De Times deelt de volgende gebeurtenis mede, die plaats heeft gehad aan boord van het schip Tudor, hetwelk manschappen van het Italiaansche legioen naar Amerika overbragt: Terwijl het schip in het gezigt der Sici- liaanschc kust was, wendde een Officier, met name Anghea, bij wien reeds vroeger sporen van geestveïp ijs tering waren opgemerkt, alle pogingen aan om de soldaten te bewegen het schip naar die kust te sturen, in de dwaze hoop van aldaar een opstand te verwekken en naar Italië terug te kunnen keeren. Die poging is mislukt, naardien de soldaten er de voorkeur aan gaven hunne fortuin in Amerika te gaan beproeven; de Officier is in ver zekerde bewaring gesteld en de zaak zal nader onderzocht worden. FRANKRIJK. PARIJS16 September. De verwachting, dal de prijs der Fransche staatsschuld na het herstel des vredes cene duurzame en belangrijke rijzing zou ondergaan, wordt tot nog toe te leur gesteld. Het Journal des Débats herinnertdat het kapitaal der staatsschuld in 15 maanden wegens den Ooslerschen oorlog met 1500 millioen en sedert 1848 gezamentlijk met 3000 millioen (dat is met nagenoeg 100 pCt.) vermeerderd is, terwijl daaraan in het naast voor afgegane tijdvak van 20 jaren naauwlijks 100 millioen in kapitaal was toe gevoegd, de tegenwoordige prijs van 3 francs jaarlijksche rente op het Fransqhe grootboek (omstreeks 70 fr.), is dan ook 10 fr. beneden den ge middelden prijs daarvan in de 15 jaren, die de omwenteling van 1848 zijn voorafgegaan. Eene andere omstandigheid, die thans ongunstig op den koers der Fran sche staatsschuldbrieven werkt, is de schaarschheid van het klinkende ruil middel die zich in Frankrijk, gelijk thans bijna overal in Midden-Europa, doet gevoelen, en door deskundigen aan verscheiden oorzaken wordt toege schreven daaronder behooren vooral de groole uitvoer van zilver naar Oost-Indie en China, de uilgaven voor den Oosterschen oorlog en de uit gaven tot aankoop van levensmiddelen, ter aanvulling der te kort schie tende opbrengst van den binnenlandschen oogst; en deze laatste oorzaak heeft nog niet opgehouden te werken, daar Frankrijk, gelijk Spanje en Portugalook in dit jaar weder veel graan van andere landen zal moe ten koopen. De jongste maandstaat der Bank van Frankrijk is volgens het oordeel van onpartijdige deskundigen, verre van gunstig: ofschoon zij groote opofferin gen doet om door het aankoopen van edel metaal hare kassen aan te vullen vermindert haar voorraad specie. In 6 jaren tijds zijn alhier 2000 huizen afgebroken en slechts 650 ge bouwd, hetgeen eene verplaatsing van meer dan 80,000 personen heeft veroorzaakt. Onder de thans afgekondigde huwelijken heeft vooral het volgende de aandacht getrokken: Lao-Ling-Tso-Tching-Young, koopman, meerderjarige zoon van Tvei-Tching, overleden, en van Tscoen-Sin, zijne weduwe, land bouwster, wonende te Ning-Po, met Mej. Lisetle Prosset, koopvrouw alhier. De Baron J. von Rothschild, die zijne goederen in het bosch van Boulogne wil uitbreiden, moet daartoe een huis en tuin hebben, dat door eene bejaarde Dame wordt bewoond. Deze wil echter dat perceel niet af staan hoewel haar daarvoor reeds een millioen fr. is gebodenen het slechts 50,000 fr. waard is. Onlangs is gemeld, dat de ter dood veroordeelde Crochu 20,000 fr. voor zijne vrouw verlangde, als wanneer hij de plaats zou aanwijzen, waai de lijken van den Heer Bodin en diens dienstmaagd waren begraven. De Heer Lambert, die door Crochu als zijn medepliglige was aangewezen, heeft thans aan den Procureur-Generaal aangeboden die som te stortenten einde in deze duistere zaak, waarin hij heirokken is, licht te verkrijgen. Voor de stierengevechten die nabij