LEYDSCHE COURANT. N°. 109. WOENSDAG 10 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. l i i'J k H?. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINKENLANDSGHE BERIGTEN. LEYDEN, 5 September. De openbare Promotie en Prijsnitdeeling onder de Leerlingen van het Ste delijk Gymnasium, heeft plaats gehad op Zaturdag den 0Jen dezer, des na middags ten één uur, in de Stads Gehoorzaal. llij de opening dezer pleglighcid gaf de Rector verslag aangaande den staat van hel Gymnasium gedurende den laatst verloopcn Gymnasiaal-Cursus. Uit de omstandigheid, die hij vermeldde, dat er in dit jaar twee leerlin gen uit de vijfde klasse, en een uit de vierde klasse, met gunstig gevolg hun Admissie-Examen bij de Academie hadden afgelegd; en dat insgelijks twee leerlingen uit de vierdeen één zelfs uit de derde klasse, als kwee- kelingen bij 'sRijks Kweekschool voor Militaire Geneeskundigen te Utrecht waren aangenomennam hij aanleiding om tot: geruststelling van zoo danige Ouders, die wel eens als grieve tegen het Gymnasium, het bezwaar opperen dat er volle zes jaren vereischt worden om den ganschén Cursus af te loopen onder de aandacht van belanghebbenden te brengen, dat uit de opgenoemde voorbeelden blijken kon, dat de kundigheden vereischt, om aan de Academie of bij andere Inrigtingen van hooger Onderwijs te worden toegelatendes noods ook in korlcren tijd kunnen worden verkre gen, mits de aanleg gunstig zij en toereikende vlijt worde aangewend. Vervolgens las de Rector de namen af van de leerlingendie tot hoogere klassen bevorderd werden en prijzen zouden ontvangen. Bij het uitreiken van deze boekgeschenken door den lieer President-Curator, werd er dooi den Primus van iedere klasse eenc Gratiarum Actio gereciteerd; te welen: In de lc klassse door AV. P. Groene veldt in de llollandsche taal. 2C a. M. 11. V. Esser Hoogdnitsche 3C a. G. 1. Dozy Fransche 3C b. W. F. Leemans Engelsche 4e a. N. K. F. Land llollandsche 5C J. Móntagfne Az. Latijnsche Daarna zonden achtereenvolgens hebben moeten optreden de leerlingen P. A. 1). Couvéc, uil de 4e kl. b. en N. G. Stuffken, uit de 6e kt, aan wie het vergund was ombij hun eervol ontslag na den ganschcn Cursus, ieder in de Afdeeling, waartoe hij behoorde, te hebben afgeloo- pen - met het houden eener Oratiuncnlaafscheid van het Gymnasium te nemen. Doch eerstgenoemde kon zijn Opstel, waarin hij zou gehandeld hebben Over de Gevolgen van de Kruistogtenniet voordragen, omdat het Reglement van 's Rijks Kweekschool voor Militaire Geneeskundigen, waarbij hij als eerste kweekeliug geplaatst was onder de in dit jaar aangenomenen hem verpligttc reeds op den ls,cn dezer in Utrecht te zijn; en, volgens de schriftelijke verklaring van den eerstaanwezenden Officier van Gezondheid bij die school, kon hij ter bijwoning van deze plegtigheid niet met verlof gaan dan met nadeel voor zijne studiën. Alzoo kon sleehls e'e'ne Oratiuncnla worden voorgedragent. w. door den leerling ff. G. Stnffken, die daarvoor tot onderwerp gekozen had: de M. Iunio Bruto, einsque parte in caede Caesaris. Ten slotte wenschle de Rector dezen vertrekkenden leerling geluk met zijne tot dusverre volbragte laak; spoorde hem, gelijk mede de overige leerlingen aan lol aanhoudende vlijt en oppassendheid; en begroette zijnen laatstelijk benoemden Ambtgenoot, den Heer E. van der Yen, die als Docent van het Gymnasium voor de eerste maal de openbare Promotie bijwoonde. Yo'or den nieuwen Cursus zijn, bij de Examina van Toelating, zeventien nieuwe leerlingen aangenomen. Vergelijkende Slaat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Augustus 1855 en 1856, alsmede van die opbrengst over de 8 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. G eslagl (bij opeen ten en i nvoer lliunenl. 'Gedistilleerd (idem) Hnilenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal (eigen middel) Wijn, Fruiten Kurtstwijn(ïd Zuivere opbrengst over de maand Augustus. j Zuivere opbrengst over de 8 eerste maanden. 1855 1567.37 3055.40.1 151.091 7842.05 645.30 1856 1855 1603.62 14100.40J- 3208.20 I 24619.11 169.60}. 