SPASfJE. MADRID, 18 December. Een dagblad, dat voor bet bijzondere orgaan van den Minister Narvaez wordt gehouden, heldert de plaats gehad hebbende gevangennemingen aldus opIn den avond van den 16den is er eene vergadering van repubiikeinsclie zamenzweerders ontdekt, terwijl zij bezig waren een plan van opstand te beramen; die personen zijn in handen der Overheid, benevens hunne pa pieren en al wat tot bewijs hunner schuld kan dienen. ITALIË. Door den Koning van Napels is, behalve de reeds vermelde vergunning lot den aanleg van eenen spoorweg door het geheele rijk, ook nog bepaald dat de kusten van het eiland Sicilië ten dienste der zeevaart met 28 baken naar het nieuwste stelsel verlicht zullen worden en dat op 30 Mei aanst. te Palermo eene tentoonstelling van producten van Sieilie's bodem en fabriek wezen zal geopend worden, waarbij van rijkswege premiën aan de inzen ders der beste voorwerpen zullen worden toegekend. Te Napels moeten vele gevangennemingen hebben plaats gehad, die men in verband wil brengen met de ontdekking eener zamenzweringeen aanslag op het leven des Konings ten doel hebbende. De policie neemt uitgebreide voorzorgsmaatregelen. Men verzekert dal de openbare verlichting ter viering van de redding des Konings, niet maar zoo gaaf weg vrijwillig kan genoemd worden; want de policie zond daartoe eene uitnoodiging aan de ingezetenen, waarbij nalatigheid met eene boete van 24 ducaten werd bedreigd. Omtrent het springen van het kruidmagazijn te Napels wordt het vol gende medegedeeld: Bij de uitbarsting dacht men aan eene omwenteling, men geloofde het paleis ondermijnd en ieder zocht zijn heil in de vlugt. De winkels werden gesloten en al wat militair was kwam op de been. Eindelijk vernam men de ware toedragt der zaak. De kruidvoorraad van eene batterij aan de zeehaven was ontvlamd, liet schijnt dat bij het lossen van een schip, dat kruid van Sicilië aanbragt, eene vonk, ontslaan door de wrijving van een spijker in den laars van een matroos met de steenenhet kruid heeft doen ontvlammen; ten minste aan kwaadwilligheid is niet te denken. De schade is groot en de slagloffers zijn talrijk. Op eenen anderen tijd zoude dit onheil slechts eene betrekkelijke opschudding hebben veroorzaakt, maar thans bij de spanning der gemoederenis het natuurlijk dat dit geval in het eerst buitengewoon overdreven werd. Te Turijn is door eene deputatie van ingezetenen van de Romagna aan Graaf Cavour, den Voorzitter van den Sardinisehen Ministerraad, een gouden gedenkpenning aangeboden, als blijk van erkentelijkheid wegens hetgeen hij op het Parijsche Congres voor Italie's zaak gedaan heeft. De zelfde deputatie heeft vervolgens eenen eeredegen aangeboden aan den Gene raal La Marmora, die over de Sardinische troepen in de Krim het bevel heeft gevoerd. Beide Heercn hebben die geschenken met warme dankbe tuigingen aangenomen, als «blijken van Italie's ingenomenheid met de echt Italiaansche staatkunde van Koning Victor Emmanuel en van zijne Regering." PIIVIINEV. BERLIJN, 25 December. Men verzekert dat Keizer Napoleon de uitnoodiging van Prins Friedrich Wilhelm heeft aangenomen en onze stad in het voorjaar zal bezoeken. Van goederhand verzekert mendat indien de gevangenen van Neuf- chdtel niet op vrije voelen worden gesteld, onze Regering van Zwitserland de oorlogskosten zal eischen, aanvangende met den dag waarop het bevel wordt gegeven tot mobielmaking der Pruissische troepen. Volgens het Journ. de Frankf. zoude de hoop op eene vredelievende schikking der