den weg tot liet oppergezag had weten te banenheeft voor de kuiperijen zijner vijanden moeten zwichten. Het gehecle Kabinet heeft zijn ontslag aan de Koningin ingediend, die terstond de zamenstelling van een nieuw Ministerie aan den Maarschalk Narvaez heeft opgedragen. Deze heeft tol zijne ambtgenooten gekozen de ïïeeren Pidal voor de Buitenl. ZakenRivas voor de Finanliën; Nocedal voor de Binnenl. Zaken; Argueles voor Justitie; Urbistondo voor Oorlog; Lersundi voor Marine; terwijl twee militaire be trekkingen van staalkundig gewigt, het Kapitein-Generaalschap van Madrid en het opperbevel over de ruiterijmede aan zijne vrienden zijn opgedragen. Zie daar dan nu een Ministerie gezind om den vrijzinnigen weg, die Esparlero heeft bewandeld, te verlaten; want de mannen waaruil hetisza- mengesteld hebben meerendeels voor 1854 behoord tot Ministerial die zich door meer of min openllijke verkrachting der grondwettige waarborgen be kend gemaakt hebben. De Kabincts verandering heeft haar beslag bekomen zonder storing van den gewonen gang der zakenin de effecten-markt is mede weinig verande ring gekomen. Te Sarragossa is door de militaire overheid weder eene proclamatie uitgevaardigd, houdende strenge bepalingen tegen het brand slichten in veldgewassen en graanschuren; welk misdrijf in die omstreek veelvuldig ge pleegd werd, en wel, naar het scheen, uit verbittering over de duurte der levensmiddelen en uit haat tegen de gegoede standen. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de Keizer van Marocco eerstdaags een aanzienlijk corps ruiterij zal uitzenden om de Moorsche zeeschuimers le tuchtigen en hen in onderwerping aan het bewind te brengen. Dit corps zal onder bevel staan van den Gouverneur van Fez, Ben-abd-cl-Malleah. De Keizer heeft wederom in eene aanzienlijke schadevergoeding toegestemd voor het in Mei 11. door de roovers genomen Engelsche barkschip Hymen. ITALIË. Op den 9dcn dezer is met plegtighcid de eerste hand geslagen aan de werkzaamheden lot aanleg van den ontworpen spoorweg lusschen Rome en Civita-Yeccliia. In de kleine republiek S'. Marino hebben onlusten plaats gehad, uit gelokt door een aantal vluglelingen uit den Kerkdijken Staat. Zij zijn met dc inwoners handgemeen gewordenten gevolge waarvan 4 hunner ernstig zijn verwond. Uit Syracuse wordt geschreven: Alles heeft hier een militair aanzien gekregen, de batterijen van de stad en de kusten zijn geheel in orde ge- bragt; de posten zijn verdubbeld en het tuighuis is van alles voorzien ge worden. Aan de soldaten is op nieuw allen omgang met de burgers ver boden en een Onderofficier, die niet twee zijner broeders had gewandeld is tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Eenige arbeiders uit de steengroeven hebbenop aanstoken van de hoofden der regeringspartijde stralen door- loopen onder het geroep van: leve het absolutismus. Twee werklieden, die daaraan geen deel wilde nemen, zijn door hen erg mishandeld. FRANKFORT» De geldcrisis doet zich alhier zoo ernstig gevoelendat zelfs de waar de der huizen daalt en de hypotheken worden opgezegd; de kleinhan del wordt daardoor zeer gedrukt, daar nieuwe hypotheken niet te verkrij gen zijn, en dus het geld, dat anders diende om handel te drijven, thans tot aflossing moet gebezigd wordenwaardoor de leveranciers moeijelijk be taling kunnen erlangen, zoodat reeds menig bankroet gevolgd is. OOSTENRIJK. YVEENEN13 October. De Aartsbisschop vau YYeenen heeft ƒ20,000 gegeven voor de stichting van een seminarium voor jonge knapen, welke voor den geestelijken stand bestemd zijnen heeft tevens de middelen aangewezen om steeds 10 kna pen in dat gesticht le kunnen verplegen. Omtrent den kerkelijken toestand des lands wordt hel volgende aan de Amst. Cour. gemeldToen het concordaat in de wereld kwamwerd algemeen geloofd dat de staat van zaken in Oostenrijk geheel anders zou worden. In dit geloof verkeerden die weinigen, welke over de «zege der kerk" juichten, met het buitengemeen groote aantal van lien, die het ge beurde als eene ramp voor het land beschouwden. Sedert zijn 14 maanden verloopen en alles