De Heer Fehleizennieuw benoemd Secretaris van II. M. de Koningin- Moeder, ter vervanging van den Heer Schultz, is alhier aangekomen. Hij beeft zich onmiddellijk naar Soestdijk begeventen einde zijne opwachting bij II. M. te maken. Van wege den Minister van Oorlog is bij de Tweede Kamer eene wij ziging ingekomen van bet Xde Hoofdstuk der staatsbegrootingtengevolge van meer gunstige aanbestedingenwaardoor het bedrag van dit Hoofdstuk met ƒ23,917 wordt verminderd, cn het eind-cijfcr alzoo op 11,580,82 wordt gesteld. De leden van de Eerste Kamer der Statcn-Generaal zijn ter vergade ring aangeschreven tegen Dingsdag den 28sten dezer. De leden van de Tweede Kamer zijn naar men verneemt tol liet begin der volgende maand uiteengegaan. De U. C. vermeent met zekerheid te welendat bij de Regering wel degelijk bet plan beslaat eene wet op het onderwijs in te dienendie te gelijk de drie lakken daarvan zal omvatten. De Heer J. R. F. Nievergeld, alhier, heeft het voornemen eene fabriek van amorphe lucifers op te rigten, welke soort, gelijk beweerd wordt, onschadelijk is. De werktuigen zijn reeds besteld en men verwacht spoe- dii* de oprigting. AMSTERDAM, 15 October. De II. Maandag gehouden vergadering van de afdceling Letterkunde der Kon. Akadcmic van Wetenschappen werd bijgewoond door 26 leden, de lleercn: Hake, Koenen, Millies, Opzoomer, v. Hall, üelprat, Sloet, Brill, Iloltitis, Ilulleman, Moll, Bakhuizen v. d. Brink, Nylioff, Karslen, Roorda, Janssen, v. Lennep, Leemans. Kist, Rutgers, de Wal, Hoiïinann, v. d. Bergh, de Vries, Schollen en Dozy. Is beslotende in de vorige vergadering ingediende bijdrage van den Heer de Grcuve op te nemen in de werken. De lieer Nylioff maakte de akademie bekend met een merkwaardig hand schrift, afkomstig van hel Augustijner klooster Bethlehem, nabij Doelinchem, blijkbaar uit de 14de eeuw, en beslaande uit 18 katernen bladen perkament, van godsdienstigen inhoud, in een met zilver en verguld zilver, met ivoren versierselen beslagen band, en thans bewaard in de stads bibliotheek te Arnhem. De door den lieer NyhofT voorgelezen mcdcdceling daarover is ge steld in handen ecner uit de Heeren Janssen, Moll en Delprat beslaande commissie, om verslag uit le brengen. De verhandelingen der llccren Rutgers en Janssen over de Tabulae Eugii- binae waren daarna het onderwerp van eene wetenschappelijke gedachten- wisseling, na afloop waarvan de Heer Rutgers een opstel voorlas, houdende wederlegging der door den Heer Janssen geopperde bedenkingen tegen zijn onderzoek betreffende de echtheid dier Tabulae, welk opstel ter opneming is afgestaan. Daarna verklaarde de Heer Rutgers dat hij deze zaak voor eerst zal laten rusten. De Heer Leemans gaf daarna kennis, dat hij uit dien hoofde geen gevolg geeft aan zijn voornemen, om aanmerkingen op die ver handeling in het midden te brengen. De Heer Bake uitte den wensch, dat de vorige spreker zijne bedenkingen toch wereldkundig mogt maken. De wederlegging des Heeren Rutgers lokte vervolgens nog een antwoord uit van den Heer Bake, en nadat nog de Heeren Sloet, Rutgers, Janssen, Millies, van den Bergh, de Vries, Leemans en van Hall het woord hadden gevoerd, werd de beraadslaging gesloten. In afwachting van het rapport der commissie benoemd tot onderzoek van de bijdrage des Heeren Koenen over den Duitschen Rijksban, is het weten schappelijk onderhoud over die bijdrage verdaagd. De lieer Koenen las daarna het door den Heer Hollius ingediende adres over de verhandeling des Heeren Bakhuizen, betreffende de Nederl. achter- lcenen. Dit rapport, dal eene gedachlenwisseling tusschen de Heeren Bak huizen van den Brink, Hollius, de Wal, van Hall en Koenen uitlokte, zal in de