LEYDSCHE P COURANT. N°. 1 WOENSDAG 8 OCTOBER. 1 8D6. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BHVNENLANDSCnE BERIGTEN. LEY DEN, 7 October. Jhr. de Casembroot, Gouverneur van Z. K. II. den Prins van Oranje, is door den Koning van Wurtemberg benoemd lot Commandeur van de Fredriks ordeen Jhr, de Geer, Ordonnans-Officier van Z. M.lol Ridder van die orde. In de maand September zijn binnen deze Gemeente overleden 70 personen als: 15 mannen, 13 vrouwen, 29 zoons en 19 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 4. Geboren 93 kinderen, als: 49 zoons en 44 doch ters; waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 19 huwelijken. In September zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 113,164 personen en is ontvangen 107,753.06; op den Rijnspoorweg vervoerd 78,127 personen en ontvangen 135,934.67^. liet ingestelde geregtelijke onderzoek naar de oorzaak van het onheil, in den avond van 10 Atig. jl. op den spoorweg nabij Schiedam voorgeval len, heeft geleid lot de overtuiging, dat dit alleen te wijten is geweest aan eenen zamenloop van noodlottige omstandighedenen heeft alzoo tot ge nerlei strafvervolging aanleiding gegeven. (St. Cour.) De Ilooggel. Heer S. Muller, sedert 1827 Hoogleeraar aan de kweek school van de Doopsgezinde Sociëteit, heeft voor eenige dagen zijn ontslag, uit hoofde van 72 jarigen leeftijd, gevraagd, hetwelk hem op de meest ver- eerende wijze werd verleendonder dankbetuiging voor de uitstekende diensten aan de sociëteit bewezen. Aan de Hoogeschool te Utrecht zijn sedert Maart ingeschreven 115 studenten als: Godgeleerdheid 52, Rcglen 36, Geneeskunde 21Wis- en Natuurkunde 4, Letteren 2, alsmede nog 19 die aan de Alhenaea studeren. De locomotief en tender die bij hel ongeluk op den Rijnspoorweg aan de Jeremiebrugbij Utrecht, in het water waren geraakt, en langzamer hand al dieper en dieper zonken, zijn zonder ongeluk naar boven gebragt. F.ene groote menigte nieuwsgierigen had zich aldaar verzameld om daarvan getuige te zijn. l)e machinist, die de locomotief tijdens hel ongeluk bestuurde, is ontsla gen; hij had verklaard niet goed van gezigt te zijn. De voormalige Gouverneur van Ned.-Indië, Mr. Duymaer van Twist, is Vrijdag 11. bij zijne aankomst te Deventer door de ingezetenen feestelijk ontvangen. Eene commissie uil den Gemeenteraad heeft hem met zijne be houden terugkomst geluk gewenscht. De Pr. Jss. C. deelt het volgende mede: Onder de oppositiepartij in de Tweede Kamer bestond het planom in de tegenwoordige zitting weder een bepaald voorstel lot vermindering der belastingen en wel tol afschaffing van den accijns op de brandstoffen, te doen. Volgens berigten, die wij uil eene zeer goede bron ontvangen, schijnt het, dal men dat voornemen thans heeft laten varenna overweging van hetgeen door den Minister van Finan- ticn bij de indiening der staalsbegrooting voor 1857 medegedeeld is. In wel onderrigle kringen te 's Hage wordt verder verzekerd, dat de Tweede Kamer binnen kort na afloop van het voorloopig onderzoek der begrooting, voor geruimen tijd uileen zal gaan, en dat spoedig na de Kersvacanlie dooi de Regering een wets-ontwerp lot regeling van het lager onderwijsen niet de overige takken van hel onderwijs betreffende, ingediend zal worden. 's G RAVENHAGE 7 October. De 2Je Luitenant bij het corps Mariniers J. A. IJ. van Es, is benoemd tot lsl™ Luitenant bij gemeld corps. Bij den Minister van Finantien is ontvangen 3.96door een onbe kende, onder het postmerk Arnhem, tol voldoening van inkomende regten, ingezonden. De afdeelingcn van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben een aanvang gemaakt met het onderzoek van de staalsbegrooting voor hel jaar 1857. Naar men verneemt, zal de Heer Mr. J. VV. Gefken, nieuw benoemd Procureur-Generaal bij het Hoog Geregtshof in Suriname, omstreeks de helft der volgende maand de reis derwaarts ondernemen. Volgens de bij het Dep. van Koloniën ontvangen berigten uit Suriname, wan 5 September, was de gezondheidstoestand in de kolonie voldoende, ter wijl rust en orde allerwege heersehten. ROTTEKDAM, 6 October. Alhier zijn dezer dagen weder 170 manschappen aarfgebragtdie tot het Engelsch vreemden legioen behoord hebben. Zij zijn uit Engeland gekomen «lil bij het Consulaat alhier het overige van hunne gage te ontvangen, en zullen denkelijk dienst onder onze koloniale troepen nemen. Heden morgen is zekere vrouw Schilder, woonachtig in de Kral- testeeg alhierna het gebruik van eene kop koffijzoo onpasselijk ge worden dat er vermoeden van vergiftiging ontstond. De reeds bejaarde vrouw begaf zicheen onaangenamen smaak aan de koffij bespeurende en op de koffij eene roodachtige slof ziende drijvendaarmede naar de buren aan de overzijde van de slraat, waar zij hel haar overkomene verhalende eensklaps ineeuzeeg, waarop terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen. De vrouw verkeert in zorgwekkenden toestand. Eene buurvrouwis voor loopig in hechtenis genomen, als verdacht niet vreemd aan deze zaak te zijn.