Uit het door den lieer van den Berch van Heemstede, bij de algcmcene beraadslagingen over dit puntmedegedeeldeblijktdat de voornaamste punten van verschil met de Staten van Noordholland bestonden1°. in de grensscheiding van Rijnland; 2°. in de regeling van den omslag, en 3°. no pens het loezigt over de waterschappen in Rijnland gelegen. Het standpunt der commissie was omwaar dit eenigzins in overeenstemming was met de belangen van Rijnland, toe te geven aan den wcnsch van Noordholland doch om vast te houden en te verdedigen die puntenwelke onmogelijk konden worden toegegevenals ingrijpende in het hjjzondcr belang en het welzijn van Rijnland. Na goedkeuring van al het door de commissie voorgestelde, zijn op alle hoofdpunten de voorstellen der commissie, 't zij tot handhaving, 't zij tot wijziging van vele artikelen van het reglement, aangenomen en daarna het geheel aldus gewijzigd reglement, dat met het rapport der commissie en met eenigc overgelegde labellen omtrent den boezemstand van Rijnland en Amstelland aan den Minister van Binnenl. Zaken zal worden opgezonden. Na de behandeling van eenigc rapporten kwam ook dat aan de orde van de commissie omtrent het voorstel van Gedep. Stalen tot het vcrlecnen van ccnc subsidie van ƒ0000 tot verbetering van de haven te Zwarlcwaal en om die le brengen op de bcgrooling voor 1853. Het is de commissie voorgekomen, dat de herstelling der haven te Zwartcwaal eene levensquaeslie is voor die gemeente, en het is daarom, dat zij, overeenkomstig het voor stel van Ged. Stalen, voorstelt aan die gemeente toe te kennen eene subsi die van ƒ0000 of zooveel minder als de aanbesteding zal blijken le bedra gen. Daartoe is besloten. Zitting van Vrijdag 7 November. In deze zitting zijn in behandeling gekomen de adressen van: o. ingelan den van den Binncnpoldcr, en b. van den Starrepolder onder Voorscholen, om ontheffing van het in toepassing brengen van het algemeen poldcrregle- ment, en c. poldcrmccstcren van den Zuidhollandschcn polder onder de zelfde gemeente, om niet toepassing van het algemeen polderreglement met betrekking lot die kleine polders. Op voorstel dier commissie, in wier handen die adressen waren gesteld, is besloten op deze adressen afwijzend te beschikken. Vervolgens kwam aan de orde het door Ged. Staten voorgesteld concept reglement op de uitoefening der groote vissehcrijalsmede het concept besluit lot intrekking, voor zoo veel Zuidholland betreft, van liet bestaande reglement. De Commissie, met het onderzoek dier zaak belast, heeft voorgesteld om, overeenkomstig het door Ged. Staten voorgestelde, te be rusten met wijziging echter van eenige artikelen in het door Ged. Stalen voorgestelde reglement op de uitoefening der groote vissehcrij. Is besloten tol de intrekking, voor zoo veel Zuidholland betreft, van dat reglement. Daarna is deze vergadering, in naam des Konings, gesloten. BUITENLANDSCHE BERIGTE1V. BEL. «IE. BRUSSEL, 7 November. De Kon. Academie, klasse der Schoone Kunsten, heeft voor 1857 de volgende prijsvragen uitgeschreven: 1". Geschiedenis van den oorsprong en van den voortgang der graveerkunst in de Nederlanden tot het einde der 15de eeuw. 2°. Welke was in Belgiëin de middeleeuwende invloed der gilden op den locstand der schilderkunst en op de in de werken der kuns tenaars merkbare rigting? 3". In welk verband stond, in verschillende landenhet volksgezang met den oorsprong van het godsdienst-gezangse dert de instelling van het Christendom? Dit verband moet op eene onwe- dcrlcgbare wijze worden aangetoond. 