is nog bij het oude gebleven. Het eenige wat er is ge schied is het ontwerpen van een kerkelijk voorschrift in zake bet huwelijks- regtdat gelijk gezegd wordt de goedkeuring der Regering niet heeft verworven. Het concordaat is gekomenop het concordaat volgde een jubelkreet in de gelederen der Jesuitendoch na weinig weken of maanden van triomf werd dat juichen door eene diepe stilte vervangen. Het schijnt dan ook dat het den dompers eerst na de vervulling hunner vurigste wenschen geheel helder zou zijn geworden, dal hel dan toch feitelijk onmogelijk is heden ten dage de middeleeuwen met al hare ap- en dependentiën weder ten looneelc te brengen. Van waar anders die kreten van woede, die nu zoo plotseling uil hunne gelederen opgaan en die zoo lijnregt in strijd zijn met de zege, welke zij voorgeven bevochten te hebben? Misschien hebben die Hceren de bezwaren te gering geachtdie aan de pogingen in den weg staan om de beschaving, de wetenschap, den verstandelijken en den stoffe- lijken vooruitgang van drie ecuwen overal te verdrijvenen den lijdelijken tegenstand van de overgroote meerderheid van alle standen en klassen des volks met ée'n ruk weg te werpen. Die Heeren ontveinzen het zich niet dat onder 25 Duitsche bladen slechts ée'n «kerkelijk zuiver" is, en bejammeren het teeken des tijds dat de ver gadering van Katholieken te Weenenja zelfs de bijeenkomst van al de Bisschoppen der monarchie aldaar zonder ccnigcn wcêrklank zijn gebleven, en bijna onopgemerkt zijn voorbijgegaan, terwijl de Katholieke stad aan de vergadering van natuuronderzoekers hare hulde gebragt, de mannen der vyetenscliap gevierd en hun ter eere zelfs een gedenkpenning geslagen heeft. In zulke klagten ligt een goede bron van troost. Ook schijnen dc ultra- montanen vooreerst het tijdstip nog niet geschikt te achten om de dingen lot het uiterste le drijven. Het lijk van Graaf Christian Leiningen-YVester- berg, Keizerlijk-Koninklijk Luitenant-Veldmaarschalk, hoewel Protestant, is voor eenige dagen op een Katholiek kerkhof van de hoofd- en residentie stad des rijksniet op een voor de Evangelischen afgescheiden en om heinde plek, maar midden onder de Katholieke graven met alle eere, met alle gebruiken der Protestantsche eeredienst, onder begeleiding van Pro- testanlsche geestelijken, en met eene op het Katholieke kerkhof uitgespro ken Protestantsche lijkrede, plegtig ter aarde besteld. Nu was ook Graaf Leiningen een bij uitstek verdienstelijk soldaat en diplomaat, die door den Keizer en door iedereen werd geacht en gewaardeerd. In Beijeren wordt er onder de geestelijkheid van de Katholieke en Luthcrsche kerkgenootschappen een zekeren naijver opgemerkt, die in het vervolg wel eens nadeelig voor de rust des lands zou kunnen worden. Hoe wel de Katholieken bijna drie vierden der bevolking uilmaken, blijkt het uit statistieke opgaven van den burgerlijken stand, dat de belijders van de Luthersche godsdienst aanzienlijk toenemen. De Regering die de handelin gen van de geestelijkheid van beide gezindheden naauwkeurig gadeslaat, heeft zich tot hiertoe, wijselijk op een onzijdig standpunt gehouden. RUSLAND. Welke zware verliezen de Finlandsche rcederij in den laatsten lijd ge leden heeft kan hieruit blijkendat het op den Ist™ Januarij dezes jaars slechts 295 koopvaardijschepen bezat, terwijl dal getal op den lslcn Januarij 1854 nog 471 bedroeg. Sedert toen zijn 88 schepen weggekaapt, 22 door schipbreuk verloren gegaan, en 158 deels in andere Russische, deels in builenlandsche havens, verkocht geworden, maar ook gedeeltelijk door nieuw gebouwde vervangen. Te Nicolajeff is men druk bezig met hel bouwen van koopvaardijsche pen; ook neemt het handelsverkeer lusschen Odessa en de havens aan den Donau voortdurend toe. In Februari] lagen in de hospitalen te Simpheropolin dc Krim, 15000 zieken, en in de regiments-hospiialen in den omtrek het dubbelde van dit getal. In Julij waren aldaar nog inaar 3000 zieken aanwezig. STABS BKRUiTEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vas LEÏDEN doen te weten, dat ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 Staatsblad N°. 