LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 19 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzónderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCÏIE BERIGTEN. LEYDEN, 18 September. Op eene yerkooping van tulpen, 11. Zaturdag te Oegstgeest gehouden, zijn een aantal bollen voor ƒ1.— a 3.per stuk verkocht. De geheele verkooping heeft ƒ625 opgebragt. Een bewijs dat die handel in onze om streken meer en meer in aanmerking komt. Ter geruststelling van het belangstellend publiek kunnen wij melden dat hel jongst vertrokken gezelschap landverhuizers van Rouveen, groot ongeveer 40 personen, niet met hel schip Ocean Ilome, maar met de Geer- truida van Rotterdam is vertrokken. Ilbl De tentoonstelling die van wege de HoilMaatschappij van Landbouw op den 24slen dezer te Delft zal worden gehoudenzal door eene reeks van feestelijkheden worden opgeluisterd. Yoor eene harddraverij zijn aanzien lijke prijzen bestemd. In den schouwburg zal op den 25s!e" eene voorstel ling plaats hebben door de Kon. Hol!, tooneellistenonder directie van de 1111. Breedé en Valois, en op den 26stl-n zal in genoemd gebouw een luister rijk concert worden gegeven. Op Zaturdag den 27s,cn zal er van des voor middags ten 11 tot des namiddags 4 ure, op de groote markt, een open baar volksfeest worden gehoudenbestaande in koorddansengymnastische oefeningen en goochelspelen, en voorts daarbij, naar eenige van wege het gemeeutebesUuir uitgeloofde prijzen, plaats hebben: mastklimmer)boeg- sprielloopen en zakloopen door mannen en vrouwen. Des avonds ten 10 ure verlichting en vuurwerk aan de Nieuwelaan. In de vergadering van hoofdingelanden van den Haarlemmermeer-polder is tol Penningmeester benoemd de Ueer Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, en tol Bode J. Papo. De Secretarie van den polder zal gevestigd zijn in het huis in de Groolc-Iloutslraat op den hoek van de poort van hel Prove niershuis te Haarlem, en dagelijks van 10 tol 2 geopend zijnte beginnen met aanst. Maandag. Ook de Penningmeester zal daar eiken Maandag van 11 lot 1 ure zitting houden. Te Amsterdam is gisteren de eerste steen gelegd aan het gebouw voor de meel- en broodfabriek, op te rigten door de Ferceniging van Folks- rlijt aldaar. De druivenoogst in hel Westland belooft builen verwachting gunstig uit Ie vallen, zoodat men op plaatsen, waar men in het vorige jaar 10 ffi heeft gesneden, thans 100 denkt te winnen. Van de Dedemsvaart wordt gemeld, dat de vrees voor het niet droog worden van den turf door het gunstiger geworden weder veel vermindert, en thans een aanmerkelijke voorraad van bruikharen turf voor den handel be schikbaar is. De t'uscheene biczcnplant, die vroeger zeer werd veronachtzaamt, wordt thans voor de vervaardiging van matten zeer gezocht. Aan de mark ten te Kampen en te Genemuiden, worden aanzienlijke sommen daarin ver handeld. De arbeidende klasse in de Noordelijke provinciën vindt in de vervaardiging van matten een bron van bestaanen daar hel zeker is dat nog een aanzienlijk deel van genoemde plant in ons land wordt verwaar loosd is het niet overbodig de opmerkzaamheid hierop te vestigenten einde hetgeen de natuur den mensch oplevert niet verloren moge gaan. De Cour. de la Meuse brengt in herinnering dal de witte kapellen in dezen tijd hunne eijeren leggen, waaruit de koolrups komt, die groote verwoestingen, aanrigt. De eijeren zijn aan hunne oranjekleur ligt te on derkennen, en men behoeft ze slechts tusschen de vingers Ie wrijven om xc te vernietigen. Zoodoende kan men zich voor het volgend jaar legen hare verwoestingen verzekeren. Te Terheydcn (Noordbrabanl) heeft dezer dagen een paar echtgenootcn hun 60-jarig huwelijksfeest gevierd. Door de zorg van den Pastoor der ge meente, was hun een welvoorziene disch bereid, waaraan ook hunne kin deren en klein-kinrieren deel namen. Zij zijn beide nog zeer vlug en de manofschoon 87 jaren oudneemt nog zijn beroep waar. Op den spoorweg tusschen Maastricht en Hasselthebben op nieuw proefridlen plaats gehad. De overlogt is eerst in 54 en daarna in 45 mi nuten volbragt. De opening is op 1 October bepaald. De Indép. Beige van II. Dingsdag deelt van zijnen Correspondent eene beschrijving der krooning van den Keizer van Rusland mede, die 3 kolom men bevatwaarvan wij hier den hoofdinhoud laten volgen Reeds des morgens voor 5 uren belegerde eene geweldige menigte de drie voorname ingangen lot het Kremlin. Er waren ongeveer 6000 kaarten af gegeven voor de slellaadjen in den voorhof, en 40,000 toegangkaarten om binnen het Kremlin te komen, en toch is voor zulk een kaart tol 150 z. r. geboden. Het getal der uitverkorenen voor het binnenste der kerk was naauwelijks 500. Men mogt zich verheugen in heerlijk weder, zonder hetwelk geen feest mogelijk is. Te 7 uren stonden 50,000 toeschouwers ter wederzijden van den weg die den Keizerlijken stoet nemen zou, rustig en kalm, zonder