van hel Openb. Ministerie en van de Griffie bij dit Collegie, hebben gemeend den achtbaren grijsaard op dien dag een blijk te moeten geven van hulde en hoogachting. Eenc Commissie uit de Regtbank, vergezeld van den Heer Officier van Justitie en den neer Griffier, hebben zich ten zijnen huize ver voegd en hemonder betuiging van deelneming in dezen voor hem zoowel als voor de Regtbank gewigligën dag, aangeboden een fraai bewerkt aan denken in zilver, uitdrukkende de begaafdheden van den gevierden Voor- LONDEN, 18 November. Men is hier niet zonder vrees voor het schip James Baines, dat reeds 101 dagen geleden van Melbourne de reis herwaarts heeft aangenomen. Het heeft voor eene waarde van 800,000 in goud aan boord. Zalurdag 11. is de ketel der Liverpoolsche stoomboot Iron King op de Mersey gesprongen, waardoor een stooker gedood is en verscheiden andere personen gekwetst zijn. De Ileer Buchanan is, zooals vroeger reeds werd vermoed, tot Voor zitter van de Yereenigdc Staten van Noord-Amerika verkozen. Op hem zijn 174 stemmen uitgebragt; op den Heer Fremont 114 en op den Heer Fillmore 8. Bij deze verkiezing hebben dus de zuidelijke Staten of de voor standers van de slavernij de zege behaald. Men moet echter erkennen dat de keuze gevallen is op een verdienstelijk mandie op de hoogte staat van de belangrijke taak waartoe hij wordt geroepen. De slavenhouders in het zuiden worden nu reeds stouter in hunne eischen, en twee van hunne dagbladen dringen reeds onbewimpeld aan op de intrek king der bepalingendie den aanvoer van negerslaven uit Afrika beletten. FRANHRIJH. PARIJS, 18 November. De hoop op eene minnelijke schikking der staatkundige verwikkelin gen blijft stand houden, uithoofde van de inwilligingen waartoe de Rus sische regering gezind is; echter zou Rusland van zijnen kant mede op toegevendheid op sommige punten aandringenwaaromtrent men het nog niet eens is. Men gelooft niet dat het gebeurde bij Jenikale (zie beneden) eenige moeijelijkheid zal opleveren. Onze Regering is niet voornemens aan de leiband van Engeland te loopenhetgeen blijkt uit het besluit om den Ferzischen Gezant, die op weg is, alhier met onderscheiding te ontvangen, iets dat Engeland ongaarne ziet. De Napelsche zaken leveren niets nieuws op, maar men blijft op cenen gunsligen afloop vertrouwen, omdat de Ge zanten te Londen en hier, tot heden nog niet zijn vertrokken. Naar men verneemt moet de Keizer zich ten hove ongunstig hebben verklaard over de al te groote weelde der Dameskleeding, die volgens hem thans in eene uitstalling van mode-artikelen was ontaard. De goedkoope gaarkeukens, onder bescherming der Keizerin, zijn thans geopend. Men wil nu reeds welen dat de zending van Generaal Dufour geheel is mislukt. Onze Regering zou voor een onvoorwaardelijk ontslag der ge vangenen te Neufchatel gestemd zijn. De Mon. de 1'Armee bevat een brief van een Franscb reiziger uit de Krimwaarin ten duidelijkste blijkt dat de berigten der Engelsche bladen, ten opzigte van de kwade trouw van Rusland in het vervullen der vredes voorwaarden, slechts verzinsels zijn. Daarin wordt o. a. gezegdTe Se- baslopol worden de bepalingen van het Parijsche verdrag eerlijk uitgevoerd. Er bestaat geen plan om de vestingwerken dier stad weder op te rigtcn of om in de Zwarte zee eene nieuw vloot te vormen. De oorlogsschepen, die de Russen in de liaven van Sebaslopol hebben doen zinkenzijn niet weder boven water gebragt; alleen heeft men getracht den ingang der reede vrij te makenten einde handelsvaartuigen daarin de wijk zouden kunnen ne men. Overigens is de haven geheel ledigde handel geeft de voorkeur aan die van Kamiesch. De stad zelve is nog een puinhoop, waaruit eenige hui