LEYDSCHE VRIJDAG 21 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag e?i Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar; de afzonderlijke Nommcrs ivorden tegen 10 Centen afgegeven. BINXENLANDSCI1E BEBIGTEN. LEYDEN, 20 November. PROCES-VERBAAL van de inlevering en opening der Stembriefjesdie ten behoeve der keuze van drie Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft plaats gevonden den 19tlen November 1856 in de Gemeente Ley den. liet bureau van stemopneming neemt in de ter inlevering der stembriefjes be stemde zaal op liet Raadhuis plaats, 's middags te twaalf ure. liet is zamengesteld uit den Meer Mr. A. O. E. Grave van Limburg Sliruin, Bur gemeester, Voorzitter, en de lleeren Mr. C. XV. Hubrecht en M. A. Kluit, Leden Aan den Gemeenteraad, Steinopnemers. De lijst der Kiezers, die hij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders een exemplaar van hel Koninklijk besluit van den D^611 November 1851houdende vast stelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betreiïende de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, wordt op de tafel voor liet bureau staande, nedergelegd. De stembus na onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt met twee sleutels gesloten, waarvan de eene door den Voorzitter van het bureau, de andere door den lieer Hubrecht, als oudste Stemopnemer, in bewaring wordt genomen. lu de stembus zijn briefjes geworpen door de op de nevensgevoegde lijst vermelde Kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopcn. Ten twee ure wordt door den Voorzitter verklaard, dat de ter inlevering der stembriefjes bestemde tijd verstreken is. Onmiddellijk daarop is de slembus gesloten op de daartoe voorgeschrevene wijze. De bus wordt vervo'gens geopend en bevonden te bevatten drie en twintig stembriefjes. Dit getal met de lijst der Kiezers die briefjes hebben ingeleverd, vergelekeu zijnde, is gebleken te zijn even groot als liet getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. lltt Bureau heeft van onwaarde verklaard geen stembriefje. liet getal der geldige uitgebragle stemmen is mitsdien geweest drie en twintig. Van dit getal zijn uitgebragt op de lleeren Mr. P. du Bieu Junior 21 stemmen, B. F. Krantz 20, J. T. van Wensen 20, P. J. Zuurdeeg 2, W. B. van Andel, J.Sehcltema, B. Eigeman, Mr. P. G. Hubrecht, S. A. Meerburg en J. A. de Fremeryieder céne stern. flebbcn alzoo de volstrekte meerderheid verkregen de lleeren: Mp. P. du Bieu Junior, B. F. Krautz en J. I. van Wensen. Zijn derhalve verkozen tot Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken de Heeren: M«. PAUL du RIEU Junior BOUDEWLJN FR ANCISCUS KRANTZ, en JOHANNES IGNATIUS van WENSEN. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de Kiezers geene bezwaren ingeluagt. En is na afloop van dit een en ander Proces Verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 19den November 1856. VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter. C. XV. HUBBECtlT, I c# M. A. KLUIT. Stemopnemers. Mogt onze stadgenootde Heer A. Hasebroekten vorigen jarc het geluk te beurt vallen den dag te herdenken, waarop hij 50 jaren geleden als Medi- cinae Doctor werd gepromoveerd, 11. Dingsdag vierde hij weder een feest dat hoogst zeldzaam mag worden genoemd. 50 jaren geleden werd hij op dien dag aangesteld als Stads-Doctor. Hij mogt ook nu weder van onderscheiden zijden deelneming in zijn geluk ondervinden; niet alleen toch vereenigden zich enkele zijner vrienden om hem geluk te wenschen, maar ook liet Hoofd der Gemeente en zijne Ambt- genooten, Slads-Docloren en Chirurgijns wenschten den krachligen ouden man 's Hemels beslcn zegen toe op zijnen verderen arbeid. De laalslen bo den hem een eigenaardig geschenk aan lol herinnering aan dezen blijden dag en als bewijs hunner achting. Met een enkel woord mcenen wij de aandacht onzer stadgenooten le mogen bepalen op een Groot Vocaal en Instrumentaal Concertdat door den Ileer N. J. Wetrens Jr., Directeur van hel Orehest van Sempre Crescendo, onder medewerking van dit gezelschap en de Liedertafel de Avondster op Donderdag den 27slcn dezer alhier zal gegeven worden. De Heer We trens zal na 25 jaren als Orehest Directeur hij Sempre Crescendo werkzaam geweest le zijnhet vaderland verlaten en zich naar de Kaap de Goede Hoop begeven, waar hij zich voorstelt, beter dan hier, voortdu rend in de behoeften van zijn gezin te kunnen voorzien, liet door hem te geven afscheids concert zal moeten strekken om te voorzien of le helpen voorzien in de onkosten van den overlogt; opdat die bestemming niet uit liet oog verloren zou worden, heeft eene Commissie, bestaande uil de Hoe ren van Ossenbruggen, Voorzilter van Sempre Crescendo, Notaris Prijn van Musis Sasrnm Pioot van de Liedertafel de Avondster, alsmede de lleeren M. A. Kluit en Dr. C. Leemans, Eere-leden van Sempre Crescendodaartoe genoodigd, zich met het toezigt over het geheel en het geldelijk beheer be- L