4". Welken invloed hebben de Ila- liaanschc en Nederlandsche schilderscholen wederkeerig op elkander uit geoefend van het begin der 15dc eeuw tot den dood van Rubbens? Met aanwijzing tevens waarin deze invloed voor- of nadeclig voor de Vlaamschc school is geweest. Voor 1858 is voorloopig als prijsvraag bepaald: Het opsporen van den zamenhang en de aaneenschakeling van de verschillende bouwstijlen van alle ecuwen, en het verband dat er beslaan kan tusschen de monumenten en de godsdienstige, staalkundige en maatschappelijke rig- lingen der volken." De Katholieke lloogeschool le Leuven lelt thans 500 kwcekelingcn waarop de kerkelijke partij zich niet weinig verhoovaardigt. Maar de helft daarvan studeert kosteloosdoor de beurzen aan die instelling verbonden. ENGELAND. LONDEN, 6 November. De Mom. Post verklaart, dat het voorstel tot wederopening der Parij- sche confercnlien of tot ccnc scheidsrcglcrlijke beslissing door een on- zijdigen slaat, onaannemelijk is; dat het vredcs-traclaat geene herziening behoeften dat Engeland met geweld de bepalingen daarvan zal handhaven. Lord Palmerston heeft, tijdens zijn verblijf te Manchester, op het door den Gemeenteraad aangeboden adres geantwoord, dat hij hoopte, dat de vrede van langen duur zou zijnmaar dat dit zou afhangen van de goede trouw, waarmede Rusland het verdrag zal nakomen; hij hoopte, dat Rus land na Europa in een' oorlog gewikkeld le hebbendoor de verpligtingen jegens het internationaal regt uit het oog te verliezen en na tot een vredes verdrag gedwongen te zijndit op onbekrompene wijze zou nakomen. Hij verdedigde het regt van tnsschcnkomsttoegepast op eene zwakke natie, wanneer het doel is eene Regering tot rede te brengendie meende zich aan hare verpligtingen te kunnen onttrekken, door op zijne onbeduidendheid le steunen. Een spiegelgevecht voorstellende een aanval en verdediging van Chaltamwaartoe 1000 kanonnierssappcurs en mineurs zijn gebezigdis met een gnnstigen uitslag bekroond. Dit schouwspel had vele nieuwsgieri gen uitgelokt. Op den Noordwcslcrspoorweg heeft eene hevige botsing tusschen een bijzonderen trein en een stecnkolcntrein plaats gehad, waardoor een groot aantal reizigers meerder of minder ernstig gekwetst is geworden. Het van Demerary te Greenock aangekomen schip Cubanis onderweg gedurende den nacht tegen een walvisch gezeild. Het schip werd opgeligt en sommige matrozen uit de kooijen geworpen. De walvisch is later boven water gekomen en scheen zwaar gewond le zijn. Om zich een denkbeeld te vormen van den zoogenaamden Koelie-han del (Koelies zijn Chinezendie naar Amerika als arbeiders of slaven worden overgevoerd) kan het volgende uittreksel uit eene Chinesche afkondiging van het opperhoofd van het distict Nanhai van 8 Julij strekken. In de westelijke voorstad vindt men eene klasse van vagebondendie mcnschcn lokken en stelenom ze aan makelaars over le leverendie ze naar vreemde landen verzenden, waar zij als slaven verkocht worden. In den dagclijk- schen spreektoon noemen zij dit zwijnenhandclen de makelaars zwijns- kcrcls. Zij hebben menigvuldige medehelpers bij deze hunne plannen van leugen en bedrog. De lagere onwetende volksklassen worden bedrogenin netten gevangen, aan vreemdelingen verkocht en naar verre landstreken als slaven vervoerd, van waar zij nimmer naar hun vaderland tcrugkecren kunnen. Hoe weinig die ongelukkigen geteld worden, en hoe schandelijk de be handeling is, die zij reeds aan boord ondervinden, kan hieruit worden op gemaakt, dat de Duke of Portland in Sept. dezes jaars 202 en de Johannes Calvyn 122 Chinesche koelies naar Havanna heeft overgebragt het arm zalig overschot van 1000 personen, die de schepen aan boord hadden toen zij van China afvoeren. De lijken der in vreemde landen gestorven Chinezen, worden door hunne vrienden en naaslbestaanden naar de «heilige bloem van het Midden" terug gezonden. Zoo is op 28 Julij zulk eene doodcnvracht van 350 Chinesche lijken uit San Francisco naar Hong-Kong