zen, die aan rijke lieden locbehooren en door hen hersteld zijn uitsteken benevens eenige gedenkteekenendie gedurende den oorlog in stand geble ven of sedert hersteld zijn. In de stadswijk, die tot huisvesting der arbei dende volksklasse bestemd was, zijn een aantal bewoners teruggekeerd, maar zij leven tusschen de bouwvallen, en hebben slechts verblijven waarin zij voor de guurheid van het weder bedekt zijn. De pleinen, straten en omstreken van Sebastopol zijn nog bedekt met kogels en ander werptuig, en met overblijfselen van den brand. De tegenwoordige bevolking dier stad kan op omstreeks 4000 zielen geschat worden, dat is een tiende gedeelte van het aantal inwoners die zij vroeger had. Noch te NicolajeH, noch te Kherson wordt iels voor militaire doeleinden gebouwd. Een neef van den Shach van Perziede Prins Eddyn Saali Khan zal alhier 2 jaren doorbrengen om zijne studiën aan de polytechnische school te volbrengen. Te Lyon zijn vele valsche goudstukken in omloop. Met de Sinaï is te Marseille het berigt aangebragt, dat eenc Britsche kanonneersloep in de zee van AzofT een Russisch vaartuig had vervolgd, 'twelk zich van eenige Turksche schepen, die verboden handel met zout dreven, had meester gemaakt. Van het fort Jenikale' was op het Britsche schip gevuurd en de Engelsche Admiraal Lyons had eene kanonneersloep derwaarts gezonden om inlichting deswegens te vorderen. 8PANJR MADRID, 15 November. De bijeenroeping der Cortes zal, hoe wenschelfjk ook, een groot strui kelblok zijn voor de Regering. De Koningin, opgewonden door de hof partij is daarmede niet gediend. Zij wordt meer en meer gedreven tot een absoluut regering-stelsel. Naar men verneemt is er eene depêche uit Rome ontvangen, inhou dende dat de Paus in den verkoop der kerkelijke goederen, voor zoo ver die zijn beslag reeds bekomen heeft, wil berusten; doch eene schadeloos stelling der geestelijkheid voor de daardoor verloren inkomsten billijk acht. De Koning heeft dezer dagen de krijgsoefeningen van het nieuw opge- rigte regiment huzaren bijgewoond. Hij was daarover zeer te vrede en zeidc tot den Colonel dat bij aan de manschappen eenc herinnering zou schen ken. Ieder man heeft daarop als blijk van de Vorstelijke milddadigheid, 4 cuartos (5 ets) ontvangen. De Koning heeft in 't geheel ruim 16 guld. uitgedeeld. ITA1LIE. De reizigers op den spoortrein tusschen Rome en Frascati zijn door roovers uitgeplunderd. De bandieten hebben de nachtseinen nagebootst, daardoor den trein doen stilstaan en toen op hun gemak de reizigers be roofd van alles wat zij bij zich hadden. PRUIS SEN. Aan de Officieren en matrozendie zich bij het gevecht tegen de roovers op de kust van Marocco hebben onderscheiden, zjjn orde-teekencn verleend. Van onderscheidene kanten wil men aan de Regering het voornemen toe schrijven om eene aanzienlijke krijgsmagt naar Zwitserland te zenden; maar deze geruchten verdienen geen geloof. RCSLAN». De boekwerken, uit minder dan 20 vellen druks bestaande, zullen voortaan aan eene minder strenge censuur onderworpen zijn. Geschied kundige nasporingen en beoordcelingen van vroegere Regeringen zullen ge oorloofd zijn. Vele personen, die sedert 25 a 30 jaren als ballingen in Siberie geleefd hebben zijn dezer dagen te Petersburg teruggekeerd. In het gouvernement Irkutsk (Siberie) heeft men schokken van aard beving gevoelddie ruim 30 seconden aanhielden en het water in het meer en de rivier in hevige beweging bragten. TURKTE. Het is aan Reschid-Pacha nog niet gelukt liet Ministerie voltallig te maken. De Engelsche Majoor Chesneydie met opnemingen ten dienste van den Euphraat-spoorweg belast wasis van zijne reis in Syrië teruggekomen. De bewoners der door hem