LEYD'SCHE COURANT. 1836. VRIJDAG 17 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Kommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BljVXEiVLANDSCHE BERÏGTEN. LEYDEN, 16 October. Z. K. II. de Prins van Oranje is gisteren door den Rector Magnificus onzer lloogescboolden Hooggel. Heer Dr. J. II. Scholten, ingeschreven als Civis Academicus, waarvan het bewijs aan Z. K. II. is overhandigd. Merkwaardige dag voor de lloogescbooldie de sedert hare stichting menigwerf herhaalde eere geniet, van een' Vorst uit hel geliefde Iluis van Oranje onder hare leerlingen te tellen. Moge ook Hij der lloogescbool lot ecre zijn, gelijk dit van zijne welvolbragle voorbereidende studiën te wach ten is. Daartoe ruste op Hem den zegen des ileeren, wiens vreeze hel beginsel aller wijsheid is. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden September 1855 en 1856, alsmede van die opbrengst over de 9 eerste maanden dier beide jaren. M1DDËLEN. Zuivere opbrengst over de maand September. Zuivere opbrengst over de 9 eerste maanden. 1855 1856 1855 1856 Geslag 1 bijnpcenten en in voer) Biniicnl. Gedistilleerd [idem) Bnilenl. Gedistilleerd [idem) Likeuren [idem) Gemaal [eigen middel "Wijn, Fruit en Knnstwijn(»'tf 1673.961 3110 394 102 97 6681.69 1051.60 1877.61 3930.53 i 126 08 0.40 4815.83 1621.12* 15774.37 27759.50j 1345.32 08987.574 10384.20 15111.03 31263.43 2183.074 1018.42 41108.184 10566.024 ƒ12620.02 ƒ12371.58 ƒ124250.97 ƒ101250.164 In de llde atl. van liet Album der Natuur is een artikel opgenomen van den lloogl. F. Kaiser, getiteld: Inlichtingen omtrent de groote horneet wier verschijning men thans verwacht. Na de opsomming van dc moeije- lijkhcden, waaraan de bepaling van de loopbaan eener komeet onderworpen is, behandelt de Hoogleeraar de komeet van 1264 en 1556. Hij kent hoogen lof toe aan de in 1848 door de eerste klasse van het Kon. Ned. Instituut uitgegeven verhandeling van den Heer P. Domme: Proeve eener berekening der storingen in de loopbaan der komeet van 12641556, tot haren toaar- schijrtlijken wederkeeren dc belangrijke uitbreiding, door den zelfden schrijver later aan zijnen arbeid gegeven. Volgens deze berekeningen nu, zou de bedoelde komeet eerst op den 22sle" Augustus 1860 tot haren kori sten afstand van de zon wederkceren. Sedert gelukte het echter aan de onvermoeide pogingen van den sterreknndige Litlrow, te Wccnen, een werkje te ontdekken, dat in de openllijke bibliotheek te Wolfenbtillel ver scholen lag en eene, tol hier volstrekt onbekende, lange reeks van waar nemingen omtrent de komeet van 1556 bevat. Eerst nu acht de Hoogleeraar een beslissend onderzoek omtrent de loopbaan dier komeet mogelijk, welke taak eerlang aan het observatorium alhier zal zijn ten einde gebragt. Te Utrecht is in 60 jarigen ouderdom overleden onzen voormaligcn stadgenoot P. P. Roorda van Eysinga, oud-Hoogleeraar in de Oostersche Letteren aan de Militaire Academie te Breda, en o. a. lid van de Maat schappij der Ned. Letterkunde alhier. De St.-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delenover de negen eerste maanden van 1856, waaruit blijkt, dat die be dragen hebben ƒ39,896,283.54zijnde 794,195.574 meer dan over genoemd tijdvak in 1855. Men berigt ons, dal Z. M. zich vereenigd heeft met de voordragt van den Minister van Marine omin verband met het voornemen tot den bouw van een vast droog dok voor de grootste schepen aan het Nieuwediep, aan twee der leden van de benoemde Commissie voor dat dok, zijnde de II11. Tromp en Stroolmaneene zending op te dragen naar Engeland en Frankrijk, itol hel opnemen der merkwaardige nieuwe dok-werken aldaar. [IJbl.) Op dc algemeene vergadering der leden van de llollandsche maat schappij van landbouw, onlangs te Delft gehouden, werd besloten, dal hel volgende jaar, in de maand September, de jaarlijksche algemeene tentoon stelling te Amsterdam zal gehouden worden. Op Maandag aanst.zalaan hel locaal van het provinciaal bestuur te Utrecht, worden aanbesteed: hel uitvoeren van eenige vernieuwingen aan het gedenkleeken te Soestdijk, opgerigt ter eere van Willem Frederik George j Lodewijk, Prins van Oranje. Hel verzoek om gratie van den voormaligen uitgever der Amerf. C. Mr. L. Zegers Veeckens, is van de hand gewezen. Naar men verneemt, heeft de lieer Duymaer van Twist, in het kies district Steenwijk benoemd lot lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raaldezer dagen te Zwolle eene bijeenkomst gehad met eene bezending van kiezers uit genoemd district en hun daarbij te kennen gegeven, dat bij allezins erkentelijk was voor hel in hem gesteld vertrouwen, maar zich niettemin genoopt