LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 10 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BUVNENLANDSCnE BERIGTEN. LE Y DEN 9 October. Naar men verneemt zullen vele ingezetenen alhier zich bij adres lot den Gemeenteraad wenden, ten einde de intrekking van de nieuwe plaatselijke belasting te verzoeken, en voor te stellen in de behoeften van dit jaar door eene leening te voorzien. Bij Kon. besluit van 29 Sept. jl. is aan de gemeente Haarlemmermeer verleend een wapen, bestaande uit een gecoupeerd schild, waarvan hel bo vengedeelte voorstelt een veld van lazuur (blaauw), waarop gouden kore naren prijken; op hel onderste gedeelte van het schild zijn baren van la zuur, waaruit de korenaren rijzen. In de onlangs gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der Holl. Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen is de volgende prijs vraag uitgeschreven: Als proeve van Proza: Een gedenkschrift van den volksgeest in Noord-Nederland in de jaren 18301831, waarvoor is uit geloofd eene gouden medaille ter waarde van ƒ300. In te zenden voor 1 Jauuarij 1858. Buitendien wordt eene gouden medaille, van ƒ150, uit geloofd voor een in handschrift, volgens de bepalingen op de prijsvragen in gezonden geschrift behoorende tot een der vakkeu van Wijsbegeerte, Schoone Kunsten, Taalkunde, Geschiedenis, Poëzij en Proza. De antwoorden op die prijsvragen moeten gezonden worden aan Dr. S. H. RinkosAlgemeen Secretaris der Maatschappij. De Staats-Coiir. bevat eene uitnoodiging van de Commissarissen van H. M. de Koningin van Groot-Brittannië aan de kunstenaars in alle landen, tof bet inzenden van het model voor een gedenkleeken van den Hertog van Wellington, ten einde te worden geplaatst in de Pauluskerk te Londen. Hel gedenkleeken zal mogen zijn, geheel of ten deele, van marmer, brons of graniet, het voetstuk niet grooter dan van 13 op 9 voeten; de kosten niet hooger dan van 20 000 Voor hel best gekeurd ontwerp zal worden verleend 700 voor het tweede 500voor het derde 300; voor het vierde 200; vóór hel vijfde tot het negende elk 100 Nadere inlichting wordt verleent door den raad van bestuur der Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten, te Amsterdam. -ln de zomervergaderingen van de provinciale commission van onder wijs, zijn geëxamineerd en toegelaten: 2 onderwijzers van den lstcn rang; 33 onderwijzers van den 2dcn rang, GO van den 3Jcn rang, 75 van den 4dcn rang, 5 huisonderwijzers, 6G schoolhouderessen en 4 huisonderwijzeressen. Uit eene nota, betrekkelijk de ontvangsten en uitgaven der brieven- posterij, blijkt, dat de briefwisseling nog altijd blijft toenemen. Van de portbclalende binnenlandsche brieven bedroeg de hoeveelheid: over de maand Aug. 1850, 361,311; 1851, 740,443; 1852, 825,022; 1853, 915,872; 1854, 958,944; 1855, 1,003,445; 1851!1,068,527 stuks. Het getal der buiten- landsche brieven, waarvoor port ten behoeve van het Rijk is geheven, be droeg: over de maanden Augustus 1850, 183,531; 1851, 199,639; 1852, 233 730; 1853, 251,570; 1854, 262,002; 1855,279,724; 1856,302,776 stuks. De opbrengst der brievenposterij geeft bij eene vergelijking over 8 maanden van 1850 en 1856, eene aanwinst van f 210,842.17. He manschappen van hel ontbonden Engelsch-Duilsch legioen, die zich te Rotterdam bevinden, hebben in de laatste dagen een zeer goed leven ge nomen. De mcesten hunner hadden eene aanzienlijke som (ƒ360) ontvangen. Naar men zegt is op een dag meer dan ƒ50,000 aan hen uitbetaald. Velen hunner die zich voor de dienst in Oosl-lndië hebben verbonden, zijn reeds naar Harderwijk vertrokken. Te Amsterdam is een beurs-committe' opgerigl, waardoor in eene be- staande behoefte wordt voorzien. Dit committé zal zich bezig houden met <lc handhaving van een reglement, betreffende den handel in openbare fondsen en het. opmaken van de prijsnotering; ook zal bet zorgen dat bedriegelijke fondsen van de beurs zullen uitgesloten wordenuitspraak doen in alle ge schillen die in den fondsenhandel ontslaanen in het algemeen de belangen der fondsenhouders, zoowel hier te lande als in het buitenland, behartigen. Bij gelegenheid van de zoo zeer gewenschle aansluiting van den Rijn spoorweg aan het nel der Duilsche spoorwegen zal op den 17dcI1 October een feestlrcin een aantal genoodigdeti, zoo uil ons land, als uit Pillissen, naar Amsterdam voeren, en zal hun aldaar een gaslmaal worden aangebo den. Den volgenden dag zal de feesltrein den groolen weg openen en door hel bestuur van den Keulcn-Mindener-sporweg te Dentz, tegenover Keulen, een diner gegeven worden. Gelijktijdig zuilen te Amsterdam en te Keulen, feesten plaals hebben, waarbij in luatslgenoemde stad, gelijk ver zekerd wordt, de Dom zal worden geïllumineerd. Ten slotte zal door den Handelstand le Rotterdam op het Yachtclubhuis een diner worden