Uet schip dat de Lyonwis heeft overzeild, was dc Amcrikaansche bark Adriatic, van Belfast naar Savannah bestemd. liet heeft weinig schade bekomen en is te Gloucester (Massachusels) binnengeloopen. Als men niet verzuimd had het berigt van dit onheil in de zeetijdingen var. Gloucester op te nemen, had men meer kans op de redding van de schipbreukelin gen gehad. FRANKRIJK. PARIJS, 4 December. Omtrent de alhier te houden conferentie verzekert men dat die tegen het einde der loopende maand zal worden geopend, dat alle Mogendheden, welke op het eerste congres van Parijs vertegenwoordigd warenzonder eenige uitsluitingdaaraan zullen deel nemenen wel door hare gewone Gezanten bij het Fransche Hof. Aan hel dagblad van Dresdenwordt van hier verzekerd dat de quaestien op het aanstaande Congres te behandelen, in den geest var. Engeland en Oostenrijk zullen beslist wordenomdat eerstgenoemd rijk Sardinië tot zijn gevoelen heeft overgehaald. De Heer Ponsardheden als lid der Akademie geïnstalleerdheeft daarbij eene belangrijke rede gehouden. De Heer Nisard heeft hem beantwoord. Aan de beurs is zekere Hertel, die zich den titel van Prins van Wies- baden deed gevengevangen genomenwegens beleedigeude uitdrukkingen jegens den Keizer. De Constitutionnel bevatte dezer dagen eene beoordeeling van de wer ken des Keizerswaaraan dit blad geene mindere waarde toekende dan aan die van CesarFrederik II en Napoleon Ien daarbij betoogde dat aan Napoleon III, mede den bijnaam van de Groote toekwam. Men heeft alhier het denkbeeld opgevat om eerlang aan het publiek, voor 10 centimes entre'eeen millioen in klinkende muntte laten zien door een onzer bankiers daartoe te leveren. Hoe zonderling het denkbeeld ook zijn moge om een millioen in specieeven als een kalf met 6 poolen aan dc menigte te vertoonen, twijfelt men er niet aan of de ondernemers zullen, als het plan doorgaat, eene goede ontvangst maken. Met het oog op de aanstaande vernieuwing van het Wetgevend Lig- chaam, heeft de Regering de werkzaamheden tot herziening der kiezerslijs ten doen aanvangen. In het station van den spoorweg te Bordeaux is Maandag nacht brand uitgebarstenwaardoor een gedeelte der gebouwen veel gereedschap aldaar bewaard koper en ijzer, en ook eenige boeken der administratie» vernield zijn. De schade wordt op 150,000 fr. begroot. Te Marseille heeft op den Ist™ dezer een geweldige orkaan gewoed die veel schade heeft aangerigt. De aanvoeren van granen waren aldaar onbeduidend en de prijzen vast. Te Saintes (dep. Neder-Charente) werd in den avond van 25 Nov. een hevige schok van aardbeving waargenomen, waardoor het huisraad van zijne plaats werd gerukt, glazen en vaatwerk omvielen en de reeds slapende ingezeteuen op onaangename wijze gewekt werden. Ook in den geheelcn omtrek werd de schok gevoeld. Op de grenzen van Marocco heeft er tusschen Fransche kolonisten en de Arabieren een belangrijk treffen plaats gehad. In den nacht tusschen 12 en 13 Aug. is 's Rijks stoomboot Duroc op 1C0 mijlen ten noordwesten van Nieuw Calcdonië vergaan. De bemanning is gered. SPANJE. MADRID, 30 November. Aan den Maarschalk O'DonnelI is het Gezantschap naar Rusland aange boden maar hij heeft in een onderhoud met de Koningin haar de redenen opgegevendie hem verhinderden die betrekking aan te nemen. De Maar schalk wil de bijeenroeping de Cortes afwachtenom in die vergadering zijn staalkundig gedrag te verdedigen. Men meldt als zeker dat de Pauselijke Stoel ten behoeve der Spaansehe geestelijkheid eene vergoeding vraagt voor het. verlies der goederendie haar krachtens de wet van desamortisatie ontnomen en ten bate der Spaansehe schatkist verkocht zijn. Aanzienlijke personen moeten reeds van hier aan den Paus geschreven hebben, dat deze vordering waarschijnlijk zoude in gewilligd worden. Te Alicante en Valencia zijn aanzienlijke hoeveelheden graan aange komen. Terwijl echter uit den vreemde wordt aangevoerdverbrandt men wat hier voorhanden is. Te Valladolid heeft men eene groote meelfabriek in brand gestoken, waarbij VC€' graan is vernield. ITALIË. Het aantal werklieden aan de Maria-zuil is dezer dagen aanzienlijk vermeerderd, en zelfs 'snachts wordt er aan gearbeid. De Paus heeft be volen, dat de zuil reeds den 6den December op haar voetstuk geplaatst zal worden. Het Serviten klooster te Genua is als domein-goed door de Sardinische Regering in bezit genomen. Den Monniken is aangezegdhet klooster tegen 18 Dec. te ontruimen. Omtrent het oproer op Sicilië blijven de bcrigten altijd nog verward, maar men gelooft dat het spoedig zal onderdrukt worden. De Engelsche bladen bljjven deze gebeurtenis als van het hoogste gewigt beschouwen. PRUISSEN. BERLIJN, 4 December. De Kamer van Afgevaardigden heeft, gelijk te voorzien was, weder tot Voorzitter gekozen Graaf zu Eulenberg met 175 stemmen; 88 stemmen waren uilgebragt op Graaf von Schwerin. Tot Vice-Presidenten werden gekozen de Hcercn von Arnim en Bttchtemann. De stad Neuremberg is aangewezen als de plaats waar de onderhan delingen over de zamcnslelling van een algemeen Duilsch handels-wetboek zullen gevoerd worden. De Koning van Denemarken heeft aan 19 voormalige Deensche Officie ren, die in 1848 in het Sleeswijk-lIolsteTnsche leger dienden, volkomen ge nade verleend en hun den terugkeer in Denemarken vergund. Het berigt dat de Koning voornemens was afstand van den troon te doen, wordt tegengesproken. OOSTENRIJK. WEENEN, 3 December. De brieven uit Venetie zijn steeds vol over het onthaalhetwelk aan den Keizer en de Keizerin aldaar te beurt valt. De zoozeer verlangde amnestie is reeds afgekondigd. 