LEYDSCHE COURANT 1856. WOENSDAG 1 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N". 118. De Prijs der Courant is f\ï in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 30 September. Uit de onlangs aan de leden der Tweede Kamer medegedeelde hoofd stukken der begrooting voor 1857 blijkt, dat daarbij de navolgende sommen zijn voorgesteld: Hoofdstuk II. llooge Collegiën van Slaat en het Kabinet des Konings)ƒ554,504. Hoofdstuk III. {Buitml. Zaken), ƒ493,013. Hoofdstuk IV. {Justitie), ƒ2,648,388.60. Hoofdstuk V. {Binw.nl. Zaken), ƒ5,778,334.02. Hoofdstuk VI. {llerv. Eeredienst enz 1,719,114.31 Hoofdstuk VII. {li. K. Eeredienst) ƒ615,911.68}. Hoofdstuk V is ver hoogd met eene som van ƒ40,000, ter voorziening, zoo veel 1857 betreft, in de kosten eener slerrewacht bij de Hoogesehool alhier, geraamd op eene uilgaaf van hoogstens 120,000. Laar het werk in 3 jaren zal worden uitge voerd, zal deze uitgaaf over een gelijk getal jaren worden verdeeld. Daarbij wordt tot toelichting het volgende gezegd: Van vele zijden is bij de Regering aangedrongen op het slichten eener nieuwe sterrewacht, ter vervanging van de tegenwoordige, die nimmer aan de eischen van zoodanige inrigting zelfs in de verte heeft beantwoord, dage lijks minder bruikbaar wordt, en alleen, dank aan de buitengewone inspan ning en opoffering van hendie met het onderwijs in de sterrekunde en het doen van waarnemingen belast waren, voor de wetenschap niet onvrucht baar is geweest. Ten einde aan dien drang meer klem hij te zeilenhebben talrijke belangstellende personen geldelijke bijdragen, waaronder zeer aan zienlijke, aangeboden, welke gezamentlijk ongeveer 23,000 beloopen. Naar inzien der Regering mag dus niet langer geaarzeld worden lot bet stichten van een nieuw, hoewel eenvoudig, toch behoorlijk ingerigl observatorium over te gaan. De redenen die daartoe nopen zijn overigens reeds meerma len in openbare geschriften uiteengezet en te zeer bekend, dan dat hel noodig wezen zou ze thans op nieuw aan te voeren. Uit de geraamde som van 120,000 zal in al de uitgaven kunnen worden voorzien, dus in die van den aankoop van terrein, de stichting van bet gebouw en de aanschaf fing van nog ontbrekende instrumenten; daarentegen zou de som van onge veer ƒ23,000, door belangstellende bijeengebragl, in 's rijks schatkist dienen te worden gestort en dus in mindering komen der uitgaaf, te dezer zake door liet rijk te doen. Ook blijkt nog uit genoemde begrooling dat de Buitengewone Hoogleeraren aan onze Hoogesehool, de Ileeren Simon Thomas, Halbertsma en Dozy, tot Gewone Iloogleeraren zullen worden benoemd; omdat beide cerstgenoemden hunne betrekking reeds gedurende 8 jaren en de laatste gedurende 7 jaren met den meesen ijver en op eene loffelijke wijze hebben waargenomen, en er dus gegronde reden voor die bevordering beslaat. Betrekkelijk het YIdc Hoofdstuk wordt ter toelichting het volgende ge zegd: De som, voor het Yldc Hoofdstuk toegestaan voor 1856, beloopt ruim ƒ1,694,000. Hetzelfde cijfer zou ook voor 1857 toereikend hebben kunnen worden geacht, ware het niet, dat inzonderheid gelet had moeten worden op dringende behoefte aan subsidie voor kerkgebouwenen meer nog op den zorgelijken toestand van vele Predikantenwier lage tracte- menten wegens de in de laatste jaren zoo zeer verhoogde prijzen van meest alle levensnoodwendigheden niet meer in evenredigheid slaan tot hunne be hoeften. Er zijn vele Predikanten, wier inkomen nog geen 800 bedraagt; niet gering is het getal der Leeraars, wier jaarwedden slechts 700 of ƒ600 beloopt; ja daar zijn er, wier tractement de som van ƒ500 nog niet bereikt. Het lol van vele Predikanten is dan zeer zorgelijk en beklagens waardig. Zulks heeft aanleiding gegeven tot talrijke adressen uit alle oor den des lands, waarbij die toestand met levendige kleuren wordt afgemaald. Ook de Algemeene Synode der Nederlandsch-tlerv. kerk, heeft zich te de zer zake met dringend aanzoek en herhaaldelijk toL de Regering gewend. Om in de behoefte te gemoet te komenis art. 11tot verbetering van lage Predikantstractementen met 15,000 verhoogd. De krijgsoefeningen in de vlakte van Waalsdorp zijn Vrijdag II. ge sloten. De Generaal Dnycker, heeft aan de Officieren, rondom hem verza meld, zijne tevredenheid betuigd over de wijze waarop zij zich van hunne laak hadden gekweten, waardoor het voorgestelde doel ten volle was bereikt. Onder Stellendam is des nachts een schaap uil de weide gestolen. Het is de policie gelukt den dader te ontdekken, maar bij gedaan onderzoek in zijne woning heeft men bevonden dal het schaap reeds geslagt, gebraden en gedeeltelijk verbruikt was. Zaturdag middag is de goederen-trein die ten 3 uur van Utrecht naar Arnhem was vertrokken en waarmede eenige weinige reizigers werden ver voerd, tegen de draaibrug aan de Jcremie, welke men bezig was te sluiten, aangeloopen, waardoor