ijjkcn indruk heeft gemaakt, doch spreker doet nu opmerken, dat zij, die thans legen het Hoofdstuk zijn, gedurende 3 jaren dezelfde handelwijze ge volgd hebben. De Heer Thorbecke antwoordt, dat dit hier niet kan gelden. De Minister van Financien zegt, dat over de vraag der verantwoordelijk heid geen twijfel kan bestaan. Het verlangde stuk zal ter gelegener tijd door den Minister van Financien worden overgelegd. Maar nu ontstaat cene andere vraag; of, namelijk de Regering dat stuk mag en zal over leggen, nadat sommige verklaard hebben, dat, zoo de Minister heden Maan dag het stuk mededeelt, zij dan voor de begrooting zullen stemmen. Als de Regering nu het stuk overlegt, zal zij dan haar standpunt handhaven? Er wordt wel veel gesproken van gemeen overleg, maar de Minister vraagt betof het bevordering van gemeen overleg isals men zegt Maandag moet gij het stuk overleggen, of anders zal ik het Hoofdstuk afstemmen. Aan zulk een verlangen kan de Regering niet toegevenzoo zij hare waardig- heil wil handhaven. Er is in deze Kamer meermalen gesproken over par tijenen de Minister van Justitie heeft, uit naam van het Kabinet, ver klaard, dat het zijne stelling wenscht te handhaven, dat is om tusschen de twee uitersten Le staan bet midden tusschen de twee uiterste partijen te houden. Een der afgevaardigden uit Amsterdam heeft er onlangs op ge wezen, dat de Grondwet moest staan op een horizontalen grond, en niet op een hellend vlak, omdat wij anders iets zouden verkrijgen wat niemand wenscht, en daarop heeft de spreker uit Deventer gewezen op cene andere stelling, die ook niemand verlangt. Daarom zegt ook de Minister, dat de Regering noch despotisme, noch republiek verlangt, maar zij voegt er bij, dat bet volk verlangt cene zelfstandige Regering en niet eene Regering, die in de Kamer overmanu wordt. Hij herinnert, dat hij steeds gaarne be reid was, alle verlangde toelichtingen aan de Kamer le geven. In den laalslcn tijd was er geen einde aan het vragen om inlichtingenen hoe meer men geeft, hoe meer men inlichtingen vraagt. Hij weet het, de Gondvvel geeft daartoe het regt; maar als de Kamer zich al meer en meer in de onderdeelen verdiept, dan moet hij vreezen, dat het regeren bijna onmogelijk zal worden. Zoo aanstonds heeft hij reeds gezegd, dat het stuk, dat men van de Regering verlangt, ligt te geven is. O, ja! het stuk ligt in de portefeuilledie zich voor den Minister bevindtmaar bij zal het niet geven. Hij zal dit niet doenals dienaar van de Kroonhij houdt zich overtuigd, dat hij daardoor bijval vinden zal bij velen in den lande, die liet met het Ministerie eens zijn, en die liefde gevoelen voor de Grond wet. De Minister gelooft, dat bij door zoo te handelen meer de waardig heid van de Kroon en van de Regering zal handhaven en meer in het be lang der Grondwet ijveren zal, dan zij, die zich vroeger uilsluitend con- slitutionnelen hebben genoemd. Na het eindigen dezer rede, werd de Minister door het publiek op de tribunes toegejuichtzoodat de Voor zitter het publiek moest verzoekenzich van teekenen van goed- of af keuring te onthouden De Heeren van Nispen van Sevenacr, van Bossc, Sirens, Roehussen, van AkerlakenGevers Deynoot en Thorbeckevoeren nog het woordwaarna het Hoofdstuk wordt aangenomen met 35 tegen 33 stemmen. Voor, de Heeren: Taels v. Amerongen, v. Rappard, Kien, "Wybenga, Nollhenius, v. d. Poel. de Braatiw, v. Akerlaken, de Kempenaer, Slieher, Schimmelpenninck, Mackay, Sander, Stolte, Groen, Hoffman, v. Foreest, Baud, Yegelin, Storm v. 