LEYDSCIIE O Uil A NT, MAANDAG 20 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die, van Maandag komt uil Zaturdag Avond. n j De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij de$e Courant behoort Bijblad M". 25. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEY DEN18 Oclober. J Aanstaanden Woensdag 22 dezer des avonds ten 7 ure, zal in de kerk 1 der Doopsgezinde gemeente, daartoe welwillend afgestaan, hel Godsdienstig Zangfeest plaats hebbenhetwelk door de leerlingen der Volkszangschool van het Departement Lcyden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal worden gegeven. Wij wenschen aan dit Zangfeest ccne ruime deelname toe, waardoor aan het doel om deze zoo nuttige inrigting in stand te houdenzal worden be- antwoord en waardoor de Commissieaan vyie de zorg over die school is toevertrouwd, in staat zal worden gesteld, hare pogingen te blijven aan wenden lot verbetering en beschaving van den zang onder de kinderen dei- volksklasse. Een gering offer lot medewerking om daarnaar te strevenzal welbij de algemeene overtuiging van het, uit het oogpunt van kunst en smaak en zedelijkheid zoo jammerlijke straatgezang, niemand overbodig achten, al ver- i mogen die pogingen in de beginselen slechts zoo weinigdal er vooreerst naauwlijks vooruitgang in dat gezang, in zoo verre hel dien naam verdient, merkbaar zij. Eergisteren middag liepen twee meisjes, een van 14 en een van G jaren langs den Apolhekersdijktoen door een windvlaag het hoedje van de jongste in 't water woei. De oudste dit willende grijpen, valt in 't water en raakte geheel onder. Dit ontdekte W. Wijnnobel,, klerk op 'l kantoor van den Gemeente-Ontvangersprong onverwijld in het water en 't gelukte hem het meisje van een wissen dood te redden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen,, bedroeg gedurende deze week dagelijks 86 tot 99 personen. Burgemeester en Wethouders, van Amsterdam hebben een voorstel aan den Gemeenteraad doen drukken, waarin zij verklaren levendig te gevoe- B 'lefi hoe zwaar de nieuwe directe stedelijke belasting de ingezetenen druk ken zal en hoe het in hoogc male wenschelijk is, althans het uitzigt te openen, dat in het vervolg langs andere wegen in de bestaande behoeften zal kunnen worden voorzien. Doch, daar het nemen van afdoende maatre gelen buiten het bereik van de krachten der gemeente ligt, heeft zulks 11. en Weih. doen besluiten tot het voorstel, om zich tot Z. BI den Koning te wenden, met het verzoek om cene der rijks directe belastingen, 1 en wel die op hel personeel, ten behoeve der gemeenten af te staan, en ten dien einde de noodige welsvoordragtcn hij de Stalen-Generaal te doen in dienen. Wordt het verzoek ingewilligd, dan zal het middel voor de hand zijnom in de aangewezen bezwaren te voorzien. (Ilbl.) De gedenkpenning, door- Z. M. den Koning bij gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken te Amsterdam in Augustus lt.aan de leden van het Hoofdbestuur der Vereeniging: Het Metalen Kruis toegezegd, is thans rondgedeeld. Ook de leden der algemeene Feest-Commissie en het bestuur der Amsterdamsche Afdeeling hebben daarvan een exemplaar ont vangen, vergezeld van een brief van den Directeur van 's Konings Kabinet. De medaille vertoont aan de cene zijde het borstbeeld des Konings en aan de keerzijde een ontrold blad, omgeven door een lauwer- en eikenkrans, waarboven de Koninklijke kroon prijkt en waarop de naam van hem aan wien de medaille vereerd is, met den datum der onthulling gestempeld staat. Men meldt ons uit 's Dagedat dezer dagen aan den Minister van Binnenl. Zaken, door C, Verloop Zoon, te Utrecht, voor principalen, aangevraagd is vergunning tol den aanleg en exploitatie van ge'n groot zee kanaal, dat onze beide groole koopsteden Amsterdam en Rotterdam zal vereenigen, voorzien van eene winterloven benoorden Noordwijk aan Zee. Het kanaal zoude gaan langs Leyden, 'sllage, Delft en Schiedam naar Rotterdam en langs Haarlem door hel IJ, welks gedeeltelijke droogmaking er mede in verband staat, naar Amsterdam. (IV. R. C.) De Pr. Dr. C. berigt, dat Z. Exc. de Minister van Binnenl. Zaken de vergunning voor den Noordelijken spoorweg aan den Heer Dull.opgemaakt <en ter goedkeuring aan de Departementen van Oorlog en Financiën gezon- Men heeft. Uit Harderwijk wordt hel volgende gemeld: Het verblijf der hier aan gekomen soldaten van het Engelsch-vreemdenlegioen is voor de rustige bur gers alles behalve aangenaam. Aan orde en tucht ongewoon, geven zij zich aan allerlei ongeregeldheden over, zoodat patrouilles de stad doorkruisen, als ware deze in slpat van beleg. Reikhalzend ziet men dan ook hel oogen- j blik van Run vertrek te gemoel. Omtrent het gebeurde met het schip TwentheKapt. Coopmans, (zie