LEYDSGHE COURANT. MAANDAG 15 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zat ui dag Avond. De Prijs der Courant is 12 in let jaar; de afzonderlijke Kommer s worden tegen 10 Centen afgegeven Bfjjlcze Courant belioort BjjMad 'IV'. 3Q. BINNEN LAN DsCHK HKDlG'i'KN. LEY DEN 13 December. In de avondzitling van den Gemeenteraad van Donderdag is het voorstel van de 1I1I. P. du Rieu Jr.B. F. Krantz en J. B. de Mocn, om den hoof- delijkcn omslag in deze gemeente le regelen naar de personele huurwaarde, met 17 legen G stemmen verworpen. Het g-etal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 158 tot 178 personen. Door den Gemeenteraad van Schiedam is besloten tol heffing eener plaatselijke belasting op het gedistilleerd, en tot de afschaffing van de be lasting op de steenkolen en den turf. In hel Catbarina-gaslhuis le Gouda is een gedenkteeken geplaatst voor den in het vorig jaar overleden geneesheer Dr. W. F. Buehner. Het be staat in een wil marmeren borstbeeld op zwart marmeren voetstuken is geheel uil vrijwillige bijdragen bekostigd. Woensdagavond 11. is de hoeve Baak van den landman Groeneveldnabij de gemeente Zwijndrecht gelegen, afgebrand. Niels is gered kunnen worden, zoodat 43 stuks hoornvee en 14 paarden zijn omgekomen. üp den 2lstcn dezer zal van Harderwijk vertrekken en den volgenden dag te Botterdam overgaan aan boord van het schip Eli se Susannabe stemd naar Oosl-Indië, cene afdeeling troepen, sterk 110 Onder-Officieren en manschappen, ouder het bevel van den lstc" Luit. der infanterie J. C. Hamakers, die van verlof terugkeert. Te Alkmaar had in den avond van Donderdag een ongeval plaats dat treurige gevolgen had kunnen hebben. Eenc ongehuwde vrouw van 32 ja ren, die sedert geruimen tijd ziekelijk was, verliet in ijlhoofdigheid de ouderlijke woning. Haar broeder, die hare afwezigheid echter spoedig ge waar werd, ijlt haar na zonder te welen waarheen, en cene beweging in het water gewaar wordende, bedenkt hij zich geen oogcnblik om, zoo als hij vermoedde, zijne zuster te redden. Dit was hem echter, in weerwil zijner krachtsinspanning, onmogelijk, en broeder en zuster zouden een wis sen dood in den stroom gevonden hebbenzoo niet zekere Hazes ware toe gesprongen aan wien hel geluktedoor anderen bijgestaan twee menschcn- lcvcns te redden. Door het Prov. Gcregtshof van Gelderland is uitspraak gedaan in de zaak van den lieer Te Vaatwerk, R. K. Kapelaan te Amersfoort, liet Hof heeft de door den eersten Regler uitgesproken straf bevestigd en aan genomen dat liet builen Arnhem gelegene kerkhof, als geene bcslotene plaats kan worden aangemerkt. 'sGRAVENIIAGE, 13 December. Bij Kon. besluit is aan Mr. G. C. J. vaii Reetienafgetreden Minister van Binnenl. Zakenverleend een pensioen ten laste van den Staatten bedrage van ƒ3200 'sjaars. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf van liet wapen, tol Magazijnmeester lstc kl. te 's Bosch, den Kapitein der lslc kl. L. Buys van Leeuwen, van het 2dc reg. vesting-artillerie, en bij bel 2de rCer. vesting artillerie, tot Kapitein van de 3de kl.den lslcn Luitenant C. G. Krayenholf van de Leur, van den staf van hel wapen. Voorts zijn de 2dc Luils. H. E. L. Prins en J. G. D. Obersehorfheide, van hel 6dc, F. J. B. J. Bergamin, R. D. W. Koops en F. W. Meijer, van het 8stc reg. infanterie, en de 2dc Luit. J. A. Iliehl, van het 2d(! reg. dragonders, over geplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost Indiö. Z. M. de Koning heeft dezer dagen de Willemskerk bezocht, en zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven over de inrigting daarvan. De Minister van Finantien zal op Donderdag a. s. geen gehoor vcrleenen. Reeds sedert hel begin van deze week zijn er alhier geruchten in om loop, volgens welke de permanente Commissie van de Maatschappij van Weldadigheidwegens den ongunsligen gcldclijken toestand van die inrig ting, haar ontslag zou gevraagd hebben. Het beheer zou voorloopig aan een Gouvernements-Commissaris zijn opgedragen. Men schrijft daaraan toe liet gehoor, dat een der leden van de Tweede Kamer, in hel begin dei- week bij Z. M. den Koning en bij Z. K. II. Prins Frcdcrik heeft gehad en dat men in sommige bladen ten onregte in verband gebragt heeft met het ontslag door den Minister van Binnenlandsche Zaken, den Heer Simons, l it zijne betrekking verzocht. De toestand van den Minister van Binnenl. Zaken is niet verergerd. Z. Ex. blijft steeds uitermate zwak. Tweede SLamev tiet' §latew€tenei'a<riJ. Zitting van Vrijdag 12 December. In deze zitting is ingekomen cene nota van wijziging op liet wets ontwerp tot voorloopige vaststelling van Hoofdstuk V der Staalsbegrooting voor 1857 (Dep. van