LEYDSCHE COURANT. N°. i071j^ VRIJDAG 5 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIIVNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDE1V, 4 September. Op lieden werd de 16dc verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje op de gewone wijze gevierd. Van de openbare gebouwen en van de huizen der meeste ingezetenen wapperden vlaggenterwijl er op den middag eene luisterrjjke parade van de bezetting plaats had, waarbij ook het corps Offi cieren der Schutterij tegenwoordig was. Dij Kon. besluit is benoemd lot plaatsvervangend Kantonregter alhier, 3D. C. W. Ilubrcchl, Advocaat. Van den Helder wordt gemeld dat de zwarigheid in het vinden van een geschikt terrein voor de op te rigten gasfabriek uil den weg is geruimd. Aan de ondernemers, de HII. Schrellen en Comp.is thans de noodige grond aangewezenzoodal de werkzaamheden spoedig zullen aanvangen. Naar men verneemt heeft de Heer C. Oulshoorn, zijn ontslag gevraagd als Ingenieur bij de Iloll. Spoorwegmaatschappij. De te Delft gevestigde glacé-haudsehoeneu-fabriek zal naar Rotterdam verplaatst worden. Door de Arr.-Regtbank te Rotterdam is de volgende aanbevelingslijst opgemaakt, ter vervulling eener vacature bij dal collegie: 3Ir. II. E. C. van Kerekhoff, Regter Plaatsvervanger aldaar; 3D. II. W. de Graaf, Kanton regter te Noordwijk, en 3D. F. R. Coninck Liefsling, Advocaat aldaar. Zondag avond is onder Heemstede, nabij Haarlem, hel lijk gevonden van een dragonder; hij schijnt door middel der vangsnoeren te zijn geworgd en men vooronderstelt, dal er eene gewelddadige aanranding heeft plaats gehad, daar de ongelukige, rempla?anl zijnde, nog al in het bezit van geld was. Zijn kameraad, mede een dragonder, is ten 11 ure in de kazerne teruggekeerd, terwijl de knieën van zijn broek, alsook zijne handen geheel met bloed waren bevlekt, en hij den chacot van den overledene in plaats van zijn eigenen op hel hoofd hadzoodat tegen dien persoon zware ver moedens zijn opgevat en hij in verzekerde bewaring is gesteld. De Afdeeling van Taal-Letter-Geschiedkundige en Wijsgcerige We tenschappen van de Kon. Academie van Wetenschappen, zal te Amsterdam eene gewone vergadering houden op Maandag den 8st™ dezer. Op de 11 Blaandag, te Amsterdam gehouden kolïijveiling, bestaande uit 324.CC4 balen, is alles verkocht, mecrendeels boven taxatie. De prijzen verschilden van 31 tol 43J pCt. Dingsdag avond heeft er van wege de Evangelische Maatschappij in de Domkerk te Utrecht eene openbare godsdienstoefening plaats gehad, waarbij ll.L. Oorl, Pred. te 's Gravenhageals voorganger optrad en naar aan leiding van 2 Tim. IV. vs. 5 eene indrukwekkende rede hield. Zaturdag 11. werd te Arnhem de achtste algemcene vergadering gehou den van het Nederlandsch veearlsenijkundig genootschap. De opkomst was talrijkzelfs uit verwijderde oorden. De negende algemeene vergadering zal in 1857 te Rotterdam plaats hebben. De vergadering werd tot laat in den namiddag, geheel gewijd aan de belangen der veeartsenijkundevoortgezet; waarna een gemeenschappelijke dïsch, als verpoozing na verrigten arbeid, deze bijeenkomst besloot. Te Nijmegen is men begonnen eene opgraving in het werk te stellen aan de stads vischmarkt, ten einde zoo mogelijk de oorzaak op te sporen cener verzakkingdie zich sinds eenigen tijd aan de Kraanpoort en de daaraan grenzende huizen heeft geopenbaard. D ze verzakking is van dien aarddal de reten en scheuren in dc muren duidelijk zigtbaar zijn en zelfs na herstelling telkens weder grooler te voorschijn komen. Ilel bekende koflijhuis de Gallery aan de Waal is oin deze reden voor afbraak verkocht en zal wel geheel gesloopt moeten worden. Blen is zeer nieuwsgierig naai den uilslag van het onderzoek; de opgraving geeft tot dus ver tot het ver moeden aanleiding, dat op die plaats zich vroeger een gebouw met onder- aardsche gangen heeft bevonden. n. 31. de Koningin heeft voor dc tentoonstelling van landbouw-voort- brengselen die op den 10 en lldon dezer te Kampen zal gehouden worden, 2 prachtige vazen geschonken. Deze gift heeft de belangstelling zoodanig opgewekt, dat in 2 dagen tijds de benoodigde som voor de uitgeloofde prij zen en premiën is volteekend. Bij gelegenheid van die tentoonstelling zal er ook eene harddraverij plaats hebben. De landbouwwerktuigen van Z. 31. den Koning zijn als prijzen gesteld op paarden, koeijen en boter, en de vazen van II. 31. de Koningin op het span schoonste 4- lot O-jarige boeren paarden. Te Deventer worden reeds middelen beraamd, om het landbouw-con- gres dat in 1857 aldaar zal gehouden wordenop te luisteren. Er zal bjj die gelegenheid eene tentoonstelling van provinciale nijverheid, alsmede eene van voortbrengselen van land- en tuinbouw, plaats hebben. Tc Enschede' heeft bij het afbreken van een oud huis een groot onge