Tweede Ktimet' der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 17 September. In deze zilling hebben de beide Commissien, belast geweest met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen ledendaaromtrent hare verslagen uitgebragt. Beide hebben lot toelating van al die leden het voor stel gedaanzoodat zij zitting hebben genomen. De vergadering heeft daarop opgemaakt eene nominatie van 3 Candidalen voor het voorzitterschap, ten einde aan Z. den Koning te worden aan geboden, om daaruit ée'n te kiezen. Op die lijst zijn geplaatst de namen der Héeren1°. Mr. J. K. Baron van Goltsteindie bij eene derde stem ming van de 65 stemmen er 33 bekwam, terwijl er zich op den Heer Mr. M. P. II. Sirens 28, op Jhr. Mp. W. L. F. C. van Rappard en Mr. M. II. Godefroi elk 2 vereenigden2°. Mr. M. P. 11. Sirens, die bij eene tweede stemming 38 stemmen erlangde, tegen 22 die de Heer van Rappard, 4 die i Mr. J. L. A. Lnybenen 1 die de Ueer Godefroi er bekwamen 3°. Mr. j P. P. van Bosse, die bij eene vierde stemming 35 stemmen verkreeg, te- j gen den Heer van Rapparddie 30 stemmen op zich vereenigde. De aldus opgemaakte lijst zal aan Z. M. worden aangeboden door eene Commissie, bestaande uit de Heeren Storm, Heemskerk, Blaupot ten Cate, Gevers Deynoot, ter Bruggen Hugcnholtz, van Reede van Oudtshoorn, Wybenga en van Deinse. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. wordt aangeraakt, die zij voortaan zarpen zullen dragen. Maar deze kroon is te zwaar voor een vrouwehoofd, Alexander II zet haar weder op 't zijne, terwijl een Iiglere voor de Keizerin bestemd is. Nu klinkt het gezang in al zijn kracht met die welluidende liefelijkheid der Grieksche kerkmuziekthans door de uitgezochtste stemmen der Kei zerlijke kapel uitgevoerd. Inmiddels vereenigt zich het Keizerlijke gezin om den Keizer en wenschen hem hartelijk geluk. Hij omarmt zijne moeder en in den handdruk aan de Keizerin ontwaart men den gemaal onder den mantel des Keizers. De gansche vergadering is als door een eleclrieke vonk bewogen. Bij het aanschouwen van de zeldzaamste grootheid die een mensch kan bereiken, vereenigd met het innigste gevoel der menschelijkheidheeft men moeite om zich niet te laten wegslepen door het gevoel dat ieder beheerscht. Alexander omhelst nog met veel toegenegenheid zijnen broeder Constanlijn en diens gemalin, en de gansche Keizerlijke familie is leregt trolsch op den innigen liefdeband, die al hare leden omvat, en aller liefde is voor zeker op dien oogenblik zaamgesmolten in de volkomensle gehechtheid aan den Keizer. Daarna ontvingen BH. MM. binnen den tabernakel de gewijde zalving uit handen van den Metropolitaan van Moskou en diende de Keizer zich zeiven het II. Avondmaal toe. Onder een lofzang ging 1111 de vergadering uit een. Velen had het groote inspanning gekost, 3 uren slaande te blijven; er waren geen zitplaatsen. Ieder was doodelijk vermoeid. De aftogt had overigens in goede orde plaats en weldra begon het feestmaal in de oude zaal, wier gewelf door een enkel pilaar in 't midden is ondersteund. Ten 3 ure kwamen 1111. MM. met een groot ceremonieel binnen, en nu begon de maaltijd, in tegenwoordigheid van het Corps Diplomatique, slaande en geen deel nemende aan het maal. Volgens gebruik waren de hoogste personen hier lafeldienaars en voorsnijders, die hun ongewoon bedrijf met minder gelukkigen dan blaltenden ijver uilvoerden. Toen de Metropolilaan den zegen had gegeven, namen de gasten plaats, en liep alles volgens het programma af. De verlichting der stad en van het Kremlin was nog buitengewoner, dan al wat er buitengewoons in deze tooverachtige wereld van wonderen ge weest was. 's GRAVENHAGE 18 September. Bij Kon. besluit zijn de Luit.