LEYDSCHE COURANT. N". fci tv De Courant wórdt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avotuh VRIJDAG 31 OCTORER. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BUVXENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN30 October. Heden namiddag is de Gemeenteraad overgegaan tot de beraadslaging over 't Adres van een deel der ingezetenen, houdende bezwaren tegen de nieuwe directe belasting; welke beraadslagingen heden avond zullen worden voortgezet. Met 1 November treedt bij de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij eene nieuwe regeling der winlerdiensl in werking, daar die in verband wordt gebragt met het Duitsche spoorwegnel. Men kan thans naar Keu len Berlijn enz. zonder oponthoud doorreizen. Aan boord van 's Lands wachtschip Ajax te Ilellcvoelsluis is geplaatst de Officier van Gezondheid 3de kl. H. D. Roskes. De Heer L. Bamberg, Hof-Mechanicus van Z. M. den Koning, heeft Maandag 11. te Rotterdam zijn 50-jarig jubilé gevierd. Hij heeft daartoe in den schouwburg eene Soire'e amusante gegeven, en het publiek in groole getale opgekomengaf getuigenis dat het de verdiensten van den 70 jarigen man naar waarde wist te schatten. Den 20slen dezer heeft de eerste aanbesteding plaats gehad van de ver dieping en verbreeding van den Hollandschen IJssel, en wel van het ge deelte van de Geinbrug tot IJsselslein't welk is aangenomen door den Heer II. G. Bekker, te Utrecht, voor ƒ18,850, en het tweede gedeelte van Goejan Verwcllen lot Gouda, door den lleer C. de Jong, te flardinxveld, voor ƒ13,950. Het Jlbl. berigl dat de Heer Mr. M. C. van Hall, Voorzitter der Arr.- Rcglbank te Amsterdam, wegens gevorderden ouderdom, zijn ontslag uit die betrekking, ongeveer 25 jaren door hem vervuld, heeft verzocht. Uit Kampen wordt gemeld dat aldaar het gerucht liep van de voor- loopige goedkeuring van een' Noord-Nederlandschen spoorweg, die de vol gende plaatsen zou verbinden. Van Utrecht over Amersfoort, Elburg, Kam pen langs Kampereiland, Blokzijl of de Kuinre, naar Snéek enz., en van Kampen een zijtak door Kamperveen op Zwolle. De kosten worden op 6' millioen geraamd en het werk zou binnen 5 jaren gereed moeten zijn. Te Almelo zijn dezer dagen de eerste proeven aangebragt van steen kolen, geboord in de bij Bentheim ontdekte steenkolcnlaag. Naar die proeven teoordeelen, mag men van de gevondene kolen de beste verwachtingen koesteren, en belooft de nijverheid dezer streken eene nieuwe vlugl te ne men, vooral zoodra ook de hoop op een spoorweg-aansluiting met Hanover zal verwezentlijkt zijn en de steenkolen aldus voor de hand zullen liggen. Vrijdag avond had een jong bemiddeld mensch, 25 jaren oud, die van Stroobos naar Dokkum terugkeerde bet ongeluk met paard en rij tuig in het water te storten met dal gevolg dat hij ondanks later aangcbragle geneeskundige hulp, is overleden. Hij gaf zich zeer aan het misbruik van sterken drank over en dit was ook op dien avond weder het geval. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld dat zich aldaar een persoon door ophanging boven een zolderluik, van hel leven heeft beroofd. De strop niet sterk genoeg zijnde, was hij door het luik gevallen, maar echter onder aan den trap levenloos door zijne vrouw gevonden, toen zij van eene dooppleg- ligheid terug kwam. De sterke drank en daarop steeds volgende huiselijke oneenigheden waren oorzaak van deze wanhopige daad. In genoemde stad hebben de Heer T. Ruys en Mej. M. van Altena den 60ste" verjaardag hunne echtvereeniging gevierd. De eerste is 82 en de .laatste 81 jaren oud. Aan den feestdisch waren zij omringd van 62 kin deren en achter-kleinkinderen. In den nacht van den 15dcn op 16dcn dezer heeft er een stoute diefstal door middel van inbraak, plaats gehad in de R. K. kerk te Licssel, onder Eindhoven. De dieven hebben alles wat van hunne gading was medegeno mendat op eene waarde van ƒ900 wordt geschat. Te Maastricht is de voorgevel van de oude vleeschhal, een gebouw hetwelk meer dan 200 jaren oud is, en waaraan men bezig was groote en sedert lang vereisehle herstellingen te doeningestort. Gelukkig hebben de werklieden, die juist den arbeid zouden beginnen, den lijd gehad zich uit <le voelen te makenzoodat men geen ongeluk daarbij te betreuren beeft. De overlandmaal is te Triest aangekomen met berigtcn van Batavia tot 9 September. De Belgische bladen dcelen het volgende staaltje van fijne bedriegerij mede Een Ilollandsch koopman-, de Heer I)., had op eene voor zaken naar Parijs gedane reis eene kostbare, doch beschadigde schilderij van Perugini mede genomen om die aldaar door een bekwaam schilder te doen herstellen. Hij begaf zich lot een hem als zeer kundig aangewezen mandie beloofdehet kunststuk spoedig te zullen terugbezorgen. Na lang dralen werd de schil derij afgeleverd en wilde de Heer D. haar doen inpakken, door iemand, die zich èpeciaal met kunstvoorwerpen bezig houdt. Te diens huize bevond zich toevallig een kenner van schilderijen die de door den éigenaar zoo hoog geroemde schilderij voor eene kopij verklaarde. Bij onderzoek bleek, dat de schilderij zeer behendig was doorgezaagd en op het dikste gedeelte de kopij vervaardigd, terwijl het origineel op doek was overgeplakt en aan een naar Engeland vertrokken liefhebber verkocht. De schuldige is gevan gen genomen. 