LEYDSCHE COURANT. 1886. MAANDAG 27 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. RÏNNENLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN25 October. De pleidooijen in appel in zake de stad Leyden legen den Staat der Nederlanden over de Haarlemmeergronden, die Donderdag 11. bij het Prov. Geregtshof in Noordholland zonden aanvangen, zijn, door sterfgeval van betrekkingen van twee der Advokaten uitgesteld. Donderdag 30 Oct. zullen nieuwe pleitdagen worden bepaald. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 87 tot 99 personen. Wjj achten het der vermelding waardig dat de hooggeschatte dichter H. Tollens Cz.daags vóór zijn overlijden nog een vierregelig gedicht heeft geschreven in het album eener dame, die tijdelijk te Rijswijk een buiten verblijf bewoont. Heden morgen ten 12 ure heeft de plegtige begrafenis van den ontslapene te Rijswijk plaats gehad. Het lijk werd gedragen door aanzienlijken der gemeente, waarachter de naaste betrekkingen, benevens de Burgemeester en Predikant, en vervol gens een groot aantal bijzondere personen, waaronder ook vele vrouwen van aanzien en de Heeren Mensing en le Comtedie zich met hunne leer lingen aan den stoet hadden aangesloten. Bij de baar sprak de Heer S. J. van den Bergh een dichtstuk uit; hij werd door den Heer Molster uit Leyden opgevolgd; daarna werd de over ledene door den Heer D8. Benninck Janssonius herdacht, en door den Heer Withuys, die den wensch uitte dat weldra boven dit graf eene marmeren gedenkzuil voor Tollens zou worden opgerigt. Daarna hield nog de Heer Klein, van Rijswijk, eene treffende toespraak. Uit het vooidoopig verslag van de commissie van rapporteursbelast met het onderzoek der Slaatsbegrooting voor 1857, Hoofdstuk V. Binnenl Zaken) blijkt o. a. het volgende: Gaarne zou men weten, of de wet op de Nat. Militie spoedig op nieuw zal worden ingediend, en of er eenig ui'.zigt beslaat, dat de daarmede naauw zamenhangende en zoo lang verbeide wet op de Schutterijen almede ter tafel zal worden gebragt. Door beide die wellen zou in eene dringende en toenemende behoefte worden voorzien. De indiening eener geneeskundige staatsregeling wordt met verlangen te gemoet gezien. De wet in België wordt ter navolging aanbevolen. De Regering wil verscheidene buitengewone Hoogleeraren tot gewone be vorderen. Op zich zelve zijn die bevorderingen welligt niet af te keuren; maar men achtte het onraadzaam, in het hooger onderwijs al meer en meer elementen te brengendie bij eene eindregeling welligt niet behouden zul len kunnen blijven. Men verlangde deinziglen der Regering ten aanzien der Delftsche Academie te kennenen onderrigt te wordenof de bezoldiging van de leeraren se dert de bcgrooting van het vorige jaar verandering heeft oudergaan. Naar het oordeel der groote meerderheidbehooren de uitgaven voor deze instel ling, die geenszins als van zuiver kolonialen aard kan worden beschouwd, en al ware dit zoo, toch altijd eene hier gevestigde, uit Rijks fondsen be kostigde instelling is, op de tegenwoordige begrooling voor te komen. De bouw eener sterrewacht le Leydengeheel of grootendeels op Rijks kosten scheen eenigen ledenzoo lang de groote zaak van het hooger onder wijs niet geregeld is, voorbarig. Er waren twijfelaars of het voordeel, dat de wetenschap onder ons nevelachtig luchtgestel uit deze inrigting trekken zal, wel kon opwegen legen de daarvoor te brengen geldelijke offers. Juist het te Leyden gegeven voorbeeld heeft bewezendat ook met minder vol- komene hulpmiddelen uitkomsten te verkrijgen zijn, die het Vaderland tot eere strekken. Daar tegen voerde men echter aandat de verdienstelijke Hoogleeraar, wien men op het oog had, met betere hulpmiddelen zeker nog oneindig meer voor de wetenschap zou hebben gedaanen datNederland althans e'e'ne op groote schaal ingerigte sterrewacht behoort le bezitten. Enkele leden blijven de opheffing der Kon. Academie van Wetenschap pen verlangen, die, huns inziens, weinig nut slicht en niet aan de ver wachting beantwoordt. Eene Commissie uit den Raad der stad Rotterdamheeft voor eeuige dagen drie ontwerp-verordeningen ingediend, met daarbij behoorende meuio- riën van toelichting enz. betrekking hebbende op de herziening der nieuwe directe belasting. Daarbij verklaart die Commissie, dat in het afgeloopen jaar toen den ingezetenen de keuze was gelaten, of zij volgens hunne vertering of naar de huurwaarde wenschten te worden aangeslagen, 3558 belastingschuldigen de voorkeur gaven aan de verteringsbelastingtegenover 2663 die de huur waarde kozen. Voor de eerstgenoemden bestonden dus de bezwaren tegen eene verteringsbelasting niet in die male, dat zij zich daarom liever