LEYDSCHE MAANDAG 29 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in Tiet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen lü Centen afgegeven. Bij dit Notnmer behoort Bijblad N\ 22, en een Bijblad, inhoudende Verslag van het verhandelde in de Tweede Kamer. omvang van ruim 2,50 el had, afgehaald. Om het ongewone der zaak ging het rooijen met eenige plegtigheden, ter eere van den verzorger dei- plant, vergezeld. Volgens berigt uit Curasao is in de maand Julij jl. te Bonaire over leden zekere Eleonore Elisabethbeter bekend onder den naam van mama Noortje, welke vrouw den zeer hoogen en zeldzamen ouderdom van 104J. jaren had bereikt. Zij was sedert 4 jaren weduwe van Cornelis Marten, genaamd papa Cornelis, die mede aldaar in den ouderdom van 102 jaren is overleden. 'sGRAVENHAGE, 27 September. Bij Kon. besluit zijn bevorderd: tot Kapt.-Luilenant ter zee, de Luit. ter zee der lste kl. A. D. S. Clarksonlot Luit8, ter zee der lste kl.de Luit8, ter zee der 2Je kl. W. F. L. de Vriese, Jhr. M. W. Bowier en J. P. K. van Moorsel, en tot Officier-Machinist, met den rang van Luit. ter zee van van de 2ic kl.de Maehinist der lste kl. in het vaste corps P. A. van Aken. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den Heer H. F. Koppenals Burgemeester van Leerdamen als zoodanig benoemd Mr. E. C. van Baerle. Ook is benoemd tot Notaris te Dinxperloo J. M. L. Mispelblom Beyer, Candidaat-Nolaris te Uerwijuen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Vervolg van de Zitting van Donderdag 25 September. In ons vorig nommer hebben wij alleen nog kunnen melden dat de Mi nisters van Binnen]. Zaken en van Justitie en de Heer Groen hadden ge sproken, de laatste zeer uitvoerig. Wij laten hier, zooveel ons bestek ge doogt een korte schels hunner rede volgen. De Minister van Binneni. Zaken wenscht, vóór den aanvang der beraad slagingen over 6, enkele woorden lot opheldering te zeggen. De Rege ring is ten stelligste overtuigd van de noodzakelijkheidom aan het voor schrift der Grondwet gevolg te geven, zoodat men vertrouwen mag, dat de regeling van het onderwijs eerlang tot uitvoering zal zijn gekomen. De Regering zal dan ook niets meer ter harte nemen dan dit onderwerp, over tuigd als zij is, dat deze belangrijke aangelegenheid, na eene zoo lange vertraging, geen verder uitstel gedoogt. De Heer Groen van Priusterer licht daarna zijn amendement in 'tbreede toe, en bestrijdt de verwijzing in het ontworpen adres op hel voorloopig verslag, in de vorige zitting betrekkelijk de voordragt nopens hel lager onderwijs uilgebragl; vooral omdat het beginsel der gemengde school daarbij tot regel is gesteld. Hij ziet in de voorgestelde zinsnede eene tegenstelling van het verlangen des Konings, die op een nader onderzoek heeft gewezen, en ont wikkelt: 1°. dat. de hoofdgedachte, het systeem van de Tweede Kamer of van hare meerderheid, indien het werkelijk haar systeem is, is heilloos; 2°. dal de Koning lof en dank verdient, omdat Hij zich vooralsnog tegen de verwezenliijkiug van die hoofdgedachte heeft verzet, en 3°. dat de Koning te regt op de ondersleuning zijns volks rekent. De Minister van Justitie vindt in deze rede aanleiding, om even hei woord te voeren. Hel Ministerie heeft zich niet te veel in de beraadslagin gen gemengd, omdat het adres van de Kamer uitgaat. Hij zal inlichtingen geven en het standpunt der Regering handhaven, als dit aangevallen wordt, en nu voorloopig eenige bedenkingen legen 5 6 in het midden brengenom te dienen van goeden raad en om het standpunt der Regering nopens het amendement van zijn geaclHen vriend (den lieer Groen) aan te geven. Dat 5 C der Regering hoogst onaangenaam is, spreekt van zelf; men heeft het daarop dan ook toegelegd en gemeend hierin niet alleen alle wantrouwen tegen het Ministerie te concentreren, maar ook eene geheele verwijdering van het standpunt, bij de Troonrede als den grondslag van dit Kabinet aan genomen; hij zal later de zelf bestrijden. Welke was de toestand toen L. M. den wensch te kennen gaf, dat er middelen beproefd zouden worden om aan veler gemoedsbezwaren te gemoel te konten Men had de in de vorige zitting aanhangige wet in beraadslaging kunnen laten komenen dan zon er niets anders overgebleven zijndan de Kon. sanctie aan de wet te weigeren; dan zou er een breuk kenbaar zijn geworden tusschen de Kroon en de Kamer, en dan zou er niets anders over zijn gebleven dan eene ontbinding. Deze toestand heeft de Kroon willen voorkomen. Met dien verzoenenden geest harmonieert G volstrekt niet. Met het amende ment kan de Regering zich ook niet vereenigen. Zij is van oordeel, dat de drie lakken van het onderwijs in zoo naauw verband slaan, dat zij met elkander één geheel uitmaken en belooftdat de daartoe betrekkelijke wets ontwerpen in deze zitting ter tafel zullen worden gebragt. Het stand punt van het amendement verschilt