ons vorjg pominer), deelt de N. R. C. nog het volgende mede: Op de J hoogte van Madeira is de bemanning door de aan boord zijnde Maleijers li (22 man) op het onverwachts met allerlei soort van moordtuig overvallen geworden. Zij overweldigden Kapitein en bemanning, nadat eerstgenoemde 16 wonden aan de handen en een steek in het lijf had bekomen; zijnde ook de eerste Stuurman G. 11. Soff door 3 houwen op het hoofd en 4 ste ken in zijne linkerzijde ler neder geslagen en den derden Stuurman A. P. Barends zijn linkerarm gebroken. Na al de Officieren en de overige bemanning naar beneden gejaagd te hebben, sloten zij al de toegangen tot het dek af, zettende booten uit, vulden die met mondbehoeften en slaken daarna den brand in alle kanten van hel schip, na vooraf alle pulsen, brandspuit enz. vernield te hebben; daarna staken zij in zee, latende de slagloffers hunner woede in het midden der vlamnicn aan hun lot over. Gelijk men weet zijn de ongelukkigen door den Franseheu Kapi tein Faubert gered. Te Leeuwarden is eergisteren de jaarlijksche vergadering gebonden van het Friesch genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde, onder voor zitting van Mr. J. Birks. Onder meer anderen is tot gewoon lid van dit genootschap benoemd Mr. J. G. de Sainalhier. 'sGRAVENHAGE, 18 Oclober. Z. SI, heeft benoemd tot Burgemeester van de gemeente Wormcrveer 3Ir, 31. Donker, en tot Officier van Justitie bij de Arrond.-Regtbank te Almelo 3Ir. F. L. Schlingemann thans Subst.-Officier hij de Arr.-Reglbank te Arnhem. Voorts heeft Z. BI. den Militie-Commissaris in de prov. Noordholland, A. J. P. Storm de Grave, overgeplaatst naar het Hertogdom Limburg, en benoemd lot Militie-Commissaris in de prov. Zuidholland, den Luitenant- Kolonel J. J. Muller, thans riaatsel. Beyelhebber der 2dc kl. te Breda, en tot Militie-Commissaris in de prov. Noordholland, den gepensioneerden Ma jóor der infanterie F. J. Genlis, Z. K 11. Prins Frederik, is gisteren avond, na eene afwezigheid van twee maanden, van Petersburg alhier aangekomen. De bediendenbehoo- rende tot het gevolg van Z. K. 11. zijn door den Keizer met aanzienlijke geschenken begiftigd. De Willemskerk alhier nadert hare voltooijing. De herhouw van een locaaloorspronkelijk voor manége bestemt)tot een Proieslantsch kerkge bouw, bood hier geheel eigenaardige moeijelijkhcden aan; de ruimte binnen de hoofdmtiren was te groot voor de daarin te plaatsen kerkzoodat deze thans daarin, als 'tvyare, het middelstuk uitmaakt. Het gebouw, dal eene oppervlakte aanbiedt van 63.00 cl in de breedte en 31.50 el in de diepte, beval thans de kerk, welke een langwerpig vierkant vormt. De ingangen bevinden zich aan den voorgevel en aan de beide zijden. Onder den toren is de ingang naar de zitplaatsen der Koninklijke familie; die tribune is achter den toren geplaatst, juist tegenover den predikstoel. Vóór dezen zijn de zitplaatsen voor de Kerkcraadsleden en naast en achter deze laatste de zitplaatsen voor de toehoorders, doch zóó ingerigt, dat de voorste reijen voor de vrouwen bestemd zijn. In het ruim kunnen alzoo 1388 personen plaats nemen. Dan heeft menregis en (inks van en tegenover den predik stoel0 tribunes, te zanten bevattende 698 zitplaatsen. Het fraaije orgel, vervaardigd door der, in dat vak beroemden W. H. Kamverheft zich boven de tribune voor de Koninklijke familie, liet kerkgebouw wordt door vier calorifères verwarmd. (Dbl.v.'s Gr.) Ten gevolge van het bedanken van den Heer BI\ A. J. Duymaer van Twist, voor zijne benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Stalen-Gene raal in het hoofdkiesdislrict Slcenwijk, heeft de Blinister van Binnenl Zaken bepaald, dat eene nieuwe verkiezing zal plaats hebben op Donderdaggen 30slc» October aanst. Naar men verneemt is dezer dagen van wege de Nederlandsche Rege ring in gereedheid gebragt eene geheele steendrukkerij met toebehooren bestemd om naar Japan te worden verzonden. BUITENLANDSE I1E BERÏGTEN. ENGEL, A1VI». LONDEN, 16 October. De Koningin is van Balmoral in de hoofdstad teruggekeerd. De Times meldt dat de bevelen, uit Parijs aan de te Tonlon vereenigde Fransche viool toegezonden, haar voorschrijven in de wateren van Napels te gaan kruisen, maar op een genoegzamen afstand om de bevolking niet. lot opstand aan te zetten. Koning Ferdinand bleef in de door hem aange- nomene houding volharden en men geloofde dat de bevolking lijdelijk zou blijven. De Regering heeft schepen afgehuurd om 2000 man van het Duitsche i| legioen naar de Kaap de Goede Hoop en 500 vrouwen en even zoo vele j! kinderen van Portsmouth naar Algoabaai te vervoeren. De Directeuren van de Bank hebben in eene vergadering oj> nieuw dra

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1