LEYDSCHE COURANT. ISSfi. MAANDAG 10 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 8 November. Gisteren avond is in de Maandelijksche Vergadering van de Maatschappij der Ncd. Letterkunde, lot Voorzitter voor dit maatschappelijk jaar geko zen, de Heer Dr. L. J. F. Janssen. Eergisteren avond werd alhier in de Waalsche kerk hel jaarlijksch Ver slag gedaan van het Nederl. Bijbelgenootschap, waarbij D5. II. Fangman als spreker optrad. De toestand des Genootsehaps in 't algemeen, bleek gunstig te zijn. De ontvangsten bedroegen 05.23!) 38en de uitgaven 78,073.85;. Men was echter door het batig slot van het vorig jaar in staat geweest het tekort te dekken. liet getal der afgeleverde Bijbels of Testamenten beliep 35,233, alzoo veel meer dan in eenig vorig jaar. De werkzaamheden der Afgevaardigden van den Bijbel in de Battaksche taal voor Sumatra, en in het Makassaarsch en Bocgineesch voor Celebes, bleven gelukkig voortgaan, terwijl de vertaling voor de üayakkers op Borneo geheel is voltooid. liet Genootschap heeft in dit jaar o. a. een legaat ontvangen groot ƒ200 van vvege Mej. de Wed. A. La Lau geb. llorn, onder Soeterwoude overleden. Door de Commissie belast met hel examen van hen die naar de be trekking van Candidaat-Notaris staanzijn o. a. toegelaten de IIII. B. V. llonthuyzen en A. J. J. C. v. d. Poesl Clementbeide van hier. Z. M. beeft, op voordragt van den Minister van Binnenl. Zaken, op nieuw een subsidie van ƒ500 uit 's Rijks kas toegestaan aan de redactie van het Nederlandsch Woordenboek, die onlangs omtrcut den staat barer werk zaamheden een tweede verslag in hel licht heeft gegeven. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 88 lol 08 personen. Naar men verneemt, bestaat de door hel Prov. Geregtsiiof van Zee land, tol aanvulling der vacature van Raadsheer in dal collegie, ingediende aanbevelingslijst uit de Hecren Mr. Snouck llurgronjc, Officier van Justitie te Middelburg; Mr. de Bruyn van Melis en-MariekerkeGriffier bij dat Hof; Mr, de Wilt Hamer, President der Arr.-Regtbank te DeventerMr. Gratama, Substituut-Officier te LeydenMr. van der Bilt, Rcgter in de Arr.-Regtbank te Zierikzee, en Mr. Lanlsheer, Griffier der Arr.-Regtbank te Middelburg. Naar men verneemt zouden dezer dagen door de Regering afgewezen zijn onderscheidene aan Z. M. ingediende verzoekschriften strekkende ter bekoming van bewilliging lot oprigtiug en vestiging hier te lande van Cre- dits-Mobilier. II Ijl.) De afdeeling van de Kon. Academie van Wetenschappen voor Taal-, Letter-, Geschiedkundige en Wijsgeerige Wetenschappen zal te Amsterdam op Maandag aansl. cene gewone vergadering honden. Tc IleUevoetshtis zijn aangekomen de Officieren en 50 schepelingen van 's Lands transportschip Prins Willem Frederik Hendrik. Dit schip, hetwelk door bekomenc schade buiten slaat is, om de terugreis naar Ne- 8 derland te doenzal aan de Kaap de Goede Hoop worden verkocht. De verderedaar nog aanwezige bemanningbenevens de inventaris en lading zal door ecri van 's Lands schepen van daar afgehaald moeten worden. Zondag 11. viel in hel provinciaal krankzinnigen-gesticht voor Noord holland, Meerenberg, cene aandoenlijke plegtigheid voor. Buiten hel gesticht is een allezins doeltreffend, en zoowel uitwendig als inwendig, fraai kerk gebouw opgerigt, en op dien dag werd aldaar de eerste godsdienstoefening gehouden ten behoeve der ongelukkige verpleegden. Ruim 150 woonden de godsdienstoefening in stilte en met aandacht bij. AVie die ongeliikkigen in rust en vrede naar hel Godsgebouw zag opgaanof hun godsdienstig ge zang aanhoorde, kon zich naauwclijks voorstellen, dal de hoorders krank zinnigen warendie men zich over het algemeen als voor elke edele aan doening onvatbaar voorstelt. De prediker sprak eene toepasselijke rede uit naar aanleiding der woorden: I)eze is de poorte des Hemels, voorkomende in Gen. XXYIll: 17. De oprigting van dit kerkgebouw en de wijze waarop voor het godsdienstig welzijn der verpleegden in Meerenberg ge zorgd wordt., verdient allen lof. (Huist. C.) LI. Donderdag middag heeft te Nijmegen in de werkplaats der artillerie onder de Ziekerpoort door ecne onbekende oorzaakde inhoud van een hol werptuig bij de onllediging vuur gevat en is met nog 5 andere granaat kogels uit elkander gesprongen. Van het gebouw werd hel dak gedeeltelijk afgeslagen en van de naburige huizen sommige ramen verbrijzeld. De Heeren Sesseler ls,c Luit.van Aken 2(lc Luit.de Sergeant-Majoor Kleynde Ser geant Haze en 6 kannonniers waren daarbij tegenwoordig. De Luit. v. Aken, de Serg.