BIDSTOND DE UITBREIDING DER EVANGELIE-VERKONDIGING ONDER DE CHINEZEN nomene expeditie legen de Kabylen in het voorjaar geen plaats had, aan gezien onze troepen nu reeds op alle punten den vijand geslagen en uit zijne stellingen hebben verdreven. Hunne dorpen zijn verbrand en de vijgen- plantages vernield. Vele stammen zijn reeds in onderwerping gekomen en hebben de voorwaarden aangenomen hen door de Franschen opgelegd. Bij dit alles zouden slechts 2 man gedood en 24 gekwetst zijn. 8PAKJB. MADRID, 8 October. De Maarschalk Narvaez heeft een bezoek bij de Koningin afgelegd, maar moet zeer koel zijn ontvangen. Over staatkunde werd daarbij niet gespro ken. De Maarschalk O'Donnell heeft ook een tegenbezoek bij hem afgelegd. De Gacela bevat de verklaring dat de Regering het concordaat met Rome in zijn geheel van kracht beschouwt. Het bewind van den Maarschalk Espartero had de Jesniten uit hun gesticht te Loyolahet eenige hetwelk zij nog in Spanje bezatenverwij derd en hen naar de Balearische eilanden gebannen. Thans hebben zij van de Regering vergunning ontvangen om zich weder in dat gesticht te vestigen. Naar men verneemt zal de Maarschalk Espartero, na de opheffing van den slaat van beleg, cene verantwoording in het licht zenden. ITALIË. Te Milaan is thans van overheidswege bekend gemaakt, dat de Keizer en de Keizerin van Oostenrijk eerst in het begin der maand Januarij e. k. Lombardye zullen bezoeken. Te Florence hebben onder de hoogere standen talrijke gevangenne mingen plaals gehad. Vooral regtsgelecrden zijn daarvan het slagtoffer ge wordenzoo als de Advocaten Rossi, Lapini en Tiani. PRVI8SEX. BERLIJN, 12 October. De Koning is alhier ternggekeerd. De Koningin moetwegens ongesteld heid, nog eenige dagen te Munchen vertoeven. Prins Frederik der Nederlanden is alhier aangekomen en na eenig op onthoud, naar het slot Muskan vertrokken. De Heer A. von Humboldt is door den Keizer van Rusland benoemd tot Ridder van de Alexander Newsky-Orde. Lord Granville, die wegens Engeland de krooningsfeeslen te Moskou heeft bijgewoond, is mede alhier aangekomen. Volgens berigt uit Kopenhagen zou de zaak van den Sondiol eindelijk geregeld zijn, en de Regeringen van Engeland en Denemarken het over de voorwaarden der regeling eens zijn geworden. De lol zou niet meer gehe ven en de doorvoerregten verminderd worden. Dit berigt was gisteren ter beurze van Hamburg aangeplakt. Een van de oudste Generaals in werkelijke dienst, de Luitenant-Ge neraal von Bonin, Bevelhebber van Mainz, heeft dezer dagen zijnen 50-jari- geu diensttijd vervuld. De Pruissische Officieren van de bezetting hebben hem bij die gelegenheid eene eere-degen aangeboden; ook heeft hij van de Oud-Officieren uit Sleeswijk cene kleine zilveren kolomeen model van den kolom van Trajanus, ontvangen. 008TENRIJH, WEENEN, 11 October. Men spreekt alhier van verandering in het Ministerie, ten einde meer eenheid in hel bestuur te brengen. De Heer von Bach zou het Ministerie van Binnenl. Zaken verlaten en Voorzitter van den Rijksraad worden. De nieuwe wet op hel huwelijk, door het concordaat noodzakelijk gewordenzal eerstdaags afgekondigd worden. Voor dc nieuwe inrigling van onderwijs te Salzburg, die onder de leiding der Jesuiten zal staanmoeten reeds 300 kweekelingen zijn inge schreven; de meesten daarvan behooren tot den hoogen Adel. De tegenwoordige hooge temperatuur behoort tot de zeldzaamheden; slechts in de jaren 18021822 en 1839 had men in de maand October zoo danig weder. De warmte bereikte hier in de laatste dagen des middags 20 graden. RI18LA1VD. De Turksche Gezant te Petersburg heeft aldaar voor den tijd van ver scheidene jaren een hotel gehuurdhetgeen tol dusverre niet plaats had. Uit Teheran wordt gemeld dat er onlusten zijn uitgebarsten op den noordelijken grens van Khorassam, waar de stam der Tikeïssen met 12,000 man een inval had gedaan. De Bevelhebber van Astrabad, was hen met eene niet talrijke magt te gemoet gegaan, en had een gevecht geleverd dat niet beslissend was geweest. TURK TE. Dc Regering had onlangs aan het Roomsche Hof openingen gedaan strekkende om tot eene regeling van de aangelegenheden der Roomsche kerk in Turkye te geraken. Volgens een berigt van de lïnivers heeft de Paus niet dienstig geacht daarin te tredenzoo lang de staat der zaken in Turkye niet lot meer vastheid en regelmaat zou gekomen zijn. De Regering heeft eene nieuwe leening van 25 mill, piasters met het huis Rothschild gesloten. De onderhandelingen over dc Vorstendommen