LEYDSCHE C 0IIIIA N 1856. WOENSDAG 22 OCTORER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Wü /tv i [U De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers u-orden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCÏIE BERIGTEN. LEYDEN, 21 October. LI. Donderdag heeft de in Duitschland met roem bekende declamator, Dr. Kiesewetter, in de zaal van bet Nut van 't A''gemeen alhier, voor een zeer talrijk gehoor zijne eerste voorlezing gehouden, enkele tooncelcn uil deil Wilhelm Teil van Schiller, uit deii Faust van Gölhe en uit Shakes- speare's Hamlet, benevens eenige kleinere gedichten voordragende. Hij heeft daarbij algemeenen bijval verworven. liet is bekend dat de bij de wet bepaalde verandering in het stelsel der gemeente-belaslingen voor de meeste groote sleden zulke onoverkome lijke bezwaren vindt, dat hel den schier radelooze Gemeenteraden, na lang tegenopziennaauwelijks mogl gelukken nog in tijds eene nieuwe belasting vast te stellen, die echter meest overal meer als proeve voor dit jaar is te beschouwen, daar zij van wege grove gebreken in de grondslagen, door verregaande ongelijkheid onhoudbaaroveral naar eenig ander middel doel uitzien. Zoo hebben Burg. en Wcth. van Amsterdam den Raad een adres voorge legd, tot verzoek aan Z. M. dat ter vervanging van den plaalselijken om slag, het rijk ten behoeve der gemeente afstand doe van het personeel. Dit adres is deels van plaatselijke, deels van algemeene toepassing, van welk laatste gedeelte wij hier uit de Amst. Cour. den ook voor onze stad belangrijken hoofdinhoud laten volgen. Aan die belasting kleven allczius de groote bezwaren, welke door den Raad waren vooruitgezien, en die naar zijne meening onvermijdelijk zijn. De levendige overtuiging Siredat een voortdurende heffing dier belasting eenen voor zeer vele ingezetenen hoogst drukkenden last te weeg hrengt, be wegen ons, om in deze moeijelijkc en inderdaad zorgvolle omstandigheden onze locvlugl tol U. 31. te nemen en Haar te verzoeken de noodige slappen te doen, ten einde hel middel van herstel voor hel aangewezen kwaad in hel leven te roepen. Dat middel Sire! zou naar onze meening belmoren te beslaan, in den afstand door het Rijk van de belasting op het personeel ten behoeve der gemeenten. Hel zoude voor velen zoo als voor onze gemeente eene onuitsprekelijke weldaad zijn, als de gelegenheid gevende om dcfinancie- slelsels te vereenvoudigen en te verbeteren; voor anderen den weg banen, om tot de afschaffing van den gemaal-accijns te besluitenwaardoor de Rijks maatregel, die zoo lang de accijns plaatselijk wordt geheven, onvolledig blijft, zijn volkomen beslag zoude erlangen: voor allen eene ontheffing zijn. Wij behoeven U. M. niet te doen opmerken, dat dit verzoek, zal hel niet ontaarden in de vraag om een onmogelijk te verleenen gunstbewijs voor ééne stad, ook onvermijdelijk de belangen van andere gemeenten moet betreden, welke ten deze met die van Amsterdam in verband staan. Wij welen hel Sire! hel middel is hoogst gewigtig en diep ingrijpende in de algemeene belangen, maar wij spreken onze levendige overtuiging uit, dat de aangewezen kwaal, die in zoo vele gemeenten bestaat, de meest ernstige behartiging van de wetgevende magt overwaardig is en het nemen van afdoende maatregelen vordert. De bloeijende toestand van 's lands financiën is voorzeker een hoogst ver blijdend verschijnsel; toch wordt die vreugde getemperd, waar vele deelen van het geheel lijdende zijn. Die voorspoed inlussclien geeft ons vrijmoedig heid, om met ons verzoek tot 31. te naderen. Volkomen zijn wij daarbij echter bewust, dat de bedoelde ontheffing hel beffen van andere lasten ten gevolge zal moeten hebben. Zoo als altijd, zal onze gemeente bereid wor den gevondenom haar billijk aandeel in dezen te dragen. Jlogc de afstand der bedoelde belasting zich naar onze meening op de aangewezen grond 11 reeds voldoende aanbevelen, niet minder beveelt hij zich aanals aanleiding kunnende geven lot de vervanging van dien last door eenen anderen, waarbij, met het oog op den tcgenwoordigen toestand der maatschappij, de verdeeling meer gelijk en alzoo meer reglvaardig en billijk zal kunnen worden daargesleld. De rijks-wel op het personeeleven als de rijks-wetten op andere middelendraagt toch het kenmerk van den geest, waarin de vroegere verordeningen op de middelen waren zamenge- steld. Yerschoonend voor het platte land, waren zij meer drukkend voor de inwoners der steden, waar vroeger de grootere welvaart huisvestte. En mogen wij niet, Sire! als een onwcdersprekelijk feit vermelden, dat de welvaart ten platten lande in de latere jaren op eene hoogst merkwaar dige, hoogst verblijdende wijze is toegenomen? Is niet de verhooging in prijs van vele meest benoodigde levensmiddelenwaartoe ook het openstellen der Engelsche havens zoo zeer heeft bijgedrageneene bron van voordeel voornamelijk voor den landbouwer? Kan niet daarenboven met grond wor den beweerd, dat de twee groote onlhcffingsmaairegclen, in