BUITE1VLAXDSCHE BERIGTEN. BELGIK. BRUSSEL, 24 October. Onze dagbladen deelen een edict mede van den Groot-Inquisiteur le Rome, belast met het tegengaan van afval door ketterij. In dat edict wordt een ieder zonder onderscheid aangespoord, om binnen het tijdsverloop van e'e'ne maand aan hem Groot-Inquisiteur, of aan zijne Vicarissen opgaaf te doen van personen, die, voor zoover bekend is, zich aan kerkelijke overtreding hebben schuldig gemaakt, Le Groot-Inquisiteur geeft daarop 14 soorten op van personenvan welke aangifte aan hem behoort le worden gedaan. In de eerste vallen diegenen, welke ketters zijn, of verdacht van ketterij, welke aan ketters, of aan hunne verdedigers schuilplaats vcrleenen. Voorts die een heimelijk verbond met den duivel hebben gesloten, waardoor zij tooverij en waarzeggerij uit oefenen; die den duivel offeren of aanbidden voor het vinden van schatten en wat des meer zij; die zich afgeven met de zwarte kunst en daarbij de heilige sacramenten misbruiken; die, zonder priesters te zijn, de mis hebben bediend of aflaat verleend; die aan geheime genootschappen of tegen het Katholieke geloof vijandige vergaderingen hebben deelgenomen; die zich godslasterlijke taal hebben veroorloofd tegen God en de H. Maagd; die de kerkelijke wetten op het huwelijk overtreden, de vastendagen niet gehouden hebbenenz. De Groot-Inquisiteur vermaant de schuldigenom zich vrijwillig aan te geven en hunne zonden te belijden, vóór dat zij door andere als zondaren worden aangewezenopdat zij zullen kunnen worden behandeld met de aan dat geestelijke collegie eigene bijzondere zachtzinnigheid. Voorts bevat dit edict nog een verbod tegen het drukken, invoeren en verbreiden van ondeugende en verbodene boekenen eene opwekking tot nakoming der kerkelijke wetten, welke verbieden, dat Joden en Christenen onderling zekere bijzondere gemeenschap onderhoudenals b. v.te zamen eten, slapen, spelen, enz.; dat zij daarenboven zich zullen hebben te ont houden van eenige gemeenzaamheid met hen; zullende op de overtreders, zoo Joden als Christenen, de straffen worden toegepast, welke tegen hen zijn bepaald. De Groot-Inquisiteur gelast, dat dit besluit zal worden gevonden in alle boekdrukkerijen, boekwinkels, logementen, kroegen en winkels, en voor gelezen in de kerken, zoo dikwerf de gelegenheid zich daarvoor opdoet. Zondag avond 11. had op een onzer straten een tooneel van minnenijd plaats, dat eenige honderde toeschouwers op de been bragt. Eene zekere Jufvrouw C. L. wandelde arm in arm met haar minnaar, toen zij plotse ling door eene sterke vrouwen-arm aangegrepen, en op den grond werd geworpen, waarbij haar de kleederen van het lijf werden gerukt. Deze vrouw meende in den minnaar haren echtgenoot te herkennen. Spoedig werd echter de zaak opgehelderd. Zij moest hare misvatting erkennen, en niet verlangende dat dit geval tot een geregtelijk onderzoek aanleiding gaf, zich door middel van goud uit deze netelige zaak redden. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat een onzer landgenooten in den omtrek van Nassogne eene rijke kopermijn, met een weinig lood vermengd, heeft ontdekt. Men heeft reeds stalen van 3 Ned. zwaarte gezien. Deze ontdekking belooft gunstige gevolgen voor de toekomst des lands. ENGELAKD. LONDEN, 23 October. Volgens officiële opgave van den Kanselier der schatkist hebben de on kosten van den laatsten oorlog 15,016,000 bedragen. De Times meldt, dat de Heer Brenier, Fransch Gezant te Napels, aan Koning Ferdinand nog een termijn van twee uren als bedenktijd heeft gesteld, na verloop waarvan de Gezant zijne laatste instrucliën zou ken baar maken. Maandag avond beeft een jong mensch zich alhier in den winkel van een juwelier begeven en den persoon die in den winkel stond met een stok