last. De uit te voeren muziekstukken: de Eroïca van von Beethoven, Graaf Floris de V van Verhulst en de Ode Simfonie, le Desert, van Fe'licien Da vid, slechts éénmaal hier ter slede, maar tot groote voldoening van een talrijk publiek ten gchoore gebragt, zullen voorzeker velen aansporen om op de thans rondgaande inleekeningslijsten van hunne belangstelling te doen blijkeneene belangstelling waardoor Leyden tevens een bewijs van erken telijkheid kan geven aan het Studenten-concert, waaraan het zoo menigeu heerlijken avond, en voor zijne behoeftigen gedurende eene reeks van 25 jaren zoo vele rijke, geldelijke bijdragen te danken heeft, cn dat de deel neming aan zijnen Orehest Directeur bij diens aanstaand vertrek beloond, zeer zeker op hoogen prijs zal stellen. Wij mogen zonder de grenzen van onbescheidenheid te na te komen, hier nog in het belang der zaak vermel den dat een der verdienstelijkste leden van de Studenten-vereenigingen van stijl cn uiterlijke welsprekendheid, zijn talent voor de voordragt van den tekst bij Ie Désert, wel heeft willen beschikbaar stellen. C. Leemaxs. De Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk heeft besloten dat in Januarij 1857 de reeds 2 jaren verzuimde 10 jarige lelling der lidmaten zal plaats hebben. Den 10dtn dezer is le Genderingen bijna 06 jaren oud, overleden Z. Exc. Jonkheer Johannes Thcpdortis van Spengler. Hij was den 4den December 1790 te Zutphen geboren. In 1800 trad hij als Onder-OfFicicr-Elève bij de garde van den Koning van Holland in dienst. In 1810 werd hij Brigadier bij de lijfwacht te voet. Onder het Keizerrijk klom hij tol Kapitein-Adju dant hij de pupillen der garde en keerde in 1814 met gemeld corps naar Holland terug, liep sedert verschillende rangen door, tot dat hij in 1848 werd bevorderd lot Gcneraal-Majoor, Bevelhebber der reserve brigade. Den Ist™ November 1849 werd hij lot Minister van Oorlog verheven, welke be trekking hij tol 15 Ju lij 1852 bekleedde, toen hij op zijn herhaald verlan gen zijn pensioen bekwam als Luit.-Generaal. Verscheidene Ridder-Orden vielen hem ten deel. llij onderscheidde zich steeds door hijzondercu ijver, trouwe pligtshelrachling en bijzondere minzaamheid, zoodal hij aller ach ting en toegeiiegenheid mogt verwerven. Met regt mag men zeggendat de overledene door zijne innemende denk- en handelwijs, de grootste ach ting hij het leger had verworven cn dal zijn afsterven met diep leedwezen vernomen is door allen die hem in onderscheidene betrekkingen gekend hebben. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag jl. is op het eiland Schiermon nikoog gestrand iiet Nederl. tjalkschip Ilindcrika Catharina, Kapt. F. K. F.aber, beladen met balken, komende van Drammen in Noorwegen, en be stemd naar Dokkum. De bemanning is gered. In de vrije koloniën der Maatschappij van Weldadigheid is de aardap peloogst bijzonder gunstig uitgevallen. Na aflrek van het noodige voor eigen behoefte, zijn nog 18,000 mudden beschikbaar, die naar de Ommerschans cn Vcenhujzen worden vervoerd. Een kolonist uit Veenhuizen, beschuldigd een brandbrief te hebben geschreven, is dezer dagen door het Prov. Hof van Drenthe vrijgesproken van woge onvoldoend bewijs. De vrijgesprokene heeft zich daartegen in cassatie voorzien. De twee misdadigers, die onlangs op weg naar Leeuwarden zijnde, in de nabijheid van Dieren aan hunne geleiders waren ontsnapt, zijn thans le Maastricht weder geval. De onlangs uil de ontdekte kolenmijn te Benlheim gegraven kool is door den Heer G. J. Mulder, lloogleeraar le Utrecht, scheikundig onder zocht en bevonden geen gewone steenkool, maar zoogenoemde pech,kool le zijn van uitmuntende hoedanigheid en brandbaarheid, maar van welke men alleen vreest, dat, zoo als gewoonlijk met die soort liet geval is, slechts weinig zal worden gevonden. Vervolg onzer mededeelingcn uit de antwoorden der Regering op de bedenkingen van de Tweede Kamer ten opzigte van de Begrooling. In de Memorie van Beantwoording omtrent de Wel op de Middelen komt, behalve hel in ons vorig nommcr medegedeelde, nog liet volgende voor: Eene herziening van hel belastingstelsel in den zin dat men de wetten op de beslaande belastingen tracht le verbeteren, oordeelt de Regering zeer nuttig, en zij zal zich beijveren zoodra mogelijk aan gedane toezeggingen in dien zin gevolg te geven. Minder aanbevelingswaardig acht zij de ver vanging van bestaande belastingen door andere, daar in den regel de ge woonte veel toebrengt om beslaande belastingen met minder bezwaren te doen dragenen daaraan de voorkeur doel geven boven nieuwewelke onbekend zijn of waarvan de lasten nog niet waren ondervondengelijk dit nog onlangs in sommige localitciten is gebleken, alwaar men welligt aan de belasting op het gemaal de voorkeur geeft boven nieuw ingevoerde directe belastingen. Be bewering, dat de grondslagen, waarop liet personeel en patent berus-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1