's Gravesande, Hoekwater, Bieruma Oosling, Godefroi, v. Reede, v. Lynden, Roehussen, v. Heiden, Elout, v. Franck Bosscha, Pelprat, Wintgens, v. Deinse, Dirks en de Voorzitter. Thans is aan de orde de beraadslaging over het wets ontwerp lot aan moediging van den invoer van granen en andere levensmiddelen. Aange nomen met algemeene stemmen. Daarna hel ontwerp van wet tot regeling der koopprijzen van domeinen over 185C. De lieer van Bossc stelt voor, de beraadslaging over dat wets-ontwerp uil te stellen tot na afloop van die over Hoofdstuk WA der Begrooting. De Minister van Financiën zich hiertegen niet verzettende, zoo wordt dienovereenkomstig besloten. Vervolgens is aan de orde het wets-ontwerp tot afschaffing der griffic- reglen en vermindering van het regt van zegel op akten van Procureurs en Deurwaarders. Wordt besloten de behandeling heden avond voort te zetten. Avondzitting van Maandag 15 December. Aan de orde het ontwerp van wet tot afschaffing der griffiereglen enz. Arlt. 1 en 2 worden onveranderd, Art. 3 gewijzigd onder N°. 5, en daarna het geheele ontwerp met 54 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de HH.: Roehussen, van Rappard en de Voorzitter. Daarna is het ontwerp van wel tot aanvulling van Hoofdstuk IV Justitie der Staalsbcgrooting voor 1857 (hulpmaréchausse'e) in beraadslaging geko men en aangenomen met algemeene (59) stemmen. Na de behandeling van nog cenige verslagen van commissiCn, is de zitting verdaagd tot morgen, wanneer aan de orde zal zijn de wel op de middelen. Zitting van Dingsdag 16 December. Aan de orde zijn de beraadslagingen over liet onderwerp van wet tot vaststelling der wet op de Middelen voor 1857. De 11II. van Rappard, Sloel lol Oldhuis, van Bosse, de Lom de Berg en Godefroi hebben het woord gevoerd. De zitting duurt voort. Wij vernemen dat de verdere beraadslagingen in een avondzitting zullen worden voortgezet. BülTENLANDSCHE BER1GTEN. ENTGEIJ AWB. LONDEN, 14 December. Met, den laalslcn dezer maand is bet sluiten van huwelijken te Gretna Green afgeschaft. Eene in de laatste zittingen van het Parlement aangeno men wet bepaalt, dat na 31 Dec. geen onregelmatig huwelijk, in Schot land gesloten, meer geldig zal zijn, tenzij een van de beide contracterende partijen daar zijn domicilie gehad of daar ten minste 21 dagen gewoond heeft. De oorlog met Perzie is op 1 November te Calcutta afgekondigd. De laatste afdeeling van de Engelsche vloot had Bombay op den 13dCB verlaten. 5000 man hadden post gevat te Karak en le Bushire. De Eerw. Dr. Livingstone, die reiziger waarvan dikwerf sprake was, wordt alhier verwacht. Hij is door een leeuw gewond geworden, waarbij zijn regterarm gebroken en deels onbruikbaar is. Hij is 17 jaren afwezig geweest; hij is het groote vasteland van Africa bijna tot in liet hart door getrokken, van 'twesten naar 'toosten, en heeft streken bezocht waar nog nooit een beschaafd mensch was doorgedrongen en zeer belangrijke ontdek kingen gedaan. Hij heeft in dubbele betrekking van Zendeling en Genees heer gereisd, daar hij ook Doctor is in de medicijnen. Hij is een man van kleine gestalte, van een ernstig en aangenaam voorkomen, wiens blik de grootste vastberadenheid aankondigt. Op den spoorweg van Londen naar Reading, bevond zich dezer dagen een reiziger alleen in een der rijtuigen van de eerste klasse. Onder weg nam nog een reiziger in dat rijtuig plaats, die spoedig een vriendschappelijk gesprek met hem aanknoopte. Deze laatste trok een flesch open, dronk een glas Sherry en bood onzen reiziger mede een glas aandat hij ledigde. Op de plaats zijner bestemming gekomen was hij alleenten prooi aan zwaren hoofdpijn. Hij had eenigen tijd in verdooving doorgebragt, die zijn medgezel zich ten nutte had gemaakt om zijne zakken van eene waarde van 69 te ontlasten. Waarschijnlijk was de flesch van eenen dubbelen bodem voorzien en had men hem bedwelmend vocht toegediend. Digt bij Portlandis in den avond van den O^» dezer een Neêrlandsch schip gestrand met rijst van Akyab gekomen. Vier man zijn er bij veron gelukt. De naam was nog niet bekend. Nog verscheidene Engelsche sche llen zijn dien nacht vergaan of hebben zware schade beloopen. De stormen, waren in de laatste dagen allerhevigst. Het schip Louisa Munro, van Malta naar Cardiff bestemd, strandde op cene bank bij Milford, waarbij de Kapiteinde eerste Stuurman en 7 matrozen verdronken. Zuidwaarts van Tucker is het