winkel was, gaf cenig klein geld, maar verwijderde zich, om het overige te halen. De jongeling maakte zich toen meesier van het geld, dat op de toonbank lag, en zette het op een loopen. Bij onderzoek bleek het, dat het een nagemaakt stuk van ƒ2.50 van karton wasdat men tegenwoordig in de banketbakkers-winkels aantreft. De jongeling is in hechtenis genomen. Donderdag morgen begaf zich een boer, met kar en paard, van Voor burg naar deze stad. De Geestbrug willende overgaan merkte hijdat zich een schuitenlijn daarover bevond. Hij wilde terugkeerenmaar man, paard en kar sloegen over de brug met het treurig gevolg, dat de man levenloos uit het water werd opgehaald. Eerste Kamer der Staten-Gcnertial. Ter aanvulling van het kort berigt in ons vorig nommer omtrent de be handeling van het ontwerp van wet tot afschaffing der griffiereglendiene het volgende: Op de verklaring van den Heer Paspoort van Grijpskerke, dat de wet weinig gevolg zal hebbenter verligting van koslenheeft de Minister van Justitie erkend dat de vermindering der proceskosten, niet zeer groot zal zijnniet zoo groot als hijin het algemeen belang zou wenschen. De duurte der proceskosten hier te lande is ook aan andere oorzaken toe te schrijven. Wat aangaat den geuitcn wensch lot vermindering van inslan- liën, heeft hij verklaard, dat de nieuwe regterlijke organisatie, die hij eerlang hoopt aan te bieden, deswege voorzieningen zal bevatten. Wat de manier van procederen aangaat, daaromtrent was door zijn voorganger een ontwerp aangeboden, waarop nader kan worden terug gekomen. De Minister durft nog niet zeggen, dat bij de nieuwe regterlijke organisatie, tol de afschaffing van het procuratorium zal worden overgegaan, liet is zijn wensch om het verkrijgen van regt hier te lande meer toegankelijk te maken. Zitting van Zaturdag 27 December. In deze zitting is met 17 tegen 14 stemmen beslist, dat de adressen van de Gemeenteraden ter griffie zullen worden nedergclegd, en zijn verder nog een paar ontwerpen tot splitsing en toevoeging van gedeelten van ge meenten aangenomen. De splitsing van OpsterlandFriesl.is verworpen met 17 tegen 14 stemmen. Met algemeene stemmen aangenomen de ontwerpendomeinfonds en amor tisatie rentegevende nat. schuld. Maandag beraadslagingen over de bc- grooting 1857. AMSTERDAM, 26 December. Dingsdag 11. werden de Ileeren Mrs. S. Wildschut en L. A. A. van Wen sen, als Regters in de Arrond.-Regtbank alhier, plegtig geinstalleerd. Na dat door den Griffier de nieuw benoemden waren binnengeleidvatte Mr. II. A. Harlogh, Officier van Justitie, het woord. Hij gewaagde van de verdiensten van henwier plaatsen thans op nieuw werden vervuldwijlen Mr. J. P. van Walree, sedert 83 maanden overleden, en Mr. Jhr. F. L. H. J. Bosch van Drakestein, onlangs benoemd tot Raadsheer aan het Prov. Ge- regtshof alhier. Daarna heette de Vice-Voorzitter, Jhr. Mr. D. Rutgers van Rozenburgde nieuw benoemden welkomen herdacht in eene treffende rede den jl. Zondag ontslapen Voorzitter van het Hof, den Staatsraad Mr. W. D. Cramer. Nadat de Hecreti Wildschut en van Wensen deze toespraken hadden be antwoord en de Ileer Mr. S. P. Lipmanals Deken der Advocaten een kort woord had gesprokenwerd deze plegtigheidgesloten. BUITENLANDSCHE BEIUGTEN. BELGIE. BRUSSEL, 26 December. Het regeringsblad behelst de volgende mededeelingDe Regering des Ko- nings heeft aan het Kabinet van 's Gravenhage officieel kennis gegeven van zijn voornemen om de werking van het op 20 September 1851 tusschen België en Nederland gesloten verdrag van handel en scheepvaart met 1 Ja- nuarij 1858 te doen ophouden. Ten gevolge daarvan zullen in den loop van het aanstaande jaar onderhandelingen tusschen de beide Regeringen geopend worden. Zij hebben wederzijds blijken gegeven van hunnen opregten wensch om die onderhandelingen tot een goed einde te brengen. De vroeger hier te lande zoo talrijk aanwezige bosschen