LEYDSCHE COURANT. 1856. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturda a Avond. N°. 128, 1; .4 VRIJDAG 24 OCTORER. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar-, de afzonderlijke Kommers a-orden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courapt behoort een BIJVOEGSEL (4 bladen), bevattende de Algemeene Politic-Feroi'dening voor de Gemeente Ley den, vastgesteld door den Baad dier Gemeente op 9 October jl. BINNENLANDSCIIE BE BIGT EN. LEY DEN, 23 October. Bij arrest van den Iloogen Raad van den lstcn dezer zijn I. E. Scholderer en A. van Diggelen (met cassatie van het arrest van hel Hof in Zuidholland van den 10dcI1 Junij te voren) schuldig verklaard, de lste aan uitslag van gedistilleerd door den lstcn als fabriekanl gedaan uit zijne bergplaats van rijks-doorloopend crediet alhier, zonder geleide van een ambtenaar der be lastingen, en de 2de aan medepligtigheid aan dit feil, en met toepassing van art. 4 der Verordening van 10/24 December 1855 en art. 271272 en 273 der Gemeentewet, veroordeeld in eene geldboete de lste van ƒ50.en de 2dc van ƒ2.met subsidiaire gevangenis van 7 en 1 dag respectivelijken is voorts het gedistilleerd en de fusten verbeurd verklaard, met verwijzing van de veroordeelden solidair in de kosten. Met innig leedwezen onlvangen wij het berigt, dat de beroemde en algemeen beminde volksdichter Tollens, aan de gevolgen van een langzaam verval van krachten te Rijswijk in 76-jarigen ouderdom is overleden. De Hooggeleerde Heer Dr. M. de Vriesheeft heden morgenop zijne lessen over de Geschiedenis des Vaderlandsder nagedachtenis van den onvergetelijken Dichter eene hartelijke hulde toegebragt. Naar men verneemt zullen er in den Haarlemmermeerpolder achtereen volgens 4 scholen gesticht wordenvan welke de eerste spoedig zal worden geopend. Er is reeds vergunning verleend tot benoeming van een onder wijzer, die voorloopig in de hulpkerk school zal houden. Zekere F. Bolbij Rotterdamheeft dezen zomer op hetzelfde stuk grond tweemaal aardappelen geteeld. De eerste werden gerooid op den 15dcn Junij en de tweede den 19de" dezer. De vrouw die onlangs te Rotterdam op het vermoeden van poging tot vergiftiging was in hechtenis genomen, is ontslagen, omdat liet onderzoek in die zaak geen grond tpl verdenking heeft opgeleverd, Omtrent het verblijf van Z. K. II. Prjns Frederik in Rusland wordt geuicld, dat Z. K. II. met de meest uitstekende oplettendheden door den Keizer is onlvangen, zoo zelfs dal Z. K. 11. door den Czaar, uit de me nigte van Vorsten daar aanwezig, werd aangewezen als den generalissimus, aan wien men de rapporten bij de grootc parade van 80,000 man moest overhandigen. Z. K. H. is door den Keizer met hel Grootkruis der Orde van Sl. Wladimir beschonken. De Vorst heeft de waardigheid der natie te midden van de schitterende pracht van de Morny, Grandville, Esterhazy en anderen, waardiglijk gestaafd, met Vorstelijke vrijgevigheid en onbe krompen mildheid rijke geschenken aan verschillende groolwaardigheid-be- kleeders en Hoofdofficieren doen overhandigen, en ook zijn gevolg indachtig geweest. Onder anderen is de Schoul-bij-Naeht 't Hooft door Z. K. 11. begiftigd met de onschatbare rijke pendule van Malachite. De bemanning van het sloomkorvet Prinses Amelia heeft 2500 en de schipper van dien bodem een gouden cylinder-horologic ten geschenke onlvangen. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn de voor- loopigc verslagen der Afdeelingen nopens onderscheidene Hoofdstukken der Begrooting van 1857 rondgedeeld. Op lloofdst. Ill Bui ten lZaken) is aangemerkt, dat de volksvertegen woordiging schijnt aanspraak te kunnen maken op het erlangen van cenige mededeeling omtrent den stand der belangrijkste internationale vraagstuk ken of onderhandelingen, waarin Nederland betrokken is. Naar veler oor deel, is de Regering in 't algemeen te karig in hel doen van dergelijke mcdedcelingen en blijven de Staten-Generaal daardoor niet genoeg op de hoogte van hetgeen met opzigt lot onze betrekkingen van buiten voorvalt. Omtrent Hoofdstuk IV {.Justitie) zijn hoofdzakelijk de volgende beden kingen gemaakt, of vrageu gedaan. Zal de Minister op 't voetspoor van zijnen voorganger voortgaan de straf wetgeving trapswijze te herzien. Welke is de zienswijze der Regering omtrent het cellulaire stelsel. Het heeft de aandacht getrokken, dat bij de toezegging eener nieuwe wet op de Bcgierlijke Organisatie, niet levens van vereenvoudiging is de Burger!. Regtsvordering is gewaagd. Verder is er gevraagd of de regeling der Rijkspolicie van het uitvoerend gezag zal uitgaanof in verband met de Gemeentewet worden geregeld. Men heeft aangedrongen, om, terwijl er een wet op de policie der spoor wegen zal worden aangeboden inmiddels eenige voorzorgen te nemenen de hand te houden aan de policie op de diligences. Men hoopte dat de aanschrijving