braak pleegden, gescholen en een meisje verwond is, die in dit gevaarvol oogenblik der mannen cnvclmocd trotseerde en de dieven op de vlugt joeg. De politie kon die misdadigers tot lieden niet achterhalen. Nu echter is, naar het schijnt, hun aanvoerder in verzekerde bewaring en voor de za- menleving onschadelijk. Hij werd door den wakkeren brigadecommandant der marechaussee, Doezie, te Boxtel, en drie manschappen van dit wapen gevangenen in hel bezit van eene voor zijnen stand aanzienlijke geldsom benevens van verborgen moordtuigen bevonden. Genoemde persoon was reeds vroeger, wegens hel schrijven van brandbrieven, tot gevangennisstraf verwezenen was eerst sedert G maanden uit de Ommcrschans onlvlugt. 's GRAVENHAGE 2 October. Z. M. heeft goedgevonden aan W. C. van den Brandclcr eervol ontslag te verlcenen als Burgemeester van Noordwijk, en hem te benoemen lol Bur gemeester van Brielle. Tol Burgemeester der gemeente Dordrecht is benoemd Dr. M. G. Timmers Verhoeven. Tol Ontvangers zijn benoemd: te AlblasscrdamP. Lipjes, thans te Tubbergen; te Tubbcrgen, J. G. Oosterbaanthans te Terheydcn; te Ter- heydenII. C. van Doornthans te Spaarndam. Gisteren middag is de commissie van de Tweede Kamer der Stalcn- Generaal bij den Koning toegelatenlot het aanbieden van het adres in antwoord op de Troonrede. Door Z. M. is op dat adres het volgende geantwoord Mijnf, IIeeren! iiHet adres, Mij door U aangeboden, bevat betuigingen van liefde en ge hechtheid aan Mij en Mijn Huis. ii Ik ontvang die met genoegen. iiHet is door de Kamer te regt begrepen, dat de Grondwet door Mij en Mijne Regering met vastheid zal worden gehandhaafd. Van alle voorstellen, die Ik Haar ter overweging geef, is het geluk van Mijn dierbaar Volk het doel. »Dat doel zal vooral met diepen ernst worden beoogd in de regeling der zoo tecdere aangelegenheid van het onderwijs." Men verneemt dat Z. M. de Koning zich morgen naar het Loo bege ven en tot omstreeks het einde der maand aldaar verblijven zal. Jhr. Mr. F. L. W. de Koek, Directeur van het Kabinet des Konings, is benoemd tot Commandeur van de Lcopolds-orde van Oostenrijk. De Minister van Marine zal op morgen geen gehoor verlecncn. Z. Exc. is naar het Nieuwe Diep vertrokken, ten einde eene inspectie te houden over het aldaar aan te leggen droogc dok. De Minister van Justitie is voornemens, om het gebruik der hulp- maréchaussee voor de algemcene of rijkspolicie te staken en deze door uit breiding der gewone hulpmiddelen, de rijks-veldwaehtersdienst, waar daartoe de behoefte zich zal voordoente vervangen. Men verwacht eerlang weder eene wetsvoordragt tot herziening der wet betrekkelijk de jagt en visscherij, die voornamelijk vereenvoudiging en besparing van gercgtskoslcn zal op het oog hebben. Reeds heeft de Minister van Justitie zijn wensch te kennen gegeven, dat bij indiening die voordragt spoedig tot wet moge verheven worden. MiddclbCour.) De Voorzitter van de Tweede Kamer der Stalcn-Gencraal heeft eer gisteren zijn tweede diner gegeven, hetgeen, even als het eerste, door ver schillende Ministers en leden der Kamer is bijgewoond. Gisteren zjjn de zittingen van het Provinciaal Kerkbestuur, in hel locaal van het departement voor de zaken van de Hervormde en andere Eerediensten aangevangen. RUIT EN LA N1) SC IIBER1GTEN. BBIiCie. BRUSSEL, 1 October. Bij Kon. besluit is de Lcopolds-Orde o. a. verleend aan de IIccrcn Bcckuys Damsté en Bourccrct, Consuls te Groningen en te Vlissingen. De Erfprins van Toscane is over Ostende naar Engeland vertrokken. De grootc manufactuur-verwerij van den Heer Moens