bestek gemaakt der uil le voeren werken om het nieuwe locaal geheel daar te stellen maar hij dat bestek was niet ontworpen wat er uil een twee ledig oogpunt noodig was om het nieuwe gebouw op behoorlijke wijze, in overeenstemming met de vorderingen der wetenschap, le voorzien van een behoorlijken luchtvervcrschings- (ventilatie) en van een verwarmingstoestel (ealorifère). Onverhoopt heelt de beraadslaging daarover zeer langik zou haast zeggen le lang, geduurddoch er bestaat uit den aard der zaak hoop dat daapaan spoedig een einde zal komen. Van de zijde van Curatoren der MoogcSchool is, op aanzoek ook der geneeskundige faculteit, bij de Rege ring van Leyden op dit punt aangedrongen, en men mag eene uitkomst spoedig te gemoet zien. Welke maatregelen men aan de zijde der Regering nemen zal of reeds nu voornemens is te nemeningeval niet voldaan wierd aan de overeenkomst welke bij de wet van 7 September 1853 is bekrach tigd, valt mocijelijk te zeggen, althans van mijn standpunt alhier. Het zou mij inlusschcn verwonderendat er immer is gedacht aan het geval dat de stad Leyden niet aan hare vcrpliglingen zou voldoen. Dit is van haar geens zins le verwachten. Ik geloof gerust te kunnen zeggen dat de zaak niet zoo ver zal komendat men tol die soort van maatregelen zal moeten over gaan als waarop de spreker heeft gedoeld. Wij hopen integendeel dat hel belangrijk onderwerp op een niet zeer verwijderd tijdstip zijn beslag zal erlangen en dat wij alzoo de zeer nuttige inrigting buiten twijfel lot stand gebragt zullen zien. Zitting ran Maandag 8 December. Aan de orde was de behandeling van Hoofdst. IX A (Nationale schuld). Op dit hoofdstuk was, door de Heeren Thorbecke, van Bosse en Sloet tot Oidhnis een amendement voorgesteld dat lot verhooging van het artikel Amortisatie en aflossing van nationale schuld" strekte, welke wijziging in naauw verband stond met een ander amendement van dezelfde Heeren op de later te behandelen wet op de middelen. Dit gaf den lieer van Bosse aanleiding om het voorstel te doen lot bet uitstellen der behandeling van Hoofdstuk IX A lol na die over de wel op de middelen. Dit voorstel werd door onderscheidene leden ondersteund, maar door den Minister van Finan- tien bestreden. I)c Heer Winlgens stelde voor om over lloofdsl. IX A te beraadslagen na Hoofdst. XII, doch vóór de wet op de middelen. De motie van den Heer van Bosse werd met 29 tegen 28 stemmen verwor pen, die van den Heer Winlgens met 29 tegen 28 stemmen aangenomen. Thans werden de beraadslagingen geopend over Hoofdst. IXII Financiën De onderscheidene afdeelingen en artikelen worden achtereenvolgens, onver anderd aangenomen. Alleen is er een amendement van den Heer Wester- hoff, lol het weglaten van /G00, voor premiën ten behoeve der visschcrij aangenomen met 37 tegen 21 stemmen. Ten slotte is het gcheclc Hoofdstuk aangenomen met 43 legen 10 stem men. Tegen, de llccren van Bosse, van Zuylcn, Jespers, Hugenhollz, Mecnssen, de Lom de Berg, van Winlershoven Hoynck van Papendrecht van ïloëvell en Dullcrt. Toen is beraadslaagd over Hoofdstuk X Dep. van Oorlog). De Heeren Nolthenius en van Nispenhebben zich tegen en de llccren Storm van 'sGravesande, Schimmelpcnninck van der Oyc en Rochussen, vóór het Hoofdstuk verklaard, terwijl de Heer Elout inlichtingen heeft ge vraagd nopens de aanstaande wetgeving op de schutterijen. Aan het slot der zitting is uitgebragt het eindverslag over het ontwerp tot aanmoediging van den invoer der levensmiddelen. Zitting van Dingsdag 9 December. Voortzetting der beraadslagingen over Hoofdst. X (Oorlog). Daarover wordt het woord gevoerd door de 1111. van Deinsc, Storm van 'sGravesande en Delprat, ter verdediging, en door den lieer van Bosse, tor bestrijding. Daarna wordt de voordragt door den Minister van Oorlog verdedigd. De Voorzitter merkt op dat Z. Exe. in zijne rede onedele be doelingen heeft toegeschreven aan een der leden en verzoekt dat hij zich daarvan onthoude. Daarna voeren nog het woord de 1111. Thorbecke, Rochussen, Schimmelpcnninck van der Oye, Storm van 's Gravcsande en de Ministers van Ooriog en Koloniën. Na de sluiting der algemecnc beraadslagingen zijn de onderscheidene ar tikelen allen aangenomen. Daarop is liet