70 staalkundig veroordeelde personen zijn ten eenen- male ontheven van de tegen hen uitgesproken straffenen bepaalddat het beslag gelegd op de bezittingen van staatkundige uitgewekenen, volkomen en onvoorwaardelijk is opgeheven. Ook heeft de Keizer uithoofde van den slechten toestand der finantienaan Venetië en meer andere gemeenten eene aanzienlijke kwijtschelding van achterstallige schuld verleend. RISE AN O. Bij gelegenheid van de krooning des Keizers had Z. M. bij het toen uit gevaardigde manifest van gratie zich verbonden, die voorregten ook tot Polen en Finland uit te strekken. Het hiertoe dienende manifest is thans versche nen. De amnestie voor staalkundige misdrijven is niet zoo uitgebreid als voor Rusland. Degenen, die tot verbanning naar Siberië veroordeeld zijn, kun nen indien zij zich gedurende 5 jaren wèl gedragenovergebragt worden in de meest verwijderde gouvernementen van Europisch Rusland, alwaar zij gedurende 5 andere jarenonder streng opzigt der policie zullen blijven. Personen, in 1827 en 1831, door krijgsraden veroordeeld, bekomen, zoo zij zich wel hebben gedragenvermindering van straf. De edellieden krijgen hunne titels terug, doch komen niet weder in het bezit hunner verbeurd verklaarde goederen. Het nommer van 30 Oct. van het dagblad le Nord is door de Rege ring verboden, omdat het artikel uit de Morn. Post, over de noodzakelijk heid van het bezet houden des Turkschen rijks, daarin was opgenomen. TURKTE. De Fransche Gezant de Thouvenel heeft Feruck Khanden Perzischcn Gezant bij het Fransche Hof, die zich nog altijd in de Turksche hoofd stad bevindt, een groolen maaltijd gegeven, aan welken de Ueer Bourre'e, Gezant van Frankrijk bij het Perzische Hof, heeft deelgenomen. Een Amerikaansch fregat beeft met veel hoffelijkheid van de Regering een firman gevraagd om den Bosporus binnen le loopeniets dat niet noodig was, van wege de tegenwoordigheid van de Engelsche scheepsmagt in die wateren. Deze laatsten kunnen daaruit eene les trekken. STARS BERIOTEN. De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te weten dat aan den Ont vanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteldhet op heden in gekomen en op den 26 der vorige maand invorderbaar verklaarde negende deel van het Kohier voor de belasting op het Personeel, dienstjaar 1856 en 1857 bevattende aangiften en gevraagde schattingen van Percelen gedurende het tweede quartaal betrokken en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden 6 December 1856. VAN LIMBURG STIRUM. KERKNIEUWS. 's GRAVENHAGE5 December. Gisteren is door den Kcrkeraad der Ned. Herv. gemeente het navolgende 9-tal Predikanten gemaakt, ter verkie zing van een elfde Predikant alhier: DD. ter Haar Romeny, te Gouda; Blaauw, le Rotterdam; te Winkel, te Bennebroek; von Banmhauer, Th. Dr. te Zutphen; Rauwenhoff, Th. Dr. te Dordrecht; van den Broek, te Hoorn; Oort, te Alkmaar; Poortman, te Zwolle, en de Mazure, te Drempt. NIJMEGEN, 5 December. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente is uit het vroeger vermelde 6-tal Predikanten het volgende 3-tal gevormd: DD. Brouwer, te Oudkerk en Roodkerk; Laurillard, Th. Dr. te Zandpoort, en PoelmanTh. Dr. le Holwierda. AKARERIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE IIOOGESCHOOL. Den 3den December de Ileer S. R. D. van Wageningen, van Jellum (Fries land)in de Geneeskunde, na verdediging van zijn Specimen: de Cholera Asiatica quae annis 1854 et 1855 in urhe Groningana saeviit. ADTERTENTIEN Ondertrouwd: J. J. van der WENS, van Rotterdam. en Leyderdorp, 6 December 1856. M. MOENS. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot, de Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer W. SCHOLTEN, Emer. Pred.in den ouderdom van 71 jaren. Leyden, 5 December 1856. A. C. SCHOLTEN, geb. van Heusde. Voor de vele blijken van belangstelling bij de bevalling mijner Echtgenoot betoond, betuig ik bij deze mijnen opregten dank. Leyden December 1856. Mr. G. G. van BUTTINGHA WICHERS. Voor de menigvuldige blijken van deelneming ons betoond, tijdens de langdurige ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Zoon, beluigen wij langs dezen gebruikelijken weg ook voor Mevrouw de Weduwe le POOLE, en voor onze Kinderen, onzen innigen dank. S. J. le POOLE, Leyden 6 December 1856. C. J. G. le POOLE geb. de Coningh. Voor de menigvuldige en treffende blijken van belangstelling en deelne ming bij het overlijden van mijn innig geliefden jongsten Zoon ondervonden, betuig ik ook namens mijne Kinderen mijnen gcvoeligen en hartelijken dank. Leyden, 6 December 1856. Wed. G. KNIPPENBERG, Leciileitner.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3