(Tl. C.) BLHTENLANDSCIIK BERIGTEN. K ELGI K. BRUSSEL, 6 October. De Russische Gezant heeft aan den Hertog van Brabant, namens Keizer Alexanderhet Grootkruis der orde van den II. Andreas overhandigd. Naar men verzekert is het Ministerie voornemens, aan heldoor de liooge geestelijkheid tegen onderscheidene inrigtingen van onderwijs openlijk uitge sproken vonnis geen gevolg te geven. De Minister van Buitenl. Zaken zou in eene depêche aan den Vertegenwoordiger van België bij het lloomsche hof verklaard hebben, dat de Regering de scheidslinie lusschen hel poli tieke en hel godsdienstige terrein niet wil laten uitwissehenterwijl het eerstdaags uit te vaardigen programma van de lessen der Genlsche hooge school door den Minister van Binnenl. Zaken vastgesteld zou zijn, zonder eenige wijziging strekkende om de grieven der geestelijkheid weg te nemen. De Messager de Gancl zegt het volgendeOnze bevolking heeft op de lasteringen van den Bisschop van Gent, ten opzigle onzer scholen, loffe lijk geantwoord. Het aantal der leerlingen aan het Athenaeum en de mid delbare school is aanzienlijk grooler dan in het vorige jaar. De Gemeenteraad van Aalst heeft bij de Regering een protest inge diend tegen het mandement van den Bisschop van Gentten opzigtc van de school in die gemeente. De Raad verklaart al die beliglingcn voor onge grond, en noodigt de ouders en voogden uit bij voortduring vertrouwen te hebben in de zedelijkheid en bekwaamheid van de onderwijzers, alsmede in de bestendige zorg van de schoolcommissie. De Bisschop van Gent heeft dit protest beantwoord, verklarende dal het .godsdienstig onderwijs in genoemde school door leeken wordt gegeven -iels dat alleen aan de kerk toebehoord; gelijk zulks ook vroeger door den tegenwoordigen Minister van Binnenl. Zaken volkomen is erkend. In eene der kolenmijnen van Henegouwen heeft eene ontploffing plaats gehad, waardoor 2 werklieden gedood en 10 zijn gekwetst. ENGELAND. LONDEN, 5 October. A'olgens de Times wordt er dagelijks 40,000 aan goud hier te lande uit gevoerd, zoodal er weder eene verhooging van het disconto is te verwachten. De Morning-Post, die met de Times en meer andere bladenniet op houdt de Russische regering te verguizen, geeft thans aan de kapitalisten in Engeland en Frankrijk den raad, geen geld te verstrekken teil behoeve van de ontworpen spoorwegen in Rusland. Naar men verzekert hebben onderscheidene regementen bevel ontvan gen zich naar Malta in te schepen hetgeen men in verband brengt met de Aapelsche zaken. Voor de ontbinding van het Engèlsch-Duitsch hulplegioen, had er eené wapenschouw over die troepen nabij Colchester plaats. Ongeveer 6000 man waren daar, onder de bevelen van den Luitenant-Kolonel von Ilake, vêreenigd en voerden een spiegelgevecht uitwaarna de Bevelhebber van het Corps, Baron von Slulterheim, met eene hartelijke aansjraak in de Hoogduitsche taal van zijne onderhoorigen afscheid nam. Eergisteren is de voormalige Koning van Bonny, in westelijk Afrika, Pepple genaamd, alhier gedoopt. Hij was door de hoofden zijns volks afge zet, omdat hij met de Eugeische Regering zich had verbonden lot het af schaffen van den slavenhandel. De gedoopte is een neger van rijzige gestalte en schrander voorkomen. Eene maatschappij die een uilgcbreiden handel drijft met hét westen van Schotland had gedurende 10 jaren een bediende in dienst, in wien zij al liaar vertrouwen stelde. Deze bediende kwam dezer dagen te overlijden en de maatschappij betaalde, uit dankbaarheid voor zijne getrouwe diens ten, al de begravcniskoslen. Hij had jaarlijks eene bezoldiging van 130 genoten en leefde er goed van. Hij beeft echter middel weten te vinden aan zijiie erven 20,000 na te laten, waarop de maatschappij goed heeft gevonden beslag te leggen. Te New-Castle is eene openbare vergadering gehouden, waarin mede- deeling is gedaan van een adres, door ambachtslieden uit Genua opgezonden, met het doel om die te Ncw-Caslle uit te noodigen tot liet openen ecner inteekening, ten einde daardoor de pogingen tol vrijmaking van Italië ie ondersteunen. Men heeft besloten hieraan gevolg te geven.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1