LEYDSCHE NT. 1850. WOENSDAG 17 SEPTEMBER. J n°. m. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdas Avond. -"N De Prijs der Courant is f\'l in Jiet jaar de afzonderlijke Hommers worden legen 10 Centen afgegeven. RINNENLANDSCHE BEHIGTEN. LEYDEN, 16 September. Het bataillon jagers alhier in bezetting, is gisteren naar de residentie vertrokkenten einde bij de plegligheid van de opening der Stalen-Generaal dienst te doen, en na afloop daarvan herwaarts teruggekeerd. lieden mor gen is genoemd bataillon wederom per spoortrein naar 's Hage vertrokken om aan de krijgsoefeningen op de vlakte van Waalsdorp deel te nemen. Naar men verneemt zullen de grooie najaarsoefeningen in de vlakte van Waaisdorp, door de troepen uit 'sUage, Leyden en Delft, volgender- wijze plaats hebben: Dingsdag en Woensdag, in de linie-school; Vrijdag, in het vuur, onder bevel van den Generaal-Majoor Duycker; Maandag, den oost™ insgelijks in hel vuur, onder bevel van den Kolonel Schelms; Woens dag, den 24*'™ insgelijks in bet vuur, onder bevel van den Kolonel-Com mandant van bet 4dt reg. dragonders, J. G. WilbrenninckVrijdag, den ogstcn grooie miliiaire wandeling in veronderslelling van het innemen van bel dorp Wassenaar, bet batt. jagers, alhier in bezclling zal bet dorp bezetten, dal door de gezamenlijke troepen zal worden aangevallen. Het Zondagbl. meldt dat er sprake is van de oprigtlng van een groot dagblad van gematigd liberale kleur. De som voor de oprigting, zou reeds door eene buitenlandsche vereeniging aangeboden zijn. Alleen bestond er nog zwarigheid in bet vinden van gesehikte personen die de leiding daarvan op zich zouden willen nemen; ook over de plaats der vestiging van bet blad was men bel nog niet eens. He St -Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delen over de acht eerste maanden van 1856waaruit blijktdat die be draden hebben 35,398,332.90;zijnde ƒ343,508.49; meer dan over genoemd tijdvak in 1855. Het genootschap Door oefening grooterte Amsterdam, zal ter viering van zijn 20 jarig bestaan, een wedstrijd bonden van rederijkerskamers en genootschappen ter beoefening van uiterlijke welsprekenheid in ons Vader land. op 27, 28 en 29 November aanst. in bet lokaal Frascali aldaar. De viering van de nagedachtenis van Mr. W. Bilderdijkdoor de te Am sterdam gevestigde rederijkerskamer zal op 11 October plaats hebben. De Heer Da Costa zal bij die gelegenheid eene feestrede honden. Door de Nederl. Handt l-Maatsehappij zijn bevracht twee schepen, als: Allele, Kapt. 11. B. R. Jaski, van Amsterdam en Paul Johan, Kapt. D. llulsiiiga, van Schiedam. De wederopbouw van het op 21 Julij verbrande werkbuis te Amster dam is thans aangevangen. De I1H. Mocle en Bergveld zijn daarmede belast. Men wil weten dat de wijziging, in de Slaats-loterij le brengen, voorloopig slechts betrekking zal hebben op bel verhuren van loten; bel zou voorlaan slechts geoorloofd wezen loten te verburen voor de vier eerste klassen en de eerste trekking-weck der vijfde klasse. ArnhC.) Te Mook bij Nijmegen zijn, na inbraak, uit de R. K. kerk 3 ver gulde kelkencenig goud en zilver en onderscheidene voorwerpen van waarde geroofd. De vergunning lot den aanleg van den Frieseben spoorweg is Ihans aan de Hcercn Dull c. s. verleendzijnde bet waarborg kapitaal van ƒ250,000 door genoemde lieeren gestort. Uit Enschedé wordt gemeld dat men aldaar beeft opgemerkt, dat de aanzienlijke partijen calicols, welke in de eerste 6 maanden van dit jaar door particulieren met certificaten van oorsprong zijn uitgevoerd, volstrekt niet in verhouding slaan toL de verminderde inlandsebe weverijen dal eenlge Kamers van Koophandel in Twenthc de aandacht van den Minister van Koloniën hebben gevestigdop liet geval dat door sommige lieden geld wordt geboden voor certificaten van inlandschen oorsprong, zonder het goed. De In dép. Belg. van 11. Zondag deelt wederom twee brieven mede van zijnen Correspondent te Moskou, van den 4d™ enden 6d™ dezer. De eerste handelt over de voorbereidselen der krooning, de andere geeft uitvoerig verslag van de officiële receptie in hel hotel van den Prins de Ligne, Ge zant van Belgie. De laatstgenoemde, als hier van minder belang, voorbij gaande, zullen we uil den eerstgenoemde, liet voornaamste thans laten volgen. De aankondigingen aan bet volk zijn gisteren, volgens bet programma, begonnen. Deze geschiedden in pleglslatigcn optogt. Bij liet gezigt der muren van bet. Kremlin, der vreemdsoortige bouworde van de hoofdkerken, der uitrusting van de ridder-lijfwacht, der geheel overdekte handpaarden der langgebaarde Teherkersiers cn Armeniërs en van het goudlaken dat van de trompetten afhingwaande de aanschouwer zich in de twaalfde eeuw verplaatst. Na de voorlezing strooiden de Wapenherauten gedrukte exem plaren der officiële akte onder de menigte, en gingen dan verder om dezelfde plegligheid drie dagen lang, op de voornaamste plaatsen te herhalen. De kerken die de Keizer moet