er niet liet minste nut inthans in eene tij cl roo ven de discussie te treden welke alleen vruchtbaar kan zijnwanneer hare denkbeelden in bepaalde wets-ontwerpen zijn geformuleerd. De algemeene beginselen der Regering op dit punt zijn herhaaldelijk medegedeeld; zij wil het groote beginsel der wet van 1806de gemengde schoolin het algemeen vasthouden. Doch zij wil opvoeding niet geheel van onderwijs afscheiden; zij wil den Christelij- ken geestdie vormende kracht onzer maatschappij en zonder welken be schaving in malerialismus ontaardt, niet wettelijk uit de school verbannen zien. Uit genoemde Regerings-antwoorden blijkt ook nog dat de koloniale bij drage aan de schatkist over dit jaar wordt geraamd op ƒ28,535,549. 'sGRAVENIIAGE, 13 November. Tot Ontvanger te Pijnacker c. a. is benoemd de Heer W. F. L. Baron van Reede van Oudlshoorn, thans op het eiland Terschelling. 11. M. de Koningin-Moeder is van Soestdijk alhier teruggekeerd en heeft haar intrek genomen op hel buitenverblijf aan den Scheveningschen weg. II. M. de Koningin wordt legen het einde der maand terugverwacht. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is ontvangen, van den Minister van Koloniënƒ25zijnde eene bijdrage uit de kas van het Militair Kantine fonds te Mampawa, ter westkust van Borneo, ten behoeve der slagtofïers van den watersnood van 1855. Tegen het begin der volgende week verwacht men bij de Tweede Kamer de beraadslagingen over de begrootingswellen. Intusschen blijkt uit de memoriedoor den Minister van Justitie ingezonden dat het ontwerp eencr nieuwe wet op de regterlijke organisalie, reeds sedert eenigen tijd aan den Raad van State gezonden, maar van dat Collegie, hetwelk thans met werkzaamheden overladen isnog niet terug ontvangen was. Eene wet tot vereenvoudiging van het Wetb. van Burg. Regtsv. zal de Minister eerst later aan de Kamer voordragendaar bijin dit opzigt verschillende van zijnen ambtsvoorganger, de gelijktijdige behandeling dezer twee onderwerpen minder dienstig acht. Te S'. George d'Elmina is op 25 Sept. overleden de Luit.-Kolonel Schromerus, Gouverneur der Ncd. bezittingen ter Kuste van Guinea. Tiveede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Donderdag 13 November. In deze zitting is besloten het voorstel van den Heer Sloet lot verande ring der tienden in grondrenten in overweging te nemen. Vervolgens zijn aangenomen de wets-ontwerpen: 1°. tot wijziging van Hoofdstukken 11 en IX B der Staalsbegrooting voor 1855 (met algemeene stemmen), en 2°. lot inwisseling der verjaarde muntbillelten van 1845 en 1849 (met 54 legen 2 stemmen). Daarna aan is de orde het wets-ontwerp betrekkelijk de 5-jarige verjaring der coupons van certificaten van nat. schuld. Nadat artikel 1 was verworpen met 55 tegen 2 stemmen heeft de Mi nister het ontwerp ingetrokken. Daarna was aan de orde de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot vermindering van het zegelregt op de certificaten Werkelijke Schuld en op de bewijzen van aandeel in vreemde geldleeningen. Na nog eenige beraadslaging en na goedkeuring van de drie artikelen (het laatste met 40 tegen 18 stemmen) wordt het geheele ontwerp met 36 tegen 22 stemmen aangenomen. De zitting duurt voort. AMSTERDAM, 12 November. Maandag 11. heeft de Letlerk. Afdeeling der Kon. Akademie van Weten schappen eene gewone vergadering gehouden. Tegenwoordig de H1I. Bake, Koenen, leemans, Bakhuizen van den Brink, Millies, Hulleman, de Wal, Rutgers, NyhofT, Janssen, Delpratvan Lennep, lloorda, van Hall, Moll, Dirks, Dozy, Karslen en Scholten; en van de Natuurk. Afdeeling de IIII. Vrolik en Stamkart. De HH. de Vries, Brill en Sloet hebben berigt verhin derd te zijn deze vergadering bij te wonen. Na goedkeuring der notulen werd door den Heer Leemans een stuk ter tafel gelegd betrekkelijk het onderwerp der Tabulae Eugibinae. Op voor stel van den Voorzitter is besloten het stuk in handen