toestand van die instelling ernstig besproken. Men verwacht dat de aan staande wekelijksche rekening eene nieuwe vermindering in het numerair der Bank zal aanwijzen. Bovendien wordt gezegd dat het huis Rothschild zich verhonden heeft binnen een bepaalden lijd 150 millioen in geld aan de Bank van Frankrijk te leveren. Roe ruim nu ook de verwachte aanvoeren uit Australië zijn mogenstaat het toch te duchten dat zij niet legen eene zoo ontzettend grooie verzending zullen opwegen. De onderneming onzer Indische Regering tegen Perzië, wordt door onderscheidene dagbladen hevig gegispt, van wege de groote en nuttelooze uitgaven die ze zal vorderen. De vrees voor de uitbreiding van Ruslands magt in die streken is niet gewigtig genoeg om die uitgaven te wettigen, en zoo men een terrein voor spoorweg-stations en telegraaf-kantoren wil verwervenzou dit doel veel gemakkelijker door onderhandeling worden verkregen. liet Ministeriële blad tracht de maatregelen legen Perzië te regtvaardigen en zegt dat de Regering van dat land zich, misschien wel onder Russi- schcn invloed, van Herat wil meester maken, en dat door de inbezitneming van die plaats door eene Brilsche krijgsmagt, alle gevaarlijke ondernemin gen tegen Brilsch-Indië worden voorkomen. De Keizer van Marocco zal overgaan tot het sluiten van een handels- traclaat met onze Regeringwaarover reeds lang is onderhandeld. Omtrent het onlangs verbrande schip Niagaraverneemt men thans dat van de 180 passagiers 80, groolcndeels vrouwen en kinderen, zijn om gekomen. Gisteren heeft cr in het Kanaal en op den Theems weder een zware storm gewoed. Op genoemde rivier zijn daardoor twee schepen gezonken, waarbij een matroos is omgekomen. Volgens berigt van Madeira is de gezondheidstoestand aldaar merke lijk verbeterd en de haven van Funchal, waar de cholera het sterkste ge woed heeft, sedert 30 September geheel vrij van die ziekte gebleven. Men beeft alhier het berigt ontvangen dat Dr. David Livingston, de beroemde reiziger in Africa, den 13dcn Augustus op Mauritius is aangeko men, na er eindelijk in geslaagd te zijn om den togt door de geheele uit gestrektheid van dat werelddeel, van de westelijke kust tot de oostelijke, te volbrengen. Na andere reizen in de binnenlanden, is hij laatstelijk van de Kaap de Goede Hoop noord- en westwaarts tot Angola doorgedrongen, en vervolgens over Seshike' oostwaarts tot Teté en Quilimane op de ooste lijke kust. FRANKKMH. PARIJS, 16 October. Door een Fransch genootschap te Mexico is de som van 39,000 fr. ten behoeve der ongelukkigcn door de overstroomingen, bij de Regering ingezonden. Het tekort in de bakkerkas alhier bedraagt voor 1855 52 millioen fr. Een handwerksman in de voorstad S'. Antoine, in woede ontstoken tegen zijnen huisheer, die hem, met een talrijk gezin en zeer behoeftig, wegens wanbetaling de woning liet uitzettenheeft dien eigenaar zoodanig verwond dat er de dood op volgde. Het beroemde Café de Paris, is thans voor 100,000 fr. 'sjaars door den modehandelaar Delisle gehuurd. IJ. Zondag hield een rijtuig te Lyon aan den spoorweg op. Een zee man klom er uit, die een menschelijk ligchaam zonder armen of beenen op zijue armen droeg. De ongelukkige, Baruel genaamd, was geboortig van S'. Elicnne en in 1849 naar Californië vertrokken. De uitbarsting van een mijn had hem hoog in de lucht opgeworpen en bij zijn nederkomen bleek het dat beide armen en beenen moesten afgezet worden. Hij stond die vreeselijke kunstbewerking moedig en gelukkig door. Sedert heeft die zee man zich geheel dien ongelukkige toegewijd. Hij heeft, zoo men zegt, een fortuin van 200,000 fr. uit Californië medegebragt en gaat zich met zijn oppasser, wiens toekomst hij verzekerd heeft, te S'. Etienne vestigen. Berigten uit Algcrië melden dat onze troepen eene nieuwe overwinning op de Kabijlen hebben behaald. Hun aanvoerder Mahmoud heeft zich onder worpen, zoodat de opstand als geëindigd kan worden beschouwd. SPANT JE. MADRID, 14 October. Het inwendig bestuur van het Koninklijk paleis is op den ouden voet hersteld. Aan de Bisschoppen is weder de magt opgedragen om kerkelijke waardigheden te vcrleencnen in de vrouwenkloosters is het noviciaat we der veroorloofd. Tevens zijn de additionele artikelen, door de vorige Rege ring aan de staatsregeling van 1845 toegevoegd, ingetrokken. De Gacela maakt onderscheidene Kon. besluiten openbaar, waarbij het concordaat wordt herstelden de daarmede strijdige maatregelen wor den opgeheven; de wet op de desamorlisatie geschorst en de nog hangende veilingen worden vernietigd. Bij hel Ministerie van Finanticn zal eene Commissie worden benoemd om de uitgaven van de schatkist te controleren. De Regering heeft aan het Fransche bankiershuis Pereire de vergun ning verleend lot den aanleg eener spoorweglinie ter verbinding van Madrid met hel Fransche spoorwegnet, onder toezegging van eene bijdrage uit de schatkist van 200 mill, realen. ITALIË. De Paus zal bij de inwijding van bet gedenkleeken der Vlekkelooze Ont vangenis eene gedeeltelijke amnestie uitvaardigen. Volgens Vlïnivers zijn de stukken reeds geteekend en zal die amnestie