Verslagen worden opgenomen. Nadat de lieer de Vries aan de akademie een exemplaar van zijn jongst verschenen werk had aangebodenwerd de vergadering gesloten. BÜITENLANDSCHE BER1GTKN. BELGIË. BRUSSEL, 15 October. De Koning heeft den Ncdcrlandschen kunstschilder, den Heer Bosboom, lot Ridder der Leopold's Orde benoemd. De spoortrein van hier op Parijs is Zalurdag II. op de hoogte van Quiévrain bijna geheel uit het spoor geraakt, door een paard dat zich op den weg bevond. Gelukkig zijn de reizigers, uilgenomen eenige kneuzin gen er met den schrik afgekomen. Het dagblad VUnivers is thans begonnen, zich mede te mengen in den strijd over liet onderwijs aan onze Hoogescholcn. De Minister van Binnen). Zaken wordt daarbij hevig aangevallen, cn de Grondwet als anti- Katholiek cn anti nationaal afgeschilderd. Genoemd blad zegt: de Hooge- scliool te Gent, men kan er verzekerd van zijn, zal zich bekeeren of ont volkt wordenin het ccne zoowel als in het andere gevalzullen de Bis schoppen hun oogmerk bereiken. Bij gevolg: gehoorzamen of den dood. ENGELAKD, LONDEN, 14 October. Volgens de Times en meer andere bladen zullen de Westersehe Mo gendheden thans zonder verder verwijl tot ernstige slappen jegens Napels overgaan. De Franschc regering zou een ultimatum naar Napels hebben af gezonden, welks verwerping de terugroeping van het Franschc gezantschap en de verschijning van een Fransch eskader in de Golf van Napcis tot on middellijk gevolg zou hebben, en de Brilsche regering zou geheel op dezelfde wijze handelen. Het Franschc blad 1'Univers zegt, dal op de zending van het eskader naar Napels door de Engelsche regering onverzettelijk wordt aangedrongenin de hoop dal daardoor de zoo lang gewenschle omwente ling in Italië zal uitbarsten. Op die wijze hoopt men een slag toe le bren gen aan de wereldlijke magt van liet Pausdom, die men niet regtstreeks durft aanvallen. Volgens de Köln. Zeit. zijn de Gezanten van Frankrijk en Engeland van Napels teruggeroepen, en moeten de beide vloten nog heden naar Napels onder zeil gaan. Markies Antonini, de Napolitaansche Gezant te Parijs, begeeft zich naar Brussel. Eene commissie onder voorzitting van den Hertog van Cambridge, heeft een programma uilgeschreven, waarbij zij de aandacht van de bouwkundi gen uit alle landen vestigt op de stichting van eene Protcslanlsche kerk te Konstantinopelin den Gothischen stijl, doch gewijzigd naar de luchtstreek, en met uitsluiting van alle trekken van den Byzantijnschen stjjl, die in vele opzigten ongepast wordt verklaard. De kerk zal zonder galerijen ten minste 700 personen moeten kunnen bevatten. Alle voorstelling van de menschelijke natuur of het dierlijk leven is verboden. Aan dien bouw zul len 240,000 gulden worden besleed. Uit de schilderijen-verzameling van den Graaf van Suffolk zijn in den nacht van Vrijdag 11. een aantal schilderstukken van oude meesters gestolen. 's Lands schepen Pijlades en Brillant zijn op de kust van Noord- Atnerika vergaan, maar de bemanning gered. FRANKRIJK. PARIJS, 14 October. Zondag aanst. zullen de Keizer en de Keizerin zich naar Compiègne begeven om aldaar gedurende 3 weken le verblijven. Groolc jagtpartjjeft zullen alsdan plaats hebben. Op den 8slen dezer was een groot aantal werklieden zonder woning, omdat zij aan de hooge eischen van de eigenaren niet willende voldoen genoodzaakt waren te verhuizen. De Keizer heeft daarin, voor zijne reke ning en die der Keizerinvoorzienen aanzienlijke sommen ter beschikking van den Prefect van Policie gesteld. Dientengevolge zijn hun thans voorloopig andere woningen bezorgd. De stijging der huurprijzen neemt hier schrik barend toe. Het beroemde Café de Paris, bestaat ook niet meer, omdat