'zijns levens had doorgebragt, niet te verlaten; hij bleef zijne laatste levensdagen in stille afzondering te Parijs doorbrengen. Morgen zal zijn stoffelijk overschot nabij 's Gravenhage worden ter aarde besteld. Door den Gemeenteraad van Delft is tot Gemeente-Architect aldaar benoemd de lieer de Bruyn Kops, tevens Directeur der gas fabriek. Gedep. Staten van Noordholland hebben op hel protest van Jhr. M. Salvadorhij besluit van 23 Dec.het besluit van den Gemeenteraad van Haarlem, betreffende de verkiezing van Jhr. M. Salvador tot lid dezer ver gadering, houdende, dat deze verkiezing geen effect kan sorteren en hij alzoo niet kan worden toegelaten, naar aanleiding van art. 31 der gemeente wet, verklaard, te zijn ontijdig en in strijd met genoemd art., en opgrond, dat er voor alsnog geene termen aanwezig zijn om omtrent liet al of niet toelaten van den genoemden persoon als lid van den Raad te beslissen, met aanhaling van de art. 31 en 34 der gemelde wet, liet bedoelde raads besluit in hooger beroep vernietigd. Door Burg. en Wethouders van Utrecht is tegen Maandag 5 Jannarij eerstk. de inleekening opengesteld op de onlangs door den Gemeenteraad goedgekeurde geldlcening van ƒ59,000legen eene rente van 4.1 pCt. De Courr. de Luxembourg deelt het volgende mede: Al de dagbla den die hier uit den vreemde aankomen, worden naar hel parket gebragt, en niet uitgegeven dan nadat de persoon, met bet onderzoek belast, die naar het postkantoor heeft teruggezonden. Met hel oog hierop vragen wij wat beteekent nu het artikel van de nieuwe Grondwet, hetwelk zegt., dat de drukpers vrij is en dat de censuur nooit zal kunnen hersteld worden. 's GRAVENHAGE, 30 December. Z. M. heeft benoemd lot Officier van Justitie bij de Arr.-Regtbank te Appiitgedam, Mr. W. L. Schiffer, thans Subst.-Offieier van Justitie bij de Arr.-Regtbank Ie Assen; tot Stilist.-Officier van Justitie bij de Arr.-Reglb. te Assen, Mr. F. B. Coninck Liefsling, Advocaat te Rotterdam; en tot Subst. Officier van Justitie bij de Arr.-Regtbank te Alkmaar, Mr. T. M. Wenlholt, thans Griffier bij hel Kanlongeregt te Harlingen. De Kapitein A. L. van Loon, van het 7dc reg. infanterie, is in zijnen rang overgeplaatst bij liet rcg. grenadiers en jagers; en de ls,° Luitenant W. Schut, van de genie, voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bjj de landmagl in West-Indiö. Aan den Hoofd ingenieur der Marine bij 's Rijks werf te Willemsoord P. A. Bruynis vergunning verleend tot het aannemen van de Ridder-Orde van S'. Stanislas 3de ld.hem door den Keizer van Rusland geschonken. II. M. de Koningin bevondt zich gisteren minder wel dan op de vorige dagen. II. M. heeft een rustigen nacht doorgebragt, en bevindt zich thans veel beter. Z. K. II. de Prins van Oranje bevindt zich gedurende de Kers-vacantic in de residentie. Z. K. II. Prins Fredcrik heeft gisteren voor liet eerst na zijne onge steldheid een bezoek bij den Koning gebragt. Dr. Rattwenhoff, Pred. te Dordrecht, heeft voor het beroep van de Ned. Ilerv. gemeente alhier bedankt. Eerste Mamer tier Platen-Generaal. Zitting van Maandag 29 December. Aan de orde van den dag zijn de algemcene beraadslagingen over de begrootingswetlen over 1857. De Heer van Nispen van Pannerden zegt, dat hij zich van alle staatkun dige beschouwingen onthouden en eene afwachtende houding zal aannemen. Spreker wil dan ook in de stemwelke hij zal uitbrengen geen votum van vertrouwen of wantrouwen gezien hebben en zal de redenen opgeven, in dien hij zijne stem aan sommige hoofdstukken moet onthouden. De Heer van Ryckevorsel is het met den vorigen spreker eens, ook hij zal een afwachtende houding aannemen, wat de politiek van dit Ministerie betreft. Wat nu de begrooling zelve aangaat, spr. behoort lol hen, die vreezendal de staatsuitgaven te veel uitgebreid worden. Hij zaluitge nomen twee hoofdstukken, voor de begrooting stemmen. De Heer van Dam van Isselt zal zich ook van politieke beschouwingen onthouden. Hij doet dit echter noode en alleen op het uitgedrukt verlan gen zijner medeleden. Het is dus een offer dal hij brengt als hij zwijgt. Hij zegt dit uitdrukkelijk, opdat niemand uit zijne houding de gevolgtrek king opmake, dat hij het stilzwijgen bewaart tegen zoo vele beschuldigin gen, omdat deze voor geen tegenspraak vatbaar zouden zijn. De Minister van Finanlien neemt, daarop het woord, en zegt mede zich van staatkundige beschouwingen te zullen onthouden, maar alleen ccnige flnanliële bedenkingen door den Heer Ryckevorsel in het midden gebragt, Ie zullen beantwoorden. Deze bedenkingen betroffen de aanwending van de koloniale baten. De algemeene beraadslagingen worden hierop gesloten. Hoofdstukken I. lluis des Koningsen II. Hooge Collegien van Staatworden, zonder beraadslaging, met algemeene stemmen aangenomen. Bij Hoofdstuk III BuitenlZaken) is gesproken over de verhouding van Limburg tot den Duitschcn Bond. Ook dit Hoofdstuk is met algemeene stemmen aangenomen. Bjj Hoofdstuk IV. Justitieis het woord gevoerd over het waarnemen van het Opcnb. Min. bij de kantongeregtenwaarvoor men behoorlijke be zoldiging verlangde; het cellulaire stelsel, en de gebreken der jagtwet, het welk door den Minister van Justitie wordt beantwoord.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1