is afgebrand. Meer dan 200 werklieden zijn daardoor broodcloos. Het is reeds de derde maal binnen ccnigc jaren, dat deze fabriek door een dusdanig onheil wordt getroffen. Bij een juwelier hier ter stede, heeft des nachts inbraak plaats gehad en is eene waarde van 60,000 fr. ontvreemd. ENGELAND. LONDEN, 30 September. De Alderman Finnis, is tot Lord-Mayor voor het volgende jaar verkozen. Volgens de Mom. Post zijn de staatsinkomsten gedurende het laatste viercndeeljaars met 1,114,238 toegenomen, in vergelijking van hetzelfde kwartaal des vorigen jaars. Tc Dundee is Woensdag 11. een buitengewoon groot koopvaardijschip van stapel gcloopen. Hel heeft eene lengte van 239 voet, breedte van 40 voet 3 duim en inhoud van 3000 tonde waarde wordt op nagenoeg 600.000 geschat. Nabjj Wicklovv in Ierland, is in eene kleiachtige rots weder een klompje zuiver goud ter zwaarte van 2 pond gevonden. In de vorige weck is een met graan geladen schipin 48 dagen tijds uit Chicago (Amerika) te Liverpool aangekomen. De Times ziet hierin het begin eener omwenteling in den graanhandel, die voor Groot-Brittannie, maar niet voor de havens van de Zwarte Zee voordcelig zal wezen. Gedurende den nacht van Zalurdag op Zondag heeft op de kust van Douvrcs een vrccselijke storm gewoed, die ook aan den spoorweg groote schade heeft veroorzaakt. Door de hooge zee en den hevigen wind is de paketboot van Calais, de Ondine, aan wier boord zich 50 passagiers be vonden genoodzaakt geworden die te Ramsgatc aan wal te zetten. Te Lcitz, in Schotland, is eene Dame tot 30 dagen gevangenis ver oordeeld, omdat zij hare dienstmaagd had geslagen. De Rcgtcr betuigde zijn leed, dat hij een Dame die straf moest opleggen; maar dat, wanneer de dienstmaagd hare vrouw had geslagen, hij dan de dienstmaagd tot die straf had moeten veroordeelen. Te Greenock in Schotland, de geboorteplaats van James Walt, be roemd door de verbeteringen door hem aan de stoomwerktuigen aangebragt, zal een gedenkteeken ter zijner eere worden opgerigt. Het bcnoodigde wordt niet alleen door de 3 deelen des Koningrijks kosteloos geleverdmaar zelfs zijn vele steenbrokken uit de Vereenigde Slalcn van Noord-Amcrika en uit Italic tot dat einde ontvangen. FRANKRIJK. PARIJS, 30 September. De circulaire van den Russisehen Staatskanselier, Vorst Gorlschakoff, heeft alhier een levendigen indruk gemaakt, hetgeen blijkt uit de beoordee- ling van dat stuk door de dagbladen. Sommigen gaan zelfs zoo ver te stellen, dat Rusland den Koning van Napels zal bijstaan, ingeval de Wcs- terschc Mogendheden lot dwangmaatregelen overgingen. Maar deze opvat ting is ten cenenmalc overdreven. De Engelsche bladen laten zich mede zeer ongunstig over dat stuk uit. De Morning Postbeschouwt de uit vaardiging daarvan als eene vermetelheid en zegt, dat de tnsschcnkomst van Rusland doodelijk voor de vrijheid is. De vrede zal niet bestendig zijn, voor dat de worsteling tusschen de vrijheid en de onderdrukking heeft op gehouden. Frankrijk en Engeland zullen alles doen wal mogelijk is, om eene expeditie te voorkomen, maar echter volharden in de pogingen om voldoening te verkrijgen van een Vorst, die geheel Europa schijnt te willen trotseren. De Times spreekt in denzelfdcn geest. De Napelsche zaken rustenin afwachting van 's Keizers terugkomstdie op 2 October is bepaald. De circulaire van den Minister van 't Onderwijs, Rotillandin de Moniteur, bevestigt nog sterker dan den weder in liet Fransch uil de En gelsche vertaling overgebragte teksthet regt der Protestantenniet slechts op eene smadelijke verdraagzaamheid waarbij