LEYDSCHE COURANT. MAANDAG I SEPTEMDER. De Courant wordt MaandagWoensdag en (Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 1 '2 in het jttiir de afzonderlijke Hommers worden tegen tO Centen afgegeven. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. LEYDEN, 30 Augustus, lieden had alliier de aanbesleding plaats van het Gebouw, bestemd voor het onderwijs in de Matuur-Schei-en Ontleedkunde bij onze Hoogeschool, en voor de verzamelingen tot die vakken en tot den Landbouw behoorende, te plaatsen op de kleine Ruïne. Er waren verscheidene inschrijvingen inge komen. De hoogste bedroeg 148.600; de laagste inschrijver was de Heer J. C. van Berkumvan Utrecht, voor 115.767. HH. Curatoren hebben zich de gunning voorloopig voorbehouden. Het getal opgenomenen, in het werkhuis gedurende de afgeloopen weck is geweest als volgt: 24 Augustus 58volwassenen16 kinderen, te zatnen 74. 25 59 14 73. 26 67 15 82. 27 68 15 83. 28 68 15 83. 29 65 15 80. 30 62 15 1) 77. i den loop dezer week is Ie Katwijk de eerste steurharing bragt, ten getale von 6000 stuks. De qualileit is uitmuntend. Zij zijn voor ƒ53 per 1000 aan de iirma J. Sehadde' van Doorn en C°. verkocht. In ons vorig nommer hebben wij een berigt opgenomen uit Groningen, omtrent de hoeveelheid van het aldaar op de markt verkochte graan. Dij een ingezonden schrijven in de Amst. Cour. wordt die opgave volgender wijze verbeterd: De aanvoer van koolzaad bedroeg niet 1500 maar 1200 last; daarvan is hoogstens drie vierde, dus 900 last, verkocht, de gemiddelde prijs was niet ƒ495, maar hoogstens ƒ450 per last, gevende een bedrag van ƒ395,000, in plaats van 742.500. Neemt men nu aan, dal daarenboven 200 last rogge, 200 last gerst en 100 last andere granen zijn verkocht, dat gewis boven de waarheid is, dan verkrijgt men niet meer dan ƒ150,000, omdat geen tarwe aan de markt was, en liet geheele cijfer wordt circa ƒ550,000, in plaats van ongeveer twee millioen door den berigtgever opgegeven. De leden der verschillende commissiënwelke belast zijn geweest met het oprigten van het standbeeld van Lourens Jzn. Coster, hebben dezer dagen een exemplaar ontvangen van de bij gelegenheid der onthulling van het beeld door den Heer Elion vervaardigde bronzen medaillehun door L. M. den Koning aangeboden. Deze medaille is vergezeld van een' brief van den Minister van Binnenl. Zaken, inhoudende, dat Z. M. heeft ge meend, dat het die leden, welke zich op eene zoo hoogst loffelijke wijze gedurende vele jaren van hunne laak hebben gekwetenniet onaangenaam zou wezeneen zoodanig aandenken te ontvangen. Te Groningen is eergisteren bet jaarlijksehe herinneringsfeest aan het ontzet dier stad in 1672 weder luisterrijk gevierd, met liet houden van een godsdienstig muziekfeest in de Groote Kerk, openbaar muziek op de markt, eene harddraverijeene voorstelling in den schouwburg voor het volk en een fraai vuurwerk. De Provinciale Stalen van Noordbrabant hebben zich, na afloop der buitengewone vergadering, gczamentlijk naar den Heer Borret, afgetreden Commissaris des Koningsbegevenom hem dank te beluigen voor de diensten in zijne betrekking aan de provincie bewezen. Bij deze gelegen heid boden zij Z. Exc. tevens de tcekcr.ing aan van een prachtig zilveren tafelstuk, hetwelk hem ten geschenke gegeven wordt als een blijvend aan denken van de gehechtheid der Stalen aan hunnen Voorzitter, maar hetwelk door de uitvoerigheid nog niet gereed is. 's GRAVENUAGE 30 Augustus. Z. M. de Koning wordtzoo men verneemt Woensdag aanslaande van liet Loo alhier verwacht, ten einde den verjaardag van den Prins van Oranje in de residentie te vieren. Z. M. de Keizer van Oostenrijk heeft den Schout-bij-Nachl :t Hooft (thans met Z. K. 11. Prins Frederik op reis naar Moskou), het Comman deurskruis der Leopoldsorde geschonken. Men verneemt, dat Z. M. de Koning der Belgen den Heer Med. Dr. L. J. de Jongh alhier, benoemd heeft tot Ridder der Leopolds-orde. Z. K. U. Prins Hendrik is lieden morgen van Amsterdam alhier te ruggekeerd. De Grootvorstin Olga van Rusland wordt eerstdaags alhier verwacht. In liet sted. badhuis te Scheveningen worden verscheidene vertrekken voor haar in gereedheid gebragt. De Ridder S. de Lomonossoff, buitengewoon Gezant en gevolmagligd Minister van Z. M. den Keizer van Rusland bij hel Nederl. Ilof, is van zijne buitenlandschc reis in de residentie teruggekeerdna een bezoek te hebben gebragt bij H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk. De Baron Benlinck, Nederl. Gezant tc Londen, is alhier aangekomen. De Heer de Belmont, Minister-Resident van de Vereenigde Staten van Noord-Amerikais