LEYDSCHE COI MAN 183G. WOENSDAG 15 OCTORER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN14 October. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft Zondag 11., vergezeld van zijnen Gouverneur Jhr. de Casembroot, een bezoek afgelegd bij H. M. de Koningin- Moeder op Soestdijk. Wij vernemen dat Dr. Kiesewetler, hier en elders beroemd om de juiste opvatting, degelijke voordragt en het vuur waarmede hij Schiller, Goethe, Uhland, Shakespeare wedergeeft, Donderdag avond eene opentlijke voordragt zal houden. Schriftelijke verklaringen van hooggeleerde en zeer bevoegde beoordeelaarsgetuigen dat hij voor weinige dagen te Utrecht vier malen met algemeene toejuichingen is aangehoord; dus zal eene gelegenheid die zich zoo zelden aanbiedt, voorzeker gretig worden aangegrepen hier, waar door HH. Studenten, zoowel als door de burgers, de uiterlijke wel sprekendheid zoo hoog gesteld en met zoo veel ijver wordt beoefend. (Zie de Advertentie). Zaturdag 11. tegen den avond had een 6-jarig knaapje, die op eene schuit met hooi geladen, in de Koepoorlsgracht liggende, wilde springen, het ongeluk daar af in het water te vallen, in zijnen val eenig hooi mede slepende, dal hem bedekte. Niemand had van het gebeurde iets gemerkt, en toen men later het kind ondekte, waren de aangewende middelen tot opwekking der levensgeesten vruchteloos. De bedroefde ouders mogten slechts een lijkje terug zien. De Alg. Komt- en Letterb. liet berigl mededeelende van het overlijden van onzen stadgenoot, Dr. F. Dozy, Phil. Nat. en Med. Doctor, zegt daar bij het volgende: Niet alleen was hij een zeer kundig, ijverig en mensch- lievend Geneesheer, maar hij heeft zich ook door de beoefening der kruid kunde eene Europesche vermaardheid verworven. In 1831 tijdens de cholera-epidemie heersehte, wijdde hij zich geheel aan de behandeling dei- door die ziekte aangetasten, die in de gasthuizen verpleegd werden; hij werd dien ten gevolge honoris causa tol Doctor in de Geneeskunde bevor derd cn gaf later een verslag uil over de epidemie. Hij was een ijverig lid der vereeniging voor de Flora van Nederland en zijne Oost Indische bezit tingen, die hem veel te danken heeft; o. a. was hem de zorg voor het herbarium toevertrouwd. Daarenboven werd onder zijne redactie hel Neder- landsch kruidkundig archief uitgegeven. Bovenal heeft hij in de welen- schappelijke wereld een eervollen naam verworven door de beide werken die hij gezamentlijk met zijnen vriend Dr. J. II. Molkenboer heeft uitgegeven, namelijkMusei frondosi inediti Archipelagi Indici en Bryologia Javanica. Naar men verneemt, hebben Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land zich tot Z. M. den Koning gewendmet reclames legen het door de Staten van Holland maar meer nog in het bijzonder tegen het door de Sta ten van Noordholland, op 3 Jul ij jl. vastgesteld reglement. Bij Kon. besluit is bepaald: dat de Commissarissen van Policie, in de arrondissements hoofdplaatsen in functie zijnde, bij eene gewone zwarte kleeding, om den hals en over het vest zullen dragen en sautoir een lint van oranje zijde, breed 6 Ned duimen, aan weerszijden ter breedte van lj duim, met zilver geboord, aan welk lint midden voor de borst hangende is een zilveren penning, aan de eene zijde voorzien van het Rijks-wapen, aan de andere zijde met het opschrilt Commissaris van Polieie der ge meente dat gelijk onderscheidingstcekenmet het opschrift Commis saris van Rijkspolitie, zal gedragen worden door de Commissarissen speciaal voor de Rijkspolicie aangesteld; en dat Commissarissen van Policie in die gemeenten, waar geene reglbank gevestigd is, den hierboven omschreven penning op dezelfde wijze zullen dragen aan een koord van oranje zijde. Ten einde hel oponthoud aan de grenzen der met de spoorwegen her waarts komende vreemde reizigers, zooveel mogelijk te bekorten, is aan de betrokken Commissarissen van Rijks-Policie, met wijziging van vroegere instruction, door den Minister van Justitie de last verstrekt, om voortaan alleen van die vreemdelingen de paspoorten te registrerenten opzigte van welke hiervoor bijzondere redenen mogten beslaan. Uit Doesburg wordt gemeld dat in de vorige week van drie crimineel veroordeelden, die van Arnhem naar Leeuwarden werden overgebragt, twee middel hebben gevonden aan hunne bewakers te ontsnappen, en in het hosch nabij Dieren zijn verdwenen. Zij moesten eene 15-jarige gevangenis straf ondergaan. Aan de Wetgevende Kamer in Luxemburg zijn door den Minister Si mons de wijzigingen kenbaar gemaakt, welke het Bewind verlangt, dat in de staatsregeling zullen worden gebragt. De voornaamste zijn eene verhoo ging van de civile lijst; eene aanzienlijke verhooging van den census; eene bekorting der zittingeneene splitsing der begrooting in eene vaste en eene voor wijziging vatbare afdecling; de benoeming van den Voorzitter dei- Kamer door het Hoog Bewind. De voorstanders en tegenstanders worden voor nagenoeg even sterk gehouden, en de Prins-Stedehouder moet de leden hebben vermaand om zonder omwegen voor hun gevoelen uil te komen. De R. K. geestelijkheid zal zich, volgens de Tijd, meer en meer toeleggen op de bekeering der Zwarten in West-Indië. Wederom zijn zes Zusters van Roozendaal in zee gegaan met het schip de Snelheid Kapt. Henning, om naar Suriname vervoerd te worden, ten einde er het onderwijs en de opleiding van kleine zwartjes op zich te nemen. 