De leden van hel Fransche en hel Engelsche Gezantschap zijn reeds ie Marseille aangekomen. Bij die gelegenheid heeft men lijdingen uit Napels ontvangen van 30 Oct., waaruit blijkt dat in die hoofdstad nog geene rust verstoringen voorgevallen waren, terwijl de overheden op hare hoede bleven en inzonderheid bij het vertrek der Weslersche Gezantschappen buitenge wone maatregelen genomen hadden, om hen voor overlast te behoeden en volksbewegingen dadelijk te kunnen stuiten. De lieer Brenier is terstond naar Compiègnc vertrokken. De lieer Goujon, slerrekundige bij het Observatorium alhier, is in 33 jarigen ouderdom overleden. Hij heeft zich door verschillende weten schappelijke werken beroemd gemaakt. Ook is men aan hem o. a. de ont dekking eener komeet verschuldigd. Volgens berigt uit New-York is nu ook Carpentier, een der daders van den diefstal ten nadeele van de Noorder Spoorwegmaatschappij, gevan gen genomen. De verlichting met eleclrisch licht zal ten gevolge der welgelukte proefnemingen, op het groote plein Napoleon III en op den toren Sl. Jacques worden aangewend. Op allerheiligen dag was de toevloed op de drie begraafplaatsen zoo groot, dat de tusSchenkomst der stads-sergeanlcn noodig was ter voorko ming van opstopping der in- en uitgangen. Men schat dat er voor meer dan 200,000 fr. aan levendige bloemen ruikers en bloemkransen is besteed. Een portier van een hotel, in de straat Richelieu, wiens gemiddelde inkomsten GOOO fr. 's jaars bedroegen, heeft zijn portiers betrekking bij notariële akte overgedaan voor 22,000 fr. Bij eene door de genie dezer dagen in de vlakte van Satory genomen proeve, is eene mijn in eene verkeerde rigting gesprongen; de Bevelhebber werd door een steenbrok zoo gevaarlijk gewonddat men aan zijn herstel twijfelt; 1 artillerist bleef dood en van 2 andere soldalen zijn de beencn verbrijzeld. In de vorige week is een in aanbouw zijnde huis, in de voorstad S'. Anloine, en 'twelk reeds tot de derde verdieping opgetrokken was, inge stort. 6 werklieden werden onder de puinhoopen bedolven 4 zijn er met ligte kneuzingen afgekomen; de beide anderen zijn eehter kort daarna overleden. Dit de departementen komen klaglen over de zucht onzer landlieden, om zich in de hoofdstad te vestigen. Er is gebrek aan handen voor den akkerbouw, zoodat zelfs de oogst er onder lijdt. Op de graanmarkt heeft weder eene aanzienlijke daling plaats gehad. De gemiddelde prijs welke den lstc» dezer was 55.79 fr.is gedaald tot 51.08 fr.sedert April 11. is er zoo lage markt niet geweest. Te Marseille zijn in October 650,000 mudden graan aangekomenook daar zijn de prij zen dalende. Te Moulins zijn 3 personen wegens geheime vervaardiging van bus kruid veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 3000 fr. boete. PBÜISSEN. BERLIJN, 2 November. Onder meer andere geschenken heeft de Koning aan den Franschen Keizer een span uitmuntende paarden geschonken. De Duitsche Bondsvergadering heeft hare zittingen hervat. De Pruissi- sche Gezant heeft met opzigt tot den staat van zaken in Neufchatel en de in September aldaar voorgevallen gebeurtenisseneene uitvoerige mededeeling gedaan, welke aan eene staande de zitting benoemde bijzondere commissie verzonden is, ten einde deswege verslag te doen. Die commissie heeft be sloten de aanneming der Pruissiscbe voorstellen aan te raden. Op den 30stcn October is aan den Koning van Wurtemberg het voor- regt ten deel gevallen den dag te vieren, waarop hij voor 40 jaren de Re gering op zich nam. Hoewel 75 jaren oud is hij nog in het volle bezit zijner geest- en ligchaams-vcrmogens. De Staatsraad