LEYDSCIIE COURANT. VRIJDAG 29 AUGUSTUS. JS°. De Courant wordt MaandagWoensdag en iVrij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ui dag Avond. O De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar.; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSC1IE BERIGTEN. LEYDEN28 Augustus. I)e Gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten tot de oprigting van een Stedelijk Gymnasium, en tot Rector bij deze inrigling aangesteld Dr. J. J. de Gelder, alhier. De Commissaris des Konings voor Zuidholland heeft onlangs een rondgaan- den brief uitgevaardigdwaarin voorkomt, dat in een der Ambachtsbesturen bij bet opruimen van oude papieren, eene zekere hoeveelheid perkamenten bescheiden zijn verbrand, en dat daardoor welligt stukken zijn verloren geraakt, welker behoud voor de geschiedenis belangrijk zou kunnen worden geacht. Z. Exe. heeft alzoo al de bestaande openbare inriglingen, die zich van dergelijke bescheiden moglen willen omdoen, nilgenoodigdze naar 'srijks-archief te 's Gravenhage te zenden, terwijl de Archivaris, als be waarder van het archief, zich bereid heeft verklaardde hem toegezonden stukken te onderzoeken en in het archief neder te leggen, en de zoodanige, wier bewaring door de inzenders hem belangrijk genoeg mogten voorkomen hun, met de noodige opgave, terug te zenden. Z. Exe. vermeent, dat daardoor veel zal kunnen worden behoudenwaarvan de waarde door de tegenwoordige bezitters niet of niet genoegzaam wordt gekend. Te Rotterdam heeft men Maandag avond in de Nieuwe Plantage een meisje van 3 jaren ontdekt, aan een boom vastgebonden en van hare oor belletjes en een gedeelte barer kleederen beroofd, terwijl ook hel halskel- tingje was losgerukt en zij in het aangezigt eenigzins bebloed was. Ver moedelijk was het meisje onder het een of ander voorwendsel naar builen gelokt. Uit Vlaardingen wordt gemelddat de haringvangst in de laatste da gen is verbeterd. Beriglen van de vloot spreken van aanzienlijke vangsten. De Gemeenteraad van Arnhem heeft, in zijne zitting van 23 dezer, een voorgedragen ontwerp eener te sluiten geldleening, ten bedrage van ƒ100,000 legen A\ pCt. rente, goedgekeurd. Te Kampen heeft Dingsdag 11. een droevig ongeluk plaats gehad. Twee arbeiders waren in een put nedergelalen om die te reinigenmaar spoedig waren beiden dermate door de salpelerlucht bevangendat de een meer dan half bedwelmd ter naauwernood zich weder naar boven kon werken; de andere echter geen krachten meer bezittende om een hem toegeworpen touw te grijpen, werd eerst geruimen tijd later, niet dan met zeer veel moeite, levenloos uit de put gehaald; de ongelukkige laat eene behoeftige weduwe en 3 jeugdige kinderen na. Uit Zwolle wordt het volgende gemeld: Zoo algemeen als de welvaart in ons vaderland thans is, heeft men nimmer te voren opgemerkt. Overal wordt gewedijverd in het oprigten van gebouwen. In Groningen zijn vele boerderijen kostbaarder ingerigt dan de woningen in de voorname stralen der groole stedeneen gebouw van 20,000 is er geene zeldzaam heid; de weelde in de kleeding en in goud en zilver, overtreden de stoutste verwachtingen. In Friesland zijn de gebouwen minder, maar de tooi met edele metalen niet minder dan in Groningen. Drenthe, Overijssel, Gelder land en Noordbrabant houden gelijken tred in den aanbouw van vele woningen op het platte land, maar zijn levens ijverig in de verbetering van afwateringen voor de landerijen en ontginning van woeste streken. Utrecht is vooruitgaande. Noord- en Zuidholland gaan op hel plat te land vooruit, de uiterlijke praal kent er geen grenzen. Zeeland is niet de minst vooruit gaande der andere provinciënmen treft er echter niet algemeen de weelde der noordelijke zusters aan. Te Groningen zijn op een der laalste marktdagen ruim 1500 last koolzaad aangebragt, en voor 405 per last verkocht, zoodat men kan aannemendat met bijvoeging van de andere verkochte granen voor 2 mil- lioen op e'e'n dag is omgezet. Te Middelburg hadden Zaturdag 11. drie jongens gelegenheid gevonden om in den kelder van een wijnkooper te sluipen, en zich van 12 flesschen wijn meester te maken. Met hunnen buit gingen zij naar het bolwerk en hebben daar zoodanig aan hun lust tot drinken voldaan, dat zij eenige uren later, omringd van hunne gestolene goederen, op die plaats in diepen slaap gevonden werden; de policie hiervan verwittigd, heeft hen onmiddellijk in verzekerde bewaring genomen. Men verneemt, dat in de provincie Noordbrabant eene algemeene col lecte zal worden gedaantot leniging der rampen door den verschrikkelij- ken storm in den avond van den llden dezer veroorzaakt, en waardoor vele plaatsen dier provincie zwaar zijn geteisterd. 