van zijne buitenlandsche reis teruggekeerd. Bij arrest van den lloogen Raad der Nederlanden is verworpen de voorziening in cassatie van Mp. L. Zegers Veeckens, uitgever der Amers- foortsche Courant, tegen een arrest van hel Prov. Gercgtshof van Utrecht, waarbij hij ter zake van laster jegens den Heer Luyben, is veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van eene maand enz. Ook is door den Raad, met vernietiging van een arrest van hel Hof in Noordholland, het Openbaar Ministerie bij dal Hof ontvankelijk verklaard in zijne vervolging tegen II. E. Mulder, uitgever der Asmode'e, wegens laster jegens den Minister van Kolo niën, en de zaak naar helzelfde llof teruggewezen. Gisteren is liet oud-archief van de Wees- en Momboirkamersuit de provincie Zeeland, alhier aangekomen; liet zal geplaatst worden op het Binnenhof, waar vroeger het oud-archief van den Hove van Holland was geplaatst. Te Scheveningen is mede de eerste steurharing aangebragt, ten getale van 38,000 stuks, die voor ƒ50 de volle en ƒ31 de ijle per 1000 zijn verkocht. AMSTERDAM, 29 Augustus. Alvorens het verslag der plaats gehad hebbende feesten te vervolgendoe len wij nog eerst de toespraak mede van den Burgemeester, bij het over nemen van het monument als geschenk aan de stad Amsterdamwaartoe ons vroeger de plaatsruimte ontbrak Sire! Prins Hendrik der NederlandenVoorzitter en verdere leden van liet Hoofdbestuur en de afdeelingen der Vereeniging het Metalen Kruis! «Schoon en belangrijk is de plegtigheiddie U, en ons, en vele duizen den met ons bier te zamen bragt. Voor allen wordt de herinnering verle vendigd aan de geestdriftwaarmede eenmaal Noord-Nederland als uitéénen mond, antwoord gaf op de roepstem van zijnen eersten Koning Willem. «Vijf en twintig jaren zijn sedert heengesneldzij vervlogen met hun lief en leed. Bij liet terugzien op dat tijdvak moeten de verschillende bij ons opgewekte gewaarwordingen door één gevoel overheerscht wordenhet gevoel van dankbaarheid aan God, onder Wiens liefderijk albestuur ons Vaderland, ook na de afscheiding der zuidelijke gewesten, in bloei en wel vaart geenszins is achteruitgegaan. De tijddie scherpe hoeken afrondt en vele wonden heeltbewerkte onder de wisseling der omstandigheden, verandering in indrukken en mee- ningen. Dat zelfde België, dat toenmaals als e'e'n uitgestrekte kampplaats tegen ons overstondis ons een bevriende nabuur geworden. Op de na tionale feesten, onlangs aldaar gevierd, werd onze vlag gezien; en bij de banieren, die rondom dit gedenkleeken zijn opgehangen, is de Belgische driekleur mede ontrold. «En zoo moet het zijn. De geest van Hern, die eenmaal met goddelijke liefde de mensehen allen broeders noemdemoet al meer en meer den geest der Natiën zóó doordringen, dat vele nog bestaande scheidsmuren wegvallen. «Dien algemeenen broederzin te bevorderen, bij gelijktijdige aankweeking van vaderlandsche deugden, dat, Sire! is de verhevene, door Uwe Majesteit wèl begrepene roeping der Vorsten in het tijdperk, dat wij beleven; maar ook datzelfde werd door Uwe Koninklijke Hoogheid, Prins Hendrik! en door n allen, bestuurders en leden dezer Vereeniging! uitsluitend beoogd. «Immers, geene andere bedoeling ligt er in de oprigling dezer zuil, op welker spitse te regt het beeld der Eendragt geplaatst werd. Eendragt (God geve hel!) blijvc heersehen lusschen volkeren, ofschoon in zeden en karakter vrij onderscheiden; eendragt zij er vooral lusschen de zonen van helzelfde Vaderland; en innigblijve de band lusschen Nederland en Oranje! «Maar nooit worde, uit zucht lot bevordering van eendragt, de waar heid lafhartig verbloemd of miskend. Algemeene broederzin is even ver- eenigbaar met warme vaderlandsliefde, als onderscheiden van wereldbur gerschap. Wie, met welk doel dan ook, de roemrijke feilen uit 's Lands historie opzettelijk bedekken mogt, verzaakt 's Lands eer en bezoedelt zijn' naam als Nederlander! «Sire! Het was Uwe Majesteit welgevallig, dat dit gedenkteeken, tot welks oprigting door vaderlandsche geestdrift besloten was, te Amsterdam zou verrijzen. Deze stad bood dadelijk haar hoofdplein er voor aanen bekostigde de funderingswerken, waarop het werd opgetrokken. De plaats was bij uitstek goed gekozen: een monument, voor de geheele Natie be stemd en aan den algemeenen volksgeest gewijdmoet staan in de hoofdstad des liijks. «Prins Hendrik der Nederlanden! Als hoofd van het Stadsbestuur, en sprekende namens den Raad, betuig ik Uwe Hoogheid opregten dank voor de heusche woorden, door U gesproken bij de overhandiging van deze per-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1