LEYDSCHE COURANT. \k WOENSDAG 24 DECEMBER. 18i)6. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond', De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen Uithoofde van liet KERSFEEST, zal de Vrijdagsche Courant in plaats Va'ii Donderdag Armid op. Woensdag worden uitgegeven. BlIVIVEtMLANDSCHE BERIGTEJN. LETI*EX, 23 December. De lieer Dr. J. W. Elink Sterk, Ridder der Orde van den Ned. Leeuw, en Rector van het Stcd. Gymnasium te Arnhem, is aldaar Zondag 11. plotseling overleden. Hij was lid van onderscheidene geleerde genootschap pen, o. a. van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde alhier, die hem in 1853 tol haar medelid benoemde. H. M. de Koningin heeft aan de te Alphen gevestigde Vcreeniging Ta- hitha, een zeer fraai canapé-kussen geschonken voor eene te honden loterij. Naar men verneemt, heeft hel Z. M. den Koning, bij een dezer dagen genomen besluit, behaagd, eene zekere som voor de corpsen van het leger beschikbaar te s'clïentot verwarming van de kamers der soldaten in de kaserne gedurende dezen winter; een middel, dat zeer veel zal bijdragen om hun het leven in de kaserne te veraangenamen, en tevens meer dan eenig ander middel de huiselijkheid van den soldaat bevorderlijk zal zijn. GronCour.) Te Schiedam zijn uit Londen een GO-lal manschappen aangekomen met voornemen om zich te Harderwijk voor de dienst in O.-I. te verbin den. De meeste hunner hadden den veldtogt in de Krirn bijgewoond, doch het: geheel was in allerlei tongvallen en kleeding. Door den Minister van Oorlog is aan de Chefs der corpsen van het leger hier te lande kenbaar gemaakt, dat de overgang van Onder-Officieren en Korporaals bij het leger in Oost-Iiulië, gedurende eenigen tijd gesloten geweest, weder is opengesteld, en dat belangstellenden daarbij alsnti we der, even als vroeger, kunnen worden toegelaten. Uit Harderwijk wordt gemelddat zich aldaar een mengelmoes van allerhande natiën bevindt, ten einde dienst naar de O. I. te nemen. Niet alleen Europeanen, maar ook Afrikanen, en zelfs een Chinees. Tttsschen de Ruilschers en Italianen vallen dikwijls vechtpartijen voor. De laatste dragen dolken en de eerste messen bij zich of binden ook wel steenen in luinne zakdoeken, om hunne tegenpartij te treffen. Gelukkig heeft er nog tot nog toe geen ernstig ongeval plaats gehad. De Ilurl. Cour. berigt, dat dezer dagen bij het gemeentebestuur te Franekcr een in het Latijn geschreven brief is ontvangen van een der Her vormde super intendenten in Hongarije, onderzoek doende of te Eraneker nog dezelfde gelegenheid bestaat voor de kosteiooze Theologische studiën van Hongaarscbe studenten, waarvan in vroegere jaren, tijdens den bloei der Eraneker Akademie, zoo velen gebruik maakten. Hel is te hopen, zegt de berigtgever, dat de arme Hongaren te LeydenUtrecht of Groningen mogen vinden, wat thans voor hen te vergeefs te Eraneker wordt gezocht. Te Groningen is dezer dagen brand uitgebarsten bij een grutter aan bet Boterdicp. He malerij met pakhuis en stalling zijn eene prooi der vlammmen geworden. Ook zijn verbrand een varken, 150 mudden boek weit, 40 dito haver en 40 dito tarwe, henevens eene groote partij hooi. Hoor het Prov. Gcregtshof van Drenthe moeten thans een GO-lal ko lonisten uit Veenhuizen, wegens het schrijven van brandbrieven, vervolgd worden. Re oorzaak van bel schrijven dezer brieven moet, naar men zegt niet gezocht worden, in bel verlangen, om van wege bet slechte voedsel in de kolonie naar de gevangenis te worden gebragt maar wel om daardoor van hunne zoogenaamde onoverkomelijke schulden ontheven te wordenom de straf voor het te zoek brengen of verkoopen van kleederen enz., zijnde de betaling van de dubbele waarde daarvan, dus langer ver blijf in de kolonie ter afdoening dier schulden, te ontgaan. Daar de schul den der kolonisten na 3 maanden afwezigheid gedelgd worden, zoo hebben zich velen aanvankelijk aan desertie schuldig gemaakt; maar binnen den bepaalden tijd terug gebragt, hunne schulden met de transportkosten nog vermeerderd, en de duur van hun verblijf daardoor verlengd zijnde, meenen zij geen anderen uitweg ter bereiking van hun doel te zien dan hel schrij ven der bedoelde brieven. Door het Geregtshof zijn reeds 3 der aan liet schrijven van brandbrieven schuldig verklaarden, ieder tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Onder deze bevindt zich een die reeds 7 malen uit de militaire dienst is gedeser teerd, en die aan den Voorzitter verklaarde, dat, als hij op vrije voelen kwam, hij dan brand zoude stichten. De Heer Mr. U. W. E. Cazius, Procureur-Generaal bij het Prov. Ge regtshof in Limburg, is door den Koning der Belgen tot Officier der Leo poldsorde benoemd. Uit liet te Londen uitgegeven prospectus van den Noordhollandschen spoorweg, waarvan den aanleg door eene Engelsehe maatschappij zal wor den ondernomen, blijkt dat hel kapitaal op 1 millioen is bepaald, in aandeelen van 20 De vergunning is voor 90 jaren. 