ze geduld worden, maar op eene gelijke vrijheid met allen en heeft zulks in het helderste liclil gesteld, terwijl de Bisschop van Alreeht zich anders uitlaat in een vcrtrouwelijken brief aan de geestelijkheid, anders in een brief aan welke hij openbaarheid heeft moeten geven. De Regering komt voor dc zaak uit, de Bisschop heeft geheime inslructicn. Aan de beurs heeft eene fabelachtige daling der rente plaats gehad. Van 1 tot 25 dezer, als wanneer de bank haar disconlo tot G pCt. heeft verhoogd, is naar men zegt 48 millioen aan specie uit hare kas ge nomen en hebben de voor hare rekening volbragte aankoopen niet meer dan 24 millioen er in doen vlocijen. De sliercnbcvcchlers die onlangs te Bayonnc proeven van hunne be kwaamheid hebben gegeven, zijn door den Keizer en dc Keizerin met ge schenken begiftigd. Dc twee voornaamstenwaarvan een gekwetst is, hebben doekspelden met edelgesteenten omzetontvangen. De overigen ieder 250 fr. Prinses Malhildc is bij bare aankomst te Sluttgard ontvangen door den Koning en de Koningin van Wnrtemberg en de Koningin der Nederlanden. Prins Napoleon bevindt zich thans te Hamburg, alwaar hij ccnige dagen zal vertoeven. De Groothertog Troonopvolger van Toscane wordt ook alhier verwacht. Dc Maarschalk Narvaez heeft de reis naar Madrid aangenomen. - Hel voormalige huis van Chateaubriand in dc rue d'Enfer, is tot een klooster ingcrigt. Dezer dagen zijn 800 militairen naar Ilaliü gezonden, om te Rome en Civita Vccchia een even groot aantal verlofgangers te vervangen, en alzoo liet Fransche bezettingsleger op zijne tegenwoordige sterkte van 6000 man te houden. De uitzending van Fransche troepen naar Italic zal zich voor het tegenwoordige daartoe bepalen. Te Marseille zijn weder 120,000 mudden graan aangebragt. Dc prij zen zijn cenigzins rijzende. Ten einde aan dc werklieden arbeid te verschaffenzijn in onderschei dene departementen nationale werkplaatsen ingcrigt. liet aantal werklieden die in zijde arbeiden kan op 180,000 personen geschat worden, waarvan 100,000 te Lyon en omstreken; 30 a 35,000 te S'. Eticnne; 8 a 10,000 te Nimcs en Avignon; en 25 a 30,000 op andere plaatsen, die voor fabriekanten te Parijs werken. De 31 on. de la Floltc deelt mede, dat in den laalslcn tijd door En geland eene poging is gedaan om met de Regering van Tong-King betrek kingen aan te knoopen, maar even vruchteloos als vroeger: de Engelsche Officier van het oorlogsschip Fcsta, moet heuscli ontvangen maar afgewe zen zijn met de bepaalde verklaring dat het belang des lands verbood vreemdelingen op zijn grondgebied toe te latenen dat het met gcenc Eu- ropesche mogendheid ecnige overeenkomst wilde sluiten. [Tong-King plagt een deel uit te maken van liet grootc rijk van Annam, waartoe ook Cochin-China behoort. Het ligt ten zuidoosten van China en bevat 8 millioen inwoners, onder welke eenige duizenden Christenen zouden zijn. Hel staat op een vrij Imogen trap van ontwikkeling, waL nijverheid en handel betreft], In den nacht tusschen 20 en 21 dezer zijn de bergen van Saurat, dep. Ariège bij de Pyrencënmet sneeuw bedekt, nierdoor zijn de wolven reeds te voorschijn gekomen, en 32 schapen hun prooi geworden. Volgens berigtcn uil Algiers had de Maarschalk Randon die stad ver laten ten einde hel bevel over den krijgslogt tegen Kabyliü op zich te nemen. Reeds had dc Generaal Jussuf dc door de oproerlingen bewoonde landstreek bereikt, vergezeld door de afdccling van den Generaal Renault, Men verwachtte, dat de bevolking zich spoedig zou onderwerpen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2