vond, te verklaren, dat hij die betrekking niet koude aanvaarden. In deze bijeenkomst is de Heer Storm van 's Gravcsande voormalig lid der Tweede Kamer, in aanmerking gekomen om, indien de Heer Duymaer vin Twist bij zijn besluit rnogt volharden, in diens plaats in hel district Steenwijk te worden gekozen. [II. C.) Uil Waalwijk wordt hel overlijden gemeld van den Heer J. van Bok hoven, heel- en verloskundige, in 82-jarigen ouderdom, die sedert 1804 aldaar de practijk had uitgeoefend. Twee Geneesheeren aldaar hebben mede hun 50-jarig doctoraal reeds gevierd, terwijl de derde 40 jaren heeft ge- practiseerd. Te Heusden zal op den 28sle0 dezer een tijdstip feestelijk herdacht worden, hetwelk eenige vermelding verdient. 500 jaren geleden, 28 Oct. 1350, gaf vrouwe Johanna, Hertogin van Brabant, de laatste (23ste) vrouwe van Ileusden, aan hare schutters van den voetboog van Sl. Joris aldaar, voor bewezen diensten, eenen Uiterwaard nabij die stad gelegen, om die te hebben en te bezitten ten eeuwigen dage voor hunne erfgenamen en nako melingen. Die gift werd door Graaf Willem de 5dc, nadat llensden op dat tijdstip aan Holland was overgegaan, op St.-Jans avond 1357 bekrachtigd en den 16Jcn Maart 1828 door Koning Willem I nader bevestigd. Dat col- legie is in het bezit van al die oude oirkonden, een schat van zilveren penningen en schilden, prachtige overoude kettingen, papegaai, drinkhoren, enz., enz., eenig in haar soort heeft haar eigen weliiigerigt schut- tersgebouw, hetwelk te dier gelegenheid feestelijk zal worden ingerigt, om dat 500-jarig jubilé met eenigen luister te vieren. Onlangs is gemeld, dat op hel eiland Madera eenige Maleijers met eene boot zijn aangekomen, en men hen verdacht hield, het schip, waarop zij behoorden, te hebben verlaten, na de bemanning te hebben vermoord. Thans verneemt men met zekerheid, dat zij de bekentenis hebben afgelegd, dat zij tot de bemanning van het schip TwentheKapt. Coopmans, behoor den, en dat zij, alvorens dien bodem te verlaten, de Officieren gebonden en het. schip in brand gesloken hebben. De bemanning van het brandende schip is door Kapt. Fouberl voerende het Fransche schip Talisman, gered en te Rio Janeiro aangebraat. De Iieeren C. Conradi, van Schaick, Nielson en J. Ellis, te Para maribo, hebben in de Surinaamsche Courant, dato 2 Augustus jl.eene circulaire geplaatst, waarin zij hunne landgenooten bekend maken met een plan, hetwelk reeds aanvankelijk ten uitvoer is gelegd, om eerie landbouw kundige school of Meltray te slichten, ten einde er van den lande uitbe stede Protestanlsche weezen en arme kinderen van het mannelijke geslacht te plaatsen, het noodige school- en godsdienst-onderwijs te doen ontvan gen, en onder bekwame leidslieden op te voeden voor den landbouw aldaar, en wel bepaald en hoofdzakelijk voor verbouw van inlandsche levensbe hoeften. Daardoor wordt, zoo verklaren bovengenoemde Heereneen twee zijdig en hoogst gewigtig doel bereikt. Het is de opvoeding der kinderen, die niet boven den ouderdom van 13 jaren worden opgenomenen vervol gens de meerdere en ruimere aanvoer van die levensbehoeften die in Suri name gemakkelijk te verbouwen, maar dikwijls, ja over het algemeen schaars en uiterst kostbaar voorhanden zijn. Tot dat einde hebben zij be reids aangekocht de verlaten plantagie Lustrijk, in de Commewijne, waar de noodige verlimmeringen en oprigting van gebouwen geschieden, om, met Gods hulp, tot stand te brengen, wat vcreischt wordt. Het plan heeft de goedkeuring en toejuiching van de Regering mogen wegdragendie als medestichteres aan de vrije ins'elling, erkend onder den naam van Pra- testantseh-Surinaamsch Mettraeene bijdrage van 1900 gulden heeft ge schonken terwijl Z. Exc. de Gouverneur der kolonie eene som van 309 gulden daarvoor beschikbaar heeft gesteld. 's GRAVEN1IAGE 16 October. Z. M. heeft benoemd tot Grootkruis der orde van de Eikenkroon, den Heer Mr. A. Baron Benrinck, buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister aan hel Hof van Groot-Brittannie. Door Z. M. zijn benoemd: lot Procureur bij bet Prov. Geregtshof in Utrecht en de Arrond. Reglbank te Utrecht Mr. D. J. II. van EedenAd vocaat. aldaar; tot Procureur bij bet Prov. Geregtshof in Groningen cn bij de Arrond.-Regtbank te Groningen Mr. B. D. H. Teilegen, Advocaat aldaar, en tol Procureur bij de Arr.-Regtbank te Zierikzce M'. J. P. N. Ermerins, Advocaat aldaar. 11. M. dc Koningin-Moeder wordt binnen eenige dagen van Soestdijk in deze residentie terugverwacht. Ook zal Prins Frederik der Nederlanden nog deze week alhier terugkecrcn.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1