LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 26 NOYEMDER. 1856. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N". 142. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers u-orden tegen 10 Centen afgegeven. B1NNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 25 November. Zondag 11. is ook hier in de 11. K. kerken de nieuwe Parochiale indeeling bekend gemaakt. De SE Petrus kerk op de Langebrug, de Lieve Vrouwe en Maria kerken, beide op de Haarlemmerstraat, zijn daarbij als Parochie kerken aangewezen. Aan ieder der geestelijken van die kerken is de her derlijke zorg over een derde gedeelte van de R. K. bevolking der stad en omstreken opgedragen. De overige thans bestaande kerken zullen worden gesloten, met uitzondering van de Lodewijks kerk, die als hulp-kerk van de Parochiale S'. Petrus kerk blijft bestaan. Met 1 February 1857 zal deze nieuwe verdceling voor goed in werking komen. Zondag tegen den middag ontstond alhier brand in de werkplaats van den meubelmaker Molenbroek, op de Hoogewoerd, bij de Rijnstraat. Door de werking van 3 spuiten was men den brand spoedig meester. Daar er op dién dag niet werd gewerkt, laat de oorzaak zich slechts gissen. De schade moet nog al aanzienlijk zijn. Gisteren avond werd hier eene openbare vergadering gehouden van de Ned. Yereeniging tot afschaffing van Sterken Drankin het gebouw tot Nut van 't Algemeen. De zaal was zoo vol dat er zitplaatsen ontbraken. Als spreker trad eerst op de lieer Ds. C. S. Adama van Scheltema, van Amsterdam, die in eene hoogst belangrijke en zeer onderhoudende redevoe ring verslag gaf van een boekwerk getiteld Confessions of an inebriate (belijdenissen van een dronkaard), het werk van een Amerikaan, die daarin de uitwendige en innerlijke geschiedenis zijns levens ten nutte van anderen schetst. Op aandoenlijke wijs toont hij aan, hoe de sterke drank zijne oilers in het striknet vangt, hoe zij met volkomen zelfbewustzijn, al de ellende dezer vreeselijke slavernij dragen, en welk een vrede en heil er aan terugkeer van dien weg van jammer verbonden is. Na hem trad op de Heer j. M. E. Derek sendie een treffend dichtstuk voordroeg getiteld: Dwaas heid en Straf. Reide sprekers werden met blijkbare belangstelling en genoegen geboord, en de overtuiging des Voorzittersdoor hem bij 't sluiten dezer bijeenkomst uitgesproken, dat hel voorgedragene gewis menigen heilzamen indruk zal hebben achtergelatenzal ook wel die van al de aanwezigen zijn geweest. Wij kunnen onze lezers mededeelen dat in de nabijheid onzer stad weldra eene wel geordende inrigling zal tot stand komen, die niet alleen eene behoefte zal vervullen, maar die mag gezegd worden te behooren tol den tegenwoordigen tijd. Wij bedoelen eene Zwem- en Badinrigting, waarin zoowel de geoefende zwemmer zich zal kunnen verfrissclien, als de ongeoefende zich onder eene goede leiding in deze hoogst nuttige kunst zal kunnen bekwamen. Het zal naauwelijks betoog behoeven dat eene dergelijke inrigling in eene stad als de onze niet mag ontbreken, zoowel voor de akademie-burgers als voor de ingezetenen, en wij juichen het denkbeeld van den ondernemer toe om die inrigling daar te vestigen, waar eene genoegzame afslrooming van water plaats heeft, zijnde het zijn voornemen om daartoe in te rigten de wel bekende buitenplaats Rhijnzigl aan het Galgewater, die hoewel onder de gemeente Oegstgeest liggende, door hare onmiddellijke nabijheid bij onze staddaartoe door bevoegde beoordeelaars allezins geschikt is geacht. Wij vertrouwen dal zoowel de akademische jeugd als Leydens ingezetenen zich zullen beijveren, om den ondernemer te schragen in de vestiging dezer kostbare inrigling, door nu reeds van hunne deelneming te doen blijken op eene daartoe gereed liggende lijst, zoowel op de Studenlen-Societeil, als op eene, welke aan de huizen der ingezeten zal worden aangeboden, en waarbij men tevens inzage zal kunnen verkrijgen van de voorwaarden zoowel voor doorloopend abonnement, als voor besloten baden. Hel langs de rivier de Gouwe loopende jaagpadlusschen Waddings veen en Boskoopis op twee punten doorgebrokenwaardoor de polders Raudenburg en Middelburg onder water slaan, liet vee dal in de weide was is grootendeels geborgen. Te Schiedam is Zaturdag 11. de persoon van II. Voel, meesterknecht in de branderij van den Heer Siemens, van een bovenbak op de werkplaats nedergeslort en dadelijk overledenhij laat eene weduwe en twee volwas sen kinderen na. Te Zwijndrecht is de stoom-, olie-, tras- en pelmolen van de Hceren Vliegenhart en Comp.met al de gebouwen en voorraad zaadrijst enz. verbrand. Voor ter Ileyde is in den nacht van Vrijdag op Zaturdag jl. gestrand de brik Karl, Kapt. Tornse, geladen met stokvischen naar Vlaardingen bestemd. De bemanning is gered, maar het schip zal verloren zijn. Ook bij Kamperduin is in zinkenden slaat gestrand de Engelsche brik Aratus'j Kapt. Gardener, met