's GRAVEND AGE, 14 October. Aan Dr. T. J. van Halen te Roermond, is vergunning verleend lol het. aannemen der onderscheidingsteekenen van Commandeur der orde van Isabella la Calolica, hem door de Koningin van Spanje geschonken. Door Z. M. is benoemd lot Regter in de Arrond.-Reglb. te Rotterdam Mr. 11. A. A. van Rerkel, thans plaatsvervangend Kanlonregter Ie Delft en tol Kanlonregter te Apeldoorn Mr. J. F. H. van der Feltz, thans Kanlon regter te Lochem. Zaturdag avond is alhier aangekomen Graaf de Marnix Groot meester van Z. M. den Koning der Belgenbelast met depêches voor ons Hof. Genoemde lieer heeft Zondag morgen deze stad weder verlaten. De Minister van Binnen!. Zaken zal op Zaturdag aanst. geen gehoor verkenen. De HH. Enthoven en C". c. s., hebben op nieuw een adres aan de Tweede Kamer der Slaten-Generaal gerigt, tot antwoord in de zaak der Oost Indische duitenplaatjes, op hetgeen te dier zake in een vroeger adres der Ileeren P. van Missingen en C°. was gezegd. Bij de Tweede Kamer is ingekomen eene voordragt op de regeling der zamenstelling en bevoegdheid van den Raad van State. Deze voordragt, is geheel gelijkluidend met die, welke in de vorige zitting was ingediend. Aan de ÏHr. C. wordt.van hier geschreven: De mededecling der Pror. Dr. C., dat na de Kersvacantie onmiddellijk een wets ontwerp op liet lager onderwijs bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, vindt hier nog geen algemeen geloof. Evenzeer betwijfelt men, dat de oppositie voor goed heeft afgezien van het indienen van cenig voorstel van belasting-verminderingal moge bet niet van dien omvang zijn, als aanvankelijk was beraamd. In dien wij wel onderrigt zijn, heeft de Minister van Binnenl. Zaken, die we ken lang, met de grootste inspanning aan verschillende hoogst belangrijke aangelegenheden van stoffelijken aard, arbeidde, vooral veel tijd besteed, aan voorbereidende werkzaamheden tot verwezentlijking van de plannen waarop het noorden des Rijks zoo lang reeds met ongeduld wacht. Nopens hel eindverslag van de onlvangene en verdeelde geldengegeven tot leni ging van den nood der behoefiigen door den watersnood van 1854, waar over onlangs menig woord werd gesproken, meenen wij te welen, dal later ingekomen gelden cn het elders inkasseren van waarde in papierhet niet mogelijk maaktendaarover tot nn toe eene iinaal afgeslotcne rekening te geven. Binnen weinige weken is die echter te wachten. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 13 October. In deze zitting die door 40 leden en al de Ministers werd bijgewoond zijn ingekomen de navolgende wets ontwerpen: een tot wijziging van Hoofd stuk IV der Slaatsbegrooting voor 1855; een tot regeling der zamenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State, dat in de vorige zitting onaf gedaan bleef; 28 tot vereeniging van gemeenten, die mede onafgedaan ble ven; 2 tol wijziging der militaire pensioenwetten voor de zee- en landmagl, en eene nota van wijziging en bijlagen behoorende tot Hoofdstuk X der Slaatsbegrooting voor 1857. Daarop hebben de beraadslagingen plaats gehad over de op lieden aan de orde gestelde wets-ontwerpen. Dat tot vaststelling der begrooliug van uitgaven wegens den arbeid der gevangenen over 1857 gaf aanleiding tot eene langdurige overweging. Aan de algemeene beschouwingen namen deel de Ileeren van Bosse, Rochusseu en de Minister van Justitie. Na eene verandering in art. 3 der voordragt, werd dit wels-ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. De wetsontwerpen tot onteigening van percelen, ten behoeve van de ver betering van het kanaal genaamd hel Dokkumer Grootdiep, en tot goed keuring eener ruiling tusschen den Slaat en de gemeente Roermondworden met algemeene stemmen aangenomen. Aan de behandeling van het wets ontwerp, tot vaststelling der raming van uilgaven wegens verstrekkingen voor het Departement van Oorlog, dienst 1856, namen deel de Ileeren ter Bruggen Hugenholtz cn van Bosse. waarna het met 26 tegen 12 stemmen werd aangenomen. De Kamer nam daarop zonder hoofdelijke stemming aan de eoncltisien:

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1