rang schikten bij de laatstgenoemdeneu dat deze laatsten wederomzich in hunne keuze veel meer hebben laten leiden door een voor hen geoorloofd voordeel, dan door afschrik voor de verteringsbelasting, dit behoeft, zegt de memoriegeen beloog. Daarom stelt die Commissie voor, om nu als eenigen grondslag, de ver tering aan te nemen. Hierbij worden voorgesteld 15 klassen van vertering van 500 tot ƒ800, van ƒ800 tot 1200 met opklimming van ƒ200, van ƒ1600 tot ƒ2000, van ƒ2000 lot ƒ5000, met opklimming van ƒ1000, dan met nog grootere opklimming tot ƒ40,000. De vertering wordt zoo veel mogelijk naar de drie laatste voorgaande jaren gerekend, en de som der belasting op ƒ2.ten 100 van het middel- getal van ieders klasse bepaald; terwijl voor de klassen boven de ƒ5000, dat is van de 9dc tot de 15dc eene verhooging van 5.lot ƒ30 ten 100 is vastgesteld, met vermindering van ƒ5.ten 100 voor ieder kind bo ven de 3. Omtrent de aangifte wordt bepaald, dat die door B. en W.voorgelicht door de Commissie van 5 Raadsleden, aan welke door den Raad 5 leden uit de burgerij kunnen worden toegevoegd, zal worden beoordeeld, en als die onvoldoende wordt bevonden of niet gedaan is, de aangever alsdan in die klasse zal worden geplaatst, waartoe hij naar het oordeel van B. en W. behoort, nadat hem evenwel de gelegenheid is gegeven om die aangifte nader op le helderen of nog te doen. Zoekt men, zoo zegt de Commissie ten slotte, nog steeds naar de belas ting zonder bezwaren en zonder moeijelijkheidmen zal toch bij elke ver andering een eind weegs zijn gevorderd op den goeden weg, wanneer men bij zoodanige verandering de verkregen ondervinding, het belastbaar ver mogen der ingezetenen en de behoeften der gemeentekas in het oog houdt. De Gemeenteraad van Middelburg heeft besloten tot indiening aan Z. M. van een adres van adhaesie aan dat van den Gemeenteraad van Am sterdam, ten einde het rijk afstand doe van het personeel ten behoeve der gemeenten. Volgens de Köln. Zeit. luidt het ontvverp-adres van de Luxembnrgsche Kamer, in antwoord op de troonrede, niet zeer gunstig ten opzigle van de aangekondigde grondwefs-verandering. Daardoor zouden de reglen des volks worden verkort. De Kamer wil niet beweren dat de staalsinrigtingen van het Groothertogdom volmaakt zijn, doch meent dat het gebrekkige door wettelijke maatregelen kan verbeterd worden, zonder daarom eene herzie ning der grondwet noodzakelijk te maken. Volgens berigt van de Kaap de Goede Hoopheeft er in de Kaapsche wateren in 't midden van Augustus een hevige storm gewoed, die een aan tal schepen van en naar de O.-Indische gewesten heeftovervallen, 's Lands transportschip, Prins Willem Frederik Hendrikwas met belangrijke schade den 24slcn Ang. te Tafelbaai binnengeloopen. 's GRAVENHAGE 25 October. De Keizer van Rusland heeft zijnen dank doen betuigen aan den Sehout-bij-Naeht Ferguson voor de zorg, die hij betoond heeft bij gelegen heid van den verkoop der korvet Navarinoen gedurende het langdurig verblijf der bemanning van dien bodem le Vlissingen. Voorts aan den Kapitein ter zee Wesselink, het Commandeurskruis der orde van S'. Stanis laus, 2de ki.en aan de Heeren Story, Bruyn en Turk, het Ridderkruis dierzelfde orde, 3de kl.geschonken; terwijl twee Magazijnmeesters van het tuighuis te Vlissingen, ieder 30 Holl. dukaten als vereering zullen ontvangen. Z. M. de Koning wordt in de laatste dagen dezer maandvan het Loo alhier terug verwacht. De VYel-Eerw. Heer Ds. D. Molenaar, oudste Predikant der Herv. ge- meenie alhier, is door eene beroerte overvallen, waardoor hij eene verlam ming aan zijne regterzijde heeft bekomen. De gemeenteraad alhier heeft met 27 legen 12 stemmen, besloten om den gemeentelijken accijns van het gemaal voor 1857 te behouden. Met 20 tegen 9 stemmen is bepaald oin ook den accijns op de brandstoffen te be houden, en alzoo is de begrooling, volgens welke in deze gemeente geen hoofdelijke omslag zal worden geheven, met 20 tegen 9 stemmen, goed gekeurd. Ten behoeve der slagloffers van de rampen die het eiland Groot-Sangir in Ned. Indie hebben getroffen, zijn bij het Dep. van Koloniën een aantal giften ingekomen, die met het vroeger reeds ontvangene, eene som van ƒ2,438.79 opleveren. AMSTERDAM, 24 October. De Hooggeleerde Heer A. D. Loman beroepen Hoogleeraar aan het Evangeliscb-Lulhersch Seminarium alhier, zal aanst. Maandag ten 1 ure die betrekking aanvaarden met het honden eener plegtige redevoering, in de groote gehoorzaal der Doorluchte School. Het nieuw gebouwde Postkantoor alhier zal, naar men verneemt, in de volgende maand door de Administratie worden betrokken.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1