LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 8 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en. Vrijdag uitgegevei\. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke JSommers worden tegen tl) Centen afgegeven. IBij deze Courant behoort Itijblail Sf°. 21. binaka'LANDSClIE berigten. LEYDEN, 6 September. 's Lands stoomschip Merapionder bevel van den Kapt.-Lnit. ter Zee J. D. Wollerbeek, aan boord hebbende Z. K. II. den Prins van Oranje, is 11. Zaterdag te Cromarty binnengeloopen. De Prins zou van daar overland naar Leith vertrekkenvverwaarts de Merapi zich binnen weinige dagen mede begeven zou. Z. K. 11. wordt met genoemd stoomschip den 10Jcn dezer hier le lande terug verwacht. In de maand Augustus zijn binnen deze Gemeente overleden 50 personen als: 15 mannen, 8 vrouwen, 13 zoons en 14 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 4. Geboren 81 kinderen, als: 43 zoons en 38 doch ters. Voltrokken 36 huwelijken. liet getal opgenonienenin het werkhuis gedurende de afgeloopcn weck is geweest als volgt: 31 Augustus 62 volwassenen 15 kinderen le zanten 77. 1 September 55 12 67. 2 57 13 70. 3 61 15 76. 4 64 15 79. 5 64 15 79. C 57 13 70. Wij hebben cenige dagen geleden de opmerkzaamheid gevestigd op de iu 'toog loopende weelde bij den boerenstand. De. tl. C. wijdt daaraan mede een artikel waarvan wij bet slot hier overnemen. Wij misgunnen het evenwel die menschcn niet, dat het hen voorbeeldig goed gaat, dal zij schatten gclds verdienen; maar toch hebben wij eene billijke, algemeen erkende grieve tegen hen. Ze is deze, dal zij, bij het klimmen hunner welvaart, steeds kariger worden omtrent hunne arbeids lieden. Schandelijk laag toch is het loon én daggeld, waarmede de moes ten hunne daggelders, knechts en meiden afschepenen egoïsten, dip zij zijn, is het uiterst moeijelijk, zo'ó met onmogelijkom van Heir eerie'gift te verkrijgen voor deze of gene nuttige inrigling 'Of voor een of ander menschlievénd doel, getuige slechts de zeer karige opbrengst vóór den jongslen watersnood op hel platteland." De Prov. Commissie van onderwijs in Zuidholland zal hare najaars vergadering houden op 13 October aanst. Naar men verneemt zal zich de Deer F. W. Conrad, President der Commissie tot doorgraving der landengte van Suez, eerstdaags andermaal naar Egypte begeven, en op die reis worden vergezeld door den Kolonel Klerck, benevens den Ingenieur Schneither. In Augustus zijn op den lloll. spoorweg vervoerd 100,369 personen en is ontvangen 166,181.77£ op den Rijnspoorweg vervoerd 118,414 personen en ontvangen 122,056.48;. Omtrent het overlijden van den dragonder nabij Haarlem (zie ons vorig nommer), deelt de N. li. C. de volgende bijzonderheden mede, waar uit blijkt dat in dit geval het vermoeden van boos opzet ongegrond is. De beide dragonders waren naar men verneemtzeer goede kameraden. Reiden schijnen zich overmatig aan sterken drank le hebben te buiten gegaan. Althans een voorbij rijdend koetsier heeft 2 dragonders in hoogst beschon ken toestand gezienbezig om elkander voort le helpen. De gestorvene schijnt nedergevallen te zijnmet hel hoofd op of legen eenig hard voor werp, een paal of steen, en bekwam daardoor eene wonde; men houdt de wonde althans voor geen sabelhouw. Zijn kameraad verdubbelde daarop zijne pogingen, om hem van den grond le helpen; hij schijnt zich daartoe bediend te hebben van de vangsnoeren, aan den rok des anderen. Die vangsnoeren loopen twee of drie dubbel om den kraag van den roken deze nu schijnen losgerukt en om den hals des gevallene geslagen te zijn, waardoor, toen de andere bleef voorttrekken, de worging zal ontstaan zijn. Tegen 11 ure kwam de gearresteerde in de stad, voorzien van den chacol en de handschoenen des doodenen zeide aan de barrière ielsdat men niet verstond, maar later blijkt betrekking gehad te hebben op een kame raad, dien hij niet mede had kunnen krijgen. Later, toen hij door een Korporaal werd ontdekt en medegenomen, wilde hij eerst nog den kameraad halen, dien hij ginds had achtergelaten. De man was bij het vernemen van zijne misdaad wanhopig en wist zich niets le herinneren, dan zijne vrnchtclooze pogingen om zijn medgezel naar de kazerne le brengen. Bij de koflij veiling van de Ned. Handelmaatschappij op 4 September, ie Rotterdam, zijn de 263,410 balen Java-koffij en de 5736 balen Padang- kolïij alle, lot iels hoogerc dan de gewaardeerde prijzen, verkocht. IJit een schrijven nit Alexandria onlleenen wij het volgende voor Am sterdam niet onbelangrijke berigt: liet is den Heer Rnyssenaars aldaar mogen gelukken voor de Amsterdamsche Zoölogische vereeniging Natura Artis Magistra te kunnen aanwinnen: 2 