LE YDS C1IE COURANT. 1850. MAANDAG 8 DECEMBER. Be Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatuiéag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. ESij (leze Courant belioort Rigltlad V'. 39. BINNKNILANDSCHK HKIi1GTENI. LEYDEN, 0 December. Onze geachte stadgenoot, de Heer P. van Oijenhad te dezer dagen het zeldzaam voorregt van gedurende 50 jaren als Secretaris hij de Admini stratie van de Vereenigde Gast- c;n Leprooshuizen hier tor stede te zijn werkzaam geweest. De Gecommitteerden van den Gemeenteraad lot de Administratie van deze instelling hebben bij deze gelegenheid, aan den lieer van Oijen, een kostbaar geschenk in zilver aangeboden, als een be wijs van hoogachting en erkenning van den ijver en naanwgezetheid waar mede hij gedurende eene halve eeuw deze betrekking heeft waargenomen. In de maand November zijn binnen deze Gemeente overleden G7 personen als: 16 mannen, 13 vrouwen, 18 zoons en 20 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 9. Geboren 105 kinderenals50 zoons en 55 doch ters; waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 24 huwelijken, liet getal der in het Werkhuis alhier opgenoineneu, bedroeg gedurende deze week dagelijks 119 lot 165 personen. Voor de vacante betrekking van Schoolonderwijzer te Leyderdorp heb ben zich 60 sollicitanten aangemeld, liet vergelijkend examen zal op den 18dc" en 19dt" dezer plaats hebben. In November zijn op den Koll. spoorweg vervoerd 74,922 personen en is ontvangen ƒ63,442.op den Rijnspoorweg vervoerd 55,686 personen en ontvangen ƒ66,962. De afdeeling voor Taal-. Letter-, Geschiedkundige en Wij sgeeri ge We tenschappen van de Kon. Akademie van Wetenschappen, zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Daarin zal o. a. de Hoogleeraar Moll eene mededeeling doen over de boekerij van het St. Barbara-ktooster te Delft in de tweede helft der XV eeuwen door den lieer Dr. C. Leemans eene bijdrage worden geleverd over eene te Bommel onlangs ontdekte muurschilderij De St. Cour. maakt bekend, dat volgens eene nadere mededeeling, de termijn voor de indiening door vreemde bouwkundigen, van leekeningen voor de te Londen op te riïlen Regerings-gebouwenin plaats van op 20 Maart e. k.zoo als aanvankelijk was aangekondigd, thans is bepaald op 4 April e. k.na welke dagteekening geene leekeningen meer zullen wor den aangenomen. Door den Gemeenteraad van Dordrecht is beslotendat de aan de ge meente in eigendom behoorende inschrijvingen in liet grootboek 2pCt. Nat. Werkelijke Schuld, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, zullen worden gebezigd tot storting der waarborgsom, benoodigd voor eene voorloopige vergunning om die gemeente door een spoorweg met andere bestaande of ontworpen lijner. te verbinden. In den avond van den 25stc" Nov. is op liet eiland Schiermonnikoog gestrand de Engelsche schoener FloraKapt. George Hill, heiaden met koolzaadkomende van Le Vivier in Frankrijk en bestemd naar Zaandam. Den volgenden dag kwam de bemanning, bestaande uit 4 personen, met de terugkeerende reddingsboot in het dorp aan. Allen hadden veel geleden en waren doornat en stijf van koude, terwijl de Kapitein nog daarenboven, bij het vallen van de giek, een slag op de borst had ontvangen. Van de tuigage en lading heeft men zoo veel mogelijk gered. Ook nabij Ameland is een brik of schooncrschip gestrandwaarvan de bemanning waarschijnlijk is omgekomen. Veel wrakhout is daarvan aangespoeld. Men vermoedt dat het met steenkolen was geladen. Onder Amerongen (prov. Utrecht) zijn dezer dagen 5 bunders uiterwaard niet van het beste soort, voor ƒ14,400 zonder de onkosten, verkocht. In weerwil van de gestrenge straffen door het Prov. Hof van Drenthe, op het schrijven van brandbrieven toegepast, gaat men in de Maatschappij van Weldadigheid te Veenhuizen nog steeds met dit misdrijf voort. Te wenschen is het, dat er een naauwkeurig onderzoek worde ingesteld nopens <le behandeling enz., die de kolonisten te Veenhuizen ondergaan. Te 's Hertogenbosch heeft in het begin dezer week de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van een vuur- of verdedigbaren toren op het fort Sb Andries, onder Rossum. Dat werk is aangenomen door den Heer J, G. Schuil aldaar, voor de som van ƒ74,000. Uit genoemde plaats wordt gemeld, dat het den Paus behaagd heeft aan den Heer P. N. VerhoevenBoekdrukker aldaarden titel te verlcenen van drukker en boekhandelaar van Z. 11. 's GRAVENHAGE 6 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den Heer Mr. W. F. Rochussen, Secretaris bij hel Ned. Gezantschap te Berlijn, tot hel aannemen van de Orde van den Rooden Adelaar 4de kl.hem door den Koning van Pruisseri geschonken. De Heer P. van Rees, laatst Resident van Batavia, is als speciaal Com missaris des Ronings, belast met eene buitengewone zending naar Venezuela. Aan Mr. P. Ten Bchtn Wentholt, is op verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Regter in de Arr.