Bayonne zullen gehouden worden zal de beroemde slierenbevechter Manuel Dominguez, van Madrid, overko men; ook zijn van daar 12 uitgezochte stieren op weg, die in twee voor stellingen moeten gedood worden. Te Toulon wordt een eskader uitgerust; men gelooft met het doel om op de Maroecaansche kust te kruisen. Sommige Engelsche bladen zien deze schepen reeds in hunne verbeelding naar Napels gaan. De bibliotheek te Avignon is dezer dagen verrijkt geworden met een belangrijk slük, dat onder oud parkement is gevondennamelijk de oor spronkelijke Pauselijke bul, waarbij het geregtshof van de Rota is inge steld. [Eene reglbank in 't begin der 14de eeuw te Rome door Paus Jo hannes XXII opgerigt, om de zaken, betreffende de kerkelijke beneficiën, in al de Katholieke landen te beoordeeleri]. De opstand in Kabylië is van ernstiger aard geweest, dan men aan vankelijk dacht. De bewoners van Algerië blijven op eene expeditie aan dringen, omdat zij beducht zijn voor nieuwe woelingen. De Huivers deelt brieven mede uit Hong-Kong van 9 Julijwaaruit blijkt dat wederom een Fransch zendeling-prediker in China den marteldood is gestorven, en dat ook nog andere Christenen door de Chinesche overhe den worden vervolgd. De opstand neemt, volgens die bcrigtgevevers in uit gebreidheid toe, en het is aan die partij in de veroverde provinciën gelukt een regelmatig bestuur te vestigendat aan de bevolking voldoet. 8 P A N J E. MADRID, 12 September. De Gaceta behelst een Koninklijk besluitwaarbij de staatsregeling van 1845 weder in het leven wordt geroepen onder bijvoeging van eene akte, waarbij drukpers-delicten aan het oordeel van eenen Jury worden onderworpen. De Cortes moet uiterlijk binnen 4 maanden bijeenkomen. Er zal een Raad van State worden ingesteld. De lleer von Benkendorff wordt hier verwacht, om de troonsbestijging van den Keizer van Rusland aan de Koningin bekend te maken. Dit zal de eerste stap zijn tol herstel van de diplomatische betrekkingen tusschen beide landen. s In den nacht van den 2dc0 dezer zijn te Sevilië twee schokken van aardbeving gevoeld. ITALIË. De Paus zal in een eerstdaags te houden consistorie 5 Bisschoppen be noemen, ter vervulling van R. K. bisschopszetels in Polen, die ten gevolge van oneenigheden tusschen wijlen Keizer Nikolaas en den Roomschen Stoel sedert lang onbezet gebleven zijn. Het wordt aan de inschikkelijkheid van den tegenwoordigen Keizer toegeschrevendat dit geschil eindelijk veref fend is. Men verzekert, dat ten gevolge van den twist tusschen Kardinaal Antonelli en den Minister van Finantiënlaatstgenoemde zal aftreden en zijne portefeuille overgeven aan Mg1'. Narducci. Te Rome zijn een aantal kostbare geschenken van wege Keizer Na poleon ontvangen. PRCÏS S EN BERLIJN, 16 September. De Koning en de Koningin worden heden uit de provincie Pruissen al hier terug verwacht. A. von Humboldt heeft thans zijnen 87S,CD verjaardag gevierd. Hij heeft bij die gelegenheid vele blijken van belangstelling ondervonden. OOSTENRIJK. WEENEN, 15 September. Er heeft zich alhier eene maatschappij gevormdmet een kapitaal van 2 millioen gulden, ten einde aan de bevolking het vlcesch tot lage prijzen te verschaffen. De Heer Nardi, beroemd Hoogleeraar te Padua, is van Triest naar Alexandrie vertrokken, om de plaatselijke gelegenheid op le nemen voor het doorgraven van de landengte van Suez. Men stelt alhier een hoog be lang in deze onderneming. Het ontwerp voor de regeling der aangelegenheden van de Evangelische kerken in Hongarije en Zevenbergen is van wege den Minister voor de Eeredienst aan de beslaande kerkelijke overheden dezer gezindheden mede gedeeld, ten einde door haar te