zijn thans genoegzaam verdwenen. Een der laalsten in Henegouwen overgeblevenzal thans geveld worden. De Prins de Chimay heeft het verkocht aan eene te Amsterdam gevestigde maatschappij, die, naar men zegt, de 44,000 boomen van bedoeld bosch tot den scheepsbouw zal gebruiken. De Protestanten te Gent hebben voortdurend te klagen over verstoring hunner godsdienstoefening door het gemeenen over de werkeloosheid der politie om zulks te keeren. In plaats van gepaste maatregelen te nemen, heeft deze laatste de Leeraren aangespoord om hunne godsdienstoefening te staken. ËNGELAKD. LONDEN, 25 December. Eergisteren heeft de gebruikelijke verdeeling der Kersmisgeschenken van de Koningin aan de armen plaats gehad. Onder de begiftigden waren 10 personen boven de 90 jaren oud en 2 100 jarige grijsaards. Volgens de Unit. Serv. Gaz. zou de Regering besloten hebben om nogmaals eene expedilie naar de Noordpoolzce te zenden om verdere sporen en overblijfselen van Sir John Franklin en zijne reisgezellen te zoeken. De expeditie zou waarschijnlijk uil drie declen beslaan: een zon over land, het tweede langs de Behringsslraat en het derde langs Davidsstraat reizen. Er is eene Staatscommissie benoemdom te onderzoekenhoe de vuil nis van sleden hel best afgevoerd en met nut aangewend kan worden. In Newark is eene groote hoeveelheid levensmiddelen en winterklec- dingstukken ontdektdie voor de soldaten en Officierenwelke gedurende den Ritssischcn oorlog in de Krim dienden, bestemd waren. De geheele hoeveelheid is blijven liggen, en zal weder aan de afzenders worden terug gegeven. Met den regerings-voorraad is men niet minder zorgeloos te werk gegaan. Een schip, dat met rum naar Konstaniinopel bestemd was en in last had met ballast terug te komen, vond bij aankomst den vrede gesloten, en verkocht den rum voor een twaalfde gedeelte van den prijs, waarna het schip volgens bevel met ballast terugkeerde. Dezer dagen overleed in het kerspel Kingston zekere James Mills, in den hoogen ouderdom van 130 jaren. Hij mogt zijne nakomelingen tot in het vijfde geslacht aanschouwen. Tot niet zeer lang voor zijnen dood be hield hij het gebruik van al zijne zintuigen. Te Cardiff heeft een treurig ongeluk plaats gehad. De Ncderl. schooner Johanna Jacoba van Schiedam was daar Zondag 11. van Havre aangekomen. De Kapitein was sedert dagelijks aan wal en verliet eergisteren avond met 4 zijner matrozen in de boot het stecncn hoofd, ten einde naar boord terug 1e keeren. Plotseling werden zij overvaren door de stoomboot Alma en niemand aan boord van het stoomschip werd hen gewaar voor dat het hulp geroep werd gehoord; door eene ongelukkige wending van het stoomschip werd de boot toen verbrijzeld en werden zij die er zich in bevonden in zee geworpen, uitgenomen ée'n, die zich aan het stoomschip vastklemde en aan boord gehaald werdterwijl een tweede 10 minuten zwemmende bleef en toen door eene boot van de Engelsche schooner Phantom werd gered. De drie overige vonden hun graf in de golven. Behalve den Kapitein zijn om gekomen J. van Jeveren, 19 jaren, van Schiedam en W. Meijers, 28 jaren, van Nijmegengeen van hen was gehuwd. Volgens een berigt uit Cincinnati is het stoomschip Kentucky op 50 mijlen afstands van genoemde plaats uileen gesprongen. 11 personen, zoo stookers als matrozen en 6 passagiers, zijn deerlijk gebrand. 