zoodanig op het hoofd geslagendat hij spoedig is overleden. De dader gevat zijnde, heeft geweigerd de noodige ophelderingen te geven. De groote klok voor het Parlementsgebouw, de grootste, welke tot nog toe in Engeland gegoten werd, is thans op de plaats harer bestemming gebragt. Ter eere van Sir Benjamin Hallwerd zij Big Ben gedoopt. Ten gevolge van het in de Surrey Gardens plaats gehad hebbende ge drang zijn nog later sommigen der gekwetsten overleden. Er is eene be looning van 50 uitgeloofd voor de ontdekking van hen, die het valsehe brand-alarm hebben verwekt. Volgens berigt uit Malta hebben aldaar en op het eiland Gozo zulke hevige schokken van aardbeving plaats gehad dat zelfs de oudste inwoners die nooit zoodanig hadden bijgewoond. De ontsteltenis was dan ook alge meen. In de stad la Valelte bleef naanwelijks e'e'n huis geheel onbescha digd, en gedurende de aardbeving week de zee 2t voet terug. Meer binnen waarts hebben al de kerken en kloosters veel schade geleden. FRANKRIJK. PARIJS, 23 October. De Moniteur bevat een rapport van den Minister van Oorlog over de inrigling van het leger van het Oosten. Dit stuk beslaat 10 kolommen in genoemd blad. De Keizer laat zich in een brief aan den Minister, daar omtrent volgenderwijzc uit: Door de opname van dit stuk te bevelen, heb ik het publick tot beoordeelaar gesteld over de diensten, waarvan ik lot hiertoe alleen het gewigt kendeopdat het vaderland evén dankbaar moge zijn jegens lien die de overwinning door de bijeenbrenging van de ge schikte middelen hebben voorbereidals jegens hen die ze op de plaats zelve door gepaste maatregelen hebben behaald. Volgens dit rappori bedraagt het getal der troependie naar het Oosten zijn geweest 309,263. Het verlies heeft bedragen 67,056 aan dooden en 2173 aan gevangenen en vermisten. Genoemd blad klaagt ook over de lasterlijke taal der Engelsche drukpers en zegt dat daarvan alleen het doel is, tweedragt le zaaijen tusschen twee volken, vereenigd door een bondgenootschap, dat door den vrede der wereld is gewaarborgd. In onderscheidene wijken dezer stad zullen de eigenaars van huizen gehoor geven aan den wensch der Regering, en op hunne percelen nog eene verdieping aanbrengen, ter bewoning van den arbeidenden stand. Van regeringswege ontvangen zij daartoe eene tegemoetkoming. In weerwil er eene officiële vleeschzetting bestaat, blijven de prijzen van het vleesch bij voortduring zeer hoog; sedert 1853 is de prijs van het ossenvleesch met 30 en die der overige vleeschsoorten met 25 pCt. gestegen. De invoer van vee uit het binnenland is in de jongst verloopen twee jaren verdubbeld. In 't algemeen houdt de duurte der levensmiddelen niet alleen aanmaar vermeerdert zelfs. Men zegt dat in de voorstad Saint-Antoine de werklieden in de papierfabrieken hebben geweigerd te arbeiden en vele personen in hechteuis zijn genomen. Te Rioux (dep. der beide Sèvres) is een geheim genootschap ontdekt. 60 van de deelnemers zijn niet zonder hevigen tegenstand, gevangen genomen. Wel verre dat de uitlevering van de dieven van de Noorder spoorweg maatschappij heeft plaats gehadis de zaak thans voor de regtbank te New- York aanhangig. Van ieder der schuldigen werd 2,500,000 fr. borgtogt ge- eischt. Het is thans gebleken dat de persoon, als A. Perrot gevangen genomen, eene vrouw is, die dan ook volgens de Amerikaansche wetten, terstond is vrijgelaten. Louis Prudent, landbouwer te Rosny, wendde dezer dagen zware hoofdpijn voor, en liet de zorg om de groenten naar de markt alhier te brengen aan zijne vrouw over. Bij hare terugkomst vond zij haar man hangende aan eene der balken in het eetvertrek. Hij was reeds overleden. Voor hem op de muur, was een stuk papier gehecht, waarop, in eene slechte spellingwoordelijk het volgende