geschillen met Zwitserland toenemen. Er zijn geruchten in omloop van eene bemiddeling. Er hebben talrijke conferentiën bij den Pre sident van den Bondsdag plaats. De Ministeriële Zeit bevatte dezer dagen het volgende: Van verschil lende kanten worden zeer uiteenloopende geruchten over de krijgstoerustingen van Pruissenover de mobiel te maken corpsen en over de veldtoglplannen verspreid. Wij gelooven wel, dat te dien aanzien reeds bepaalde maatregelen genomen zijnmaar bij den ernst der omstandigheden oordeelen wij het een natuurlijken pligt der Pruissische drukpers, dat zij voortaan omtrent de krijgstoerustingen de grootst mogelijke bescheidenheid en achterhoudend heid in acht neme, zelfs daar waar het op bepaalde feiten aankomt, laat staan waar het, gelijk hier, slechts losse gissingen geldt. Uit Kopenhagen meldt men dat aldaar een zware brand heeft plaats gehad, waardoor eene achter de beurs staande cichorcifabriekeen pakhuis van de Heeren Larsen en C°.benevens het daaraan grenzend woonhuis en nog een ander pakhuis zijn vernield. De schade wordt op verscheiden honderdduizenden daalders geschat. ©©9TENR IJK, WEENEN, 24 December. De Keizer en de Keizerin zullen eerstdaags Venetië verlaten en naar Padua vertrekken, waar zij den 27stcn verwacht worden. Van Padua be geven zij zich naar Rovigo en van daar naar Brescia en Verona. Florence zal eerst in Januarij, na Milaan, door hen bezocht worden, en te Milaan is het Kon. paleis reeds tot ontvangst van RH. MM. in gereedheid gebragt. Er zullen ook vele feesten gegeven worden. Uit Genua meldt men, dat het verblijf des Keizers te Venetië dagelijks door het verleenen van gratie werd gekenmerkt, waarvan de gewigtigste was de opheffing der verbeurdverklaring. De bevolking schept veel behagen in de plaats hebbende feesten. Uit Temeswar wordt gemelddat de bekende Triëster bankier Gopce- vich eene levering van 3 millioen maten korenten behoeve der tegen Perzië op te rukken Engelsche krijgsmagt, heeft aangenomen. RIISLANn. De Keizer zal op 16 of 17 Dec. te Petersburg aankomen, en alsdan ter stond gehoor verleenen aan den Spaanschen Gezant, de Hertog van Ossuna. Sedert 23 jaren heeft Spanje aldaar geen vertegenwoordiger gehad. De laatste was de Graaf Paer de la Catena die in 1833na de troonsbestijging van Koningin Isabella, Petersburg heeft verlaten. Tc Semipalalinsk (westelijk Siberie) is op 13 October de krooning des Keizers plegtig gevierd. 2000 gezinnen van de Koghar-Kirgessenhebben zichmet hun Op perhoofd Jangoebek, aan het gezag van den Keizer onderworpen. Tot den aanleg van eenen spoorweg van Odessa over Balta en Uman naar Kiew, is vergunning verleend aan eene maatschappijonder het bestuur van eenen Franschman, Prins de Valmy. Deze maatschappij heeft het regt bedongen om den weg 85 jaren lang ten haren voordeele te gebruiken onder waarborging eener zuivere opbrengst van minstens 5 pCt. door de Regering. De weg moet binnen 3 jaren voltooid zijn. TFlfiïE. De Regering neemt de aanhouding van een 20-tal vaartuigen door de Russen nabij Soedschoek-Kaleh nog al euvel op. Zij merkt dit aan als eene schending der Turksehe vlag, als eene inbreuk op hare souvereiniteit, op het volkenregt, en op de onzijdigheid der Zwarte zee. Zij heeft dan ook last gegeven om naauwkeurig onderzoek naar de toedragt der zaak te doen met plan om verder naar gelang der uitkomsten van dat onderzoek maat regelen te nemen. Reschid-Pacha is voornemens, als eersten stap tot verbetering van den jammerlijken staat der finantieneene Rekenkamer