-Kolonels Jhr. J. A. A. C. Ridder van Rappard en J. Muschart, beiden van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, laatstgemelde tevens Commandant van het bataillon mineurs en sapeurs, alsmede de Majoor J. Carslenvan voormeld corps, op pensioen gesteld, en den bovengen. Luil.-Kolonel v. Rappard den rang van Colonel toegekend. Voorts heeft Z. M. benoemd bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs: lot Luit.-Kolonels: de Majoors P. Noot, G. A. A. van Kerk wijk en J. H. L. Rijstcrborghallen van het corps, zijnde de laatstgemelde tevens benoemd tot Commandant van het bataillon mineurs en sapeurstot Majoors: de Kapiteins der lste klasse J. van der Mey, C. F. E. van Ingen, C. J. Kraijenhoff van de Leur en J. O. L. van Ingen; tot Kapiteins van de 3de klassede lsle Luitenants C. W. Baron van DedemJ. P. Holtzschue Jhr. J. W. van Sijpesteyn en H. M. Wirot, mede allen van het corps; tot lsle Luitenants: de 2de Luitenants W. T. Koster en N. II. Nierstrasz, bei den van het corps. Nog zijn door Z. M. 21 Adelborsten van de 3de klasse benoemd tot Adelborsten van de 2dc klasse. Tol Procureur bij de Arrond. Regtbank te Tiel is benoemd M. D. Houdtzagers. De Heer Mr. van der Does de Willebois, benoemd Commissaris des Konings in Limburgheeft gisteren in handen van Z. M. den eed afgelegd. De Commissie van de Tweede Kamer belast met het aanbieden van eene lijst van drie candidalen voor het Voorzitterschap, zal heden middag ten 5 ure by den Koning worden toegelaten. Men verwacht dat de keuze spoedig volgen zalen dat de Kamer dan morgen eene zitting houden zal waarin de benoemde Voorzitter zilling zal nemen. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is ontvangen van den Minister van Koloniën, ƒ850, zijnde de opbrengst van eeuen door Mr. L. J. A. Tollens, te Batavia, uitgegeven dichtbundel, ten behoeve der slagloffers van den wa tersnood van 1855. Volgens bij het Dep. van Koloniën uit Suriname ontvangen berigten, van 21 Aug.was er weder een persoon aan de gele koorts overleden. Overigens was in genoemde kolonie de gezondheidstoestand voldoende en heerschte er allerwege rust en orde. 's Lands stoomkorvct Medusa, onder bevel van den Kapt-Luit. ter Zee G. Fabius, is den 2is,e" Julij 11. van Batavia te Hong-Kong aangeko men, met bestemming naar Japan. Te Scheveningen zijn wederom groote hoeveelheden steurharing aange- bragt, die voor 48 it 51 per 1000 zijn verkocht. Eerste Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Donderdag 18 September. In deze zitting heeft de Voorzitter kennis gegeven, dat door de Afdeelin- gen benoemd zijn: a. tot Voorzitters, de lleeren van Dam van Isselt, van Swinderen, Insinger en Blankenheymb. tot Onder-Voorzitters, de Heeren d'Ablaing van Giessenburgh, van Nispen van PannerdenPaspoort van Grijpskerke en Borskien c. tol leden der Commissie belast met het op stellen van een adresin antwoord op de troonredede Heeren Tlïöoft van Benthuizen, van Ryckevorsel, Insinger en van Eysinga. De Voorzitter deelt mede, dat de Commissie voor het adres reeds met hare laak gereed is en een ontwerp vervaardigd heeft, dat nu ter ter tafel wordt gebragt. Dat ontwerp is bereids voor de leden gedrukt en wordt ter overweging verzonden aan de afdeelingen, die zich onmiddellijk met dat onderzoek zullen bezig houden. BELGIË. BRUSSEL, 17 September. Het Congres voor Liefdadigheid, ter behandeling van vraagstukken be trekkelijk de armverzorgingis alhier, onder voorzitting van den Heer Rogier, geopend, die in eene aanspraak wees op hetgeen er reeds was ge daan in de 5 voorgaande congressenin den loop van 10 jaren te Brussel gehouden; achtereenvolgens waren er onderwerpen uit het handelsstelsel, den landbouw, openbare gezondheidszorg, strafstelsel en statistiek behan deld. Dit congres was een verschijnsel van den nieuweren tijd, dat