te stellen der com missie voor de Verslagen en Medcdeelingen. De Secretaris las vervolgens de missive van het Historische genootschap te Utrecht, betrekkelijk de uitgifte van het werk: Cannegieters oudheden. Het genootschap geeft niet toe dat de uitgifte onnut en onvruchtbaar zou zijn. Die missive lokte eenige beraadslaging uil en is ten slotte voor kennisgeving aangenomen. De Heer Dozy bragt, ook namens de II11. Bakhuizen en Ackcrsdijk, rap port uit over het voorstel van den Heer Bake, strekkende om op kosten der akademie een of twee geleerden naar Spanje te zendentot onderzoek naar handschriften van Grieksche en Latijnsche auteurs in de bibliotheken aldaar. De commissie is van oordeel, dal bedoeld onderzoek, vooral voor de klassieke studiën, weinig belooft, daar de kloosterbibliotheken zeer arm zijn aan der gelijke handschriftenzij herinnert daarbij dat aan Katholieken van hoogen rang de toegang tot deze inriglingen geweigerd is, en oppert de vraag of met het oog op den tcgenwoordigen politieken toestand van Spanje en den hecrschenden geest, aan een Proleslaulsch geleerde de toegang wel zou vrij staan. Ook uit een financieel oogpunt is het voorstel aan bezwaren onder hevig. De commissie stelt voor den ilccr Bake te verzoekenzijn voorstel in nadere overweging te nemen. De Heer Millies deelt mede dat ook hem gebleken is, dat voor de klassieke oudheid in voornoemde bibliotheken geen handschriften voorhanden zijn. Nadat de Heer Bake nog eenige nadere be schouwingen over zijn voorstel had In hel midden gebragt, is de conclusie vau het rapport goedgekeurd. Bij monde van den Heer Janssen is, namens de daartoe benoemde com missie rapport uitgebragt over de mededeeling van den Heer NyhofT, he- tiekkelijk een kloosterhandschrift uit de middeleeuwen. De commissie adviseerde tot opneming der mededeeling in de Verslagen cn Mededeelingen. Overeenkomstig hel advies is besloten. De 1111. de Wal, Bakhuizen cn Dozy bragtcn eenige opmerkingen en be schouwingen in het midden over de bijdrage van den lieer Koenen over den Duitschen Rijksbanwaarna de vergadering is gescheiden. In de Amstelkcrk alhier zullen wekelijks openbare voorlezingen wor den gehouden over de Kerkgeschiedenis, volgens een geregeld plan. Als sprekers zullen optreden de Hoogleeraren Moll en Domela Nieuwenhuisde Predikanten Dr. Spijker, Dr. Meyboom, Ds. Steenberg, Dr. Strieker, DF. van Bell en Ds. Slemler. Eenige Studenten, Candidaten in de Theologie, zullen bijdragen geven. BUITENI ANDSCHE BER1GTEN. BS E Ij 45 I B. BRUSSEL, 12 November. De gewone zitting der Wetgevende Kamers voor 1856—57 is gisteren op de gewone wijze door den Koning geopend. In de bij die gelegenheid ge houden aanspraak heeft Z. M. over 't algemeen een gunstig verslag gedaan over den toestand des lands. De zinsnede betrekkelijk het onderwijs luide als volgt: De driejaarlijksche verslagen, die u medegedeeld zijn, bewij zen hoe veel zorg mijne regering voor den vooruitgang van het lager en het middelbaar onderwijs draagt. Niet minder gewigt hecht het aan het hooger onderwijs. Door den aanvang van het akademiejaar kreeg het on langs gelegenheid om de beginselen, wier vaste en opregte toepassing den bloei van 's lands hoogescholen moet verzekerente herinneren. Men verwacht over die bij de behandeling van het antwoord op de troonrede eene levendige beraadslaging, aangezien daarin eene goedkeuring wordt verlangd van de beginselen, die onlangs door den Min. van Binnenl. Zaken in de bekende aanschrijving aan het bestuur van 's lands hoogescho len uiteen gezet zijn, maar die aan den wensch der Kerk niet regt schijnen te voldoen. De vrijzinnige partij hier te lande, overtuigd dat eendragtige zamenwer- king van krachten voor haar thans dringend noodzakelijk is, zal eerstdaags te Antwerpen eene bijeenkomst houden, om te beraadslagen over den grond slag eener algemeene Kiezcrs-Verceniging. Tot deelneming