op te riglen. Men zegt dat alhier berigt is ontvangen, dat de Perzische Generaal Murat-Mirza een inval in Caboel gedaan en Toerrah zou bezet hebben. De Perzische Gezant Feruck Khan heeft de reis naar Parijs aangeno men. De onderhandelingen met Lord Rcdcliffe moeten het gcwenschie ge volg niet hebben opgeleverd. Engeland heeft zijne bemiddeling aangeboden in het geschil tusschen den Onderkoning van Egypte en den Koning van Abyssinie, welk aanbod door beide partijen is aangenomen. Te Larnaca, eene stad op de kust van eiland Cyprus, is een kruidma gazijn gesprongen. Eenige personen, waaronder C gevangenen, hebben daarbij het leven verloren. STADS BERIGTE1V. Oproeping van Vrijwilligers voor de dienst der Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende Art. 30 der Wet van den 8sten Jannarij 1817, Staatsblad N°. 1, waarbij aan elke Gemeente de vrijheid verleend wordt om derzelver contingent in de Nationale Militiegeheel of gedeeltelijk, in vrijwilligers te leveren, geven hij deze aan de belanghebben den kennis, dat het daartoe bestemde Register, gedurende de maand Januarij 1857, dagelijks (uitgenomen de Zondagen) ter Secretarie dezer Gemeente, van 's morgens ten 10 tot 's namiddags ten 3 ure, zal openliggen, en noodigen mitsdien uit alle on gehuwde manspersonen, welke op den lstcn Januarij 1857 bun 19dc jaar zijn inge treden, en bun 30sl° nog niet hebben volbragt; ten ware zij reeds in dienst der Nederlandscbe armee of Nationale Militie hadden gestaan, in welk geval zij ook tot den ouderdom van 35 jaren zullen worden toegelaten; de lengte hebbende van 1 el, 5 palmen en 7 duimen, voorzien van hnnne geboorte-acte en bewijs van goed ge drag en inwoning ten minste van 15 maanden binnen deze Gemeente, getcekend door den Heer der Gebuurte, waarin zij woonachtig zijn, om zich tot de dienst der voor noemde Nationale Militie vrijwillig te verbinden, en daartoe in voormeld Register te doen inschrijven. Zullende aan ben worden uitgereikt een handgeld van DERTIG gulden, zoodra zij tot de dienst, door den Militie-Raadzijn goedgekeurd. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsclie Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letden 27 December 185G. J. C. BUCAILUE, Weth.l.B. v. PUTTKAMMER, Secretaris. En is biervan afkondiging geschied waar hel behoort, den 27slen December 185G. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leyden, J. C. BUCAILLE, Weth.l.B. v. PUTTK.AMMERSecretaris. KERKNIEUWS. HAARLEM, 24 December. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente heeft uit het vroeger vermelde 12-tal, hel volgende 6-tal Predikanten gemaakt, als: Dl). Berlage, te Naarden; Moenste Edam; Poortman, te Zwolle; Brutel de la Rivière, te Meppel; ter Haar Romeny, te Gouda; Cats Wor, te Enkhuizen. ADVERTENTIEN. Het Kindje, dat ons den 14d™ Augustus jl. werd geschonken, werd ons heden weder ontnomen. A. van der WYCK, Leyden, 25 December 1856. A. E. van der WYCK, geb. van Paleandt. Eenige Kennisgeving. "Vereeniglng1 van den S3. Vincemtius a, Paulo. Aangemoedigd door het veelvuldige bezoek van de Tentoonstelling der Voorwerpen voor de Loterij, geeft de Commissie nog gaarne gelegen heid ter bezigtiging dcrzelve op Zondag en Maandag den 28sk'" en 29ste" dezer, des morgens van 11 lot 3 uur. De Verloting zal plaats hebben op Dingsdag den 30sten, te beginnen des morgens ten 11 ure, terwijl de Voorwerpen kunnen worden afgehaald op Vrijdag den 2J™ Januarij, des morgens van 10 tot 3 uur.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3