zijn, volgens de Presse d'Oricnt, twee maanden uitgesteld. Eene kleine afdeeling Russen houdt nog altijd het Slangen-eiland bezet. De vergunning tot den aanleg van den spoorweg naar den Euphraat is nog niet verleend, zoo als vroeger verkeerdelijk was gemeld. Alleen was het doen van opnemingen toegestaan. De personen die onlangs eenige Engelsche Officieren in den omtrek van Varna hebben vermoord, zijn opgespoord en gevangen genomen. Volgens de Köln. Zeit. zouden dc Griekschc Christenen in Ilerzego- wina zich in eenen deerniswaardigen toesland bevinden. Hunne Aartsbis schoppen en Bisschoppen veroorloven zich geldafpersingen en knevelarijen, nog veel drukkender dan die waaraan de Turksche Pacha's zich overgeven! Zoo heeft de Grieksche Metropolitaan Proeopius in een tijdverloop van jaar in de provincie Bosnië 45,000 ducaten geheven (ƒ250,000). De geloovigen hebben zich beklaagd bij den Patriarch, doch werden niet aangehoord. Thans hebben velen hunner zich tot den Sultan gewendmet de verkla ring dat zij liever lot het Islamismus of het Katholicismus wilden over gaan, dan langer de knevelarijen van den Aartsbisschop Proeopius te dulden. De oogst in Syrië is slecht uitgevallen. STABS UERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den lGdcn October 1856, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Staat van af- en overschrijving en suppleloire begrooLing, dienst 1855, van M™ Regenten van het H. G. of Armen Wees- en Kinderhuis. 2°. Adres van D. van Schie, tot het maken van eene naar buiten open slaande deur aan hel huis Wijk III. N°. 2. 3°. Adres om continuatie van den Stads-Heclmeesler J. L. A. Dcsertine. 4». Begrooting voor 1857 van M™ Regenten van het II. G. of Armen Wees- en Kinderhuis. 5". Eadem van Mrcn Regenten van het R. K. Weeshuis. 6°. Eadem van Mre" Regenten van het Ev. Luth. Weeshuis. 7°. Eadem van Bestuurders van het Minnchuis. 8°. Eadem van Mrcn Regenten der R. K. Armen. K ESKVIEI1WS. Door Z. M. is benoemd tot Prcd. bij de Ilerv. gemeente te Culemborg, overeenkomstig het verlangen van den Kerkeraad, de Heer W. 11. Miran- dollethans te Zijpe. Door Z. M. zijn goedgekeurd de beroepingen van Predikanten, uilge- bragt door de Kerkeraden der navolgende Herv. gemeenten, als: van Op en Neder-Andel, op H. Slolhouber, Prcd. te Huizen; van Noordzijpe, op A. BcgemannPred. te Bovenearspelvan 's Heerenhoek c. a.op W. van Elden, Cand.; van Jaarsveld, op T. van Weslrheene Pz.Cand.en van Wornmels en Hijdaard, op H. M. Laurman Wassenaar Rz., Pred. teWcr- vershoef; alsmede de beroepingen van de Ev.-Luth. gemeente te 'sGraven- hage, op J. A. Schuurman, Pred. te Kampen, en van de Rem.-Geref. ge meente te Moordrecht, op H. C. Rogge, Prop. Ds. J. Stemberg, te Renswoude, heeft voor het beroep naar Oegslgeest bedankt. AKABElDE'lflEüirS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 14Jen October de Heer P. Verkadevan Vlaardingcnin de Genees kunde, na verdediging van zijn Akademisch Proefschrift: Verhandeling over het Trommelvlies en de Gehoorbeentjes. ABV1RTE1VTIEN. Bevallen van eene DOCHTER, E. M. van BEEK, geliefde Echtge noot van Grootebroek, 10 October 1856. W. P. WOLTERS. Eenige Kennisgeving. Op den 7im October 1856 overleed te Leyden na een langdurig en aller geduldigst lijden in den jeugdigen leeftijd van slechts 19 jaren, WILHELM I NA PETRONELLA, innig geliefde jongste Dochlcr van P. STERRENBURG, Weduwe den Wel Eerwaarden Heer S. Pryn. Algerneene Kennisgeving. Te Nebwied a. d. Riiijn, is den 7dcn October 1856 overleden, de Wel-Ed. Zeer Gel. Heer FRANCOIS DOZIJ, Med. Doctor te Leyden, in den ouderdom van bijna 49 jaren. Eenige Kennisgeving. Voor de vele blijken van hartelijke deelneming, bij dc voltrekking van ons Huwelijk ondervondenbetuigen wijook namens wederzijdsche Be trekkingen onzen opreglen dank. C. STROO Leyden, 14 October 1856. A. C. P. STROO, Hasebroek. Voor de vele blijken van deelneming, bij het overlijden van Mejufvrouw C. E. DURÈGE ondervonden, beluigen de Ondergeleekendcn hunnen op reglen dank. J. E. DURÈGE, Leyden, 14 October 1856. A. SCHMIDT. voor Op Maandag den 20slcn October 1856 In do Kerk der Doopsgezinde Gemeente Des avonds ten half acht ure. ^7*3^551P2*" ®0Cl01' KIESE WETTER, hier en elders met roem bekend, éLls&JigtfSa zal Donderdag 16 October, te half acht ure, in de Zaal. van het Nuteenige stukken uil de beste Duilsche Dichters voordragen. Prijs voor eene Dame of een Heer ƒ1.voor Kinderen beneden 16 jaar ƒ0,50.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3