van het Zwitsersche kanton Tessino heeft een besluit uitgevaardigd, volgens hetwelk elk Geestelijke, die in het kanton eene be trekking als Pastoor, Vicaris enz. aanvaardt, het placet der Regering moet verkrijgen. «©S'ffElNÏS.SJK. WEENEN, 1 November. De Keizer heeft onlangs voor den Dombouw te Spiers, behalve de reeds vroeger gegevene somop nieuw 20,000 (1. geschonken. De gevangenneming van den leverancier S.een der voornaamste fa briekanten te Slockerau, heeft veel opzien gebaard. Zij is het gevolg van kwade practijken op groote schaal bij de leverantiën voor het leger. Te ge lijker tijd zijn 30 a 40 personen aan een geregtelijk onderzoek onderworpen. Al de onroerende goederen van S.ter waarde van 600,000 zijn in beslag genomen. De aan de oorlogsschatkist loegebragte schade begroot men op ongeveer 2 millioen gulden. Uit Slavonië wordt gemeld, dat een rijk fabriekant aldaar opentlijk verklaard heeft, dat hij met 300 zijner .werklieden van de Katholieke tot de Prolestantsche kerk zal overgaan. De Evangelische gemeente te Gratz heeft een voldoende streek gronds aangekocht, om er een kerkhof van te maken, hetwelk reeds onder een grooten toevloed van mcnschen is ingewijd. RIIgLANO. Men verzekert dat de vergunning lot den aanleg der Russische spoor wegen aan de Heeren Stieglilz, Baring, Hope, Percire, Hottinguer en nog cenige andere bankiers verleend is. Het berigt eener overwinning van de Tschcrkessen op de Russen, is geheel ongegrond. Bij het leger hebben aanzienlijke hervormingen plaats gehad. Te Petersburg is het op 27 Oct. zeer koud geworden. De thermome ter leekende 6 graden beneden het vriespunt. TDBHIE. De Ministeriële crisis door het Kabinet aanvankelijk goed doorgestaan, heeft zich weder hernieuwd. Ali-Paeha is thans afgetreden en doorReschid- Pacha als Groot-Visier opgevolgd. Lord Redcliffe schijnt dus over zijne mededingers de overwinning te hebben behaald. Het Journ. de Const, berigt dat de Regering, hoewel het nut van het Suez kanaal erkennende, bare beslissing dienaangaande uitstelt omdat zij de uitcenloopende gevoelens, welke daarover onder de vertegenwoordigers barer bondgenooten bestaan, wenscht te ontzien, en omdat de verwezentlij- king van dat plan de magl van Egypte zou vergrooten. Het is zonderling een rijk naijverig te zien op den voorspoed van een zijner provinciën. De Ooslenrijksclie en Engelsche Gezanten hebben bij de Regering aan gedrongen op de voortduring der vreemde bezetting. Men verneemt dat in antwoord op eene door den lieer von Butcnicff, Gezant van Rusland te IConstantinopeltot den Admiraal Lyons gcrigtc vraag, deze verklaard heeft dal de Engelsche vloot lol op de geheelc vol voering van het verdrag in de Zwarte zee zal blijven. Rusland heeft aan Perzië de betaling der door laatstgenoemde Mo gendheid, ten gevolge des oorlogs van 1827, nog verschuldigde schade vergoeding geheel kwijtgescholden. Te Gaza, in Palestina, hebben meer of minder belangrijke onlusten plaats gehad. Dit is ook het geval geweest in Damascus, waar de Fransche Consul voldoening heeft verkregen voor de mishandeling, welke een zijner landgenootenDr. Jacquier, die in eene moskee bijna was geworgd, had ondervonden. Ook in de omstreken van Jerusalem hebben onlusten plaats gehad. Uit Alexandrie wordt gemeld, dat de Onder-Koning besloten heeft, een meer regelmaligcn vorm aan zijne Regering te geven, en dal hij, om te beginnen, te Cairo ccncn Staatsraad gevormd heeft, bestaande uit 24 van de ervarenste Staatmannen van Egypte. S 1T-Ï Bf 3 23 BATAVIA 9 September. Het Ned. schip BellonaKapt. ten Ham, kwam alhier op 12 Julij