zeer van dat der Regering. Het consta teert alsof er tegenspraak zou bestaan tusschen de Grondwet en de behoeften eener Christelijke natie, en het standpunt der Regering is juist, dat er hieromtrent geen tegenspraak bestaal. BUVNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN27 September. Wij hebben tol hiertoe bij de oplreding van het nieuwe Ministerie ons gewacht, om iets tot lof of blaam er van te zeggen. Wij vleiden ons dat dit Ministerie welligt meer bijval zou kunnen vindendan de schampere en smadelijke uitvallen van sommigen, en de verdenking waarin deze het bij het publick al bij voorraad zochten te brengen, schenen te mogen beloven. De zitting van Vrijdag, in welke 6 van het antwoord op de troonrede werd behandeld, en waarbij de Heer Thorbecke en de Minister van Justitie uitvoerig hun gevoelen hebben ontwikkeldheeft het vermoeden bij ons ver sterkt, dat die beide mannen niet gansch vijandig tegenover elkaar zouden staan. Wij achten dit verschijnsel zoo belangrijk, zoo verblijdend voor de natie, zoo hoogst vcreerend voor deze beide Staatsmannen, aan welken niemand groote gaven en bekwaamheden zal ontzeggen, dat we de merk waardige redevoeringen van beidenmet zeer weinig verkorting, doch overi gens woordelijk, in een afzonderlijk verslag van den afloop der zitting van gisteren hierbij hebben opgenomen. LI. Donderdag avond deed de Wel-Eerw. Heer Hugues, Prcd. te Anduze (dep. du Gard), en afgevaardigde van het Historisch Genooischap voor hel Proleslanlismus in Frankrijk, in de Walsche kerk alhier mededeeling om trent dit genootschap, welks zetel te Parijs is gevestigd, en aan het hoofd waarvan de achtenswaardigste mannen staan, hetwelk zich lol taak stelt het opsporen, bijeenbrengen en in hel licht geven van al de onuitgegeven en ge drukte stukken, waarbij de Walsche kerkgenootschappen belang kunnen hebben. Dit doel tracht de maatschappij te bereiken door: 1". eene verzameling archiven, waarvan de inrigting berekend is om alle nasporingen, ock van bijzondere personen, gemakkelijk te maken2". de uitgave, onder den naam van Recueilvan gewiglige stukken van groolen omvang, waarvan bel eerste deel ter pe,rse is en de Gedenkschriften van zekeren Jean Hou, te 's Gravenhagein 1675 geschreven en voor de kennis van mcnschen en locslan- den uit dien lijd hoogst belangrijk, zal bevatten; 3". door het zoogenaamde Bulletin, dat elke 2 maanden in het licht komt, en onder de rubrieken van correspondentie, onuitgegeven stukken, mengelingen en boekbeschrij ving, in de reeds uitgegeven 4 boekdoeleneen aantal bijzonderheden bevat, ook voor de Nederlandsche geschiedenis van groot belang. De Heer Hugues is herwaarts gekomen om dal genooischap nader te doen kennen en om in archiven en boekerijen na te sporenwat daar voor het zelve aanwezig is. Hij wenscht echter ook bekend te worden gemaakt met zoodanige stukken, brieven, gedenkschriften en dergelijke, welke zich in bijzondere verzamelingen of in het bezit van afstammelingen der refugiés raoglen bevinden. Het werk der Maatschappij, dat de zucht tot geschiedkundige nasporin gen opwekt, levert niet alleen wapenen aan de verdedigers der godsdienstige en staatkundige vrijheid, maar biedt tevens een onzijdigen grond aan, waarop de verschillende partijen in het godsdienstige elkander de broeder hand reiken. De Maatschappij lelt, in weêrwil van haar 4-jarig bestaan, reeds 1600 leden. Maar dat getal is nog verre van voldoende voor haar doel en opofferingen. Daarom worden ook de Protestanten in Nederland uitge- noodigd zoo tot het lidmaatschap, dal voor den prijs van 7 francs 'sjaars regt geeft op een lijvig boekdeel harer werken, als lot mededeeling van onuitgegeven stukken. De Predikanten der Walsche gemeenle alhierzijn bereid om de namen der deelnemers aan het Bulletin aan te nemen en op te zenden. Woensdag avond heeft zich op Zonterzorg de met roem bekende Jo- Siannisherger Kapelle voor het eerst in onze stad, en wel met bijzonder goed gevolg laten hooren. Onze stadgcnoolen zullen met genoegen vernemen, dat er een tweede Concert van deze Kapel, in hetzelfde locaal, op Maan dag 6 October aanst. zal plaats hebbenen dat het programma alsdan zoo wel door uitgebreidheid als voortreffelijke keuze der slukkenzal uitmunten. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 68 tot 84 personen. Te Oosterhout (Noordbrabant) is Woensdag II. door den omroeper der gemeente bekend gemaakt, dat de monsteraardappelplant, welke om hare buitengewone hoogte, sedert lang ieders nieuwsgierigheid had gaaude gemaakt en in den tuin van P. van den Elshout was gepoot, zou worden gerooid. Zulks had dan ook in tegenwoordigheid eener talrijke schare plaats; en 26 groote aardappelen, waaronder eenige van 5 oneen zwaar, werden van het monstergewaswelks loof eene hoogte van 3,50 el en eenen

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1