eenige policie of gewapende magt om de orde te handhaven. Te 7 uren geeft eene batterij van 8 stukken het leeken lol algemeen klokgelui; nu scharen de afgevaardigde pelottons van al de regemenlen van verschillend wapen zich binnen den voorhof. Middelerwijl brengt eene af- deeling ambtenaren der 2de klasse de 10 leekenen der Keizerlijke waardig heid naar de troonzaal, als: de halsketen van S'. Andries, de rijksstan daard, hetzegel, het zwaard, den aardbol, den scepter, de twee mantels eu de twee kroonen. Bij die overbrenging drong het volk zamen om alles te zienmaar daar komt de Keizer en de Keizerin in reisgewaad in een open rijtuig bijna zonder geleide, en nu Iaat het volk de teeltenen in den loop en dringt zich onder eindeloos gejuich om het rijtuig. Te 9 ure nadert de Keizerin-Weduwe, geleid door hare zonen Nicolaas en Michael, in 't zwart gekleed met de Keizerlijke diamanten kroon en den gondlakenschen met hermelijn omzoomden mantel, door groolwaardig- heid-beklecders des rijks opgehouden. Achter haar volgen en scharen zich op de banken ter regterzijde des troons, de leden van 's Keizers huis, de vreemde Vorsten, en een groote schare Hofdames met hoofddeksels van flu weel met goud en edele gesteenten en purperen mantels. De geestelijkheid ontvangt de Keizerindie plaats neemt op haren troon. Te half 10 nadert de stoet van Gezanten. Die van Oostenrijk, Vorst Eslerhazy, verzeld van eene menigte lakejjen en prachtige heidultken, is in een Hongaarsch kostuum dal al wat men ervan gezegd had, verre over trof. liet vest is zoo digt tnet paarlen bezet, dat men hel in de verte voor zilveren belegsel aanzag; de muts prijkt met diamanten van onschat bare waarde, sabel en sporen zijn overdekt met diamanten. Zij plaatsen zich op de banken ter linkerzijde van den troon. De Turksche en l'ersi- sche Gezanten, wier geloof verbiedt vreemde tempels binnen te treden, ne men huiten plaats. De middenbanken achter den troon zullen weldra dooi den Senaat, liet Synode, den Staatsraad, Ministers, Maarschalken van den Adel en Generaals worden bezet. Nd nadert in de verte de Keizer. De geestelijkheid, voorafgegaan door de Mctropolitanen van Moskou en Novogorod, in priesterlijk gewaad van ongehoorde kostbaarheid, en 12 of 15 Aartsbisschoppen en Bisschoppen uit het gansche rijk, begeven zich naar de zuiderdeur tol ontvangst van den Keizer. Ilttn gelaat teekent eerwaardigheid en uitdrukking tevens, met lange meest grijze baarden. De Metropolitaan van Moskou, Philareles, vooral is opmerkelijk door zijn verstandig uitzigt, de hoofdrol bij de plcgtigheid is voor hem bestemd, hij draagt het kruis dat de Keizer kussen moet. De Keizer verschijnt in groot uniform. Zijn gang is langzaam en plegtig, achter hem, onder een tweede afdeeling van 'l gehemelte, nadert de Keizerin bleek als haar witte kleed en zigtbaar ontroerd. Zij buigen voor de af beeldsels der heiligen voor het altaar, kussen die, en maken herhaaldelijk het tccken des kruises. De stoet die de rijksteekenen draagt, gaat hen voorbij, en zij plaatsen zich op de troonen. De Keizer laat eerst nog staande ecu poos zijn blik waren over de gansche vergadering, en terwijl aller oog op hem gevestigd isbiedt de Metropolilaan van Moskou hem het geopend boek der geloofsbelijdenis aan. Alexander leest haar met vaste stem. Vervolgens naderen de andere Mctropolitanen, van Novogorod, Kiew en Petersburg, met den Keizerlijken mantel op een kussen. De Keizer hangt hem om. met hulp dier geestelij ken; doch niet zonder moeite, èn door zijn langen sleep, èn door de min dere handigheid der helpers. Nu legt de Metropolitaan van Moskou den Keizer, die voor hem nederbuigt, de handen op, en spreekt de gebruike lijke gebeden uit. Gewigtlg oogenblik, waarvan de indruk zich aan de gansche vergadering mededeelt; die jeugdige, liere, maglige Keizer zich buigende voor den zwakken ouden Priester, die geestelijke wijding aan het wereldlijk opperhoofd van een groot volk, de Keizer, van God zeiven de roeping ontvangende om te waken voor het geestelijk en stoffelijk heil des volks, 's Keizers krooning toch, heeft in het oog des volks, voorzeker nog meer een geestelijke dan staatkundige strekking, zooals blijkt uit de zinne beeldige beleekenis die het tot aan de minste declcn dier plegtigbcid hecht en ons aan een anderen tijdkring herinnert. De Keizer staat nu op en gelast, hem de kroon te brengen. Hij vat ze met beide handen, en zet ze langzaam op het hoofd, terwijl de Metropoli taan hem een toespraak houdt. De Keizer was waarlijk schoon; zijn wel willend en mannelijk gelaat nam een Romeinsche majesteit aan, onder dien verblindenden berg van diamanten op meer dan 6 millióen roebels begroot maar onbeschrijfbaar wordt de indruk op 'tgemoed, als de Keizerin voor haren gemaal knielt die tevens haren Keizer is, en door hem met die kroon

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1