-Maj. Kleyn en 2 kannonniers hebben slechts ligte brandwonden be komen, doch de Luit. Sesseler cn de overige manschappen zijn allen meer of min zwaargewond, en behalve de Sergeant Haze, die weinige oogenblik- ken na de uitbarsting aan zijne wonden overleed, naar 'l hospitaal vervoerd. Door Burgemeester en Wethouders van Leeuwarden is eene geldlee- ning van 110.000 uitgeschreven, tegen 4.J pCt. De inschrijving zal ter slads-sccretaire op 10 Nov. geopend en op 15 Nov. gesloten worden. Men kan zich een denkbeeld vormen van de levendigheid cn het voor deel in den handel dat de sloombooldienst tusschen Harlingen en Londen de prov. Friesland aanbrengt, als men verneemt dat Zaturdag II. de stoom boot Lion van Harlingen vertrok met 450 runderen, 100 kalveren, 600 schapen, 200 varkens en GO lasten graan, benevens de gewone verzending van boter, kaas, fruit cn vogels. Uit Harlingen wordt gemeld, dat W. S. Jorritsraa, in leven landbou wer te Ungabunrt, onder Herbaijum, bij testamentaire beschikking, zijn geheel vermogen, na aftrek der legaten, aan de R. K. kerk cn armen al daar heeft vermaakt. Bij raming meent men als zeker te mogen aanne men, dat deze erfenis minstens de som van ƒ60,000 te boven gaat. Te Sleenwijk heeft dezer dagen een treurig voorval plaats gehad. Een arbeider en zijne vrouw hadden des avonds, nadat zijhun kind te bed had den gelegd, hunne woning verlaten, om kermis te houden. Te huis ko mende en naar bed gegaan zijnde, vonden zij hel 's morgens bij hun ont waken dood en hoogstwaarschijnlijk door hen dood gelegen. Men schrijft dit ongeluk aan misbruik van sterken drank toedaar volgens nader onderzoek de ouders eerst des nachts ten vier ure zwaar beschonken zijn te huis gekomen. Te Middelburg is van Nieuwvlict gevankelijk binnen gebragt zekere J. Fortine, oud 12 jaren, die, om zich op zijn meester, over wien. hij onte vreden was, te wreken, diens eigendom heeft in brand gestoken. 'sGRAVENHAGE, 8 November. Door Z. Dl. is vergunning verleend aan den Heer W. F. van Otlerloo, Secretaris van Prins Frederik der Nederlanden, lot het aannemen van het Ridderkruis der Orde van Sl. Stanislaus 2dc ld.met de Keizerlijke Kroon, hem door den Keizer van Rusland geschonkenen aan den Heer J. Bosboom Kunstschilder te 's Gravcnhage, tot hét aannemen van de Leopolds-Orde, hem door den Koning der Belgen geschonken. Ingevolge Kon. besluit! zal de kuilkorvet Prins iHnurits der Neder landen met 1 December in dienst worden gesteld, met bestemming naar dé AA'esl-Indiënen is het bevel daarover opgedragen aan den Kapilein'ter-Zee G. A'ugelpooten die Hoofd-Officier levens benoemd lot Bevelhebber van 's Rijks zeemagt in de West-Indien. Door Z. Dl. zijn benoemd tot Directeur over den arbeid in de straf gevangenis te AYoerden Z. Beyl Bz.thans Directeur over den arbeid in de gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam, cn tot Directeur over den arbeid in laatstgenoemde gevangenis AV. J. Jung, thans eerste Com mies-Boekhouder bij de directie over den arbeid in het huis van militaire detentie te Leyden. De Vice-Admiraal E. G. van der Plaat is, onder dankbetuiging voor zijne aan den lande bcwezene langdurige en goede dienstenop pensioen gesteld (ƒ3000). Ook is pensioen verleend aan den Kapitein ter zee A. C. van Braam llouckgeestmaar tevens aan hem opgedragen de betrekking van equipagiemecsler der marine bij 's Rijks werf te AVillemsoordop de daartoe vastgestelde bezoldiging, onder stilstand van hel voor hem bepaalde pensioen (ƒ1800). Naar men verneemt, heeft de lieer Lomonossoff, Russisch Gezant al hier, van den Keizer verlof gekregen om den winter in eene zachtere lucht streek door te brengen. De Heer Glazeuap, Admiraal in Russische dienst is alhier aangekomen. Naar men verzekert is deze kundige zeeman door zijne Regering belast om ,de inrigting van hel buitenlandse!) zeewezen op te nemen. Bij het Ministerie van Koloniën zijn nog eenige giften ingekomen voor de hulpbehoevenden op hel eiland Groot Sangir in Nederl. Iudië, zoodat het totaal thans bedraagt 2581.48;.. De Idioten-school, onder toezigt van den Heer van Koetsveld lot stand gekomen is voorloopig reeds geopend! Gisteren is door de leden van de Provinciale Staten van Zuidholland in hel hotel de Oude Doelenaan den Commissaris des Konings der pro vincie een prachtig diner aangeboden. jProvinciale Staten rats Ztiidholland. Zitting van Donderdag 6 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen gehouden over het verslag der commissie, betreffende het door den Minister van Binnenl. Zaken aan deze Staten toegezonden, door de Staten van Noordholland vastgesteld reglement voor het Hoogheemraadschap van Rijnland.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1