1". der rekening van het fonds wegens de kolonisatie van behoeftigen in de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid over 1854; 2°. der inlichtingen op hel verslag der Commissie uit de Kamerbelast met het onderzoek van de adressen van P. Mandenen anderen betrekkelijk de kerkelijke pensioe nen en 3°. van hel verslag omtrent de uitvoering der wet tot regeling van hel muntwezen in Ncderlandsch Indie over 1855. De Heer Hoynck van Papendreeht heeft, verlof bekomenom op een na der te bepalen dag aan den Minister van Justitie eenige vragen te doen betrekkelijk de uitvoering, welke deze vermeent te moeten geven aan de in der tijd door den vorigen Minister uitgevaardigde circulaire, betreffende de voordragt van personen, tot het bekleeden van regterlijke bedieningen. De vergadering is daarop tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. AMSTERDAM, 13 October. Zalurdag 11. is door de alhier in 1844 gevestigde Rederijkerskamer het feest, ter nagedachtenis van Mr. Willem Bilderdijk, gevierd, naar aanlei ding van den 100slcn verjaardag zijner geboorte (7 Sept. 185G). De Heer Mr. 1. da Costa trad bij die gelegenheid voor eene groote schare op en hield eene indrukwekkende rede, waarin hij eenige hoofdpunten uit het leven van den grooten man aanroerde, en hem vervolgens als dichter en als mcnsch schelste. Van alle kanten werd de redenaar luide toegejuiehd. Des namiddags hebben de leden van de Rederijkerskamer in het locaal Ode'on de feestviering voortgezet, alwaar eenige dichtstukken van Bilderdijk werden voorgedragen, als: De ondergang der eerste ivareld, Floris IV en de Vloek. Daarna werd hel treurspel Floris V (met bekortingen) door eenige ledenwelwillend bijgestaan door den Heer A. Peters en Mej. S. Sa- blairolles ten gehoore gebragl. Op deze voordragt volgde eene cantate: Bilderdijks Eere, muziek van den Heer G. A. lleintze, woorden van den Heer II. J. Schimmel, uitgevoerd met medewerking van leden der lieder tafels Eutonia en Euterpe. Op den achtergrond der feestzaal was de buste van Bilderdijkomstraald door een slerrekrans, geplaatst. Te Lekkerkcrk is op dien dag met goed gevolg te water gelaten het nieuw gebouwde barkschip Isaak da Costagroot circa 320 lasten gebouwd op de werf van den Heer J. de Jong. Terstond daarna is de kiel op gehaald voor een dito schip, hetwelk den naam zal voeren van Bilderdijk. Beide bodems zijn bestemd voor de groote vaart. Omtrent de feestendie bij gelegenheid der aansluiting van de Neder- landsche aan de Duitsche spoorwegenzullen plaats hebbendeelt de A. C. nog het volgende mede: De hooge Regering en de handelsstand zullen den roem des lands en der UoIIandschc gastvrijheid lofwaardig en schitterend handhaven. Het was een gelukkig denkbeeld, onzen geliefden Koning waar dig, voor de genoodigden door de Maatschappij, de zalen van zijn paleis in de hoofdstad tot een feestmaal te ontsluiten, ten blijke zijner persoonlijke belangstelling en sympathie, en de hooge Regering verdient den lof en den dank der natie voor de door haar ten deze genomen uitmuntende maatrege len. De tegenwoordigheid van den Pruissischen Minister von der Heydt aan dit vorstelijk gastmaal, hetwelk door den Minister van Binncnl. Zaken ge presideerd zal wordenis het beste bewijs hoezeer Truissen dit deel van het programma waardeert. Ruim 190 Duitsche genoodigden door de spoorweg maatschappijen omstreeks een gelijk getal llollandschezullen in het Koninklijk paleis aan het feestmaal deelnemen. Ook de stedelijke regering zal niet achterlijk blijven om luister aan de zamenkomst in de hoofdstad hij te zetten. Immers, naar wij vernemen, zal het monument op den Dam nogmaals worden geïllumineerd. Vermoedelijk zullen ook voorname handels huizen niet achterblijven. tegen