gebragt. De Guy Fawkcsdag, of die van de ontdekking van het buskruid- verraad is stil voorbijgegaan. De policie had zeer strenge bevelen om het afsteken van vuurwerken enz. tegen le gaan. Alleen werd de beeltenis van den Paus rondgedragen, en liet hel klokkenspel zich hooren. Te Philadelphia is thans eene geneeskundige school voor vrouwen waarop 35 vrouwelijke Studenten zijn ingeschreven. Reeds lellen verschei dene groote steden in Amerika zulke Doctoressen. Een van haar meldde onlangs in een der plaatselijke bladendat ze een middel had tegen alle aandoeningen van het hart; van de liefde was echter geen sprake, zegt de berigtgever. FRANKRIJK. PARIJS, 6 November. Prins Napoleon is uit Duitschland alhier teruggekeerd. Aan de dagbladen is verboden verslag te geven omtrent de feesten te Compiègne. Men schijnt bevreesd te zijn dat die verslagen een ongunsligen indruk op de bevolking zullen maken. Het vroeger vermelde artikel van de Constitutional heeft groot opzien gemaaktook onder de hoogere kringenzelfs moet het aanleiding hebben gegeven tot het houden van eenen Kabinetsraad. De Moniteur verklaart dat dit stuk niet van de Regering is uitgegaan, en zegt dat tusschen Frankrijk en Engeland volkomen eenstemmigheid bestaat, alleen over e'c'n punt van ondergeschikt belang uitgezonderd, hetwelk bij onderlinge schik king of op eene conferentie zal worden geregeld, zoodat alle moeijelijkhe- den weldra uit den weg zullen worden geruimd, zonder het verbond met Engeland eenigzins te schenden. Men schrijft het langdurig verblijf van Graaf de Morny in Rusland loc aan het sluiten van een handelsverdrag tusschen beide rijken. De Times verzekert dat een zoodanig verdrag spoedig lot stand komen en gunstige bepalingen voor Frankrijk zal bevatten. Het Journ. des Débats blijft mede op de ontruiming der Vorstendom men aandringen en bestrijdt de meening van Engeland en Oostenrijk, om een congres te houden, waarbij Rusland niet vertegenwoordigd is en gelooft, dat de zamenkomst van zoodanig congres, waar alle Mogendheden zullen vertegenwoordigd zijn, aanslaande is, niettegenstaande den tegenwoordigen tegenstand van Engeland en Oostenrijk. De Constitutionnel zegt uilgenoodigd te zijnhet berigt van de Times omtrent de goederen van Graaf Walewski, tegen le spreken. De Graaf bezit geene eigendommen in Polen en de Russische Regering heeft nooit goederenaan zijn geslacht behoord hebbendeverbeurd verklaard. De Bank is uitgenoodigd geworden, hare aankoopen van goud en zilver te verdubbelenen om zich voor die aankoopen niet tot Engelaud te bepalen, maar zich reglstreeks te wenden tot Australië of andere goud of zilver opleverende streken. De spoorweg-maatschappijen worden door de financiële omstandigheden zeer belemmerd; op vele plaatsen zijn de werken geheel of ten dcele ge schorst. Een der rijkste ondernemers heeft 500 beambten en omstreeks 15,000 werklieden huiswaarts gezonden. De maatschappij van Lyon op Ge'ncve, welke op eene onderstand van 5 mill, van de Regering rekende, is verpligt te wachtenen daardoor hare onderneming te vertragen. De beroemde Schilder Paul Delaroche is alhier overleden. Ook heeft zich het gerucht verspreid van het overlijden van den Heer de Salvandy, lid van hel Instituut. Volgens het Bulletin de Paris zijn de Jesuïten-drukkerijen alhier dag en nacht aan het werk om koorboeken, enz. volgens den Roomschcn ritus te drukkenwelke thans overal in Frankrijk ingevoerd wordt. Deze arbeid levert aan de Jesuïlen ten minste 4 mill. fr. op De Gas. de Lyon verhaalt het volgendeDe Escadrons-Chcf M.bij de bestorming vin den Malakoff-torcn gesneuveldliet eene weduwe en 3 jonge kinderen in hulpbehoevenden toestand achter. Een zjjner vrienden dit ver-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2