Hoofdstuk in stemming gebragt, en verklaren er zich 31 leden voor en 31 leden legen, zoodat morgen eene herstemming moet geschieden. Tegen, de 1III. Jespers, Sloet tot Oldhuis, deLimpens, Zijlker, de Lom de Berg, Uugcnholtz, Luyben, Thorbecke, Anemaet., L. D. Storm, v. Zuylen, Dullcrt. Meelissen, v. Eek, Keinders, v. Nispen, v. Winlershoven, Dommer v. Poldcrsvcldtvan Bosse, Westerhoff, Blaupot ten Cale, Bols, v. Aker laken, Meylink, de Poorter, Heemskerk, v. Hoëvell, v. d. Veen, Hoynck, Hengst en Bcens. Afwezig waren de Heerenv. d. LindenStrensSlicher v. DomburgWybcnga, van Rappard en Kien. AMSTERDAM, 8 December. Gisteren avond werd de nieuwe Walenkerk op de Keizersgracht ingewijd door den oudsten Lecraar der gemeente, Dr. P. J. J. Mounicr. De spreker smeekte in een pleglig gebed den goddelijken zegen af over de eeredienst, waartoe dit gebouw was bestemd, en las na het zingen van ecnigc verzen uit een inwijdingslied, voor deze gelegenheid opzettelijk gedrukt en rond gedeeld, het verhaal van Salomo's tcmpclvvijding voor, uit 2 Chron. VI en VII en het gesprek van Jezus met de Samaritaansche vrouw, uit Joannes IV vs. 19 lot 2G. In eene welsprekende en indrukwekkende rede, door toe passelijk gezang afgewisseld, schetste hij vervolgens, naar aanleiding van liet voorgclezcne, het onderscheid tusschen den prachtigen tempel en het nederig bedehuis, tusschen de statige en luisterrijke eeredienst des Ouden Vcrbonds en die in geest en waarheid door Jezus gegrondvest. Tot die godsdienst in geest en waarheid wekte de Lceraar zijne amblgenoolende leden der kerkelijke besturen en de gemeente zelve op. Reeds lang, zeide de spreker, bestaat het onderscheid tusschen Walen en vreemde vlugtclin- gen niet meer; beide zijn zamcngesmollen met de Ncderl. natie en worden door eene zelfde vaderlandsliefde bezieldmaar gelijk het voor geen mcnsch ooit dienstig kan zijn zijne afkomst te vergeten, voor geen volk eene roem rijke bladzijde uit zijne geschiedenis weg te scheuren, zoo is het goed die herinnering en vooral den geest der voorouders te bewaren. Door vast le houden aan het Christelijk beginsel, waardoor een volk groot wordt, zal de gemeente aan dien geest getrouw blijven en dit bedehuis onder zoo vele kerken geene onwaardige plaats innemen. De nieuwe kerkwelke ruim 600 menschcn kan bevattenis ter weder zijde van en over den predikstoel van eene ruime gaanderijdie op brcede pilasters rust, voorzien en zonder ecnige overtollige sieraden smaakvol en zindelijk ingcrigt, terwijl dc heldere gasverlichting en het schrander aan gewende stelsel van verwarming haar tot geen geringe aanbeveling ver strekken. (Amst. C.) ntJITMLAlVDSCHE REIUGTEN. ESGELA® Eb. LONDEN7 December. De Mom. Adv. laat zich over den toestand van Frankrijk aldus uit: Op grond van berigten waarop wij staat kunnen makenhebben wij de ze kerheid hoe zoowel in een staatkundig als maatschappelijk opzigt het mis noegen le Parijs zoo groot is dat dc Regering zich daarover eindelijk zeer ernstig verontrust. Het is deze vrees voor dc toekomst die Lodewijk Na poleon van zijne reis naar Fontaineblcau tol het geven van jagtpartijen heeft doen afzien. Evenzeer kunnen wij op den besten grond verzekeren, dat de gevangennemingen dagelijks voortduren en dat zich op dit oogenblik tus schen dc 300 en 400 personen om staalkundige redenen in de gevangenis sen van Parijs bevinden. De algemcene aandacht wordt thans door eene geheimzinnige zaak bezig gehouden. Een buitenlandsch geneesheer, die vooral onder dc hoogere standen eene zeer uitgebreide praktijk had, is in hechtenis genomen, be schuldigd van drie zusters vergiftigd en een valsch testament gemaakt te hebbenbij hetwelk zij hem tot haren erfgenaam stellen. Toen hijop grond van dit testament, de uitbetaling van eenige gelden verlangde, viel hij in handen van een reglsgeleordedie het vertrouwen der zusters genoot en hel bedrog terstond ontdekte. Eene der ongelukkige vrouwen leeft nog, ofschoon met geringe hoop op herstelling, en de lijken der beide anderen zullen opgegraven worden. Bij de Oostcrspoorwegmaalschappij van Lancashire is thans op nieuw een tekort van eenige milliocnen ontdekt, welke som een der beambten, Johnson genaamd, zich heeft toegeëigend. De