gedrongen op verbetering en uitbreiding van de localen bij de Tweede Ka mer in gebruiken de aanmerking gemaakt dat in het administratief be keer noodelooze omslag heerscht. Bij Hoofdst. IX A. [Nat. Schuld) hebben eenige leden niet alleen geene renten voor schatkistbiljetten op de begrooting begeerdmaar de vernieti ging dezer biljetten, die sedert zoolang nutteloos zijn bevonden, verlangd. Een grooter aantal heeft zich daartegen verklaard, op grond, dat zich onverwachts behoeften kunnen voordoenwelke het gebruik dezer middelen zouden vorderen. Van eene wenschelijke vermindering van hel aantal munt biljetten van 10 is gewaagdook van eene verhooging van het ge- heele beloop van dit betaalmiddel is in de afdeelingen gewag gemaakt. Bij de behandeling van Hoofdstuk XII, waarop 100,000 voor onvoor ziene uitgaven wordt uitgetrokken, heeft men algemeen verlangd, opgave van het gebruik dier som over hel afgeloopene dienstjaar te ontvangen. Bij arrest van den Iloogen Raad der Nederlanden van gisteren is be slist, dat het werken op ecnen Zondag in eene fabriek niet in strijd is met de Zondagswet, daar die wet, blijkens haren geheelen zamenhang, alleen verbiedt allen openharen arbeid. Ten gevolge dezer beslissing zijn de Ilee- ren T. ten Cate c. s., fabriekanten te Almelo, welke lleeren door het Prov. Hof in Overijssel voor een dergelijk feit waren veroordeeld, van alle reglsvervolging ontslagen. W.v.h.R Uit het verslag, door Dr. P. M. Hess, Geneesheer bij de stedelijke badinrigling te Scheveningcn aan Burg. en Welh. ingeleverd, blijkt dat het gebruik der zeebaden blijft toenemen. In dit badsaizoen is het getal der buitenbaden geweest 19,800. Nabij Wassenaar had eergisteren een ongeluk plaats, dat treurige ge volgen had kunnen hebben. Het rijtuig namelijk, waarin Prinses Marie der Nederlanden zich bevondwerddoor het verkeerd wenden der paar den tegen een' boom geslingerdwaardoor de koetsier van den bok viel en de boom van 't rijtuig brakdoch gelukkig werdendoor het toesnellen van twee Heeren, waaronder de Burgemeester, de paarden in hunnen loop gestuit. Be Prinses kwam er met den schrik af. Eerste Kamer der Statcn-Gcneraal Zitting van Dingsdag 28 October. In deze zitting is ingekomen eene missive van den Heer Bosch van Dra- kestein, waarbij hij kennis geeft, dat hij de betrekking van Raadsheer in het prov. Hof van Noordholland heeft aanvaard en derhalve ophoudt lid van de Kamer te zijn. Aangenomen voor kennisgeving. Nog is ingekomen eene missive van den Heer A. J. van Roijennieuw benoemd lid der Kamer voor de provincie Groningen die zijne geloofsbrieven inzendt. Zijn ontvangen 3 adressen, als: 1°. van zeepzieders te Gouda, tot afschaf fing van den accijns op de zeep; 2°. van den Raad der gemeente Zaamslag, tot ondersteuning van het adres van den Gemeenteraad van Amsterdam tot heffing van 150 opcenten op het gedistilleerden 3°. van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, tot ondersleuning van het voorstel van den Heer Sloet lot Oldhuis, wegens de afkoopbaarheid der tienden. Verzen ding aan de Commissie voor de verzoekschriften. De Voorzitter deelt mede, dat van de Tweede Kamer ontvangen zijn 17 wetsontwerpen. Al die ontwerpen worden naar de afdeelingen verzon den. Daarna wordt overgegaan tot het zamenstellen der afdeelingen. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. Vroeger is reeds gemeld dat vele landverhuizers uit Amerika terug kwamen, omdat het verblijf aldaar niet aan huune verwachting voldeed. Thans is men door officiële opgaven in slaat daarover naanwkeuriger te oordeelen. Volgens aanteekening bij het tolkantoor te Liverpool waren on der de 10,580 reizigerswelke gedurende het afgeloopen vierendeel jaars in die haven uit Amerika aankwamen, 3747 terugkeerende landverhuizers, meest Ierendie zich weder naar hunne vroegere woonplaatsen wilden begeven. Maandag hebben bij het Duitsch legioen te Browndown wanordelijk heden plaats gehad die de tusschenkomst van 400 man der Koninklijke mariniers noodzakelijk maakten. De nadering echter van deze magt was voldoende om de Duitsche soldaten uileen te drijven die het politiestation hadden aangevallenonder het valsche voorwendsel dat een der hunnen aldaar werd gevangen gehouden. Tot een gevecht is het niet gekomen, maar voortdurend hcerseht sterke gisting onder die militairendie ver meerderde maatregelen tot handhaving der orde vordert. Volgens ontvangen berigten heeft de logt, onder medewerking der Re gering, door den Heer Gregory naar de binnenlanden van Nieuw-llolland ondernomenin de hoop van aldaar vruchtbare landstreken te vindengeen voldoenden uitslag opgeleverd. Nadat hij met zijn reisgezelschap honderde mijlen zuidwcslwaarts was gelrokken, heeft hij slechts eene barre zand woestijn rondom een groot meer van zout water gevonden. Hij gaf even wel de hoop niet op en zou nu in eene andere rigling het binnenland gaan onderzoeken. Van de zijde der inboorlingen had hij steeds eene zeer goede bejegening ondervonden. Beriglen uit New-York melden voortdurend dat de keuze van een nieuwen Voorzitter in alle oorden des lands groote beweging aanbrengt. De Heer Fremonl heeft tot hiertoe de meeste kansen om verkozen te worden. Een dagblad van de Sandwich eilanden berigt de ontdekking van een eiland, waarop meer dan een millioen tonnen guano zou liggen. De Re gering van de Vereenigde Stalen had een fregat afgezonden om bezit van dat eiland te nemen, waarvan de ontginning gemakkelijk wordt gemaakt door de nabijheid van de haven van Honolulu. FRANKRIJK. PARIJS, 28 October. Onze Gezant te Napels moet reeds dat rijk verlaten, en de reis her waarts hebben aangenomen. In het laatste onderhoud dat hij met den Minister van Builenl. Zaken aldaar gehad heeft, heeft laatstgenoemde gezegd: dat de Koning, hoewel met innig leedwezen de aanzegging der vriendschaps breuk ontvangen hebbende, bij zijn laatstelijk gegeven antwoord volhardde, maar instond voor de veiligheid der in het Napelsche gebied achterblijvende Franschen en Engelschendie alzoo niet de minste behoefte aan gewapende bescherming van hunne Regeringen zouden hebben. De Napelsche Gezant alhier, Markies d'Anlonini, maakt geene toebereidselen tot vertrek. Volgens het Journal des Débats, is er nog niets anders omtrent de Napelsche quaeslie bekend. Het gerucht, als zou reeds een antwoord van den Koning van Napels ontvangen zijn, is ongegrond. Genoemd blad houdt staande, dat, niettegenstaande de ontkenning van Oostenrijk, de Porte op de ontruiming der Vorstendommen en der Zwarte zee, binnen een' betrekkelijk korten tijd, aandringt en juicht het besluit der Porte toe, ook omdat de Sultan daardoor een bewijs heeft gegevendat hij niet meer onder de leiding van Engeland en Oostenrijk wil staan. Het orgaan van Lord Palmerslon de Morn. Postzegt over dit vraag stuk, dat wel bij het tractaat van Parijs een tijdpunt is aangewezen voor de ontruiming van het Turksche grondgebied en voor het sluiten der Dar- danellen voor vreemde oorlogschepen, maar dat Rusland dit tractaat niet getrouwelijk nakomt, en dat de Oostenrijksche en Britsche strijdkrachten in de Vorstendommen en op de Zwarte zee zullen verblijven, tot dat Rus land aan zijne verpligting zal hebben voldaan. In de Siècle leest men het volgende: De Minister van Openbaar Onder wijs heeft bij circulaire eerbied voor de vrijheid van godsdienst aanbevolen. Eenige dagen geleden is een der leerlingen eener gemeente-school opgenomen onder het getal van hen die zich tot hel ontvangen van de eerste communie moesten voorbereiden. De vader, die zich zelve het regt