bestemd scheen in het vervolg een groot gewigt te zullen verkrijgen.. Het congres, zeide de spr. o. a., maakt gewis er geen aanspraak op, uit hare beraadslagingen dadelijk verbeteringenals door een tooverslag te zien ont staan en in het leven overgaan. Zijne laak is van gedachten te wisselen, gemeenschappelijk de theoriën uit te werkendie door dc wetenschap en de ervaring van practisch gewigt worden geacht. En wat zijn denkbeelden? Niets anders dan kiemen onder Gods oog. En mogen ook allen niet rijpen, hetgeen bij vele zaken hel geval is, vele zullen toch vrucht dragen. De Ministers van Binnenl. Zaken en van Justitie, die de eerste vergadering bijwoonden, zijn tot Eere-Voorzillers benoemd. Eerstgenoemde heeft met eene krachtige toespraak deze betrekking aanvaard. Uit Nederland waren tegenwoordig de Baron van Brengel, dc HH. von Baumhauer, Mr. J. A. Jolles; W. II. Suringar, S. Cool, Dr. S. Sarphati; Mr. U. J. Koenen en A. van Lee, Prof. Ackersdijk, W. de Sitter, Dr. van Bemmelen en van Lijnden. Voor ieder der vertegenwoordigde volken is een Onder-Voorzitter benoemd; voor Nederland, de Heer H. J. Koenen, uit Amsterdam. Bij het doen van verslag omtrent de inrigtingen van liefdadigheid in onder scheidene landen, hebben voor Nederland het woord gevoerd de IIII. Baum hauer en Jolles, welke laatste de aandacht heeft gevestigd op de geestdrift waarmede bijdragen zijn geleverd voor de slagtoffers van de overstrooming in 1854. De Koning zal heden de zitting bijwonen. In verband hiermede wordt ook alhier eene tentoonstelling van goedkoop huisraad gehoudendie allezins aan de verwachting voldoet. De Koning heeft bij een bezoek daarvan zijne tevredenheid betuigd. Onder de tentoon gestelde voorwerpen is eene arbeiderswoningdie een volledig stel huisraad voor een gezin bevat, dat slechts in 'l geheel 265 fr. kost. Gelijk te verwachten waswordt de herderlijke brief van den Bis schop van Gent niet onbeantwoord gelaten. De Obsertateur doet opmerken dat het onderwijs, hetwelk Rome voor een e pest verklaart, van Staatswege gegeven wordt, en als zoodanig onlangs nog door het Ministerie, en wel door een Katholiek-gezind Ministerie, in de Wetgevende Kamers verdedigd is: de veroordeeling van dat onderwijs is dus een inbreuk op het gezag van 's Lands wetten en van de burgerlijke Overheid, eene aanranding der nationale souvereiniteit door eene buitenlandsche Regering, ja een aanslag op de vrijheid van geweien en van onderwijs, van de drukpers en dc we tenschap. De Indép. Beige zegt dat de Bisschop van Gent in zijne ver metelheid verder gaat dan cenig geestelijke ooit heeft durven doen. Geluk kig, zegt dit blad, heeft de grondwet nog verdedigers en vrienden, en is de natie niet gezind lot uilersten over te gaanwaartoe sommige heethoof den en slechte burgers haar willen overhalen. Te Gent is eene vrouw gevangen genomendie in betrekking heeft gestaan met een der gevlugle ambtenaren van de Fransche Noorder-spoor- wegmaatschappij. Zij had hem op zijne reize r.aar Londen vergezeld. Men hoopt door deze vrouw hel verblijf van de dieven te ontdekken. ENGELAND. LONDEN, 16 September. De Prins van Oranje heeft de omstreken en bijzonderheden van Melrose en Abbotsford in oogensehouw genomen, en Zondag 11. te Aberdeen vertoefd. Z. K. H. zou zich 's Maandags naar Balmoral, hel tijdelijk verblijf der Koningin, begeven. De koers onzer staats schuldbrieven is ter beurze nog niet verbeterd. Dit wordt vooral toegeschreven aan den staat der geldmarkt in Europa welks invloed zelfs door het vooruitzigt op een goeden graanoogst in Enge land niet opgewogen wordt. Yan wege Rusland zijn alhier twee stoomschepen aangekochtvoor de handelsgemeenschap tusschen Odessa en Konstantinopel.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2