schuldige, hoewel bij dc ont dekking aangehoudenheeft zich echter uit de voeten weten te maken. Te Portsmouth is eene loodsboot in beslag genomen die zich aan sluik handel in tabak op groolcn schaal had schuldig gemaakt. Dit vaartuig was belast om de schepen die uil dc Ncderl. koloniën kwamen le gemoet le gaan en behoort aan de Nedcrl. Regering. Te Portsmouth en te Devonport worden wederom drie linieschepen met grooten spoed zeilvaardig gemaakt. De Times meldt dat te Peking door Rusland een tractaat met China gesloten is, ten gevolge waarvan 3000 morgen lands en eene verdedigbare haven op de westkust van Tschusan aan Rusland worden afgestaan. Een Russisch Consul-Generaal zal in een fort resideren, dat op laatstgenoemd punt terstond gebouwd zal worden. FRANKRIJK. PARIJS, 7 December. Donderdag 11. heeft er ter cere van het Russische Gezantschap een groot diner op dc Tuileriën plaats gehad. Vele voorname Russen zijn aan den Keizer voorgesteld. Na den maaltijd heeft de Keizer met Graaf von Kissc- leff een langdurig onderhoud gehad. De Keizer heeft aan onzen Consul-Generaal te Odessa eene bezoldiging van 50,000 fr. toegelegd, ten einde hem in staat te stellen zijnen rang waardiglijk op te houden, en hem op gelijken voet te stellen met de rijke Russische ambtenaren aldaar. Dc Moniteur berigt, dat de Fransche Gezant te 's Gravenhage de som van 418 fr. heeft overgemaakt, als bijdrage van de Nederl. commissie voor de in 1855 gehouden wereldtentoonstelling ontvangen, ten behoeve van dc ongelukkigen door den watersnood. De Moniteur bevat een berigt uit Palermo van 28 Nov.volgens het welk de spoedige komst der regeringstroepen op alle bedreigde punten de zegepraal aan de Regering verschaft heeft. Verder blijkt het dat de bewe ging zich het eerst geopenbaard heeft door een aantal geweerschoten op het geleide, dat gewoonlijk de diligence van Palermo naar Messina vergezelt, en wel tusschen Bellcfrate en Mezzcjuso, op omstreeks 20 mijlen afslands van Palermo. Ilet geleide, dat van meening was, dat de geweerschoten door roovers gelost werdennam dc vlngt en deed de diligence terug- keeren. De autoriteiten te Bellefrate, van het gebeurde onderrigt, zonden alstocn onmiddellijk eene afdecling troepen tegen de aanvallers af; doch deze zagen zich van bunnen kant ook weldra aangevallen door een G0-tal opstan delingen waarvan een derde te paard gezetenten gevolge waarvan dc regeringstroepen de vlugt namen, llicrna nam de Siciliaanschc Regering krachtiger maatregelen om in zijn oorsprong een opstand te dempen, die welligl ernstiger gevolgen kon hebben en o. a. ook de gemeenschap tusschen Messina en Palermo kon afbreken. Er werden derhalve op nieuw troepen tegen dc opstandelingen afgezondenwelke laatste omsingeld wordende in een bosch, 16 gevangenen in handen der troepen moesten laten. Onderlus- sehen was het een gedeelte der opstandelingen gelukt le ontsnappen naar den kant van Ccfala, waarheen alsnu 800 man werden gezonden. Nadat deze 3 uren lang eene verkenning hadden gedaanzijn ze die stad zon der eenigen hinderpaal binnengetrokken. Een ander berigt meldt, dat op de muren van Catana plakkaten gevonden zijn met de woorden: Leve de Kroonprins, leve de vrijheid, leve de con stitutie van 1812! die door dc policic afgescheurd werden. Dc gemeenschap tusschen Palermo en Messina was hersteld, en de stoomkorvet Mesina was van Messina naar Napels vertrokken, om eene versterking van 1000 man, alsmede artillerie aan boord te nemen. De Italiaansche bladen die van wege het ruwe weder eerst nu ontvangen zijn, geven aan de onlusten eene grootere uitgebreidheid. Hunne berigten zijn echter blijkbaar overdreven en door partijgeest bestuurd. De geheele omtrek rondom Palermo zou in opstand en reeds een voorloopig bewind be noemd zijn. Te Napels zou onder hel leger mede eene poging tot opstand ontdekt zijn. Eenige soldaten, overvallen tijdens zij een liberaal adres aan den Koning verspreidden, zouden naar het fort S'. Elme zijn gebragt, en meer andere gevangennemingen hebben plaats gehad. Het Fransche schip Duchayla, te Palermo aangekomen, heeft die stad rustig gevonden. De opstandzeide menwas geheel onderdrukt.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2