LEYDSCHE COURANT. MAANDAG- 29 DECEMBER. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 zzz het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. ®ij dcse Cowrajit fcellioort BjjHad Iff0. 33. B i N N B N L A N D SC H E KKRHiTBN. ij LEYDEN, 27 December. Door den Gemeenteraad alhier is bij de behandeling van de Begrooling '1 voor 1857, besloten tot het heffen eener belasting op de boter, en wel 2j 5 cents per Ned. en op de honden, tegen 3 per hond, alsmede lot het herstel van het voormalig lantaarn- en brandspuitengcld enz., lot een be drag van ƒ20,000. Op den tweeden Kersdag was het wederom feest in het Gereformeerd Minnehuis hier ter slede. Door wijlen Jonkvrouw Dclconrt is aan dat gesticht in den jare 1850 eenc som van ƒ2000 gelegateerd, waarvan de renten moeten besteed worden f voor eenen maaltijd op den tweeden Kersdag. De 320 ouden van dagen werden ditmaal Vergast op zuurkool met aardappelen en 70 Ned. rund- vleesch. 11 cL was waarlijk een genoegen voor Regenten en voor de aan- 1 wezige lleeren en Dames, den glans van vergenoegen op aller aangezigtén te lezen en de gevoelens van dankbaarheid uit aller mond te hooien ont boezemen. Door de onbekrompene beschikking van de erflaatster zal op Oudenjaars dag eenen tweeden maaltijd kunnen worden gehouden des namiddags ten één ure. De Ingezetenen die belang stellen in het gesticht, kunnen zich op dien dag komen overtuigen van het genot dal door ééne edelmoedige geefster jaarlijks aan 320 verpleegden te beurt valt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 177 tot 210 personen. Zou het doen van petitiën niet tégen de staatsregeling strijden. Die vraag is, in de Amst. Cour. van 22 dezer, op eeue voortreffelijke wijze in ontkennenden zin beantwoord, door een hoogst achtingswaardig man van grondige studie en uitstekende bekwaamheiddie zich als de laatste letter van zijnen naam met een R teekent; van welke letter wij meenen dat zijn eerste naamletter in 't alphabetic niet verre af slaat. De beroemde regisgeleerde M'\ S. P. Lipman, stemt in een krachtig ver- toog tegen het pelitionneren AmstC. van 25 dezer) volkomen met hem in, alsmede een stuk van de redactie der N.Il C. van 24 dezer. Wij gelooven dal die beide schrijvers de zaak bij ;t regie einde hebben, en lazen daarom met weerzin in de Rolt. C. van 25 dezer, dat er nog in een aantal plaatsen, adressen van toejuiching en dank aan Z. M. rondgaan voor het niet aannemen 1 van het door den Minister van Binnenl. Zaken aangevraagd ontslag. Nuwordl uit Engeland berigt in de N. R. C. van 25 dezer, dat te Manchester en in andere sleden groole plakkaten zijn aangeplakt, waarin de krijgsuilrusting naar Perzië wordt afgekeurd, en '1 publiek opgeroepen eerbiedige petitiën aan de Koningin te rigten, om het oogenblikkelijk ontslag van den Minister, die het gewaagd heeft om, zonder voorafgaand overleg met het Parlement, den oorlog te verklaren. Men schijnt er dus in dat bij uitnemend constitutionele land, dat alijd als voorbeeld wordt aangehaald, anders over te denken. De gevallen staan zeker niet gelijk; maar die uitnoodiging tot petionneren I in Engeland, wal is daarvan te denken, welk oordeel daarover te vellen? Welligt geeft deze vraag aanleiding dat de eerstgenoemde geleerden of eenig ander hieromtrent opheldering geven, opdat de voorstanders van petitiën an ders op Engelands voorbeeld moglen wijzen, 'tgeen misschien niet anders is dan eene praclische afwijking van de theorie der staatsregeling. Heden zien wij in het Handelsblad, in een stuk der redactie, het regt van die petitiën verdedigd. De zaak blijkt dus voor verschillende opvat ting vatbaar. In ons vorig nommer meldden wij dal uit Hongarye onderzoek was gedaan of van daar nog Studenten in de Godgeleerdheid te Fianiker of elders konden worden toegelatenzoo als zulks in de vorige eeuw aan onze Hoogescholen plaats had. Daar Franeker vervallen is, zou het LcydenUtrecht of Groningen gel den; maar er is sedert een bijna onoverkomelijk bezwaar ontstaan door liet houden van vele lessen in de Nedcrl. taal. Wat zullen de Hongaren hier doen, tenzij er eerst Nederlandsche onderwijzers naar Hongarye gaan, om die aanstaande Studenten Nederlandsch te Iceren. Het tweede Genootschap van Teylers stichting heeftvoor het jaar 1857, de volgende prijsvraag uitgeschreven: Men verlangt de geschiedenis van den oorsprong en de ontwikkeling van het politieke leven, en van de daarmede in verband slaande elkander I opgevolgde regeringsvormenin eenige der voornaamste steden van Holland te beginnen met Dordrecht, als de oudste dier steden, tot op de omwenle- II liug in 1795. Men wcnscht die geschiedenis bewerkt te zien niet alleen met behulp van