bezochte landstreek, inzonderheid de Arabische volksstammen van de woestijn, moeten vijandig gezind zijn legen de onder neming, hetgeen voor den aanleg gevaarlijk is. 35ut*gctrltjfcc &tanb. Tan den 13 tot en met den 19 November 1§56. BEVALLENL. Hogendoorngeb. Pander, Z. M. de Geer, geb. Smit, Z. levenl. M. Krieger, geb. van Gilse van der Pals, D. A. Paddenburg, geb. van VelthuysenD. J. P. Blijleeven, geb. van der Westen, D. A. M. de Jong, geb. van den Hurck, Z. M. Eduard, geb. HenssenZ. K. Maas, geb. Harlog, Z. J. Sampimongeb. Augustijn, Z. C. P. Kop, geb. Uljee, D. E. van Rossengeb. llcimans, D. A. W. Dubbeldeman geb. MalijsD. S. M. Karstensgeb. CartonD. J. Drinhuysen, geb. GeestmanD. A. D. Ar- keveld, geb. Bekooy, Z. J. de Groot, Z. G. C. van Buttingha Wichers, geb. WerninkD. M. S. Overdijkgeb. Bergman D. C. Flippogeb. Ter- du D. C. H. Groengeb. LigtenbergZ. W. Griblinggeb. KnaapD. J. Visser, geb, Belavia, Z. C. Masurel, geb. de Ridder, Z. GEHUWD: L. van der Kaay, Wedr. en C. M. la Feber, Jd. A. Ouwer- kerk, Jm. en J. Lardé, Jd. J. J. Swaan,Wedr. en C. Schulstal, Wed«. D. Nieuwenboom Jm. en M. C. VccfkindJd. C. van EgmondJm. en C. C. Paddenburg, Wed'. W. D. Nolting, Jm. en P. de Sauvage, Jd. OVERLEDENL. Meijer, 59 j. II. Nijssen, 69 j. A. Smulders, D. 14 m. J. Plug, Z.7 w. G. van den Akker, geb. Braamzeel, 68j. Wilha. Pelron". Vreeburg32 j. C. J. G. Dorenbos, geb. Kion31 j. G. Peschier, 44 j. E. J. Wilier, geb. Aldenhoven 56 j. N. Plug, Z.7 w. J. Pardon, 73 j. M. Maasgeb. van Horren54 j. M. S. Brier, D., 10 m. A. Veen- hof, Z.6 j. M". van der Steen, 21 j. KERKNIEUWS. DEVENTER, 18 November. Bij de Evang. Lulb. gemeente alhier is uit het vroeger medegedeelde 4-tal Predikanten beroepen: D5. R. Reudler, te Monnikendam. zitter als reglsgclecrdcdichter en redenaar. Dit voorwerp bestaat in een praehtigen zilveren schrijfgarnituur van aan zienlijke grootte in rocaille-stijl bewerkt, en vervaardigd door de Heeren Diekhoff en Salm alhier. De fraaije schelp, die den voorgrond vormt, prijkt met de symbolen van kunst, universele kennis, en hare verspreiding: een lier, een globe, een ontrold blad. Daarboven verheft zich het fraai bewerkte middengedeelte, waarop de gevel van het Paleis van Justitie alhier, keurig gegraveerd is. Ter weerszijden daarvan zijn de flakons aangebragt, op de eene waarvan een uitstekend schoon in mat-zilvcr bewerkte zwaan, op de andere een adelaar met uitgespreide wieken prijkt. Op het straks genoemde middengedeelte verheft zich het beeld der geregligheid, in zuiver Grickschcn stijl bewerkt, met de bekende attributen en steunende met de regterhand op een verhevenheid, waartegen een schild geplaatst is, met het inschrift: Tribunal Anistelodamense Praesidi 18 November 18311856. (A. C.) buitenlandsciiITbeiugtem. BEL. «IE. BRUSSEL, 19 November. Op den Noorderspoorweg heeft een groot ongeluk plaats gehad. 11e trein van hier naar Gent is op 5 minuten afstand dezer stad legen een goe derentrein aangereden. De schok was vreesclijk. De locomotief is omver geworpen en een rijtuig van de 3i0 klasse verbrijzeld. Een viertal personen zijn daarbij ernstig gekwetst geraaktde stoker die in een sloot werd ge worpen is er met eene ligte kneuzing afgekomen. De zaak wordt naauw- keurig onderzocht. Voor het Hof van Assises in Oost-Vlaanderen zal eerstdaags de zaak worden behandeld van P. J. F. de Geest, voormalig priester en rondvenler van boeken, beschuldigd van de verspreiding van een geschrift, getiteld: de Geheimen der Biecht. Genoemde persoon is voorlvlugtig. In hel Luxemburgsche is reeds veel sneeuw gevallen. De posten zijn daardoor aanmerkelijk vertraagd. ENGELAND.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3