was geschreven «Dat dit papier aan den Burgemeester worde ter hand gesteld om daarna aan mijne familie te worden teruggegeven. Eerbiedig de woorden van een stervende. Ik heb mij van kant gemaakt, opdat mijne vrouw en familie van mij ontslagen zouden zijn; ik heb hen veel kwaad gedaan. Dat men mijn ligchaam niet naar de kerk brenge, eene heilige plaats mag niet be zoedeld worden. Geen nationale garde bij mijne begrafenis. Leg mij in een dennenhouten kist en schrijf dit opschrift op mijn kruis: «Hierligt F. (Louis Prudent), zijn losbandig leven was slechts eene kwelling voor zijn gezin." Dat mijne vrouw al mijne goederen verkoope om mijne kleine schulden in het wijnhuis te betalen. Ik ben omtrent 30 fr. te Rosny en 5 fr. te Ville- momble, bij Montel, schuldig. Ik beveel mijne vrouw aan, zoo zij weder hertrouwd, geen dronkaard te nemen. Ik wil dat Desiderius E.mijn schoonbroeder, toeziende voogd over mijne kinderen zij. Ik sterf eerlijk dat is het eenige wat ik hebbuiten dat heb ik alles kwaads gedaan. Ik be treur mijne vrouw en kinderenzoowel als mijne bloedverwanten en vrienden. Ik wensch u allen veel voorspoed en wat mij betreft, ik bid God dat mijne ziel voor altijd in de hel moge gepijnigd worden, wegens het kwaad dat ik gedaan heb. Deze neiging tot zelfmoord heb ik reeds gedurende 20 jaren bij mij omgedragen. 20 Oct. 1856. F. Louis Prudent." Men vond bij hem een sabel en een glas met brandewijn. Deze onge lukkige was slechts 33 jaren oud. Te Mostaganemin Algeriëis eene Protestantsche gemeente opgerigt. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt het volgende gemeld: Ten gevolge van diplomatique onderhandelingen omtrent de vrijlating van hen die bij den opstand te Neufchatel zijn gevangen genomen, is de Raad voornemen het ontwerp eener amnestie voor te stellen, op voorwaarde dat Pruissen gelijktijdig de onaf hankelijkheid van Neufchatel erkent. De Bondsraad stelt pogingen in het werk om zich bij de onderhandelingen te Parijs te doen vertegenwoordigen. In afwachting der gebeurtenissen wordt de wapening voortgezet. SPANJE. MADRID, 19 October. De Koningin heeft de Russische Gezant, Graaf BcnckendorfT, in een plegtig gehoor ontvangenzoodat de diplomatique betrekkingensedert den dood van Koning Ferdinand afgebroken, weder hersteld zijn. Naanwelijks heeft de Maarschalk Narvaez den Ministers-zetel beklom men of men spreekt reeds van zijne vervanging door den Markies de Viluma. Het is niet onwaarschijnlijkdat ook hij zal moeten bezwijken onder de tallooze kuiperijen die hem omringen. De Infante, dochter van den Hertog van Montpensier, heeft bij den doop 27 namen ontvangen, waarbij nog die van alle Heiligen gevoegd zijn. De Hertog heeft bij de bevalling zijner echtgenoote aanzienlijke giften aan liefdadige instellingen geschonken. ITALIË. De weduwe van den Hertog van Genua, eencn broeder van den re- gerenden Koning van Sardinië, heeft dezer dagen heimelijk eenen Hoofd officier van het Sardinische leger met de linker hand gehuwd. De echt- verbindtenis is door den Bisschop van Ivrea gesloten. Toen dit huwelijk ruchtbaar werdbaarde het veel opzien en misnoegen in het land. De Ko ning moet zeer verbolgen zijn over de handeling van den gemelden Praelaat en het gebeurde zal waarschijnlijk aan de Regering aanleiding geven om op nieuw eene wet tot invoering der burgerlijke echtverbindtenis voor te dragen. De Koning van Napels blijft zeer gerust den loop der gebeurtenissen afwachten. Hij vermaakt zich somwijlen met spotternijen ten koste der verbonden Mogendheden. Zoo moet hij onlangs, zijnen vermoedelijken erf genaam aan iemand voorstellendegezegd hebbenzie daar den Koning der Beide Siciliën bij de gratie van Engeland en Frankrijk."

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2