gegeven. Uit Enschedé wordt gemeld, dal men aldaar den winter met bezorgd heid te gemoet gaatwegens de weinige bestellingen die voor het binnen land worden ontvangen. De fabrieken die voor de koloniën werken, hadden ook geen voordeelig iiilzigt, van wege de ongunstige berigten omlreul de markt op Java. Te Groningen is hij de Diiconie de llerv. Gemeente wederom cer.c obligatie 3 pCt. Nat. Schuld groot ƒ1000 van een onbekende ontvangen. Als een voorbeeld van bijzonder groole vruchtbaarheid in dit jaar ver dient gemeld le worden, dal le Mindersclienin Frieslandop een pondemaat land (1/3 bunder) voor den slok op 200 korven aardappelen zijn gedold (gerooid). Dat te Gcrkesklooster, op 't zoogenaamde middelland van den Heer Bolhuis, van 3i pondemaat (650 14 voets roeden) de hoogst aanzien lijke hoeveelheid van 126 mudden goede haver is gedorschten dat op soort gelijk land bij van der Mei, te Stroobos, op een plek grond van 140 (J4 voets) roeden 12 mudden groole booncn zijn gegroeid. Aan de Middelb. Cour. wordt uit Schoondijk geschreven Aangaande de aardappeloogst kunnen wij uit deze streken de beste berigten inzenden, liet beschot is overvloedig en de aardappel in liet algemeen zeer goed, ter wijl de prijs, in evenredigheid met alle producten, zeer goedkoop mag ge noemd worden. Goede aardappelen zijn voor ƒ1.50 a ƒ1.75 te koop. Te Ylissingen bad Zaturdag 11. een treffend ongeval plaats. Eene vrouw ging met baar 6-jarig zoonlje over de Bierkade; liet knaapje ver wijdert zieh van de moeder en valt in hel water. De moeder, bet gevaar van baar kind ziende, stort zich in den stroom, maar blijft aan de kettin gen van eene aldaar liggende oude loodsboot hangen. Op haar angstgeschrei kwamen vele personen ter hulp aansnellen, o. a. de zoon van den Z'weed- schen Consul, die in liet water sprong en drie malen naar het kind dook, maar te vergeefs. Na lang zoeken is bet kind dood opgehaald. Ook op het eiland Texel is oen loodsleerling, zoon eener weduwe, door liet zeil over boord geslagen en verdronken. Hij is de derde zoon die ge noemde vrouw op dezelfde nootlotlige wijze verliest. - ln de gemeente Halsteren, nabij Bergen-op-Zoombeeft de gewoonte, om de kermis door bet gebruik van eene groole hoeveelheid sterken drank in te wijden, een noodlottig gevolg gehad. Een arbeider, genaamd A. Lan- genberg, een jongeling van 21 jaren, leed aan de koorts; zijne makkers raadden hem aan door jenever die af le drinken, waarvan de uitslag was, dal bij er onder bezweek, en dood bij zijne moeder, eene weduwe wier steun hij was, te huis werd gebragt. Zaturdag 11. is te Bladcl (Noordbrabant) een kind van Mevrouw de AA'cd. J., door den slag van eene molenwiek, welke het kind al spelende wilde grijpengedood. De Java-Bode deelt het volgende mede: Op 10 Julij had een vreese- lijk ongeluk plaals. Aan boord van bet Nederl. koopvaardijschip Resident van Son, Kapt. Kramers, werden goederen, bestemd naar Japan, overge nomen, waaronder ook twee 80-ponders. Gedurende het overhijschenbra ken de takels en blokken, en de 80-ponder, een gewigt hebbende van 20.000 IC, viel in 't water. De 2de stuurman J. YVithuys op dat oogenblik juist digthij zijnde en in de lakeis verward rakende, werden de heide beencu letterlijk afgesneden en was dadelijk een lijk. Reeds vier reizen had dit jonge menseh, die slechts den ouderdom van ruim 22 jaren had bereikt, met genoemden Kapitein gemaakt en hij was om zijne goede hoedanigheden algemeen geacht en bemind. Zijne ouders verliezen in hem een veelbelo- venden zoon, de laatste, die luin van zeven was overgebleven. 's GRAVENHAGE 9 October. Bij Kon. bes'.uit zijn benoemd tol Officier van Justitie bij de Arr.-Regt- bank te Groningen, Mr. Jj. J. Nepveu tot Atneide, thans tot in betrek king bij de Arr.-Reglbank te Zwolle; en tol Officier van Justitie bij de Arr.-Ileglbank le Zwolle, ïïr. 11. Machielsenthans in die betrekking bij de Arr.-Reglbank te Almelo. De Minister van Marine zal op morgen geen gehoor vcrleenen. Eergisteren heeft de Heer M1'. J. A. Pliilipse, Aroorzitter van liet Prov. Geregishof in Zuidhollandop zijn buitengoed Leeuwendaal, een prachtig afscheidsdiner aangeboden aan den Heer Mr. J. AY. Gefken, benoemd Proc.- Geueraal aan liet Geregishof in Suriname. Heden zal aan de Commissie voor de Willemskerk alhier de van wege Z. M. geschonken predikstoel worden overgegeven. Dit stuk, alsmede liet zilver voor de Avondmaalsbedieningdal ook door den Koning is ge schonken, wordt zeer geroemd. Tot Organist bij genoemde kerk is aange steld de Heer G. P. Koning, le Briclle. Heden vertrekt van bier de lieer Conrad, Hoofdingenieur en Voorzitter der internationale Suez-Commissie. De tijd van terugkomst is zeer onbe stemd, en hangt geheel af van den loop der le verriglen werkzaamheden.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1