bezoeken, slaan op de kanten van een binnenhof, met liclitgrijzen sleenen geplaveid, door een rijk ijzeren hek gesloten, dat nu bijna onder de opgerigte tribunen verdwenen is. De hoofd kerk van Maria Hemelvaart staal ten noorden. Deze kerken gelijken niet, zooals men alligt zou meenen, naar onze grooie hoofdkerken in grootte. Geen der kerken in bet Kremlin beslaat meer plaats dan onze kleinste ka- peilen. Teil zuiden ligt de S'. Miehaëls kerk, nog kleiner dan de vorige en bier van daan strekken zich tribunes uit tol de kerk der Maria- boodschap in bet zuidwesten. Ten westen is de binnengevel van bet paleis en de roode sloep, die de trein moet afgaan naar de kerk, in welk paleis de zaal is, in 1473 door den Italiaanschen bouwmeester Marco gebouwd, en waar de oude Keizers feesten gaven. Van bet paleis naar de verschil lende kerken, is een bonten vloer gelegd met houten leuning, die ten dage der krooning met scharlakenrood behangsel zal bedekt zijn. Van builen levert de eerstgenoemde kerk niets merkwaardigs op. In hare gewitte muren een afgrijselijke schending die men 'Igansche Kremlin heeft doen ondergaanziet men slechts enkele smalle ramen cn twee in middeleeuwsehcn trant op gouden grond beschilderde deuren. Van binnen is de kerk vol schilderijen, die meer door kleuren en ver guldsel, dan door kunst uitmunten. Aan drie zijden zijn opgaande banken voor 500 personen geplaatst voor de Gezanten en andere hooge personaad- jen. In het ooslen staat de kostbare tabernakel, die even als de afbeeldsels der heiligen, met onsehatbare rijkdommen omgeven is. Acht grooie zilve ren lampen hangen aan zilveren ketenen voor bet altaar; in het midden van den tempel een zilveren luchter van meer dan 300 Ned. ffi. Voor liet altaar verheft zich Insschen de vier pilaren, die ter hoogte van zes el met rood fluweel met goud bespannen zijn, de verhevenheid voor de krooning, met vergulde leuning, daarboven een verhemelte op liet rijkst met rood fluweel en gouden franjes cn slruisvogelvederen en aan de hoeken met den arend, de kroon en :s Keizers naamcijfer versierd. Onder aan zijn de wapens van het Keizerrijk, door die van Kazan, Astrakan, Polen, Siberic, Georgic, Finland, Novogorod, Kievv en Wladimir, met de leekenen der Orde van S'. Andries geborduurd. De Iroonen staan er nog niet. Die voor den Keizer is van ivoor gebeeld houwd uit de 13de eeuw. Die der Keizerin is ook uitstekend fraai. Ter zijde staat een tafel voor de teekenen der Keizerlijke waardigheidregts is een minder rijk en kleiner verhemelte voor de Keizerin-Moeder geplaatst, waaronder de troon van Alexis Michaelowitch (1646)met lijstwerk van massief goud en tallooze edele gesteenten versierd, zal worden neergezet. In den zuiderhoek der kerk heeft men een rustplaats voor de Keizerin-Moeder ge reed g' maaktwier zwakke gezondheid gcene vermoeijenis gedoogt. Verbeeld u nu die met schitterende schilderijen gansch bedekte kerk dat fluweel, dat goud, die diamanten; bevolk haar met dien stoel in ge borduurde klecderen met die schitterend uilgedoschle vrouwenschaarbreng u die historische troonen voor den geesten hoven dat alles de rijzige ge stalte des Keizers, die hel uit de hoogte zijner magtige eenheid beheerscht, en zeg mij of er heerlijker plegligheid is uit tc denken dan die van aanst. Zondag. Jammer slechts dal de beperkte ruimte, de uitnoodigingen zoo huilen- mate heeft moeten beperkendat zelfs de vrouwen van de Generaals Aitle- dë-Camps des Keizers niet toegelaten zijn. Gisteren was ermen kan 't niet anders uitdrukkenrepetitie. Alles geschiedde even als bij de krooning, de optogt, de intrede en de uitgang uit de kerk had in de beste orde plaatsalleen het ve:hemclte waaronder Eli. MM. naar de Michaëlskerk moeten gaan, zal eenige wijziging onder gaan daar het nu den dragers te onhandelbaar was. V.cerlig van de 52 gouvernementen zullen den Keizer schotels en zoutvaten aanbieden, zooals die waarmede de Adel van Pultawa den Keizer hulde zal dóén. Die schold is van louter goud ter waarde van de 25,000 roebels, gepolijst en heerlijk bewerkt, prijkende met den dubbelen arend en het wapen van Rusland en met goud en diamanten, en verder met wijngaard ranken, waar tussclien de wapens der districten van Pultawa. De schotel en het rijke smaakvolle zoutvat, dragen tot opschriftDen Keizer Alexan der 11, aangeboden door den Adel van Pullaira. De schatten des Keizers groeijen dus aan met elke krooning, cn men verzekerde, dat de kooplieden der voornaamste sleden nog een honderdtal vergulden zilveren schotels zouden aanbieden. Ook schijnt het gebruikelijk den Keizer, zoo dikwerf hij le Moskou komt, brood en zout in gouden vaatwerk aan tc bieden. Z. M. heeft sedert zijne komst lot den troon, verklaarddat li ij die niittclooze uitgaven niet meer verlangde en dat hem voortaan die zinnebeelden van gastvrijheid op porseleinen schotels zoude worden aanseboden.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1