gedrukte oorkonden, maar vooral, zooveel noodig en mogelijk is, van die, welke in stedelijke archieven bewaard worden. »Bjj de bearbeiding van dit onderwerp verlangt het Genootschap gevolgd te zien het voorbeeld en de methode van de beste uitgave der Lettres sur Vhistoire de France, door Auguslin Thierry." De prijs voorliet bestge- keurde antwoord op deze prijsvraag, is eene gouden medaille, ter waarde van ƒ400. In de vorige week werd een aanvang gemaakt met het sloopen van het Hunncbcd te Zeijen, gemeente Vries, prov. Drenthe, doch de voortzet ting daarvan is door den Heer Burgemeester belet. De Heer Commissaris des Konings heeft den Archivaris naar Zeijen gezonden, om dienaangaande verslag te doen. Naar men verneemt zal het door de provincie worden aan gekocht en alzoo voor de nakomelingschap bewaard blijven. -liet gerucht wil, dat 's lands fregat I'rins Alexander der Nederlanden, nadat het de Maleisehe zeelieden van Madera zal hebben overgebragt, cene bestemming erlangen zal naar de Kust van Guinea, alwaar eenige geschillen zijn gerezen lusschen de Regering en de inwoners. Volgens een berigt van Zijner Majestcits Consul-Generaal te Alexandrië, van 29 November ji.betreffende de doorgraving der landengte van Suez, is de Nederlandsche Iioofd-Ingeuieur van den Waterstaat, de Heer Conrad, belast met het onderzoek der door de Egyptische Ingenieurs voor 's hands afgebakende lijn, welke hel 'kanaal doorloopen zal, en zoude de Heer Conrad binnen kort vertrekkenten einde die baan op te nemen. Het werk zoude krachtig worden doorgezet; GO a 80,000 arbeiders zijn daartoe bestemd, en terwijl eenige honderden werklieden weldra niet de voorbereidende werkzaamheden zullen aanvangen, rekent men dat de geheele arbeid binnen 4 a G maanden zal kunnen zijn voltooid. De gereedschappen, waterwerken en andere benoodigdheden zijn reeds besteld, en ter verstrekking verdeeld onder Nederland, Frankrijk en Enge land. De ijzer- en sluiswcrken zijn toevertrouwd aan de fabriek van de lleeren P. van Vlissingen en Dudok van Ileel te Amsterdam. Uit het verslag van de Commission van Rapporteurs van dc Eerste Kamer over de begrootingswelten voor 1857, blijkt, dal het meerendeel der leden het niet raadzaam heeft geacht om zich in gedachten-wisseling te begeven over de staatkundige aangelegenheden van den dag. Sommigen hebben zelfs geheel geene melding willen maken van de spanningwelke in het vaderland is ontslaan, en hebben gemeend, die spanning niette moeten vermeerderen, en zich op een geheel onzijdig standpunt te moeten houden. Het meerendeel der leden heeft niet te min verklaard, met genoe gen van den Minister van Justitie te hebben vernomen, dat binnen korten lijd cene afzonderlijke wet op het lager onderwijs zal worden voorgedra gen, en den wcnsch geuit, dat deze bevorderlijk mogt zijn aan de vervul ling der billijke behoefte der natie en dc bevestiging onzer grondwettige instellingen. Alzoo is de begrooting alleen uit een geldelijk oogpunt beoordeeld, en hebben onderscheidene leden gemeend, dat de Regering nog niet is terugge komen van de neiging om de staatsuitgaven hooger te ramen, dan in het belang van eenen duurzamen financiëlen toestand wenschelijk schijnt. Vrij algemeen heeft men zijne tevredenheid betuigd over de toezegging van eene herziening van het belastingstelselvooral in het belang der gemeenten. 's GRAVENHAGE 27 December. Z. BI. heeft de Ridderorde van de Eikenkroon verleend aan den Heer J. M. L. van Bronkhorst, Adjunct-Commies b:j het Ministerie van Builenl. Zaken. H. BI. de Koningin neemt langzaam in beterschap toe. Z. BI. de Koning heeft aan het armbestuur van de Christelijk Gere formeerde Afgescheidene gemeente alhier, eene gift van ƒ50 doen toekomen. Ook Prins en Prinses Frederik hebben giften aan dat armbestuur doen geworden. De Minister van Binnenl. Zaken, heeft zich, alvorens naar Doetinchem te gaan, naar het Loo legeven, om aldaar, op uitdrukkelijke begeerte en I voor hem vereerende belangstelling des Konings, eenige dagen te vertoeven. I Het door sommige bladen medegedeeld berigt, dat Z. BI. het buitenverblijf Bronbeek nabij Arnhem zoude verkocht hebbenwordt tegengesproken. Bij den Minister van Financiën is door tusschcnkomst van den Pastoor I v. d. L. en den Heer P. R.ontvangen cene som van ƒ20, als teruggave i ten behoeve van 's Rijks schatkist en cene som van ƒ30.75, door een onbe- j kende, onder het postmerk Eindhoven, tot voldoening van te min betaalde I personele belasting ingezonden. I Dezer dagen werd er bij een bakker alhier, daar een jongeling, een I stuk van ƒ2.50 ter verwisseling aangeboden. Een meisje, dat in den

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1