'sGRAVENHAGE, 28 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nedcrl. Leeuw den lieer J. A. Boogaard, Referendaris bij het Depart, van Koloniën. Door Z. M. is op verzoek met 1 October eervol ontslag verleend aan den Heer Mr. C. W. A. Baron van Ilaersolle van den Doorn, uit zijne be trekking van Regler in de Arrond.-Reglbank te Zwolle. Een gelijk eervol ontslag met pensioen is op zijne aanvrage verleend aan den Luit.-Colonel P. Baart de la Faille, van het corps mineurs en sappeurs. Tot Ontvangers zijn benoemd te Goedereede c. a., de Ileer J. J. Blanker!thans te Haren; te Haren, de Heer J. A. Bakker, thans teDron- rijp, en te Wieringen, de lieer J. H. Antfang, thans Commic6 der lslc kl. bij 's Rijks belastingen te Brielle. Z. M. heeft den Luilenant-Colonel der dienstdoende schutterij alhier, Mr. A. van der Goes, benoemd tot zijn Adjudant in buitengewone dienst. Bij Kon. besluit is de 2dc Luitenant H. J. Kuipers, van het 3dc reg. vesting-artillerie, voor den lijd van 5 jaren gejdaatst bij het wapen der artillerie van het leger in Oost-Indië. De Koning heeft in aanmerking nemende dal de Hoofd- en verdere Officieren, die de werkelijke dienst met pensioen verlaten, er in den regel hoogen prijs op stellen, de aclrvileils-uniform te mogen Wijven dragen; en willendeaan dien wensch te gemoet komendetevens meer en meer den band bevestigendie tusschcn de gejvensioneerde Officieren en die van het active leger behoort te bestaan, op dé voordragt van den Minister van Oorlog bepaald-, dat de Officieren, die de dienst met pensioen verlaten, voorlaan de activiieits-uniform kunnen blijven dragen, onder de navolgende bepalingen, te welen: dal de tongen der epauletten en de passanten op de schouders van ander meiaal (zilver of goud) zullen zijn, dan door de be langhebbenden in activiteit word gedragenmet behoud van het overig ge deelte van de epaulet, zoo als dit vroeger was; zullende voor degenen welke tot onderscheiding der rangen snoeren met kwasten dragengepensioneerd zijnde, de snoeren en het bovenste gedeelte of de zoogenaamde peer van den kwast, mede van ander metaal, zilver of goud, wezen, dan dat, waaruit het distinctief verder bestaal, terwijl de Officieren voor wie de on- dcrscheidingsleekenen der rangen, aan de uniform in activiteit, in borduur sels op den kraag en de ojvslagen bestaan, gepensioneerd zijnde, dezelfde uniform en distinctive teekenen zullen behoudenen dat de gepensioneerde Officieren geene sjerp of palroontasch zullen dragende Adjudanten in bui tengewone dienst daaronder echter niet begrepen. II. M. de Koningin, die gedurende 2 maanden de zeebaden op het stedelijk badhuis had gebruikt, heeft vóór haar vertrek naar Ditilschland aan Dr. Mess, Geneesheer bij die inrigling, als blijk harer tevredenheid, een prachtig uurwerk geschonken. 11. K. H. Prinses Frederik en hare dochter zijn van de badplaats Ems op het huis de Paauw teruggekeerd. Bij den Minister van Finantien is ontvangen een muntbillet van ƒ10, door een onbekendeonder het postmerk Rotterdam tot voldoening van successieregt ingezonden. Door de Prov. Staten van Noordbrabant is tot lid van de Eerste Kamer verkozende Heer van MeeuwenCommissaris des Konings in Limburg. Gisteren, tijdens de onthulling van den gedenkzuil te Amsterdam, is er op het voetstuk van het standbeeld van wijlen Koning Willem II eene keurige bloemenruikcr nedergelegd. De Heer F. Waanders, alhier, op het gebied der kunst met lof be kend heeft een portret in olievcrw vervaardigd van Prinses Hendrik der Neder landen. Het is iels meer dan natuurlijke grootte, en stelt de Vorslin voor in eene met purper behangen zaal, uitziende op een balkonmet een ver schiet; de gelijkenis wordt zeer geroemd, ofschoon de kunstenaar dit por tret buiten weten van de Prinses heeft uitgevoerd. Gisteren is alhier de vijfde jaarlijksehc algemeene vergadering gehou den van de Vcreeniging van fabriek- en handwerksnijverheid. Naar men verneemt zullen de beerenmutsendie door de manschap pen van het regement grenadiers worden gedragenafgeschaft en door chakots met vangsnoeren vervangen worden. AMSTERDAM, 27 Augustus. De Amst. Cour. geeft in een daartoe opzettelijk ingerigt doorloopcnd bij voegsel een geregeld en uitvoerig verslag der feestelijkheden die als 't ware gansch Amsterdam tot ééne feestzaal maken. Het bijvoegsel van gisteren bevatte eene inleiding, dat van heden het verslag van Maandag den eersten dag. Wij laten hier een uittreksel uit dit verslag volgen, waarin wij zoo veel mogelijk de voornaamste bijzonderheden bcknoplelijk zullen mededeelcn, ten einde ook onzen lezers van dit vaderlandsehe feest een overzigt te geven. De bijna overal met vlaggen en eereloof en toestel tol verlichting prij kende stad, getuigt van de algemeene ingenomenheid met deze feestelijke herinnering aan de in de geschiedenis des vaderlands merkwaardige jaren van 1833 en 31.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1