3 hunner zijn reeds overleden en de toestand van 4 anderen is hopeloos. FRANKRIJK. PARIJS, 25 December. Prins Jerome is ernstig ongesteld. Graaf de Morny wordt nog in deze maand uit Petersburg terugverwacht. Naar men zegt zijn reeds de noodige bevelen uitgevaardigd voor de bijeenlrekking van een observatie-leger aan de Zwitsersche grenzen. Naar men wil zal de Bank weder tot de aanneming van wissels op 90 dagen vervaltijd besluiten. Er worden in het hótel de la Rue Marbeuf groote toebereidselen ge maakt tot ontvangst van den Perzischen Gezant met gevolg, die in het begin van Januarij verwacht wordt. De Raad dezer stad is thans gcmagligd geworden tot het heffen van een entre'e-geld van diegenen, welke de beurs verlangen te bezoeken. De toegang tot de effecten-beurs wordt verkregen tegen betaling van 1 fr.die tot de handelsbeurs, legen betaling van 50 centimes. Voorts zijn er bepa lingen vastgesteld voor hen die zich willen abonneren. De behandeling van de bekende zaak tusschen den Heer Veuillot en den Abt Cognat heeft bij de reglbank een aanvang genomen. De Heer Veuillot heeft aan de regtbank eene uitvoerige memorie ingeleverd, waarin al de vervalschte aanhalingen van den Abt Cognat zijn opgenomen. De Heer Josseau, verdediger van den Heer Veuillot, heeft al de diensten opgesomd door VUnivers aan Staat en Kerk bewezen, en gepoogd de beschuldigingen te wederleggen. Over eenige dagen zal de Heer Dufaure voor den Abt Cognat hierop antwoorden. Hoewel de pleitrede vervelend kon genoemd wordenwerd de zitting door een talrijk publiek bijgewoondeen derde gedeelte bestond uit Dames. De wet verbiedt aan onze dagbladen, uitvoerig verslag van het geding te geven. De belasting op de woningen te dezer stede is thans voor het jaar 1857 vastgesteld. De woningen wier huur minder dan 250 fr. bedraagt zijn vrij van belasting; voor dezulken van 250 tot 499 fr. is de belasting op 3, van 500 lot 999 fr. op 5, van 1000 tot 1499 fr. op 7 en van 1500 fr. en hooger op 9 pCt. bepaald. Te Havre heeft men bij het afbreken eener fontein een grafsteen ge vonden van de drie gebroeders Raoulin, in 1599, op bevel van den Hertog de Villars, omgebragt. Bij de onlangs plaats gehad hebbende peilingen op de kusten van Brelagne en Normandiëonder het bestuur van den Ingenieur Durban heeft men door middel van duikertoeslellen op den bodem der zee een ge heel bosch gevondenbestaande uit versteende boomen. De Mon. de la Plotte deelt eenige bijzonderdeden mede betrekkelijk het verdrag tusschen den Koning van Siam en den Heer de Montigny, Frankrijks Vertegenwoordiger, gesloten. Dit verdrag beslaat uit 24 artike len en bevalnaar verzekerd wordtzeer voordeelige bepalingen voor de handelsbelangen van Frankrijk. Buitendien wordt daarin het beginsel van godsdienstvrijheidonder zekere voorwaarden en binnen bepaalde grenzen aangenomen, en ook bijzondere bescherming verzekerd aan Europesche ge leerden welke die nog zoo weinig bekende en toch zoo belangwekkende landen mogten willen bezoeken. De Heer de Montigny is aan het Hof van Siam met groole onderscheiding ontvangen. De Koning moet hem herinnerd hebben, dat sedert den lijd waarop zijn geslacht den troon beklomja reeds vroeger, Siam steeds een getrouwe bondgenoot van Frankrijk geweest was. Te Bangkok hoofdplaats van Siam zijn Fransche zendeling-predikers van de Kalholijke kerk gevestigd. Deze zending staal er, naar gemeld wordt, in hooge achting, en maakt langzame maar degelijke vorderingen. In den laatsten tijd wordt veel wijn uit Spanje hier te lande inge voerd. Te Bayonne komt dagelijks een groot aantal wagens, met wijn beladen aan. SWITSERLAND, Van de Gezanten van de Vereenigde-Staten en van Groot-Brittannië is het voorstel uitgegaan om eene schikking tusschen Pruisen en Zwitserland te beproeven. Hunne pogingen zijn echter niet geslaagdomdat de overige Gezanten hunne volmagten tot dat einde nog niet hadden ontvangen. De Voorzitter van den Bondsdag heeft geene der couferentiën bijgewoond. Het proces in de zaak van de Koningsgezinde gevangenen te Neufchatel zal in het begin van Januarij een aanvang nemen. De geestdrift onder al de klassen der bevolking is onbeschrijfelijk groot. Men spreekt ook van de sluiting eener leening van 50 millioen fr. met een Engelsch bankiershuis. De sedert langen tijd verbannen Bisschop Marilley is in de stad Frei burg aangekomen en heeft de leiding der kerkelijke zaken weder aanvaard.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2