Perzië met kracht voortgezet, 15,000 man zullen daaraan deelnemen. Twee stoomschepen hadden bevel ontvangen onmiddellijk van Calcutta naar de Perzische golf te vertrekken. FRANKRIJK. PARIJS, 12 October. De Keizer heeft wederom eene wapenschouw gehouden over eene afdee- ling van het leger van Parijs. De geestdrift was minder dan vroeger, den kelijk door de afwezigheid der Keizerin en het ongunstige weder. Ande ren schrijven dit toe aan de ontevredenheid die men bij de soldaten begint op te merken, van wege de karige soldij in vergelijking van de duurte der levensmiddelen. De Keizer blijft bij de Zwitsersche Regering aandringen op de invrij heidstelling van de Koningsgezinde gevangenen te Neufchatel, overtuigd zijnde, dat de Koning van Pruissen zich zeer toegevend zal bcloonen ter. aanzien van de aansluiting van Neufchatel aan Zwitserland. De Keizer heeft te Lyon voor 100,000 fr. zijden stoffen besteld. Op 15 Aug., naamdag des Keizers, hadden de forten van Tunis de gebruikelijke salutschoten niet gedaan. Van hier was bevel gezonden aan den Consul om hiervoor voldoening te eischen. De Bey heeft daarop door zijn vader en twee Ministers zijne verontschuldiging aan den Consul doen toekomen. Men begint zich hier meer en meer bezig te houden met de aanstaande hervatting der zittingen van het Vredes-Congres. Het Jonrn. d. Déb. wijdt hieraan een artikel en zegt dal het Congres omtrent hel oosten weinig te behandelen zal hebben. De zaken van hel Slangen-eiland en van den Be- neden-Donau zijn reeds geschikt en Rusland heeft op beide punten toege geven. De grensscheiding in Bessarabië blijft dus nog maar alleen over. Omtrent de Vorstendommen kan niets bepaald worden, omdat de Com missie tot onderzoek benoemd, nog niet met haar verslag gereed is. Of de zaken van Napels en Neufchatel behandeld zullen worden is twijfelach tig, misschien zijn die voor de zittingen van het Congres reeds geschikt. De Engelsche bladen zijn het over het te houden Congres niet eens. Terwijl de Globe de zamenkomst der gevolmagligden voor onwaarschijnlijk houdtverklaart de Morn. Postdat de bijeenkomst zeker aanslaande is. De Weener correspondent van de Times verzekert dat het Keizer Napo leons wenscli is alhier een blijvend Congres te hebben, maar dal Oostenrijk zich daar tegen verzet. Ter beurze was lieden het gerucht verspreid dat de lieer Brenier, Fransch Gezant bij het Hof van de Beide-Sicilicnwas teruggeroepen. Men verzekert dat de Commissarissen van Policie den geheimen last hebben ontvangen, den handwerkslieden in hunne geschillen met de ltuis- heeren de hand boven het hoofd te houden. De Baron Rothschild moet aan de bank al het goud aangeboden heb ben, dat zij in de tegenwoordige omstandigheden mogt noodig hebben. Omtrent het verslag van den Minister van Finantien wordt door de Times aangemerkt, dat het de verlangde uitwerking niet zal hebben, en de verwarring slechts zal doen toenemen. Uit de thans opgemaakte staten blijkt, dat de indirecte belastingen gedurende de maand Sept. jl. 16,199,000 fr. meer dan in 1854 en 14,500,000 fr. meer dan in 1855 hebben opgebragt. De handelszaken blijven hier steeds in eenen staal van volslagen onze kerheid en verwarring. liet verdient evenwel vermelding, als eene gunstige omstandigheid, dat er tot nog toe, voor zoo ver bekend geworden is, geene i bankroeten voorkomen. Men mag alzoo aannemen, dat de handel van Frankrijk innerlijk gezond is, en dal de overdreven speculatie zich nage noeg geheel lot de effectenbeurs heeft bepaald. Ingevolge bevel van den Minister van Finantien zullen thans ook de I munten te BordeauxRijsscl en Rouaan beginnen goud- en zilvergeld te slaan; zoodat binnen kon de gezamenllijke munten van Frankrijk dagelijks voor 10 miilioen