142) op den 19dcn November aanstaande, 's middags ten 12 ure, op het Raadhuis eene vergadering van Kiesgeregligden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van de HH.: Mr. PAUL do RIEU Jusior BOUDEWIJN FRANCISCUS KRANTZ JOHANNES IGNATIUS vas WENSEN, die met het einde dezes jaars als Leden der Kamer van Koophandel moeten aftredendoch ingevolge art. 7 van bovengemeld besluit op nieuw benoem baar zijn; dat dc lijst der Kiesgeregligden, waartegen bezwaren gedurende de eerstkomende acht dagen bij het Gemeentebestuur kunnen worden inge leverd ter inzage ligt op de Secretarie dezer Gemeenteen dat de inleve ring der stembriefjes op bovcngemelden dag geschiedt van 12 lol 2 ure, waarna de Bus geledigd wordt en de slemopneming plaats heeft. En zal deze door plaatsing in dc Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leydes 10 October 1856. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Oproeping van de Verlofgangers voor de l\ationale Militie tot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vas LEYDEN Gezien het besluit van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland van deri 17dcn September 1856, N°. 8559; 2de Afd. Provinciaalblad N°. 105) houdende regeling der Inspectie over de Verlofgangers der Nationale Mi litie; roepen dien ten gevolge op oin te verschijnen op de plaats van bet Gast huis aan da Aalmarktop Maandag den 20stcn October aanstaande, des morgens ten 10 ure: «.De Miliciens der ligtingen van 1852 en 1853, met uitzondering evenwel van hen die tot die beide ligtingen behooren en ingedeeld zijn hij het regement Grenadiers en Jagers, alsmede dergenen dier ligtingen die dienende zijn bij het 2do en 4de bataillon van het 3dc en het 2dc bataillon van het Gdc regement Infanterie, die aan de Najaars-oefeningen voor dit jaar hebben deel gehad. b. De Miliciens der ligting van 1854, die een jaar of minder dan een jaar in wer kelijke dienst zijn geweest. c. De Miliciens der ligting van 1854, die tot het Limburgsch Bonds-Contingent behooren. Ten einde ingevolge art. 181 der Wet op de Nationale Militie van den 8sten Jan. 1817, in verband gehragt met art. 10 der Wet van den 28slen November 1818, door den Luitenant-Kolonel Militie-Commissaris te worden geinspecteerdbehoorlijk in militaire tenue gekleed en voorzien van alle medegenomen equipementstukken benevens hunne zakboekjes en recu der verlofpassen. En geven Burgemeester en Wethouders bij deze kennis dat bijaldien zich bin nen deze Gemeente ook Verlofgangers moglcn bevindentot andere Gemeenten of Districten behoorende, deze almede gehouden zijn ter voorschreven plaatse en tijd le verschijnen, met vermaning aan alle hierbij betrokkenen, om naauwkeurig aan deze oproeping te voldoen, en te zorgen dat hunne kleeding en equipementstukken in goeden staat worden voorgesteld, als zullende de zoodanigen, welke deze mogtcn hebben verwaarloosd, het aan zich te wijten hebhendat zij voor zekeren tijd onder de wapenen worden geroepen; terwijl aan diegenen welke zonder wettige endoor Burgemeester en Wethouders aangenorne redenen van de inspectie mogten wegblijven door den Luitenant-Kolonel Militie-Commissaris, een arrest van twee tot zes dagen in de naastbij gelegene militaire provoost zal worden opgelegd; voorts dat attesten door Geneesheeren of Heelmeesters aan Verlofgangers afgegeven wegens ziekte, uil- hoofde van welke zij belet mogten wordende inspectie bij te wonenter Secretarie moeten worden ingeleverd uiterlijk op Zaturdag den 18ll<'11 October bevorens, 's na middags vóór een uur, en ook andere wettige redenen van verschooning op dien dag 's morgens ten elf ure aan Burgemeester en W ethouders zullen moeten worden voorgedragen, ten einde over deze te kunnen ooi derden. Wordende er door den Luitenant-Kolonel Militie Commissaris aan niemand vrijstelling van het bijwonen der inspectie verleend. En zal deze door plaatsing iri de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 9 October 1856. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester, v. I'UTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3