BUITENLANDSCÏIE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 24 November. De beraadslagingen in de Kamer van Afgevaardigden over het adres van antwoord op de troonrede zijn zeer levendig geweest. Bij de omtrent het onderwijs heeft de Minister van Binnenl. Zaken nader zijne gevoelens ontwikkelt, en dat wel op ecne wijze, die hem het ongenoegen van alle partijen op den hals heeft gehaald. Uit zijne woorden kon men opmaken dat de Bisschoppen het regt hebben het van staatswege gegeven wordende onderwijs af te keuren, en dat de Staat verpligt is tegenover hen het hoofd in den schoot te leggen. Bij gelegenheid van de beraadslagingen is er door den Minister van Bin nenl. Zaken eenc belangrijke briefwisseling medegedeelddie tussehen hem den Rector der Hoogeschool te Gent en den Hoogleeraar Laurent heeft plaats gehad. De Minister had vroeger den Hoogleeraar door tusschenkomst van den Rector eenc berisping doen geworden, over de uitgave van zijn werk, Études sur le Christianisme. De Hoogleeraar heeft daarop krachtig geantwoord. BKCIIILAXD. LONDEN, 23 November. De Times deelt mede, dat er te Napels eene zaraenzwering was ont dekt onder de Lazaroni, om, in geval van vijandelijkheden, de Franschen en Engelschen die aldaar verblijf houden le vermoorden. Genoemd blad acht ook thans de bijeenkomst van het Parijsche vredes-congres aanstaande. De vrees voor het verongelukken van de James Baines is gelukkig geweken. Genoemd schip is te Queenslown aangekomengelijktijdig met de Lightningdie den 28stcn Augustus afvoer. De hoeveelheid gouddoor eerstgenoemd schip overgebragt, bedraagt nagenoeg 3/4 millioen in waar de, hetwelk aanleiding geeft lot de vraag of het niet onverantwoordelijk is ecne zoo ontzettende groote waarde aan denzelfden bodem toe te vertrou wen, die aan zoo vele gevaren van verschillenden aard is blootgesteld. Sir J. Outram is van Southampton naar Bombay afgereisd, om het bevel over de tegen Perzië bestemde Engelsche krijgsmagt op zich le nemen. Tussehen Waterford en Dublin zijn twee spoortreinen in hotsing ge komen, waardoor verscheidene personen gedood of gekwetst zijn. Volgens berigten uit de Verecnigde Staten, heeft de verkiezing van eenen Voorzitter op enkele plaatsen lot bloedige tooneelen aanleiding gege ven. Te Baltimore is tussehen de aanhangers van Buchanan en van Fill more een hecte strijd gevoerd, waarbij enkele dooden gevallen en verschei den personen gekwetst zijn geraakt. Op 17 Sept. is de stad Paz, eene der voornaamste havens van Ncder- Californie, door een orkaan vernield. FRANKRIJK. PARIJS, 23 November. Op verlangen van de Keizerin, zal het Hof toch naar Fontaincbleau gaan en aldaar eenige dagen doorbrengen. Er zullen echter geeue feesten plaats hebben. Naar men verzekert hebben de Ilceren von Rothschild met de Bank van Frankrijk eene nieuwe overeenkomst gesloten, waarbij zij op zich nemen in den loop van het volgend jaar de som van 280 millioenen francs in goud of zilver aan de Bank te leveren. Men zegt dat de Heer Emile de Girardin zijn aandeel in het blad la Presse (47/100) aan den Heer Milhaud heeft verkocht voor 850,000 fr. De uitvinder der paardeharen rokken met stalen veêren moet in den tijd van 5 weken de ongcloofelijke som van 250,000 fr. met zijne uitvinding gewonnen hebben. Hieraan schijnt dus eene dringende behoefte le hebben bestaan. Nabij S'. Quentin zijn twee spoortreinen in botsing gekomeu. De machines zijn verbrijzelddoch de