tijgerkalleneen buitengewoon schoon exemplaar, 2 zeldzaam groole struisvogels, 2 kemels, 1 paar ge- teekende antelopen en 1 stout ontwikkelde kameelpardel (giraffe). ll.C Te Edam is brand ontstaan in de timmcrloods van den Heer de Jong aldaar, welk perceel, alsmede eene belendende spinfabriek, zijn afgebrand. Te Abbekerk (Noordholland) heeft eene dienstmaagd het huis van ha ren meester in brand gestoken, omdat hij geweigerd had haar des nachts naar de kermis te laten gaan. Gelukkig is men den brand spoedig meester geworden. Zij is in verzekerde bewaring genomen. De Gemeenteraad van Utrecht heeft gisteren eene vergadering gehou den, tot het ontvangen van eene door Z. M. den Koning aan de stad ge schonken schilderij, ter herinnering aan den 17dc" September 1853. De vierde algemeene vergadering van de Evangelische Maatschappijis Woensdag II. te Utrecht gehouden, onder voorzitting van Ds. J. I'. de Keyser, van Arnhem. Uit het verslag van den Secretaris, Ds. Ilooykaas Herderschêe, bleek dat de Vereeniging meer en meer in bloei en uitge strektheid toenam. Te Utrecht is eene verordening afgekondigd, waarbij verboden is, zich in kennelijk beschonken toestand op den openbaren weg te verloonen, op straffe van eene geldboete van 3 lot 10 gulden, of gevangenis van één dag; en eene andere, waarbij verboden is, aan lieden, die kennelijk be schonken zijn, om een rijtuig, met één of meer paarden bespannenle besturenop straffe van eene geldboete van 3 tot 9 gulden of gevangenis van één tot twee dagen. Volksvriend De uilgever van de Amersf. Cour. heeft aan Z. M. den Koning een verzoekschrift ingediend om vrijstelling van de gevangenisstraf. In de gemeente Houten (prov. Utrecht), had men Woensdag 11. een hond die gewoonlijk voor een wagen is gespannen, zonder opzigl laten rondloopen. liet dier. door eenige baldadige jongens langdurig getergd, viel een meisje aanbeet haar eerst in den armdaarna in het beenen scheurde eindelijk hel vleesch van arm en hand. Niet dan met veel moeite is hel gelukt het meisje van hel woedende dier le bevrijden. In de vorige week heeft het te Harjingen 't huis behoorend schip Petrus 11 or re üsKapt. A. L. Zwieting, op de terugreis van Petersburg naar Groningeneene sloep ontmoet waarin zich 12 personen, waaronder 3 vrouwen, bevonden, afkomstig van eene Engelsche brik, die vergaan was lusschen de Elbe en den Eider. Zij zijn liefderijk opgenomen en verzorgd. Door den Raad der stad Groningen is de som van ƒ1000 toegestaan voor den opbouw cener R. K. kerk te Stads Kanaal. Door de Provinciale Staten van Groningen is met 21 van de 34 uitge- bragte stemmen benoemd lot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal de Heer Mr. A. J. van Roijen, Notaris te Onderdendam. De Wel-Eerw. Heer Dr. W. J. Koppius Sr.te Blijham (Groningen), heeft Zondag 11. zijne afscheidsrede gehouden, nadat hij 59 jaren het Evan gelie verkondigd had. Genoemde Leeraar is op 83-jarigen ouderdomzoo niet de oudste dan zeker een der oudste bedienaren van het Evangelie. Dezer dagen heeft te Londen plaats gehad de openbare aanbesteding van hel graven van het kanaal door Zuid-Beveland en de daarbij behoorendc werken, welk een en ander is aangenomen voor 3,000,000. De Heer Mp. van Meeuwen, Commissaris des Konings in Limburg, heeft zijne benoeming lol lid van de Eerste Kamer, voor Noordbrabant, aangenomen. Op den lldcn dezer zal voor bel Prov. Gcrcgtshof in Limburg eene zaak worden behandeld, die zich slechts zelden voordoet en in dit bijzon der geval een gevolg is van den oorlog in het Oosten. Twee ingezetenen van Venlo worden namelijk beschuldigd van heL in Nederland, onder den naam van arbeidersaanwerven en verleiden tot desertie van Pruissische militaire dienstpligtigenvoor het Engelsche leger in de Krim en om dezelve alzoo le doen overgaan tot de land- of zeedienst eener vreemde Mogendheid, althans het met opzet behulpzaam zijn van hen in deze desertie. - Volgens berigt van de Kaap de Goede Hoop hebben de gelden aldaar ten behoeve der noodlijdenden bij de overstrooming in Nederland ontvangen, 1325 bedragen, waarvan 1200 reeds aan den Nederl. Minister van Binnenl. Zaken waren overgemaakt. 's GRAVENI1AGE 6 September. Z. M. heeft Z. K. II. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, Prins van Oranje, thans Luitenant ter zee der lslc klasse, bevorderd tot Kapitein-Luitenant ter zee u la suite. De verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje is alhier op eene luisterrijke wijze gevierd. Het gala-diner ten llovc werd bijgewoond door 11H. KK. 1111. Prins en Prinses Hendrik, Prinses Frederik en den Hertog

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1