luk plaats gehad. Een muur met eenigc balken is omgevallen, waaronder twee der werklieden werden bedolven. Een der ongelukkigen is onder liet puin verpletterd, terwijl de ander nog bewijs van leven geeft; op herstel is l echter geen hoop. Aan de Köln. Zeil. wordt uit Rome geschrevendat de in ons land geslagen gedenkpenning op liet herstel der kerkelijke hiërarchie, in genoemde stad in de aanzienlijkste kringen met veel welgevallen is ontvangen. De eene zijde der medaille vertoont den Heiland, die de dochter van Jaïrus in het leven terugroept, met de woorden: Talitha Cumi, quod est interpre- latum: pne.Ua, till dicosurge. (Blare. V. 41). Op de keerzijde ziet men de wapens der vijf sleden Breda, Haarlem, Utrecht, 's Hertogenbosch en Roermonde, dus de herstelde Bisdommen, waaronder gelezen worden deze woorden: Anno R. S D1DCCCLIII l'io IX. Pont. Max. Ser. Reg. JPil- hehni III. An. V. episcopali hierarchia singulari B i beneficia Ncerlan- diae restitiita cires catholici gralulanturd. i. In liet jaar onzes lleereu 1853, onder Pans Pius IX, in hel vijfde jaar der Regering van Z. 31. Ko ning Willem 111, zijn de Katholieke burgers, door Gods bijzondere gunst verblijd met hel herstel der vijf bisdommen van Nederland. In het tijdschrift, uitgegeven van wege de Nedcrlandsche Blaat- schappij ter bevordering van de afschaffing der slavernij wordt dezer dagen medegedeeld, dal door de Blaalschappij in 1855 een bedrag van ƒ4,000 naar Suriname is gezonden, ten einde daarmede slaven vrij te koopen, welke blijken gaven van rijp te zijn voor dc vrijheid. Voorts, dal dc maatschappij aldaar te lande zeer loffelijk en belangeloos door een voor stander der bedoelde afschaffing is ondersteund; dat het genoemde be drag met 805 is vermeerderd, ten gevolge van liet terugbetalen van een deel van hel losgeld door 24 vrijgekochte slaven, te weten 10 mans en 14 vrouwen, van verschillenden leeftijd, welke daardoor blijken hebben gege ven van hunne dankbaarheidmaar ook van hunne waardering der vrijheid, door daarvoor nog in hunnen vrijen slaat te willen arbeiden. Op deze wijze zijn mannen en vrouwen, ouders en kinderen, die in den slavenstand van elkander waren gescheiden, bijeengebragtdoch daarbij dient te worden opgemerkt, dal de vrijgckochten geenszins tol de veld-arbeidcrs behoorden, maar tol de ambachtslieden. De maatschappij is tot deze uitzending in staat gesteld door eene belangrijke gift van een onbekende; zij zal, inge volge besluit van het hoofdbestuur, op nieuw een bedrag van ƒ2,000 over maken om tot hel bedoelde einde te worden gebezigd. Uit BlaaStrieht wordt gemeld, dat de beproeving van de nieuwe ijze ren tralicbrug voor den spoorweg over dc Blaas, heeft plaats gehad. Tot dat einde zijn 32 zwaar beladen rijtuigen door twee locomotiven voortge stuwd lot op de brug, die 200 ellen lang is, welke last van meer dan 300,000 Ned. lê gedurende een' geruimen tijd op de brug is verbleven en vervolgens over en weder is vervoerd. De doorzakking is slechts 8 stre pen geweest, terwijl dit zonder eenig gevaar lol 21 strepen had kunnen gaan. Deze uitkomst is dus zeer geruststellend. liet Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord brabant, heeft in de twintigste algemeene vergadering de volgende prijs vragen ter beantwoording uitgeschreven 1°. Hoedanig is thans de gesteldheid van het fabriekwezen in Noordbra bant en welke zijn dc middelen om dezen tak van nijverheid aan te moe digen en uit te breiden 2°. Eene agronomische kaart van eene der gemeenten van Noordbrabant, naar keuze des schrijvers, ter grootte van een vierk. meter. 3". Eene geschiedenis van opvoeding en onderwijs in Noordbrabaiilvan de vroegste lijden tol den vrede van Munster. De antwoorden moeten voor 1 December 1857 aan den Secretaris C. J. van Nispen, te 's fferlogenbosehworden ingezonden. In een van wege het bestuur der Blaatschappij van Weldadigheid mede gedeeld verslag, van den 10dc" Julij gedaglcekend leest men het volgende omtrent den slaat van dc kolonie der genoemde maatschappij De bevolking is in de afgeloopen drie maanden 443 personen verminderd. De sterkte der bevolking bedroeg op den lslcn April in 't geheel 11,345, en op 1 Julij 10,902. Dc deseriiën waren talrijker dan in het voorgaande kwartaal; doch meer dan een derde is daarvan weder teruggebragl. Het ge tal overledenen was niet groot en dc gezondheid der bevolking zeer gewenscht. Van de roggeoogst heeft men goede verwachting. De zomerhaver en garst staan gewenscht. De aardappelen staan goed. Van ziekte wordt hiel en in den omtrek weinig waargenomen. De veestapel bestaat, thans in het'geheel uit 991 koeijen, 10G ossen en slieren, 43 vaarzen, 47 pinken, 44 kalveren, 2951 schapen, 131 lamme ren, 81 varkens en 121 paarden.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1