1242.35 1.18 J 3812.96" 62305.88j 1077.97.1 9332 60 ƒ13801.224 9873.541 ƒ111030.35 1856 13233.42 27332.89; 2056.99; 1018.02 36292.35 j 8944.90 88878.581 Z. K. II. dc Prins van Oranje heeft op zijne reis naar het noorden de stad Kirkwall, op een der Orcadische eilanden gelegen, bezocht. Spoedig nadat de Merapi daar ten anker gekomen was, kwam de Sheriff Aytoun aan boord, aan wien de wensch van Z. K. H. werd bekend gemaakt, om de voornaamste van de vele merkwaardigheden te bezigtigen, waarop Kirk wall en de omstreken zich beroemen kunnen Den volgenden morgen stapte Z. K. II. met gevolg aan wal, alwaar hij door de aanzienlijkste inwoners verwelkomd werd. llij bezocht de S'. Magnus-hoofdkerk, de steenen van Stenness en het zomerverblijf van den Sheriffalwaar aan Z. K. 11. een collation werd aangeboden. In de slad teruggekeerd begaf zich de Prins naar het stadhuis, alwaar Z. K. H. als burger van de stad werd geprocla meerd. In de aanspraak door den Magistraat gehouden werd bijzonder mel ding gemaakt van dc belangrijke diensten die het huis van Oranje steeds aan liet Protestantismus en aan de vrijheid der Europesche volken heeft bewe zen; voorts herinnerde de redenaar aan hel bezoek in die stad van den Prins van Oranje, later Willem IV. De Prins beantwoordde deze aanspraak iu de Engelsche taalbetuigde zijn bijzonder genoegen bij de aanneming van het vrije burgerschap der koninklijke burgt Kirkwallen verklaarde dat zijn bezoek hem steeds aangenaam in herinnering zal blijven. Bij hel ver laten van de stad werd den Prins door eenc groote menigte, die zich op de kaaijen verzameld had, met luid gejuich uitgeleide gedaan. (Amst. C.) Den 6de" dezer heeft te Schiedam de openbare aanbesteding plaats ge had van de gebouwen, van twee gashouderspuiten en van een woonhuis, een en ander voor de aldaar op te rigten gasfabriek; deze werken zijn aan genomen door den Heer A. van liattutn, te Sliedrecht, voor de som van ƒ43,600. Omtrent de schilderij door Z. M. den Koning aan de stad Utrecht geschonkenwordt het volgende gemeldZij is het voortbrengsel van den schilder N. Picncmanen stelt liet oogenblik voor waarop een aantal in woners der stad Utrecht, met den Hoogleeraar G. J. Mulder en anderen aan het hoofd, Z. M. het herinnerings-album komt aanbieden. De Koning, die zoo even uit de vertrekken is getreden van het hotel waar hij zijnen intrek had genomen, wordt door een tamelijk groot gevolg omringd. Het geheel, door eene schitterend vergulde lijst omgeven, is eene der beste ge wrochten van den kunstenaar. De Heer van Vlissingcn heeft de gestaakte vervaardiging van centen- plaatjes voor Nedcrl. Indië hervat, onder omstandigheden, die hel uitzigt geven op eenen verderen ongestoorden afloop van zijn, voor onze Oost- Indische bezittingen, zoo belangrijk contract. De gerezen geschilpunten blijven inmiddels open voor de uitspraak des Regters. (Ned. Ind.) Zondag 11. was het de dag waarop, 100 jaren geleden, Mr. Willem Eilderdijk te Amsterdam op de Westermarkt werd geboren. Het herinne ringsfeest dat men aldaar voornemens was te vieren zal eerst in de vol gende maand plaats hebben. Volgens het llbl. worden er in de hoofdstad pogingen aangewend, om een waardig gedenkleeken ter zijner eere op lc rigten. De laatste Zondags-Editie van het llbl. bevat een 10-tal beriglen uit onderscheidene oorden des lands, omtrent plaats gehad hebbende onge lukken, waaronder vier zelfmoorden. Een bcrigt Uit Bussum, nemen wij hieruit over, als behelzende het verslag eener aldaar gepleegde af grijselijke misdaad. De Heel- en Vrocdmecsler P., die in voortdurende twist met zijne echtgcnoote leefde en reeds middelen zocht, om van haar te scheiden heeft Vrijdag morgen op nieuw oneenigheden met zijne vrouw gehad en de ongelukkige, 5 maanden zwangere moeder, met een lancet eenc wonde aan dc wang toegebragt en daarna het laatvlijm haar in den strot gestoken. Met het moordtuig in de keel is de stervende vrouw naar de keuken gevlugt, alwaar zij weldra, onder hevige pijnen en hel kermen om hare kinderendie in het dorp aan het spelen warenbezweek. P. is daarop naar den Burgemeester gegaanheeft hem een glas water verzocht en medegedeeld, dat hij zijne vrouw vermoord had, zeggende: «Er moest nu maar een eind aan komen!" toen het bierglas verbrijzelende, poogde hij zich met eene scherf daarvan de pols af te snijden, hetwelk hem echter mislukte. Nadat de Burgemeester de justitie van Naarden berigt van het voorgevallene gezonden hadis de moordenaar naar de hoofdstad vervoerd. Kort na den moord moet P. reeds in tranen zijn losgebarsten, en, zich voor de locvloeijende menigte schamende, den policie-agent verzocht hebben hem den hoed over de oogen te trekken. Te Paterswolde (Drenthe) is een huis afgebrand, loebehoorende aan A. Cohen. Dit huis was zeer bouwvallig en daarom onbewoond. De schade wordt op'400 begroot, terwijl het pand voor ƒ1000 was verzekerd. Daar er vermoeden van brandstichting bestaatdoet de justitie onderzoek. Uit Drenthe vertrekken dezer dagen 26 personen over Bremen naar

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1