passagiers zijn er met den schrik afge komen. De stoker is echter ernstig gekwetst. Tc Marseille zijn wederom 90,000 mudden graan aangebragt. Te Kon- stantinopel waren de prijzen der granen zeer vast. SPANJE. MADRID, 19 November. De Gaceta bevat een Kon. besluit, waarbij de Minister van Financiën gemagtigd wordt, om voor 60 millioen realen aan graan en meel in het bui tenland te doen aankoopen en vrij in te voeren. Volgens de Epoca heeft de Koningin een uiterst hartelijk schrijven van den Paus ontvangenwaarin onder verwijzing op onverwijld van Rome af te zenden depêchesde wensch naar eene verzoening tussehen Rome en Spanje in zeer warme bewoordingen wordt betuigd. Men verwacht daarom binnen kort de benoeming van een Pauselijken Nuntius bij ons Hof. De Heer Gonzalez Bravo, Gezant te Lissabon, zal als zoodanig den Heer Pacheco, te Londen vervangen. De onlusten te Malaga voorgevallenworden toegeschreven aan pogin gen om de aandacht van den sluikhandel af te leiden., gelijk zulks wel meer hier te lande plaats heeft. Echter houdt men het voor zeker dat de staatkunde er mede in verband staat. De maatregelen door het bestuur ge nomen, duiden zulks ten stelligste aan. Reeds zijn meer dan 20 der ge vangen genomen personen doodgeschoten. ITALIË. Naar men verneemt heeft de Koning van Napels aan twee staalkundige veroordeelden waarvan de een tot 19 en de ander tot 20 jatten gevangenis straf veroordeeld was, genade geschonken. De Keizerin-weduwe van Rusland heeft in den omtrek van Nizza eenige goederen aangekocht, o. a. de bevallige villa Deforelis, welke door haar villa Alexandrowna is genoemd. 11. M. zal een uilstapje naar de eilanden S'. Mar- garelha en S'. Ilonoré doen. Onder de voorwerpen die dezer dagen ten behoeve van de Keizerin- Weduwe zijn aangebragt, trekt vooral eene gala-koets de aandacht. Van dit rijtuig zijn de wielen met caoutchouc overtrokken, om het rijden minder schokkend te maken. PIS.ÜISSEW. BERLIJN, 23 November. De Koningin der Nederlanden heeft in de afgeloopen week, onder het geleide van Z. M. den Koning, de paleizen te Potsdam, alsmede het graf van Frederik den Groote bezocht. Ook heeft II. M. de muziekale feesten, bij gelegenheid van den naamdag van H. M. de Koninginbijgewoond. Volgens berigt uit Bern heeft de Bondsraad geweigerd toe te geven aan het verlangen onzer Regering, om de gevangenen van Neufehalel on voorwaardelijk vrij te laten; hij heeft zich bereid verklaard om te onder handelen en verwacht van wege de Bondsvergadering zoodanige openingen, als waarop hij als nabuur meent aanspraak le kunnen maken. Het regt moet zijn vrijen loop hebben. Ook is er bevel gegeven tot het uitrusten van troepen. Uit Slultgardt wordt het volgende medegedeeld omtrent de onderhan delingen tussehen de Wurtembergsche Regering en het Hof van Rome, over het sluiten van een Concordaat, liet punt der gemengde huwelijken tussehen Roomschen en Protestanten heeft men nog niet kunnen regelenten gevolge der overdreven eischcn van den Paus, die volhardt bij de vordering dat der gelijke huwelijken voor den Roomschen Priester gesloten worden, alvorens de inzegening door de Protestantsche Leeraars kunne plaats hebben. Ook de vorm der door de geestelijken van de Roomsche gemeenten te houden doopregisters, die tevens de registers van den burgerlijken stand uitmaken, is een punt waaromtrent men het nog niet heeft kunnen eens worden. Het Pauselijke Hof wil, omtrent deze gewigtige punten niet