de huurder, tot hiertoe 50,000 fr. betalende, in eene verhooging van 25,000 fr. niet wilde toestemmen. Hel bestuur is steeds op middelen bedacht, om in het kwaad te voorzien. Er is aan de eigenaars der bevolkte wijken aanbevolen, zoo veel mogelijk de verhooging der huurprijzen te maligen. Men erkent, dat het bestuur geen regt heeft ten deze tusschen beiden te komendoch het zou voor de eigenaars zelve in de eerste plaats gevaarlijk zijn, zekere grenzen te builen le gaan; omdat, wanneer de openbare orde gestoord wordt, de eigendom men dadelijk eene builengemeene daling ondervinden. Dit een en ander zou reeds een gunsligen indruk hebben gemaakt. De toestand der Fransche bank wordt als verbeterd beschouwd. De voorraad van edel metaal is sedert de laatste opgave met ongeveer 10 mil- lioen francs vermeerderd, en er worden geene nieuwe beperkende maatre gelen verwacht. Men verzekert dat de Minister van Binnenl. Zaken eene circulaire aan de Prefecten heeft gerigt, om hen uit le noodigen den ijver der Commissa rissen van Policie een weinig te matigen, die dikwerf, door al te gestreng te letten op overtredingen van weinig beteekenis, vijandschap jegens de Regering verwekken. In den Moniteur is de levensbeschrijving opgenomen van den Nestor der Parijssche zetters, P. Chevalier, die in den ouderdom van 88 jaren overleden is, nadat hij lot zijn 86sle jaar een sieraad van de beroemde druk kerij van den Heer Firmin Didot was geweest. De HH. Crémieux en Marie, vroeger leden van het Voorloopig Bewind, hebben de reglsgeleerdc practijk te Limoges weder opgevat. Op de meeste markten heeft eene daling der graanprijzen plaats. Gerookte paarden- en beeren-hammen wordenin navolging der ham men van Bayonne, York en Hongarye, thans bij verscheidene winkeliers alhier yerkocht. In de vorige maand had alhier op het kerkhof Père la Chaise, de begrafenis plaats van Mevr. Mallet geb. Oberkampf, eene Protestantsche vrouw die, even als hare familie en die van haren echtgenoot, door onver moeide opoffering voor armen cn weezen algemeen bekend was. De ge- heele R. K. bevolking van het dorp Jouybij Versailles, was daarbij op gekomen, ook de Pastoor en zijne zuster, die aan hel hoofd stond van eene door de overledene opgerigte armschool. De lijkdienstzoo aan het sterfhuis als in de Mariakerk en op de begraafplaats, zijn door den Predi kant Grandpierre verrigt. De Luthcrsche Predikant Valletlesprak bjj het graf. Onlangs heeft de Heer de la Marc-Chauvct, Advocaat te Rouaan, zijne nalatenschap gemaakt aan den kerkeraad aldaar, ter aanmoediging en uitbreiding der Protestantsche godsdienst. Die nalatenschap werd begroot op 60,000 fr. De kerkeraad is bij besluit des Keizers van 25 Augustus II. gemagtigd tot de aanvaarding van de helft. Een ander inwoner heeft voor ecnigen tijd 150,000 fr. toegewijd aan de stichting van een gasthuis voor Protestanten in die stad, welke vermaking mede door de Regering is be krachtigd. Beide waren leden van de II. K. kerk. Te Tonlouse heeft het den 10dcn dezer zoo hevig geregend, dat geheele bestratingen wegspoeldenen het verkeer in de stad geheel gestremd was. De personen die de Noorderspoorweg-maatschappij hebben bestolen zjjn reeds te Liverpool aangebragt. Carpentier was van New-York naar Phila delphia gevlugt. Men had hem in eerstgenoemde plaats 150,000 fr. ontsto len, maar hel was zijne zaak daarvan geen aangifte te doen. SPANJE. MADRID, 12 October. Eene gebeurtenis die reeds lang was voorzien, maar die men in de te genwoordige omstandigheden nog niet spoedig verwacht had, heeft plaats gehad. De Maarschalk O'Donnell, die zich ten koste van stroomen bloeds,

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2