's GRAVENIIAGE 30 October. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Advocaat Generaal bij het Prov. Ge- regtshof in Zuidholland Mr. W. F. G. L. Francois, thans Subst.-Officier bij de Arrond.-Reglbank te 's Gravenhageen tol Subst.-Officier bij de Arrond.- Regtbank te 's Gravenhage Mr. C. F. T. van Maanen, thans Subst.-Officier bij de Arrond -Reglbank Ie Alkmaar. Voorts hebben nog de navolgende benoemingen plaats gehad: lot Plaatse lijken Commandant te Breda, de Luit.-Kolonel A. W F. Tnckerman, van hel 2dc reg. infanterie; bij het reg. grenadiers en jagers, tot Luit.-Kolonel de Majoor B. J. AVagner, van den staf van hel wapen; bij bet lste reg. infanterie, tot Luit.-Kolonelde Majoor A. Gussinklo, van het 8stc rog. van bet wapen; bij het 2de reg. infanterie, lot Commandant van het corps, de Luit.-Kolonel J. F. van Hoey Schillhouwer, van het Ist1 reg. van het wapen; tot Luit.-Kolonelde Majoor II. F. C. Stass. van hel reg. grena diers en jagers, tot lsten Luit., de 2de" Luit. W. A. Brunings, van het 3,le reg. van het wapen; bij het 4dc reg. infanterie, tot Kapitein van de 3de kl.de istc Luils. W. de Jongh, van het 5dc, en C. II. Stolkert, van het 6dc reg. infanterie; tot lston Luit., de 2den Luit. E. A. van der Mettien. van het corps; bij het 8ste reg. infanterie, tot Majoor, de Kapiteins der lsle kl. F. W. llirscbmann, van het 4dc reg. infanterie, en G. G. Staring, van het reg. grenadiers en jagers. Z. M. heeft bepaald, dat de 2dc Luitenants van het reg. veld en van het reg. rijdende artillerie, die tol bevordering in aanmerking komen, bij gemis van vacature, in den rang van Ist™ Luit. bij die corpsen, echter in den verhoogden rang, daarbij zullen kunnen verblijven, op hun vong.fracte- ment van 2dcn Luit,. zullende zij in genot van tractement, aan bunnen rang verbondenworden gesteldnaar gelang er vacaturen in den rang bij bet corps moglen komen te ontslaan. Gisteren namiddag is Z. M. de Koning, ven het Loo, alhier terug gekeerd. Ook is de Hertog Bernard van Saxen-Weimar-Eisenach van zijne buitenlandsche reis in de residentie teruggekomen. - Naar men verneemt, is men bij het Depart, van Justitie voornemens om bij de Staten-Generaal eene wet in te dienen, krachtens welke alle eigendoms overgangen van vast goed bij notariële akte zullen moeten ge schieden. Op enkele uitzonderingen na, kunnen die overgangen thans plaats hebbenhetzij bij onderhandschehetzij bij notariële akte. Bij den Minister van Finanlien is ontvangen een bankbillct van 25, door een onbekende, onder het postmerk Utrecht, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. De Minister van llinnenl. Zaken heeft in de Staats-Cour. eene voor- loopige verantwoording geplaatst omtrent de ontvangen giften ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood in 1855. Die giften hebben te za- men bedragen ƒ675,942.44. Hiervan moeten worden afgetrokken de kosten voortgevloeid uit de verwisseling van vreemde in Nederl. muntspeciënen het te gelde maken van wissels 116.54zoodat zuiver is ontvangen ƒ675,825.90. Daarvan is als aandeel der betrokken provinciën ter beschik king gesteld van Gedep. Staten van: Noordbrabanl ƒ118.142.761; Gelder land 431,666 21iZuidholland ƒ46,787.58,}; Utrecht 79,229.334. Tc zamen ƒ675,825.90. De algemcene openbare rekenschap te dier zake zal nader worden gedaan, zoodra de daartoe vereisehle berigten van Ged. Staten van al de voormelde provinciën zullen zijn ontvangen, wegens de verdeeling van de aan elke dier provinciën toegekende aandeelen. Uit het voorloopig verslag van de Commissie van rapporteurs omtrent Hoofdstuk I Huis des Konings) blijkt dal de daarvoor uitgetrokken cijfers tot geene bedenkingen aanleiding hebben gegeven. In de meeste afdeëlin- gen hebben zich echter de leden vrij algemeen legen het hooge eindcijfer der liegrooling in haar geheel verklaard. Hel bedrag der gewone staatsuit gaven, dal in de laatste jaren zoo aanmerkelijk toenam, is nog steedk klimmende. Die voortdurende neiging tol opdrijving van het cijfer der bc- grooting moest, bij demogelijkheid, dat de Oost-Indische balen in 't ver volg niet zoo ruim konden vloeijen als thans het geval isen bij de bestaande behoefte aan vermindering van de lasten der natie, ernstige bezorgdheid wekken. Bij de behandeling van H'oofdst. II Kabinet des Konings enz.) is aau-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1