Binnenl. Zalen), waarbij de som der IXC Afd. ƒ211,450, thans verhoogd wordt met ƒ182,000, door de toevoeging van een nieuw artikel 131a, Uitgaven voor de tijdelijke instandhouding van de koloniale instellingen der Maatschappij van Weldadigheid, liet totaal van liet Hoofdstuk is mitsdien gebragt op ƒ5,953,134 02. De beraadslagingen over Hoofdstuk XI der Staalsbegrooting (Dep. van Koloniën) zijn heden voortgezet. De Heeren van Iloëvellvan Nispen van Sevenaer, Baud, Rochussen, Hoffmann en Slolte hebben daarbij het woord gevoerd en ter sprake gebragt sommige der op gisteren reeds behandelde onderwerpen betreffende Ned. O. 1., in liet bijzonder de regeling der suiker- contracten. In den loop der overweging deed de Heer van Bosse het vol gende voorstel: «De Kamer, van oordeel zijnde dat er behoefte besLaal om de regels voor de uitgifte van cultuur-contracten in Ned. Indiö te stellen door de wel, besluit, de beraadslagingen over dit onderwerp te eindigen." Over dit voorstel spraken de Heeren Rocliussen, van der Linden, Baud, van Iloövell en de Minister van Koloniën. De Heer Band stelde het volgende voor: «De Kamer, zich voorbehou dende om over het punt der suiker-contracten nader le beraadslagenver klaart de beraadslaging over dat onderwerp thans gesloten." Na eene woordenwisseling tusschen de Heeren van Nispen van Sevenaer, Slolte, van Rappard en den Minister van Koloniën, werden de beide voor stellen in stemming gebragtdat van den lieer van Bosse werd met 33 tegen 32 stemmen verworpendat van den Heer Baud met 58 legen 5 stemmen aangenomen. De beraadslagingen over de aangelegenheden van Ned. O. I. zijn toen hervat en gesloten, nadat door de Heeren Thorbeckc, de Kcmpenner en de Minister van Koloniën nog cenigc beschouwingen daaromtrent in het mid den waren gebragt. Over de aangelegenheden van West-Indiö zal morgen gehandeld worden. Zitting van Zaturdag 13 December. In deze zitting is Hoofdstuk XI (Koloniën) na langdurige beraadslaging aangenomen met 50 tegen 12 stemmen. Bij de beraadslaging over Hoofdstuk XII (Onvoorz. uitgaven), vragen de Heeren v. Bosse, Thorbecke en v. Nispen om opgave van 't gebruik dier som in het voorgaande jaar. De Heer Thorbecke verklaart als die niet wordt gegeven, te zulleii tegenstemmendoch bij opgave er voor te zui len stemmen, als hebbende geen bezwaar tegen 't Hoofdstuk zelf. Daarna wordt tot stemming overgegaan en 32 leden voor en 32 legen stemmende, zal Maandag herstemming plaats hebben. a Omtrent Hoofdstuk IX A (Nat. schuld) wordt na eenige beraadslaging aangenomen een voorstel van den Heer Zuylen v. Nyevelt, met 36 legen 29 stemmenom dc beraadslaging uit te slcllen tot dat die over de Mid delen zal zijn afgeloopen. BUITENLANDSCIIË BËRHiTËN. B K L GI Ten einde een oordeel te kunnen vellen over de uitwerking die de on langs uitgevaardigde Bisschoppelijke mandementen hebben gehad, deelt het dagblad van Gent de volgende opgave mede: Aan het Kon. Athenaeum van Gent waren op den lftcn dezer 272 leerlingen ingeschreventegen 264 op 1 Dec. 1855. Het aantal leerlingen der middelbare school aldaar bedroeg met het begin dezer maand 237, dat is 34 meer dan een jaar geleden. De kostschool, die aan liet Gentsche Athenaeum verbonden is, telde op den lsi™ dezer 40 kweekelingenof 5 meer dan op 1 Dec. 1855. KW GE L, A KB). LONDEN, 11 December. Be Morning-Post beval een artikel waarin hij de Russische Staats lieden van bedriegerij beschuldigt in de zaak van Bolgrad. Engeland zegt dit blad, is zeker van de meerderheid op het Congres, die, naar men ge looft, 5 tegen 2 stemmen zal zijn. Engeland zou in de heropening der conferentiën niet toegestemd hebben, zoo het niet de zekerheid had dat zijne uitlegging van liet vredes verdrag aangenomen zou worden. De Times spreekt in gelijken geest. Op verzoek van eenige rccders te Dundee heeft de Regering dc stoom schepen Bulldog en Salamander naar de wateren van Archangel gezonden, ter opsporing van vijf koopvaardijschepen, die sedert twee maanden worden vermist. Dc nieuwe Bisschop van Londen heeft reeds hel slichten van 10 nieuwe kerken in het district Islington bevolen en tot dat einde cene inschrijving geopend, aan wier hoofd zijn naam voor de som van 600 voorkomt, ter wijl binnen den lijd van 4 uren reeds voor 6000 ingelcekend was. Het barkschip Louisa Monro, te Liverpool Ie li nis beboorendeis nabij Milford vergaan. Dc Kapitein en 8 matrozen zijn daarbij omgekomen. In Cumberland leeft cene vrouw, die 93 jaren oud is en dezer dagen nog 2 uren gaans aflegde om een paar schoenen le koopen. Op de bestemde plaats gekomen zijndekocht zij een koebeest dat zij dadelijk betaalde en ni'enenam.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1