toegeven; terwijl de Wurtembergsche Regering zich in die aanmatigende vorderingen niet kan schikken zonder het misnoegen van hare Protestantsche onderdanen op te wekkendie de overgroote meerderheid der bevolking uitmaken. In Polen hebben de wolvengedurende den vorigen winter niet streng vervolgd, reeds hunne schuilhoeken verlaten en zich in de dorpen vertoond. OOSTENRIJK. WEENEN, 22 November. De Keizer en de Keizerin hebben te Laybach verschillende inriglingen, alsmede den schouwburg bezocht. De stad was ter eere van IIH. MM. luisterrijk verlicht. IIH. MM. zijn thans reeds in goeden welstand in het feestelijk versierde Triest aangekomen. De Geestelijkheid is niet zonder bekommering over de strekking, die onder de bevolking van verscheidene landen van den staat, o. a. in Bohe- men, Moravië en Silezië, merkbaar wordt, om de heerschcnde godsdienst te verlaten en lot de Luthersche leer over te gaan. In genoemde streken hebben zeer vele Katholieke familiën gelijktijdig het Protestantismus om helsd en volgens de verslagen der autoriteitenzal hun voorbeeld veel navolging vinden. Men moet die verandering in de godsdienstige meening der bedoelde bevolking op rekening stellen van den indruk, door het Con cordaat met Rome op het verstandige deel der natie te weeg gebragt. Volgens eene verordening van den vcld-Bisschop Leonhart mogen de Katholieke Kapelaans en Superieuren voorlaan de niet-Katholieke overledene militairen niet meer inzegenennoch naar hunne laatste rustplaats vergezellen. KirsEAivw. Aan den eersten Adjudant van den Sultan, alsmede aan den Panselijken Afgezant, Prins Chigi, is door den Keizer de Orde van den Witten Adelaar verleend. De Keizer heeft aan eenige Perzen van aanzien ridderorden verleend en den eersten Minister van den Schaeh van zijne hoogachting doen verzekeren. De gemalin van den Grootvorst Nikolaas, tweeden broeder van Z. M. den Keizeris van een zoon bevallen. Te Petersburg hcerscht eene groote werkzaamheid tussehen de Rege ring en de vreemde gezantschappen. De Engelsche Gezant moet belangrijke depêches bebbcn ontvangen. Men blijft aldaar eene vreedzame oplossing der zaken verwachten. Vorst Woronzoff is op 18 Nov. in den ouderdom van 74 jaren le Odessa overleden. TÜEKÏE. De regeling der grensbepaling van Azië is tol de maand Mei uitgesteld. Te Peravoorstad van Konslantinopelheeft wederom een brand ge woed waardoor 600 huizen vernielden 1000 gezinnen van huisvesting zijn beroofd. Ook te Adrianopel heeft een zware brand gewoed. Omtrent het springen van den kruidtoren op Rhodus, verneemt men dat dit onheil door den bliksem is veroorzaakt. 3000 centenaars kruid wa ren ontvlamd, zoodal er eenc groote verwoesting werd aangerigt. Te Bagdad hcerscht de cholera zeer sterk. Uit Griekenland wordt wederom geklaagd over de toenemende stout moedigheid der roovers. KEKKNIEITWS. Te Nijkerk op de Veluwc is toi derden Predikant beroepen Ds. J. B. Nyhoff, van Ysselmuidcn. Ds. Gann Dun, Pred. te Fijnaart en Heiningen heeft bet beroep van de Herv. gemeente te Scheveniugcn aangenomenzoo ook Ds. Deelejnan het beroep naar de Herv. gemeente te Brielle. ASiABSMSSJï-KSEÏtVJ'S. PROMOTIE AAN DE EETDSCUE HOOOESOilOOL. Den 25stcn November de lieer J. II. Verbeek, van Amsterdam, in de Reg- tcn, na openbare verdediging van zijn Specimen: de Facilitate Magistri navis ad sihi ]>ccuniam foenoris nautici nomine externe comparawlam.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3