-Reglbank te Heerenveen. Ingevolge Kon. besluit hebben bij 's Lands zeemagl onderscheidene be vorderingen en benoemingen plaats gehad, als: tot Officier van Administratie der ls,c kl.de Officier van Administratie der 2dc kl. J. A. L. den Ouden; tol Officieren van Administratie der 2de kl., de Officieren van Administratie der 3de kl. J. W. van der Wulp en J. P. Runckel; tot Officieren van Ad ministratie der 3dc kl., de Adjunct-Administrateuren G. II. C. van Nuys en J. H. Appelius van lloboken. 4roorls bevorderd lot Vice-Admiraals, de Schouten-bij-Nacht H. Ferguson en J. F. 1). Bouricius; tot Kapiteins ter zee, de Kapt.-Luit3, ter zee J. de Haan en J. May; lot Kapt.-Luit», ter zee, de Luit», ter zee van de lstc kl. II. P. Arkenbout Schokker, O. A. Uhlen- beck, P. A. Matthijsen en A. F. Siedenburg; lot Luit8, ter zee van de lstc kl. de Luit», ter zee van de 2de kl. Hugenholtz, Schokker, Jhr. J. C. H.Clifford Kocq van Brengel, 'sGraeuwen, Phaff, Nierstrasz, Croes, Btmnikvan Trojen, Enslic, Buys, Bezemer, Boelen en Koops; lot Luit8, ter zee van de 2de kl.de Adelborsten der l5le kl. van Druynen, Wirix de Roy van Zuidewijn, Visser, Dyserinck, Tuckermann, van Kervel, Kcllner, Wolter- beek Muller, Thierens, Brevet, König, Jhr. Röellvon Leschen, van Einde, Gobe'e, Bosch, Jhr. J. M. Clifford Kocq van Breugel en van Heemskerk van Beest. Bij arrest van den Hoogen Baad der Nederlanden van eergisteren is verworpen het beroep in cassatie van P. P. Kesscls, tegen een arrest van het Hof in Limburg, waarin hij, wegens bevordering van desertie van vreemde militairen lot gevangenisstraf is veroordeeld. Volgens bij het Dep. van Koloniën uit Suriname ontvangen berigten was de gezondheidstoestand aldaar voldoende, en heerschten rust en orde allerwege. De Surinaamsche dagbladen vermelden het stranden van de kolo niale schoener Curagaonaar op den Oosthoek (Fransch gedeelte) der Maro- wijne. De bemanning, benevens al de zich aan boord bevindende goederen zijn gered. De schroefboot Paramaribo was derwaarts vertrokken, om hulp te verlcenen. De Eerste Kamer is legen den 13 dezer bijeengeroepen. liet Dagbl. van 's Grav. deelt het volgende medeDezer dagen is aan het diaconiegesticht der Nederd, Herv. gemeente alhier, eene koe ten geschenke gegeven. De aanleiding tot die gift is nog al aardig. Twee in gezetenen dezer stad, hadden in het voorjaar eene koe gekocht en die in den loop van den zomer doen velweiden. Dagelijks gingen zij de koe be- zigligeudie, naarmate de slagttijd naderde, allezins in omvang was toe genomen. In November jl. zou het beest de weide verlaten, en de beide eigenaars gingen er henen om hel voor het laatst te zien. Toen liet een hunner zich ontvallen: «Wanneer zullen wij het beest nu laten slagten!" waarop de andere herneemt, »dat doe ik niet; wij zijn het eiken dag gaan zien en hebben het beest dikwijls een stuk brood gevoerd; ik zou geen smaak in dat gebraad hebbengij kunt uwe helft nemenmaar ik geef mijne helft aan onze Diaconie ten geschenke, tegen terugbetaling van het weidegeld. «Neen, sprak de ander, als gij zoo royaal wilt zijn, dan geef ik mijne helft met weidegeld en al present." Daar stemde zijn vriend mede in, en de strijd van edelmoedigheid had ten gevolge, dat het koebeest aan het Nederd.-llerv. Diaconie Kinderhuis werd toegewezen. Viceede Kamer der Staten-Generaal. Vervolg van de Zitting van Donderdag 4 December. De Minister van Justitie die aan het woord was, (zoover ons berist om trent die zitting in onze vorige kon gaan) heeft hoofdzakelijk het volgende gezegd: Dat zijn ambtgenoot van Binnenl. Zaken buiten twijfel zijn bijstand niet noodig heeftom diens begrooting te verdedigenmaar hij acht het pligt, uit vriendschap, den feilen strijd, waaraan hij bloot staat, met hem te deelen, te meer omdat zijn ambtgenoot eenigermale ongesteld is, en al leen uit besef van pligt de laak volbrengt, waartoe hij geroepen is. De Minister vraagt nu, waarom er toch met zooveel vastheid aangedrongen wordt op het geven van nadere bijzonderheden, nopens hel onderwijs. De Regering heeft ecnige hoofdbestanddelen medegedeeld. De grondslagen zijn (dit is de wensch der Regering): 1°. de eerbiediging van de gehechtheid der Natie aan hare Christelijke wording; 2". de gehecht heid der Natie aan de gemengde schoolen 3°. dal de Regering niet moet voorschrijven de mate van het Christendom. Het zijn die denkbeelden, welke de Regering in harmonie wenscht te brengen in de wet tol regeling van het lager onderwijs. De Regering meent in redelijkheid niet verpligt te zijn, nu reeds verdere ontwikkeling bekend te maken, omdat de zaak thans niet aan de orde en de Regering van oordeel is, dat zij na de gedane blootlegging niet verder mag gaan. Welk belang heeft men 10oh bij de uileenzetting van de beginselen, dan de

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1