omtrent de Cand. Notarissen nut zou stichten, en drong aan op 'tscherp toezien van de onmisbare vercischten bij benoemingen vooral van Notarissen en Stippleanlregters. Voorts werd opgemerkt dat voor behoorlijke lokalen voor de Kantonrcg- lers moest worden gezorgdwier zittingen zelfs hier en daar in herbergen gehouden werden. Omtrent de overbrenging van jagt- en visscherij-zaken bij dit Dep. waren de gevoelens verdeeld. Velen echter zagen daarin eene verbetering en ver eenvoudiging. Men drong aan op verbetering der statistiek en verder op bezuiniging op verschillende daarbij aangewezen artikelen, vooral dat van pensioenen en wachtgelden. De Minister van Binncnlandsche Zaken heeft, in aanmerking ne mende dat men zich ook hier te lande meer en meer begint toe te leggen op het droogleggen van gronden, door middel van bedekte afwateringen (draineren), en daarbij veelal te vergeefs wordt omgezien naar een geschikt persoon, aan wien men de leiding van zulk werk kan toevertrouwen, de aandacht der grondbezitters gevestigd op den Heer J. D. Evers, burger lijk Ingenieur te Delft. Deze heeft zich in den afgeloopen zomer bezig ge houden met hel droogleggen van landerijen in den Wilhelmina-poldcr op Zuid-Beveland. Volgens de getuigenis van den Ileer J. G. J. van Diggelen den Bosch, Directeur van dien polder, heeft de Heer Evers zich met ijver en bekwaamheid van zijne taak gekweten, en heeft hij in alles wal tot het droogleggen behoort, zoodanige ervaring verkregen, dat hij voor derge lijke werkzaamheden gerustelijk kan worden aanbevolen. De Prov. Gron. Cour. meldt hel volgende: In het huis, genaamd de Stoepen, gelegen op den dijk van het Rcitdiep, onder Warf huizenge meente Leens, is de cholera-asiatica uitgebroken. Zondag 12 Oct. werd de vrouw van het huis ziek en stierf den 15den daaraanvolgendesedert dien tijd zijn de vier kinderen, oud 1, 7, 11 en 13 jaren, door de ziekte aan getast en zijn de beide eersten bereids overleden, terwijl de beide laalsten Zondag den 19den in zeer zorgelijken toestand verkeerden. 's GRAVEN1IAGE 23 October. Z. M. heeft den opzigtei' van het Kon. Kabinet van penningen en gegra veerde steenen, alhier, benoemd tot Ridder der Orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd lot Regler in de Arrond.-Reglbank te Zwolle Mr. J. E. yan Nes van Meerkerk, thans Substituut-Griffier bij hel prov. Geregtshof in Overijssel, en lol Notaris te Tilburg J. C. M. Breda, Cand.- Notaris te Oislerwijk. Tol Ontvangers zijn benoemd: te Nieuwcnhoorn c. a. de Heer D. Rijpslra, thans te Oostvoorue, welk kantoor bij dat van Brielle is gevoegd, en te Wogiium c. a. de Heer R. II. van Haersolte, thans té Hoogwoud. Gisteren is aan Z. K. H. Prins Frederik een grenadier voorgesteld, uitgerust in de nieuwe wapenrusting, zoo als men die bij het leger denkt iu te voeren. De Minister van Marine zal op morgen geen gehoor verleenen. Thans ziet het licht het tweede gedeelte van het rapport der Staats commissie, nopens de emancipatie der slaven op de W. I. eilanden en op de kust van Guinea. De voordragtdoor de meerderheid der Commissie goedgekeurdbevat in hoofdzaak, voor de genoemde eilanden, dadelijke en gelijktijdige vrijver klaring behoudens schadeloosstelling aan de eigenarenteruggavezooveel mogelijk, door de vrijverklaarden van de kosten hunner vrijmaking; over gang der vrijverklaarden onder hel lulelair staatsgezag, uit te oefenen zon der ligchamelijke kastijding, met het verschaffen van arbeid voor rekening van den Slaat. Wat de slavernij op de Afrikaansche kust betreft, meent de Commissie, dal de Staat onbevoegd is om zieti daarmede te bemocijen. en ook daar te lande niet bij magie, om zich, bij den zeer vermoedclijken tegenstand van de inlandsche Roofden, naar belmoren te doen geiden. De alzoo geraamde kosten van de voorgestelde emancipatie bedragen voor Suriname 15 millioenen en voor de eilanden 2,357,478 le zamen ƒ17,357,473. Het berigt, in een der dagbladen opgenomen, dal de Minister van Oorlog, Baron Forslncr van Dambenoy, eerlang zou aftreden, is, naar men verzekert, ongegrond. Welonderrigle personen verklaren, dal de Minister nog het bepaalde voornemen heeft, de door hem voorgedragene begrooling voor 1857, bij de Vertegenwoordiging te verdedigen. Men verneemt, dat in het begin der volgende maand een oorlogsvaar tuig (waarschijnlijk het fregat Alexander) naar Madera zal worden gezon den, ten einde van daar naar het vaderland over le brengen de 22 Maleijers, die onlangs zulk een snooden aanslag gepleegd hebben op dc Europesche bemanning, van hel koopvaardijschip Twenthe. Men wil weten, dat zij hier le lande, vermoedelijk voor het provinciaal geregtshof in Zuidholland zullen te rcgl staan, als zijnde zij te Rotterdam aangemonsterd. Volgens de met de laatste maal uil Suriname bij het Departement van

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1