den jongsten tijd door de Regering genomende afschaffing van den rijks-accijns op schapen- en varkensvlecsch en op het gemaal, door welken laatste ook vrij gebruik van belangrijke werktuigen voor de voeding van het vee en opheffing van formaliteiten voor verbruikers is verkregen bij uitnemendheid gunslig voor den landbouwer en plattelandsbewoner zijn geweest? Is er dan niet, Sire! aanleiding te over voor de bewoners van deze groote en belangrijke gemeente, 0111 reikhalzend uit te zien naar zoodanige wijziging van het rijks-belastingstelsel, waardoor eene ongelijkheid worde wegge nomen, die door geene omstandigheden meer wordt geregtvaardigd? Mogen deze gronden door U. 31. worden gebillijkt, dan zal er eene reden te meer bestaan, om de bedoelde belasting, waarin die leemten worden ge vonden, van de rij der rijks belastingen te doen verdwijnen, en aan de gemeenten te veroorloven haar onder de plaatselijke middelen van ontvangst op te nemen. Onze bede is alzoo, Sire! dat het Ur. 31». moge goeddunken, de noodige voordraglen aan de Staten-Gcneraal te doen, ten einde de belasting op het personeel niet meer onder de rijks inkomsten worde behouden, maar aan de gemeenten worde veroorloofd, haar zij het ook overeenkomstig hare omstandigheden en lokale behoeften gewijzigd zoo veel noodig, onder de plaatselijke middelen van ontvangst op te nemen." De Gemeentebesturen zijn uitgenoodigd vóór of uiterlijk op den 23,!eï dezer aan de Commissarissen des Konings in de provinciën mede te deelen hoeveel de openbare onderwijzers en onderwijzeressen aan schoolgeld In tien jare 1855 hebben ontvangen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aangekondigddat er weder 10 leerlingen tot opleiding in de telegrafie kunnen worden toegelaten. Be langhebbenden moeten zich vóór 15 November bij het Departement aanmelden. Te Ylaardingen is op Zondag 12 dezer in de Herv. gemeente eene collecte gehouden, voor de stichting eener Prolestantsche kerk in den Haar lemmermeerpolder, die ƒ250 heeft opgebragt. Door de Ned. Handelmaatschappij zijn bevracht 3 schepen, als voor Amsterdam 1 en voor Rotterdam 2. Eene noodlottige gebeurtenis, in den vorigen winter te Arnhem voor gevallen, levert thans slof op lol. een rcglsgeding voor bel Kanlongeregt aldaar. Op den 3dcn Dec. 1855 bragl een bakkersknecht, oud 17 jaren, het brood bij den tuinman op eene der buitenplaatsen nabij die stad. llij ging den weg, welken bij en ieder ander gewoon is te gaan, door hel on gesloten ijzeren hek langs het heerenhuis «11 werd aldaar aangeblaft door eenen zeer kwaadaardigenaan den Heer toebehoorendenbandhondwelke door den ketting sprong en, zonder dal de jongeling daartoe eenige aan leiding gaf, hem in de grootste woede aanvloog, zijne boven- en onderklee deren geheel vernielde, hem lot vier malen toe legen den grond wierp, hem onophoudelijk bijtende, en met eene bij honden zelden waargenomen wor dende bloeddorst liet vleesch openrijtende. Buiten twijfel zou er zijn leven bij ingeschoten zijn indien de voorbijgangers op zijn noodgeschrei hem niet waren ter hulp gekomen. Geheel builen staat om te gaan, werd hij in de tuinmanswoning gedragenennadat het bloed eenigzins gestelpt en do wonden voorloopig verbonden waren door welwillende hulp op een voertuig naar de stad gebragt, en bij zijne behoeftige moeder, wier steun hij is, in huis gedragen. Aanvankelijk verhieven zich gedurende meerdere dagen sterke koortsenwelke allerlei ernstige gevolgen deden vreezen doch door geneeskundige hulp zijn voorgekomen. Gedurende 3 maanden heeft hij zijn huis moeten houden en was hij verstoken van het onderhoud hij zijn meester en een loon ad ƒ50 'sjaars. Ofschoon meer dan 10 maanden sedert ver liepen doen de gevolgen zich nog gevoelenbet reglerbeen is geheel met zware Iidleekencn bedekt en vertoont 0 groote en 4 kleine verwondingen. Nog onlangs ging een dezer wonden weder open; nog altijd is liet been pijnlijk en is daarin de vorige kracht niet terug. Van den eigenaar van dezen kwaadaardigen hond wordt eene schadevergoeding van ƒ150 gevor derd, welke echter wordt betwist en waarover de Reg ter zal hebben te oordcelen. W. v. h. K.\ Te Maastricht is in liet gesticht Kalvarienberg, de oiuls'.c koslgangster in den ouderdom van bijna 102 jaren overleden. Uit Maastricht wordl het volgende door de C. d. I. Disuse gemeld: Zalurdag 11. werd onder liet gehucht Bommerichgemeente Willem, 3 uren van bier, ter diepte van 180 voet, eene loodmijn ontdekt, en zulks in eene kwartsachlige laag, welke eene dikte van 2} voet heeft; men vermoedt, dat deze laag een vervolg is van diewelke te Bleiberg bestaal. Deze zoo belangrijke ontdekking heeft men aan de nasporingen der Nederlandsche- Bergwcrkverccniging te danken, welke reeds ouder Epen en Simpelveld bo ringen ter opsporing van aders van steenkolenheeft ondernomeneu voornemens is, deze nasporingen weldra ouder de gemeenten Eysden .en 3!esch vco/l Ic zetten.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1