jl. aanbestemd naar de Havanna met circa 500 koelies (Chinezen). Na zeer vele wederwaardigheden op de reis herwaarts ondervonden te hebbenheeft dit schip eerst den 2dcn dezer de reis voortgezel, terwijl de Kapitein door ernstige ziekte verpligt was achter te blijven. Naar men van goederhand verneemt, is de Regering voornemens de aandacht der llooge Regering in het Moederland te vestigen op deze koelie-vaart, welke dikwijls met zeer vele gruwelen gepaard gaat, en haar uit te noodigen om, in navolging der Engelschen en Amerikanenook onze vlag te beletten deze vaart uil te oefenen. Van Sumatra's Westkust wordt gemelddat hel in de afdceling Mand héling in drie maanden tijds slechts eenmaal had geregend, en dal ook in de bovenlanden van Padang zeer over droogte werd geklaagd. Volgens berigtcn uit de Wesler-Afdeeling van Borneo, heerschen al daar thans rust en tevredenheid. Loemar, het tooncel van den laalslen opstandwerd langzamerhand weder door de bevolkingdie hier en daar was verspreid geworden, opgezocht; met den aanleg van wegen werden in de Chineschc distriklen goede vorderingen gemaakt. In Pontianak namen handel en welvaart zigtbaar toe, en ook aldaar werd aan de wegen met lust gearbeid. Door de in den laatsten lijd gevallen zware regens, zijn in de laag gelegen streekbekend onder den naam van Bonorowoonder Ambal (Ba- gelen), overstroomd 1500 bouws beplante sawa's van het district Wonoroto, 500 bouws van het district Ambal, 273 bouws van het district Koetoardjo en 201 bouws van Pitoeroe, waarvan die der twee laatstgenoemde districten als geheel verloren zijn te beschouwenterwijl nog aan onderscheidene pa- dievelden schade is veroorzaakt. In de districten Wonosobo, Sapoeran en Leksono hebben zich eene menigte veldmuizen en ratten, welke laatsten van buitengewone grootte, vertoond. Ofschoon de padieoogst grootendeels is afgeloopen, hebben deze dieren toch veel schade aan het tweede gewas toegebragt. Door de bevol king is eene algemeenc jagt op deze dieren gemaakt en zijn thans in het geheel gevangen en gedood; in het district Wonosobo 63,756, in Kaliealang 49,554, in Leksono 19,141, in Kaliewiro, 5760 en in Sapoeran 38,907; of te zamen 178,178 stuks. Van Riouw wordt gemeld dat 's lands brik Egmond en nog 4 gewa pende schepen van eenen kruislogt tegen de zeeroovers waren teruggekomen zonder ecnig verdacht vaartuig te hebben ontmoet. Den 14tlon Julij kwant aldaar in eene sampang aan zekere Chinees, gezagvoerder van eene te Jc- bocs (Banka) te huis behoorende praauw Tjunia. Ilij was den verigen dag, onbekend met den juisten weg naar deze plaats, onder de oostkust van Gal- lang ten anker gekomenalwaar zijn vaartuig door 7bij hem in 2 sampangs aan boord gekomenMaleijers was afgeloopen. Met 5 der opvarenden was hij daarop naar Riouw gevlugt, terwijl, volgens zijne mededeeling, nog 2 opvarenden zich aan boord bevonden. Op het vernemen van dit berigt heeft het bestuur onmiddellijk eene kruisboot derwaarts gezonden, die den 18llclt Julij met de praauw Tjunia en de twee achtergeblevene opvarenden alhier zijn teruggekeerd. Een der roovers is gevangen genomen. Van de lading der Tjunia, bestaande uil 2250 stuks aardewerk, is slechts een gering deel geroofd, doch daarentegen alles wal aan de bewapening, kleeding, preciosa, geld enz. aan boord was. AKAESË 5IIE-ÏS S E ÏT WS PROMOTIE AAN 1)E LETDSCUE HOOGESCÏIOOL. Den 3dcn November de Heer A. A. Weve, van 's Gravenhage, in de lteg- tcn, met Theses, vergezeld van eene Akademischc Proeve over: de valsch- heid in geschriften van Koophandel.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3