worden onderzocht. De gemeenten zul len in parochiën worden verdeeld, en alzoo in kreils-geuieenlen en verder in superintendents-gemcenten worden verecnigd. De kerkelijke lucht zal worden uitgeoefend door een consistorie, waarvan gezamentlijke leden zijn de Super-Intendentenbenevens een Keizerlijke Opperkerkeraadsheer. Elke der beide kerken kan om de 6 jaren eene Synode houden. De Rege ring houdt het opperloezigt over al de kerken, en de verordeningen der Synode behoeven de goedkeuring des Keizers, terwijl in deze regeling gecne verandering zal kunnen worden gemaaktdan op aanvrage der kerken zelve. RC S E AN 0. Tijdens de krooning van den Keizer te Moskou, is er te Petersburg in de hoofdkerk eene pleglige mis gevierd, die met een Tc Deum, vergezeld van salvo's uit het geschut der vesting, werd besloten. Na afloop daarvan had er eene luisterrijke parade plaats. De stad was op vele plaatsen fraai versierd, o. a. de Hollandsehe kerk, die geheel met vlaggen en vaandels was opgetooid, Des avonds was alles luisterrijk verlicht, en dat op eene wijze die alle beschrijving te boven gaat. De Newa leverde een toovcrachtig gezicht op; alles schitterde daar van vuur, en onophoudelijk werd er in verlichte schuiten en sloomboolen muziek gemaakt. Geene kosten zijn ge spaard en om hiervan een denkbeeld te geven, zij het genoeg te vermelden dat de onkosten van de verlichting van het stadhuis ƒ20,000 en die van het Ministerie van Oorlog ƒ138,000 heeft gekost. Op den volgenden dag waren de schouwburgen kosteloos voor het publiek opengesteld en werd er een bal van wege den Keizer aan den Adel gegeven. De stad was toen op nieuw en niet minder luisterrijk verlicht. In hel dorp Alexandropolgelegen in het gouvernement van Iekathe- rinoslaw, in het zuiden van Rusland, is onlangs eene zeldzame vondst ge daan welke de belangstelling van alle Russische oudheidkundigen in groole mate gewekt heeft. Het is namelijk den Directeur van het Museum le Kerstch, den Heer Luzenko, en den met roem bekenden archaeoloog Soulljeflmogen gelukken, in het binnenste van een' daar gelegen 39 archin (28 N. ellen) hoogen heuvelde katacomben der Koningen van Seylië te ontdekken. Ontelbare schatten aan gouden, zilveren, bronzen, ijzeren en aarden wer ken zijn daaruit reeds te voorschijn gebragl. Behalve de hieruit voorl- vlocijcnde buitengewone aanwinst van Scylisehe oudheden voor de Russische musea, is thans daardoor het beslaan van den «Gherros" de Necropolis (dooden-stad) der Scylisehe Koningen, waarvan Herodotus gewaagt, voor goed bewezen. ISurgcviijfcc ^tanb. Van den 11 tot en met den 17 September 1856. BEVALLEN: M. A. de Balbian, geb. Wilderink, Z. M. C. Brands, geb. BoeleeD. F. van Oostengeb. van RossomD. J. H. Dirksegeb. van Be- veren Z. J. Dubbeldeman geb. DuivemanD. D. van der KuilD. J. Faviergeb. JuD. A. Jagelgeb. PastD. T. Plaiziergeb. GressiZ. levenl. P. Vreeburg, geb. de Vetten Z.II. de Haan, geb. Keereweer, D. M. M. Hunlelman, geb. Chaudron, D. S. van Tongerengeb. SegaarZ. A. C. Briëergeb. van Steenbergen Z. D. II Rijshouwergeb. LandaZ. E. J. EIberts, geb. vanEgmond, Z. E. van Dijk geb. Rijnvis, Z. S. Pelser geb. Drukker, Z. A. Haremaker, geb. de Wit, Z. G. Jansen, geb. Briels,D. GEHUWD: A. Wallaart, Jm. en M. Springer, Jd. J. J. van Opstal, Jm. en J. Boon Jd.B. Mark, Jm. en E. C. Sakkeleu, Jd. OVERLEDENC. KooremanD.12 j. en 7 m. G. Sloot, geb. Leereveld 57 j N. D. Smits, 48j. C. Delfos, 60j. A. II. van der Haas, Z.7 m. Freda. Sophia Potvliet68 j. J. T. P. OlivierD.2 d. F. van der Erf, Z. 11 m. Geerlruij van Eldik, 72 j. W. II.Kerkhof, Z.9 m. - G. Thiol, geb.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3