toekent, om zijn zoon znlk een godsdienstig onderwijs te doen gevenals hij verlangtheeft zich verzet dat zijn kind het Katholiek onderwijs zou ontvangen. De be stuurder van de school heeft den vader aangezegd zijn kind terug te nemen of toe te staan dat hij naar de catechisatie ging; ten slotte is de kweeke- lirig weggezonden. Dit geval heeft niet aan de uiterste grenzen des lands, maar hier in de hoofdstad plaats gehad. De beweging die onlangs in de voorsteden heeft plaats gehad ten ge volge van de duurte der woningenheeft lot ernstige tooneelen aanleiding gegeven. In de voorstad S'. Anloine had een huisheer de meubelen van een werkman, die hij wilde uitdrijven, door de ramen op straat geworpen. De buren, insgelijks werklieden, kwamen hun ongelukkigen lotgenoot te hulpen deden den huisheer hetzelfde lot als de meubelen ondergaan. Ge lukkig is hij met eenige kneuzingen vrij gekomen. De zaak wordt on derzocht. De begrooling van de policie-prefectuur alhier beloopt aan inkomsten 5 mill, en aan uitgaven 8 mill. fr. De Prefect van Policie geniet 50,000 fr. 'sjaars, behalve vergoeding voor uitgaven van allerlei aard; b. v. voor rij tuigen en paarden 20,000 fr. 'sjaars. Er zijn alhier 48 gewone Commis sarissen van Policiemet 60 Secretarissenvoorts de Commissarissendie het openbaar ministerie bij de regtbank van enkele policie waarnemende Commissaris van Policie voor de beurs, enz. De bezoldiging wisselt af van 6000 tot 4500 fr. 'sjaars. De beruchte Vidocq, gewezen Chef der veilig- heidspolicie, is met 1000 fr. 'sjaars gepensionneerd. Er is besloten tot oprigting van eene nieuwe kazerne voor de garde, ten noorden van het stadhuis. De kosten zijn geraamd op 775,000 fr. B 12 L Cr I 15. BRUSSEL, 29 October. De ban, welke over de vrije universiteit alhier uitgesproken is, heeft niet dan eenen gunstigen invloed gehad op de aanwinst van nieuwe studen tenen een voorstel, in den Gemeenteraad gedaan, om, ter erkenning van de verdiensten van die hoogeschool, het gewoonlijk voor haar toegestane jaargeld met 5000 fr. te verhoogenis zonder tegenspraak doorgegaan. Ook te Gent is het aantal nieuw ingeschreven studenten grooter dan in vorige jaren. De Bisschoppelijke brieven hebben dus in dit opzigt nog iets goeds uitgewerkt. De strijd tusschen de liberale en kerkelijke partijen wordt met hevigheid voortgezet. De Secretaris dezer stad heeft voor eene hem toegekende verhooging van bezoldiging van 1000 fr. bedankt, op grond, dat een groot aantal zijner amblgenootenwier bezoldiging veel geringer iseene veel noodiger toelaag niet hadden erlangd en hij derhalve zulk eene bevoorregling niet kon aannemen. ENGELAND. LONDEN28 October. De Times zegt dat te Parijs hel gerucht is verspreid, dat de Engelsche Regering aan die van Frankrijk opheldering heeft gevraagd ter zake van hel artikel in den Moniteur legen de Engelsche dagbladpers. Het is be kend, dat o. a. in bedoeld artikel werd verklaard, dat door de in de En gelsche bladen opgenomen lasteringen het verbond tusschen Engeland en Frankrijk in gevaar kan worden gebragt. In de vorige week zijn 4 schepenwaaronder een met ongeveer 300 landverhuizers, naar Australië vertrokken. Yan regeringswege is bekend gemaakt, dat nog meer schepen worden verlangd tot hel overbrengen van landverhuizers naar Australië en Nieuw-Zeeland. De soldalen van het Britsch-Duilsehe legioen, die niet naar'de Kaap de Goede Hoop en elders vertrekken, ten getale van 3 a 4000, zullen eerst daags naar hunne haardsteden worden gezonden. Een groote levende cachelot, uit West-Indië te Southampton aange- bragt, is in eene half met water gevulde kano van daar naar deze hoofd stad overgevoerdwaar dit zeemonster in den zoölogischen tuin van Regents park zal bewaard worden.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2