daarvan worden opgeroepen allen die het wel meenen met den Koninghet vaderland en de grondwettige vrijheid, met uitnoodiging om de handen ineen te slaan en niet uit het oog te verliezen dat men tegen zich over heeft «tegenstanders, die in 'tgeheim handelen onder den invloed van eene ijzeren tucht, en die steeds als een eenig man hunne aanvallen riglen tegen de dierbaarste volks vrijheden, met het oog op de omverwerping der grondwet." Van den anderen kant houdt men niet op door handelingen van onverdraag zaamheid de gemoederen te verbitteren. Onlangs verkeerde de Heer Klein Ambtenaar bij de administratie van den staatsspoorweg, in een hopeloozen toestand. Een Priester werd ontbodendoch de lijder stierf zonder te heb ben kunnen spreken. De Geestelijke zeide echter de gebeden voor den stervende op en stak het 5-francsluk bij zichdat volgens gebruik op den schoorsteen was nedergelegd. De Geestelijkheid weigerde echter haren bij stand bij de begrafenis, omdat hij was gestorven zonder te hebben gebiecht. Te vergeefs werd aangevoerddat hem daartoe de tijd niet was gelaten cn dat in zoodanige omstandigheden de overledene altoos werd geacht in een staat van heiligheid gestorven te zijn. Het lijk van dien braven Amb tenaar is zonder Priesterlijken bijstand in ongewijde aarde begraven ge worden. De ware oorzaak van de weigering der Geestelijkheid was gelegen in de omstandigheid, dat de overledene lid was geweest van het bestuur eener bewaarschooldie door den Pastoor van het kerspel met weerzin wordt gezien. Die Pastoor heeft echter de 5 francs niet teruggegeven. De Heer Filz-Gerald, een Engelsch Zee-Kapitein, onlangs alhier over leden heeft een groot deel van zijn aanzienlijk vermogen tot liefdadige werken bestemd; o. a. heeft hij Ij millioen aan twee zeemanshuizen te Londen vermaakt. EKGELANO. LONDEN, 11 November. Gisteren is de nieuwe Lord-Mayor dezer hoofdstad plegtig geïnstalleerd. Op het bij die gelegenheid gebruikelijke diner, heeft Lord Palmcrston we derom het woord gevoerd, en zijne vroegere meening herhaald, namelijk dat de duur van den vrede afhankelijk was, van de wijze waarop Rusland de voorwaarden zou vervullen. Die woorden werden door de aanwezigen luide toegejuiehd, maar worden door enkele dagbladen gelaakt. De Times bevat weder een zeer vijandig artikel tegen de Russische Regering, waarin betoogd wordt dat Engeland, Oostenrijk, Turkije en ook Frankrijk hebben besloten om gecne schending van het vredesverdrag te dul den; dat het verschil tusschen Frankrijk cn Engeland is uit den weg ge ruimd en dat op de uitvoering van het verdrag door de verbonden mogend heden nadrukkelijk zal worden aangedrongen. Bij de onlangs plaats gehad hebbende exercitiënis het gebleken dat de nieuwe kanonnccrbooten niet goed waren vervaardigddaar de stoom ketels slecht werkten of gesprongen zijn. Deze vaartuigen zouden, ingeval zij bij een derden zcetogl voor Reval of Kroonstad! waren gebruikt, eene ellendige figuur hebben gemaakt. Kossuth heeft te Manchester in eene redevoering de hoop uitgedrukt dat Hongarije en Italië in opstand zullen komenzeggende dat in zoodanig geval geen ministerie ter wereld zich tegen de openbaring van den volkswil zou durven verzetten. Volgens berigt uil Bombay, over Triësl ontvangen, zou Herat reeds ingenomen zijn. FRANHRMK. PARIJS, 11 November. Dagelijks wordt er Ministerraad gehouden. Men gelooft dat de Engel- sche staatkunde hier even als te Konstanlinopel den boventoon zal behouden. 11e binnenlandsche aangelegenheden blijven niet het minst de aandacht bezig houden. Dagelijks hebben er gevangennemingen plaats. Niet ten onregle heeft men dezer dagen Frankrijk vergeleken bij een flesch Champagne-wijn waarvan de Keizer de kurk is. De Keizer met zijne raadslieden, de onge legenheden erkennende die uit zijne langere afwezigheid uit Parijs zouden

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2