's GRAVENI1AGE 23 December. Tot Burgemeesters zijn benoemd te EpeMr. E. F. J. Weerts, en te Z.elliemD. Pool. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in de gemeente Haarlemmermeer niet den lste" Januarij 1857 zal worden ingesteld een afzonderlijk kantoor voor de directe belastingen en accijnscn; en is voorts benoemd tot Ontvanger dei- directe belastingen en accijnscn voor die gemeente, de Heer F. W. J. 11. TengbergenSurnumerair der directe belastingen, te Arnhem. Z. M. heeft beslist, dat met Mei aanst. alleen dc navolgende garni- zoens-verandcringen zullen plaats hebben, namelijk: bet lslc reg. infanterie naar Nijmegen, Arnhem en Grave-, en liet 8slc reg. infanterie naar Middel burg, Viissingcn en Ter Neuzen; zullende wijders de compagnie rijdende artillerie, thans te 's Gravenliage aanwezig, naar Leyden terugkeeren, en door de 3dc compagnie van liet regement veld artillerie uit Utrecht worden vervangen. De 2dc Luitenants F. P. J. Rochell, H. M. Terslege en A. J. de Wil ligen, van liet 2llc, en J. T. Peuehenvan liet 4dc regement infanterie, zijn in rang eu anciënniteit overgeplaatst bij liet wapen der infanterie in O.-I. Men verneemt met leedwezen, dat 11. M. de Koningin sedert eenige dagen aan rheumalische koortsen lijdende is, welke ofschoon geen gevaarlijk karakter hebbende, 11. M. echter noodzaken liet bed te bonden. De Minister van Binncnl. Zaken, blijft, hoewel langzaam, in beter schap toenemen. De Minister van Koloniën heeft bekend gemaaktdat de Gouverneur- Generaal van Nederl. Indifi gemagligd is 0111 van het oude kopergeld, thans reeds gedeponeerd of nader uil den omloop te trekken, in den loop van het jaar 1857 op Java in bet openbaar te doen verkoopen eene hoeveelheid van één millioen Nederl. nadat het kopergeld vooraf op de daartoe meest geschikte wijze ongangbaar zal zijn gemaakt, en dat monsters van dit ko pergeld, hier te lande ongangbaar gemaakt, aan belanghebbenden, op aan vrage, legen betaling van den marktprijs van oud rood koper, zullen wor den verstrekt: bij bel Dep. van Koloniën alhier, bij den agenl van dat Dep. te Amsterdam, bij de Nederl. Handelmaatschappij aldaar, bij de agen ten dier Maatschappij te Rotterdam, en bij 's Rijks Munt te Utrecht. De Minister van Koloniën zal op morgen geen gehoor verleenen. De Heer Roest van Limburg, Minister-Resident bij de Yereenigde Sta len, is alhier aangekomen. Door het Balaafsch Genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte, te Rotterdam, is tot lid benoemd, de Heer W. C. A. Staring, Referendaris bij het Ministerie van Binncnl. Zaken. Door dc Commissie van beheer over de tentoonstelling van schilderijen enz. alhier, is bepaald dat die tentoonstelling in het midden van Mei aanst. zal plaats hebben. In eene zamenkomst van vereerders van Tollens, in Diligentia op gis teren avond gehouden, is door de centrale Commissie te kennen gegeven, dat zij voornemens is een nationaal gedenkteeken te Rotterdam op te rig- teu en tevens een minder groot, doch waardig gedenkteeken op bet graf te Rijswijk. Volgens bet bij hel Departement van Koloniën uit Suriname ontvangen berigt, van 21 November, is er van af den 4d™ lot den 19dcn dier maand slechts één man van dc bezetting aldaar overleden. De gezondheidstoestand bleef in die kolonie voldoende, terwijl rust en orde allerwege heerschten. De brik de Snelheid, is aldaar aangekomenmedebrengende eenige gees telijke zusters. De Utr. Courant deelt uit S'. Eiislalius het volgende mede: De Heer W. 11. J. van Idsinga, beeft in eene vergadering van planters daartoe bij eengeroepen, mededeeling gedaan van den uilslag eener door hem genomen proeve van nopal cultuur en cochenille teelt, uit welke is gebleken, dat binnen de 2 jaren nadat de stekken geplant werden, van 5000 nopal plan ten nagenoeg 500 Amst. ffi cochenille is verkregenen dal dc kosten daartoe aangewend of liever gezegd noodig aan te wenden, een zuiver ren dement verzekeren van ruim ƒ200 per akker, of ƒ500 per bunder binnen de eerste 2 jaren, terwijl in een volgend jaar dezelfde akker, na behoorlijk behandeld en overgemest te zijn, nog ruimer overwinst zou moeten opleve ren. liet is uit die gegevens te voorspellen, dat het genoemde eiland, vroeger zoo beroemd wegens den daar gevestigden handel, maar sedert in diep verval geraakt, nu voorlaan door de uitbreiding van den genoemden aldaar nieuwen lak van landbouw eene schoone toekomst kan verzekerd worden.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1