steenkolen van Sunderland naar Amsterdam. De be manning is behouden aan wal gekomen. Schip en lading zullen mede ver loren zijn. Te Winkel (Noord-Holland) heeft de gewoonte om hij de dusgenaamde slagt, sterken drank te schenken, weder een zeer treurig gevolg ge had. Een oppassend jongeling uitgenoodigd om mede te drinken, is spoedig beschonken geraakt. Gedrongen om vol te houden, is de jongeling bcwus. leloos geworden, en onder vrolijk gejuich naar zijn meesters huis gedragen, alwaar echter de dragers met schrik ontwaarden, dat zij een lijk hadden overgebragt. Geneeskundige hulp heeft niet mogen baten. Vroeger is melding gemaakt van een geding voor het Arnhemsche Kan- tongcregt gevoerd, door een bakkersjongen, die op ecu der naburige buiten plaatsen door een losgeraaklen bandhond vreeseiijk was geteisterd, legen den eigenaar van dien hond, ten einde van hem schadevergoeding te verkrij gen voor vernielde klcederen en kosten van verpleging enz. De Kanlonreg- ter heeft den gedaagde veroordeeld om aan den jongen alle kosten en scha den te vergoeden, mits de som van ƒ200 niet te boven gaande, door dat ongeval geledennader bij staal op te maken en te vereffenen. Nabij Dwingelo (Drenthe) heeft het volgende ongeluk plaats gehad: Eene huismoeder ging met hare koe naar het veldom die nog wat te laten grazen. Onder hel hoeden stool de koe haar onverwachts zoodanig, dal zij haar den buik openrijt. De vrouw werd op die plaats bijna dood gevondenen alle aangewende middelen om haar te behoudenwaren vruch teloos. Nog denzelfden avond is zij aan de gevolgen overleden. Van de schroefstoomboot, die lusschen 's Hertogenbosch en Maastricht vaart, is een der passagiers over boord geslagen en verdronken. Hel was een reiziger van beroep, die van Rotterdam komende, zich naar Weert begaf. Uit 's Ilertogenbosch wordt het volgende gemeldIeder weet hoevele R. K. kerksieraden in de laatste tijden, uil verschillende kerkgebouwen ontvreemd zijn, zonder dat het der Justitie gelukte de daders daarvan te ontdekken. Thans verneemt men dal ic Nijmegen een dier doortrapte die ven is aangehouden en in hechtenis genomen. De schuldige is een Pruis van geboorte, en vroeger door de Arrond. Reglbank te Gorinchem, tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. In Pruissen moet hem nog eene straf wachten, wijl de Regering van dat. land, op hel vernemen zijner aanhou ding, zijne uitlevering gevraagd heeft, nadat hij hier te lande aan de wet zal hebben voldaan. Aanvankelijk ontkende de boosdoener halslarrig, doch zich overtuigd ziende, zou hij zijne schuld, en bepaaldelijk aan den kerk roof te YVijchem en Balgooijen en den diefstal in eene kerk bij Eindhoven volmondig hebben beleden. Het is te 'verwachten, dat door zijne bekente nis meerdere medepligligen aan den dag zullen komen. Omtrent de sluiting van de zitting der Luxemburgsche Kamer wordt het volgende gemeld: Op den 19Jcn dezer waren de leden der oppositie, na de schorsing der zitting, weder voor het eerst bijeen gekomen, en daar dezelfde Ministers nog aan het hoofd der zaken waren, is terstond voorgesteld, om de zitting weder te verdagen. Dit voorstel werd met 25 tegen 24 stem men verworpen, waarop genoemde leden op de zitting van den volgenden dag niet zijn verschenen, en aldus de behandeling der zaken onmogelijk maakten. Ook in de namiddag-zitting was dit hetzelfde geval, en was de vereisehle meerderheid niet tegenwoordig. De Minister Simons maakte daarop van zijn regt gebruik, en sloot de zitting. 's GRAVENHAGE 25 November. De Heer Jhr. Mr. W. G. van de Pol Jr.gewezen Nederlandsch Legatie- Secretaris te Brussel, is door den Koning van Belgis lot Officier der Leopolds orde benoemd. Aan hem is reeds hij Kon. besluit de vergunning verleend lol het aannemen van die Orde. Tol Ontvangers zijn benoemd: te Dokkumde Heer S. Sinncma, thans Controleur aldaarte Sappemeer, de Heer W. Molenaar, thans te Ezinge; te Ezinge, de fleer II. J. W. Oosting, Surnumerair te Assen, en te Dron- rijp, de Heer J. 11. Simon, Surnumerair te Leeuwarden. Door Z. M. zijn benoemd tot Reglers in de Arrond.-Regt bank te Am sterdam: Mr. S. Wildschut, thans Regter-Plaalsvervanger hij die Reglbank en Adiocaat aldaar, en Jl'. L. A. A. van Wensen, thans Plaatsvervangend Kantonregler en Advocaat aldaar. Z. M. heeft den Kolonel T. G. T. V. Baron de Constant Rebecquc alsmede den Luil.-Kolonel H. F. Koek, beiden van den groolen Staf, zijne Adjudanten, op pensioen gesteld, en hen benoemd tot zijne Adjudanten in buitengewone dienst. Voorts heeft Z. M. benoemd tot zijnen Adjudant den jstcn Luitenant J. M. Baron van Tuyll van Serooskerkcnvan het 3:lc rege- menl dragonders, lot dus verre Ordonnance-Officier bij Z. M.,met bepaling dat hij zal overgaan bij den groolen Staf; bij het wapen der infanterie: bij hel lslc reg.tot 2den Luitenant, de Sergeanten E. C. Toanetvan het

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1