fr. aan gemunt geld zullen kunnen leveren. Voortdurend worden er te Havre voorwerpen ontscheept die Prins Napoleon op zijne reize heeft verzameld. Onder die voorwerpen is een stuk geschut, volgens eene nieuwe wijze zamengeslelden onlangs in Zweden beproefddat te Norlkoeping hem is aangeboden. De Prins zal eene uitvoe rige beschrijving van zijne reis uitgeven, die op de Keizerlijke drukkerij zal worden gedrukt. De,Heer Ronceray, die naar New-York is geweest, ter opsporing van hen, die_onlangs de Noorder-spoorweg maatschappij hebben bestolen, is alhier teruggekeerd. Drie der schuldigen de Gebroeders Grellet en Perrault, bevinden zich reeds in hechtenis. Zij waren voornemens geweest weder naar Frankrijk terug te keeren, om zich ter beschikking van het geregt te stellen, maar eenige reglsgeleerden te New-York hadden hen overgehaald dit plan te laten varen, daar volgens hen, hunne uitlevering onmogelijk kon plaats hebben. Bij het vertrek van den lieer Ronceray, was men op het spoor van Carpentier en andere schuldigen, en waarschijnlijk zijn zij nu reeds aangehouden. Te Marseille zijn wederom 175,000 mudden graan aangevoerd; de prij zen blijven stand houden. De bevolking van Lyon is in de laatste 5 jaren met 34,227 inwoners toegenomen, en telt thans 292,721 zielen. Volgens VAvenir is de godsdienstoefening der Protestanten te St. Bel, nabij Lyon, op bevel van den Prefect, gesehorst. De leden der gemeenten vonden des Zondags de deuren der kerk gesloten en door de gendarmerie bewaakt. Te Melz heeft een tweegevecht plaats gehad tusschen twee kwecke- lingen van de artillerie- en genieschoolwaarbij een hunner is omgekomen. Al de leerlingen hebben den rouw aangenomen en eischen dat de dader van de school worde weggezonden. Volgens berigt uit Algerië zou het waarschijnlijk zijn, dat de voorgc- t BIJ1TKNLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 12 October. De zaak van de Royal British bank is in zooverre tot eene beslissing gekomendat de inrigling in staat van faillissement is verklaard. Zijdie gelden hadden ingelegd zullen meer dan 30 pCt. van hun kapitaal verliezen en de actiehouders al het gestorte. Volgens berigt van den Brilschcn Zaakgelastigde te Madridwas de lieer Mora, aldaar wegens bijbelverspreiding gevangen genomen, reeds in veiligheid te Bayonne, op Fransch grondgebied, aangekomen. Hij had zich reeds op weg naar Engeland begeven. Bij den juwelier Richard Willis heeft eene stoute inbraak plaats ge had, zijnde o. a. geroofd 500 aquamarins, 5000 donkerkleurige amelhijsten, 500 gele dito en verscheiden diamanten en andere kostbaarheden. Eenige der daders zijn gevat. - Hel is den Directeur van policie, den IleerLund, gelukt W. J. Robson die het bestuur van het kristallen paleis zoo zwaar bestolen had, te Kopen hagen te doen gevangen neinen, en herwaarts te doen overvoeren. Na de volvoering van zijn misdrijf was Robson nog gedurende 8 dagen in deze hoofdstad gebleven, en is toen, onkenbaar vermomd, eerst naar Frankrijk en België, van daar naar Hannover en eindelijk naar Kopenhagen gereisd. De Heer II. Brennan, te Dublin, heeft aangeboden gratis al den wijn te leveren voor het Ier cere van de Krimhelden te houden feest. Men bere kent dat hem dit op ƒ2400 zal te slaan komen. Te Stockton zijn de uitgestrekte pakhuizen van de HII. Brailhwaite en Sons, door brand vernield. Die gebouwen waren gevuld met olie, talk, buskruid, enz. De schade wordt geschat op omstreeks ƒ100,000. De West-Indische brievenmaal heeft het berigt aangebragt dal St. Vin cent zwaar door de cholera wordt geteisterd, en dat er reeds 1200 men- schcn waren overleden. Volgens berigt uit Bombay worden de toebereidselen tot de expeditie

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2