de locomotief en tender in hel water zijn geraakt en de gezegde brug dermate is gehavend, dat zij gedurende eenigen tijd onbruikbaar zal zijn. De machinist en stoker, die zich op de locomotief bevonden zijn mede in hel water gevallen, doch dadelijk gered. Geen der reizigers, of der bij den trein dienstdoende beambten, heeft eenig letsel bekomen. De Utr. Cour. beval hieromtrent nog het volgende: De reilen van dit ongeluk, ligt, naar men verzekert, daarin, dat de brugwachter, toen de passagierslrein naar Arnhem vertrokken was, die ten gevolge van eenig gebrek aan een locomotief, 1} uur te laat van Amsterdam is gekomen, de toen voor de brug liggende schepen heeft doorgelatenna alvorens voorzor gen genomen te hebben, om de seinen in orde te brengen. Reeds was hij bezig met de brug weder over de vaart te brengentoen hij den goederen trein zag naderen. Of men nu verzuimd heeft op het sein te lettenof wat de oorzaak zijde trein kwam aanrolde door tot op de half geopende brug, waarna de locomotief en tender op den kant der brug glijdende, de planken brak, de brug uil zijn verband rukte, die eveneens op vele plaat sen brak, en op zijde in het water stortte. Dit alles geschiedde echter zoo snel, dat de machinist geen lijd had zich te redden, even als de stoker en conducteurdie nog in tijds van den trein zijn afgesprongenen inct de locomotief in het water geraakte, waaruil hij spoedig werd geholpen. De directie is thans met alle kracht in de weer, om de verbrijzelde brug af te breken, en er zal geen oponthoud in de geregelde dienst plaats hebben. In de geldleening ten behoeve der gemeente Arnhem, op ƒ100,000 bepaald, is zeer spoedig voor ƒ125,000 ingeschreven, waaronder door som migen boven pari. De llerv. Diaconie van Driebergen heeft 2000 en hel Kerkbestuur aldaar 1000 ontvangenvolgens de uiterste wilsbeschikking van Mevr. de YVed. van der Meiden van Maarseveen. Bij de collecte in de prov. Gelderland gehouden, ten behoeve van die gemeenten die door den orkaan van 11 Augustus jl. zijn geteisterd, is in de bus te Geldermalsen een briefje gevondeno. a. het volgende inhou dende: Er zijn nog aanzienlijke sommen beschikbaar, spruitende uit de liefdegiften, fn 1855 voor de noodlijdenden door den watervloed, door inlanders en vreemden gegeven. Die gelden zijn aan de, in het besluit ge noemde gemeenten, onthouden, hoewel hun regt daarop onbetwistbaar is. Werden de voorhanden zijnde sommen, alsnog aan de regthebbenden uil- gekeerd, dan was eene collecte aan de huizen minder noodzakelijk, welligt geheel onnoodig. Redenen waarom de ondergeleekende zich van het geven van eenigen onderstand ten deze onthoudt. (Get. W. E. van Dam van Issell.) Uit Friesland wordt gemeld, dat de boonen aldaar dit jaar zoo over vloedig zijn als bij menscben geheugen niet heeft plaats gehad, lellende men aan een boomstronk van 50 tot 80 peulen. Bij den landbouwer D. D. Westerland, te lliaure, vindt men thans een boomstronk met 78 peulen, bevattende 205 boonengevende alzoo meer dan eene 200-voudige vrucht. Te Deventer maakt men toebereidselen om den Heer Duymaer van Twist, gewezen Gouv.-Generaal van Ned.-Indië luisterrijk te ontvangen. De Generaal Baron Nepveu en zijn zoon hebben in de voorgaande week op twee dagen te Vecnhnizen gescholen 18 hazen en 40 patrijzenen in de geheele week, daar en elders, 23 hazen en 100 stuks patrijzen. 'sGRAVENIIAGE 30 September. Door Z. M. is benoemd tot Ridder van de Orde van den Nedcrl. Leeuw, de Heer B. GoudswaardDirecteur der Nederl. Handel-maatschappij. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot Procureur-Generaal bij het Prov. Geregtshof in Noordbrabant Mr. J. C. F. Baron d' AuInis de Bourouillthans Officier van Jus'ilie bij de Arr.-Reglbank te Groningen, en tot Substiluut- Olficier bij de Arr.-Regtbank le Appingadam Mr. C. B van ïïanswijkAdv. te llertogenbosch. Zaturdag namiddag heeft de Heer Bosch van Lrakeslein, benoemd Commissaris des Konings in Noordbrabanl, de gevorderde eeden in handen van Z. M. afgelegd en is daarop naar 's Herlogenbosch vertrokken. Gisteren heeft de Koning den Spaanschen Gezant in een bijzonder ge hoor ontvangen, die aan Z. M. een eigenhandigen brief van zijne Souvereine heeft overhandigd, ter kennisgeving van hel huwelijk van eene der Infantes van Spanje met een Prins van Beijeren. Z. M. de Koning zal zich in de laatste dagen dezer week (waarschijn lijk Vrijdag) naar het Loo begeven. Z. K. II. de Prins van Oranje wordt in den loop dezer week van Slultgardt terugverwacht. Naar men verneemt vertrekt Z. K. II. Prins Frederik lieden uit Petersburg. Z. K. II. zal op zijne doorreizc nog een bezoek brengen aan het Hof van Prnissen. Men verneemt dal Prinses Marianne spoedig herwaarts zal terugkeeren. Naar men verneemt zal de Commissie uit de Tweede Kamer der Sta-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1