verleend worden aan een 30-lal personenwegens den aanslag van 16 November 1849 veroordeeld. Te Napels gaat men voort met het nemen van maatregelen van ver dediging, die echter meer legen een overval van den kant der revolutionaire partijdan tegen den aanval eener vijandelijke vloot zijn gerigt. De stad is rustig en men zoekt door groote buitengewone looncelvoorslellingen het volk bezig te houden. Er zijn zeer vele Engelschen aangekomen, 'tgeen der Regering zeer mishaagt, omdat het de policie-koslcn verhoogt; want de Engelschen zijn het voorwerp van een bijzonder toezigt. Bij de viering van den geboortedag van den Kroonprins zijn de hotels van de Fransche en de Britsehe Gezantschappenmaar niet dat van het Sardinische Gezantschap verlicht geweest. Men heeft ook aldaar schokken van aardbeving waargenomen. OOSTENRIJH. WEENEN, 15 October. De Keizer en Keizerin zullen op den 25stcn Nov. hunnen intogt te Venelie doen en aldaar gedurende eene maand vertoeven. Van daar zullen zjj zich naar Milaan hegeven. Vorst Esterhazy is uit Moskou alhier teruggekeerd. De muntconferenlie heeft het vraagstuk der gouden munt in dier voege beslist, dat cr eene gouden munt zal geslagen worden, waarvan de koers door de verschillende Staten, welke aan de conferentie hebben deel geno men, zal geregeld worden. De zoodanig geslagen gouden munt zal alsdan in de schatkist dier Staten in betaling, even als zilver, worden aangenomen, zonder dat een gedwongen koers voor particulieren zal ingevoerd worden. Voor gewone handelszaken zal overigens het zilver behouden blijven. De Onderkoning van Egypte, heeft op het ontvangen van het berigt, dat de eerste steen gelegd is voor de votiefkerk alhier, de voor de altaren der kerk noodzakelijke albastblokken ter beschikking van den Aartshertog Ferdinand Max gesteld. Zijn vader Mehemed-Ali heeft in der tijd aan Paus Gregorius XIV de in de basilica van Sl. Paulus te Rome zoo zeer bewon derde zuilen uit het zelfde albast ten geschenke gegeven. RIT SLANT». Graaf de Morny heeft aan Prins Gortschakoff een antwoord medege deeld van Graaf Walewski op de bekende circulaire omtrent de Napelsche zaken. Daarin worden de redenen blootgelegd, die Frankrijk hebben ge noopt om bij den Koning van Napels op hervormingen aan te dringen. Die staatkundige tusschenkomst heeft niet anders ten doel, dan om in Italië hevige schokken te voorkomen. De indigo-teelt kan hier te lande als wel gelukt worden beschouwd. Men had daartoe zaad uit Egypte ontvangendat in opzettelijk toebereiden grond werd gelegd. Reeds in 1854 had men eene goede hoeveelheid indigo verkregen, die gretig werd verkocht. De genomene proeven hebben bewe zen, dat die indigo voor dien van Bengalen en Java niet behoeft onder te doen. TURKTE. De onlangs vermelde nieuwe leening door de Porte met het huis Roth schild aangegaan, is bestemd om de renten van de vroegere leening te vol doen en in de loopende uitgaven te voorzien. Deze leening is gesloten legen 7 pCt. rente en 2 pCt. Commissieloon. Volgens te Konstanlinopel ontvangen berigten zou Sefer-Pacha de Rus sen in Circassie hebben geslagen en hun 800 krijgsgevangenen en 21 stuk ken geschut hebben ontnomen. KERKNTIEUNVS. Door Z. M. is goedgekeurd het beroep van een Predikant, uitgebragt door den Kerkeraad der Herv. gemeente van Molenaarsgraaf, op D. Nies- sen, Pred. te Zoutelande. STAÜS BERIGTEN. BURGEMEESTER ex WETIIOUDLRS van LEÏüEN, Gezien art. 364 der Wet van den 29sten Junij 1851 (Staatsblad N". 85). Gelet op art. 3 der Verordening van den 3Jen April 1856 (Gemeenteblad N°. 5)regelende de invordering der Plaatselijke Directe Belasting over 1856. Doen te wetendat het suppletoir Kohier voor de Plaatselijke Directe Belasting, in de maand October over den jare 1856 op te maken, op den 16d™ dezer maand voorloopig is vastgesteld en van heden tot en met den Isten November aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente, van 12 lot 3 ure, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leydek 18 October 1856. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vak LEYDEN doen te weten, dat het tweede suppletoir Kohier van de Plaatselijke Directe Belasting voor deze Gemeente, over het dienstjaar 1856, door Gedeputeerde Staten dezer Provincie, bij besluit van den 14dcn dezer maand, N°. 17 is goedgekeurd en op heden aan den Gemeente-ontvanger ter hand gesteld, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leydek, 18 October 1856. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. 23©sle JStaats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 15dc Trekking. N°. 12699 een prijs van ƒ2,500. N°. 7378 een prijs van ƒ1,000. 16de N°. 771 een prijs van 100,000. N". 6786 een prijs van ƒ1,500 en premie van 30,000. Nos. 326113009 en 13993 ieder een prijs van ƒ1,000. 17dc en laatste Trekking. N°. 4007 een premie van ƒ5,000 (gevallen in de Collecte van Mr. C. A. de Vassy Collecteur alhier). AD VERTENTIEN. Ondertrouwd: C. E. COCKUYT, Weduwnaar van J. A. vak Meukebek. ek Leydek, 17 October 1856. S. C. W. BIERIIAUS. Eenige Kennisgeving.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2