wrak van een schoonerschip gevonden, welks geheele bemanning omgekomen schijnt te zijn. Op 100 mijlen westwaarts van Rilly zijn het brikschip Beecher Stowevan Alexandrië naar Londen bestemd, en het le Hamburg te huis behoorend schoonerschip Condor tegen elkander gestootenwaardoor laatstgenoemd schip gezonken en slechts een klein ge deelte der bemanning behouden is. Omtrent dien storm wordt nog uit Dublin gemeld: Alhier heeft een or kaan gewoed zooals men nog nimmer heeft bijgewoond. Hij begonmet sterke windvlagen, van stortregens vergezeld, die later toen hij zijn hoogste toppunt bereikt had, alles voor zich henen dreef. Hij was uit het zuid westen begonnen, maar op het hevigste blies de wind vlak uit het zuiden. 12 uren achtereen was het uiterst gevaarlijk door de stralen te gaan, te midden van een hagelbui van dakpannenleijenstukken van schoorsteenen enz. De telegraaf heeft den geheelen dag niet kunnen werken. In het ge heele graafschap is de storm even hevig geweest als hier, blijkens de berig- len uit Cork, Limerick en andere steden, enz. Het stoomschip Troubadour is alhier in zulk ontredderden staat aangekomen, dat zijn behoud als won derdadig wordt beschouwd. Het schip had 600 schapen en varkens en 15 ossen aan boord, die meerendeels door de slingering van het vaartuig zijn omgekomen. Men was zelfs beducht voor het behoud des vaartuigs, daar alle brandstof was verbruikt, toen men op het denkbeeld kwam, om het doodc vee tot brandstof le gebruiken; zoo werden dan 150 varkens achter eenvolgend op den vuurgloed geworpen en door dit middel de machine gaande gehouden, tot dat men de haven bereikte. Tc Tipton is de stoomketel in eene ijzerfabriek gesprongen, waardoor 7 personen zijn gekwetst en veel schade is aangerigt. Dezer dagen is overleden de Eerw. neer lienry Dickenson, Rector en Predikant te West-Redford, bekend wegens zijne zonderlinge levenswijze en zuinigheid. Hoewel hij een groot vermogen bezathad hij geene dienst bode, zelfs liet hij niemand in zijne woning toe. Men zag hem in de kerk verschijnen met gelapte en dikwijls ook met gescheurde kleederen. Hij bragt weken door zonder zich te scheren of le wasschen. 3 16 vleesch, 4 16 brood en een boter waren 's wekelijks voor hem en zijne vrouw voldoende. De Geneesheeren hebben betuigd dat zijn dood liet gevolg was van menigerlei ontbering. Bij zijn overlijden bood zijne woning een vreemd soortig schouwspel aan. De glazen waren in 20 jaren niet gewassehen, de jalousiëndie nooit geopend werdenwaren verroten op sommige plaatsen met stukken van dagbladen gelapt. In de keuken, alwaar mede in 20 jaar geen vuur was aangelegdkon men geen huisraad meer herkennen van wege de stof en spinrag. In weerwil van deze schijnbare armoede was de Rector zeer rijk. In de kamers die hij bewoonde heeft men kasten gevonden die tot aan den zolder met linnengoed waren gevuld. Zijn inkomen bedroeg ƒ6000 en de som die hij aan zijne weduwe nalaat wordt op G50.000 ge schat. Deze man, die zoo gierig was omtrent zijn eigen persoon, was echter zeer mild en edelmoedig jegens de armen. Met de Niagara is uit de Vereenigde Staten bet berigt aangebragt dat de President Pierce zijne jaarlijkschc boodschap had afgekondigd. Hij laakt daarin den ijver der afschaffers van de slavernijdie de ontbinding der Unie kan na zich slepen. De Sondtol zal nog tot in Junij aanst. betaald worden. Bij S'. Louis wordt over de Mississippi eene hangende brug gebouwd, die een Engelsche mijl [20 minuten gaans] lang en 84 voet boven de rivier zal verheven zijnten einde de sloomboolen er onder doorvaren kunnen. FSAIÏHRMK. PARIJS, 14 December. De Prins van Pruissen wordt hier niet veel onderscheiding ontvangen, en dagelijks hebben er ter zijner eere feesten ten Hove plaats. Ook is er op het plein der Tuilerien cene wapenschouwing gehoudenwaarbij hij tegen woordig was. Het nieuwe regimenis-kind, de Keizerlijke Prins, is bij die

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2